Jump to content



Πρόβλημα σε ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας


Recommended Posts

Βάλτε και εμένα στο club με μια gigabyte z87x-d3h σε F8 bios.

εψαξα για όλα τα παραπάνω που έχετε γράψει ήδη!

Θεωρώ ότι είναι πρόβλημα της gigabyte και λογικά θα περιμένουμε κάποιο update!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βάλτε και εμένα στο club με μια gigabyte z87x-d3h σε F8 bios.

εψαξα για όλα τα παραπάνω που έχετε γράψει ήδη!

Θεωρώ ότι είναι πρόβλημα της gigabyte και λογικά θα περιμένουμε κάποιο update!

Εχεις κανει τα προσφατα updates απο Gigabyte? (εκτος απο bios)

Στειλε και στη Gigabyte στο support κανενα παραπονο, ερωτηση... να ειμαστε αρκετα ατομα μπας και το λυσουν γρηγοροτερα (μονο απο Ελλαδα εχω δει ατομα με το προβλημα) Νομιζω και εγω οτι θα διορθωθεί με update

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει τα προσφατα updates απο Gigabyte? (εκτος απο bios)

Στειλε και στη Gigabyte στο support κανενα παραπονο, ερωτηση... να ειμαστε αρκετα ατομα μπας και το λυσουν γρηγοροτερα (μονο απο Ελλαδα εχω δει ατομα με το προβλημα) Νομιζω και εγω οτι θα διορθωθεί με update

Αν εννοεις στο easy tune και τα συναφή προγράμματα, τότε ναι, έχω κάνει!

Δεν είχα σκεφτεί να στείλω στη gigabyte αλλά θα το κάνω, σήμερα κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις στο easy tune και τα συναφή προγράμματα, τότε ναι, έχω κάνει!

Δεν είχα σκεφτεί να στείλω στη gigabyte αλλά θα το κάνω, σήμερα κιολας!

Ναι αυτα εννοω Ειχα κανει και εγω και λεω μηπως καποιο απο αυτα τα update εχει bug αφου πριν δεν υπηρχε προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα

κατοχος της μητρικης Z87X-D3H και εγω με το ιδιο ακριβως προβλημα

εχω δοκιμασει ηδη 2 καθαρες εγκαταστασεις απο windows 7 και windows 8.1 το προβλημα παραμενει.

Προγραμματα της Gigabyte δεν εγκατασταθηκαν τη 2η φορα.

Η απαντηση που ελαβα σημερα απο τη Gigabyte ειναι γενικη και αοριστη .

Να κανω format τον υπολογιστη και αν δεν λυθει το προβλημανα επικοινωνησω με το καταστημα που αγορασα τη μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

αφου εκανες καθαρη εγκατασταση και χωρις προγραμματα Gigabyte αρα δεν ειναι προβλημα που οφείλετε στα τελευταια updates της Gigabyte....χμμμμμμ

Για να δουμε τι θα απαντησουν και σε μας...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν εχω δοκιμασει ακομη και ισως να προλαβω να κανω το βραδυ ειναι να κανω ενα ακομη format και να ριξω τους drivers απο το cd της μητρικης χωρις τα προγραμματα και να μην αφησω ουτε τα windows update να ριξουν νεοτερους drivers..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να ενημερώσω γιατί σήμερα βρήκα ελεύθερο χρόνο και πειραματίστηκα!

Πρόσεξα πως τελικά δεν είχα όλες τις τελευταίες αναβαθμίσεις και έτσι τις έκανα. Με το που έβαλα το LanOptimizer έγινε ο χαμός με τα εικονίδια στο ρολόι και η ώρα/ημερομηνία αμέσως άλλαξε, οπότε και τα ξήλωσα ΟΛΑ και περιμένω. Πιστεύω πως το LanOptimizer την κάνει την δουλειά.

Εσείς με το ίδιο πρόβλημα το έχετε εγκατεστημένο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να ενημερώσω γιατί σήμερα βρήκα ελεύθερο χρόνο και πειραματίστηκα!

Πρόσεξα πως τελικά δεν είχα όλες τις τελευταίες αναβαθμίσεις και έτσι τις έκανα. Με το που έβαλα το LanOptimizer έγινε ο χαμός με τα εικονίδια στο ρολόι και η ώρα/ημερομηνία αμέσως άλλαξε, οπότε και τα ξήλωσα ΟΛΑ και περιμένω. Πιστεύω πως το LanOptimizer την κάνει την δουλειά.

Εσείς με το ίδιο πρόβλημα το έχετε εγκατεστημένο?

Εγω δεν το εγκατέστησα ποτε το lan optimizer.

Επίσης κατι που δεν ανέφερα παράπανω. Το συγκεκριμένο πρόβλημα το εντόπισα απο τη προηγούμενη εβδομάδα,

ενω τα windows τα έχω εγκατεστημένα 2 μήνες.. εκτος και αν προυπήρχε το πρόβλημα και δεν το είχα προσέξει,

πράγμα απίθανο καθώς ακούω ραδιόφωνο μέσω ίντερνετ όλη μέρα, και οταν συμβαίνει το θέμα κόβεται το ιντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειχα εγκαταστιση LanOptimizer αρα δεν ειναι ουτε απο αυτο

woe2011 Μηπως στα Win εχεις να κανει αυτοματα update οποτε δεν το καταλαβες?

