Jump to content



Πρόβλημα σε ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας


Recommended Posts

Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα με τη μπαταρια Αν υπηρχε διακοπη λογο μπαταριας θα χανοντουσαν και οι manual ρυθμισεις στη bios Εμενα τουλαχιστον δεν χανονται...

Ούτε εμένα χάνονται οι ρυθμίσεις παρά μόνο η ώρα/ημερομηνία , αυτό είναι το περίεργο!

Τι συνδεση έχετε ? Εγω ΟΤΕ (για να αποκλεισουμε προβλημα με συγρονισμου ρουτερ με σερβερ)

ΟΤΕ έχω και εγώ με αλλαγμένο το μοντεμ κάνα μήνα τώρα.

έχουν ζ87 η η87

Βάλε και την B85-HD3 στο παρτυ...

Επειδή το πρόβλημα αυτό εμφανίστηκε σ'αρκετούς στα δυο θέματα που έχουν ανοίξει στο forum με το ίδιο πρόβλημα,

ερώτηση, πριν το εμφανίσει έχετε εγκαταστήσει ενημερώσεις των windows τελευταία(5-6 μέρες πριν)?

Επίσης έχει προσπαθήσει κάποιος από σας να κάνει επανεγκατάσταση του λειτουργικού, να δει αν λυθεί?

Το πρόβλημα βλέπω ότι εμφανίστηκε περίπου 5 μέρες πριν (μετά από κάποια αλλαγή στο λειτουργικό έτσι όπως το βλέπω).

Τόσα άτομα να έχετε το ίδιο πρόβλημα μου φαίνεται περίεργο να φταίει το hardware(λέω τώρα εγώ), από την στιγμή που έχετε

δοκιμάσει όλοι άλλη μπαταρία .

Όλες οι ενημερώσεις των windows εγκατεστημένες , format και επανεγκατάσταση λογισμικού εγώ τουλάχιστον δεν το δοκίμασα ,επίσης έχω εγκαταστήσει και όλα τα συνοδευτικά προγράμματα της Gigabyte ( μου αρέσει να τα βλέπω :p )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αρα δεν ειναι απο ο σερβερ...

Αν ειναι θα παμε αρκετοι για RMA αλλα μοιαζει με bug και εμφανίστηκε προσφατα σε ολους...

Έχεις εγκαταστήσει το Intel Extreme Tuning Utility και αν ναι πια εκδοση?

Όχι δε το έχω αυτό το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πρόβλημα αυτό εμφανίστηκε σ'αρκετούς στα δυο θέματα που έχουν ανοίξει στο forum με το ίδιο πρόβλημα,

ερώτηση, πριν το εμφανίσει έχετε εγκαταστήσει ενημερώσεις των windows τελευταία(5-6 μέρες πριν)?

Επίσης έχει προσπαθήσει κάποιος από σας να κάνει επανεγκατάσταση του λειτουργικού, να δει αν λυθεί?

Το πρόβλημα βλέπω ότι εμφανίστηκε περίπου 5 μέρες πριν (μετά από κάποια αλλαγή στο λειτουργικό έτσι όπως το βλέπω).

Τόσα άτομα να έχετε το ίδιο πρόβλημα μου φαίνεται περίεργο να φταίει το hardware(λέω τώρα εγώ), από την στιγμή που έχετε

δοκιμάσει όλοι άλλη μπαταρία .

Έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις των windows, φορματ δε δοκίμασα να το κάνω όμως. Ούτε έχω αγοράσει άλλη μπαταρια μητρικης.

Το κομπιούτερ το συναρμολόγησα πριν 15 μερες, και το πρόβλημα εμφανίστηκε πριν 8-9 :(

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και στο δικό μου ποστ αλλά εγώ τουλάχιστον έχω ψάξει τα πάντα για κάνα ιο και είναι καθαρό το pc. Τώρα αν μου ξεφεύγει κάτι άντε βρες το :/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Z87x-hd3h. Έχω forthnet. Όπως ανέφερα αρχικά το πρόβλημα εμφανίστηκε την δευτέρα το βράδυ αφού έκανα όλες τις ενημερώσεις της gigabyte/intel. Πριν δεν το έκανε όμως το pc δούλεψε 1.5 μέρα πριν από αυτό οπότε δεν δούλεψε και πολύ καιρό καλά για να πεις ότι 100% φταίνε τα updates.

Επίσης να αναφέρω ότι δεν έκανα clean installation, είχα Window 7 από πριν.

Από την άλλη διαβάζοντας και τα δικά σας post είναι λίγο παράξενο όπου το πρόβλημα δημιουργήθηκε μετά από κάποιες μέρες και όχι από την αρχή.

Δεν έχω χρόνο για πειραματισμούς αυτές τις μέρες τόσο, ίσως ασχοληθώ το Σάββατο

Link to comment
Share on other sites

ιος μονο για Gigabyte ???

και εγω φυσικα εχω ψαξει με Eset, Malwarebytes, Super antispayware...

μπορεί να μην είναι ιός αλλά κάποιο utility από την gigabyte

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

(α)

-η ζώνη ώρας είναι σωστή?