Ειχε βγει και το win 8.1.1 προσφατα (γυρω στης 15 του μηνα) αυτο το εχεις?

Έγινε επεξεργασία από stamka
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το εγκατέστησα ποτε το lan optimizer.

Επίσης κατι που δεν ανέφερα παράπανω. Το συγκεκριμένο πρόβλημα το εντόπισα απο τη προηγούμενη εβδομάδα,

ενω τα windows τα έχω εγκατεστημένα 2 μήνες.. εκτος και αν προυπήρχε το πρόβλημα και δεν το είχα προσέξει,

πράγμα απίθανο καθώς ακούω ραδιόφωνο μέσω ίντερνετ όλη μέρα, και οταν συμβαίνει το θέμα κόβεται το ιντερνετ!

Μια απο τα ιδια και για εμενα ποτε δεν ειχε γινει εγκατασταση του συγκεκριμενου προγραμματος.

Τα δικα μου προβληματα ξεκινησαν σε εγκατασταση windows 7 (που δουλευαν μια χαρα για πανω απο 7 μηνες) και απλα συνεχιστηκαν και στα 8.1.

Για την ωρα μολις τελειωσα με το format βαζωντας drivers απο το cd της μητρικης και ταυτοχρονα απενεργοποιησα και τα update των windows για τις συσκευες.

Μεχρι αυριο λογικα θα δειξει ....

Link to comment
Share on other sites

οκ περιμένουμε και βλέπουμε!

Κάτι μου λέει για μαζικά RMA μητρικών της Gigabyte.

Κάτι ακόμα, εγώ έχω την Gigabyte b85-hd3 rev 1.0 . Εσείς ποιες ακριβώς μητρικές έχετε και με τι revision?

Link to comment
Share on other sites

θα προτινα να μην κανεις κανενα Wΐn updade (οχι μονο οσα αφορουν συσκευες) για 1, 2 μερες για να δεις...

Εγω απλα απεγκαταστισα τα προγραμματα Gigabyte και ειμαι οκ εδω και 23 ωρες....

Έγινε επεξεργασία από stamka
Link to comment
Share on other sites

θα προτινα να μην κανεις κανενα Wΐn updade (οχι μονο οσα αφορουν συσκευες) για 1, 2 μερες για να δεις...

Εγω απλα απεγκαταστισα τα προγραμματα Gigabyte και ειμαι οκ εδω και 23 ωρες....

Μακαρι να ειναι αυτο το προβλημα και να τελειωσει γιατι εδω και 2 εβδομαδες που εχει ξεκινησει αυτη η ιστορια...:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι αυτο το προβλημα και να τελειωσει γιατι εδω και 2 εβδομαδες που εχει ξεκινησει αυτη η ιστορια...:suicide:

Δεν νομιζω να ειναι αυτο... απλα δοκιμαζω και εγω διαφορα για να αποκλεισω καποια πραγματα

Παντως θα επιμείνω να ΜΗΝ κανεις κανενα Win update...

Έγινε επεξεργασία από stamka
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον έχουμε όλοι από ενα κοινό,το πρόβλημα ξεκίνησε την ίδια περίοδο γιατί και έμενα εδώ και 2 εβδομάδες έχει ξεκινήσει!

Έγινε επεξεργασία από Dj_Seps
Link to comment
Share on other sites

τα εκοψα ολα τα updates αν και δεν νομιζω οτι εχει να κανει τοσο με τα windows οσο με τα updates των drivers.

το μονο κακο ειναι οτι το προβλημα δεν ειναι επαναλαμβανομενο και συμβαινει μονο κατα την εκτελεση ορισμενων προγραμματων και οχι ακομη και οταν ο υπολογιστης απλα υπαρχει. (εμενα φρικαρει την ωρα του diablo και οχι παντα).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δέχτηκα απάντηση από GIGABYTE. Ο άνθρωπος πoυ απάντησε η δεν ήξερε η βαριόταν να απαντήσει. Από κάτω σας παραθέτω την απάντηση του :

Answer:

Dear .....,

There are several possibilities to cause this problem. For example, virus attack, not receiving power, or the operating system, etc.

Please first make sure the system is runninig without virus. Secondly, do NOT remove power cord after system shut down to make sure system can receive power to remain clock running. If problem remains, please remove the HDD and post the system a day after and check the time in BIOS to see if it is working correctly.

If problem remains then it is possible something wrong with your hardware. We suggest you to contact your supplier and see if they could help you do the further examination.

Regards,

GIGABYTE

5/23/2014 7:19 AM

Βγάλτε συμπεράσματα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Δε βαριέται.

Ετοιμη απάντηση είναι ουσιαστικά. Φαντάζεσαι όλοι αυτοί να απαντούσαν προσωπικά στον κάθε ένα που φτάνει στο inbox τους; Βλέπουν τι αφορά το πρόβλημα και βάζουν τη κασέτα να δουλέψει.

Ξανα απαντάς και βλέπεις το επόμενο. Αυτό το κακό έχουν οι μεγάλες εταιρίες. Πολλά mails στο inbox και ο κάθε υπάλληλος δε μπορεί να κάθεται να διαβάζει επακριβώς το πόνο του καθενός. Οπότε ακολουθεί μία de facto διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.