-Συγχρονισμός με ώρα του Internet το έχετε επιλεγμένο? αν ναι αφαιρέστε το και ορίστε την χειροκίνητα.

-Μετά βγάλτε το καλώδιο ρεύματος από τροφοδοτικό, πατήστε 2-3 φορές το power, αφαιρέστε την μπαταρία από μητρική,

αφήστε το σύστημα έτσι για 3-5 λεπτά, βάλτε πάλι την μπαταρία.

-Μπαίνετε bios ορίζετε την ώρα και ημ/νια.

**Δοκιμάστε τελευταίο αυτό πριν προχωρήσετε στα επόμενα βήματα.

Αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμά το οποίο εξαρτάται από τον συγχρονισμό της ώρας και επαναφέρει την ώρα εκεί που θέλει

και δημιουργεί αυτό το λάθος, τότε μπείτε στην ''διαχείριση εργασιών --> υπηρεσίες(τρίτη καρτέλα) --> κάτω δεξιά επιλέγετε

υπηρεσίες--> στο παράθυρο που θα ανοίξει βρίσκεται την υπηρεσία '' Ώρα internet'' διπλό κλικ για να ανοίξει --> εκεί που γράφει

αυτόματο το αλλάζετε και επιλέγετε απενεργοποίηση--> πατάτε εφαρμογή και οκ --> τα κλείνετε όλα, ρυθμίζεται την ώρα χειροκίνητα

κάντε επανεκκίνηση και ελέγχεται αν έχετε πάλι το πρόβλημα.

(β)

σε περίπτωση που δεν λυθεί για να ελέγξετε αν είναι το hardware ξεκινήστε κάνοντας boot με live cd του ubuntu,

λειτουργείστε το μηχάνημα μια μέρα να δείτε αν έχετε πάλι θέματα με την ώρα.

(γ)

σε περίπτωση που δεν παρουσιάσει πρόβλημα με το live cd του ubuntu, τότε αν προχωρήσετε με καινούργια εγκατάσταση

των windows κάντε τα εξής:

-τον συγχρονισμό με ώρα του Internet θα το ξετσεκάρετε

-όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση θα βάλετε μόνο τους βασικούς drivers των συσκευών, τα διάφορα utility που υπάρχουν

sto cd της μητρικής μην τα βάλετε!

-στις ενημερώσεις θα έχετε επιλεγμένο ελέγχει αλλά να διαλέγετε εσείς ποιες θα κάνει εγκατάσταση.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μην είναι ιός αλλά κάποιο utility από την gigabyte

εγω αυτο νομιζω....

ειχα κανει και updates Gigabyte + Intel που ειχαν βγει 13/5/2014 οποτε νομιζω καποιο απο αυτα εχει bug

Θα περιμενω λιγο μηπως και βγει update που το διορθωνει (αν ειναι εκει το προβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα πάντα, ότι γράφτηκε εδώ, και άλλα που googlαρα, αλλά το πρόβλημα συνεχίζετε. Επικοινώνησα με τη Gigabyte, θα σας πω τι θα μου απαντήσουν

Και εγώ στην αναμονή είμαι!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κάνει όλα τα updates, δεν θυμάμαι όμως πότε είχαν βγει!

Αν πας να τα κατεβασεις απ το site γραφουν ημερομηνια

Έγινε επεξεργασία από stamka
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατά τις 12:30 έβγαλα τα updates για gigabyte/Intel που έβαλα την Δευτέρα. Έβαλα μόνο τους drivers για δίκτυο από το cd που τα είχα βάλει έτσι κι αλλιώς το Σάββατο βράδυ και επίσης μπήκανε μόνα τους τα Intel graphics.

Μέχρι στιγμής δεν το έχει ξανακάνει, αλλά είναι νωρίς ακόμα για να βγάλω συμπεράσματα.

Έκανα τα πάντα, ότι γράφτηκε εδώ, και άλλα που googlαρα, αλλά το πρόβλημα συνεχίζετε. Επικοινώνησα με τη Gigabyte, θα σας πω τι θα μου απαντήσουν

Όταν λες τα πάντα; Δοκίμασες και άλλο λειτουργικό, επανεγκατάσταση Windows κλπ;

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο χτες εχω βγαλει ολες της εφαρμογες τηε Gigabyte για να δω...

Βγαλε και απ τα win τον αυτοματο συγχρονισμό ημερομινιας και ωρας απ ιντερνετ οποτε αν το κανει παλι να μην συγχρονίσει και δεν το δεις

Έγινε επεξεργασία από stamka
Link to comment
Share on other sites

και εγω απο χτες εχω βγαλει ολες της εφαρμογες τηε Gigabyte για να δω...

Βγαλε και απ τα win τον αυτοματο συγχρονισμο ημερομινιας και ωρας απ ιντερνετ οποτε αν το κανει παλι να μην συγχρινισει και δεν το δεις

Εγώ το ελέγχο από το event viewer των Windows, οπότε και να μην είμαι στο Computer θα το δω ότι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.