Jump to content



Πρόβλημα με Ssd Kingston V300


nvtsak

Recommended Posts

Καλησπέρα, αγόρασα πριν μερικές μέρες τον ssd V300 120 Gb για να βελτιώσω τον 6 χρονών υπολογιστή μου και μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα: σε καθαρή εγκατάσταση των Windows 7 κολλάει στο σημείο "Ολοκλήρωση εγκατάστασης" δοκίμασα σε ACHI mode και σε IDE mode έκανα update το bios δοκίμασα άλλη θύρα sata, δοκίμασα με άλλο dvd των Windows, δοκίμασα με Windows 8(κολλάει στην αρχή), τον πήγα στο μαγαζί από όπου το αγόρασα τον έλεγξαν και μου είπαν ότι είναι ok, σημειώνω οτι με τον άλλο σκληρό hdd δουλεύει κανονικά, παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει. .

Ευχαριστώ

Υ.Γ Το σύστημα μου είναι το εξής : MB Asus P5E3 intel X38 chipset, ram ddr3 4gb croshair ,VGA Hd3870

Στάλθηκε από το GT-I9295 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την προυποθεση ότι το δισκακι των windows ειναι οκ (δλδ με αλλο δισκο γίνεται κανονικα η εγκατάσταση), οπως και το καλωδιο sata του ssd (δοκίμασε κάποιο άλλο), βάλε τον ssd σαν 2ο δισκο ή σαν εξωτερικό, σε ένα σύστημα που έχει ήδη windows και δες με ενα προγραμμα smart (πχ hard disk sentinel) την κατασταση του ssd, μην τυχόν έχει κάποιο πρόβλημα. Το γεγονος ότι σου είπαν οτι τον ελεγξαν στο καταστημα δεν λεει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Eddie θα το κάνω κι αυτό μόλις γυρίσω σπίτι ελπίζω να βρω άκρη, απο το e shop μου είπαν οτι κάνανε εγκατάσταση κανονικά, παίζει να θέλει sata 3 καλώδιο γιατί έχω βάλει αυτο που είχα στον άλλο σκληρό δίσκο?

Στάλθηκε από το GT-I9295 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει σχεση, οποτε αν χρησιμοποιεις τα καλώδια που ειχες στον προηγουμενο δίσκο, τοτε αποκλειεις να φταινε αυτά αφου πριν ήταν ολα οκ.

Επίσης αν εχεις κάποιο δίσκο σε gpt (συνήθως πάνω απο 2tb) φρόντισε να μην είναι 1ος στο boot order στο bios, ελεγξε δλδ μην τυχον και αλλαξε η σειρά αλλαζοντας το δισκο, γιατί έτσι την ειχα πάθει μια φορα και κολλουσε στο installation των windows παρ'όλο που τα windows τα εγκαθιστούσα σε αλλο δισκο που χε κανονικα mbr

Link to comment
Share on other sites

Να μην εχεις επάνω κατά την εγκατάσταση ΚΑΜΙΑ αλλη συσκευή αποθηκευσης,ουτε sata ουτε usb ,ουτε καν δευτερο dvd ,και θα συνεχίσει πιστεύω.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος σκληρός όταν λες ότι δουλεύει κανονικά τι λειτουργικό έχει μέσα; 7; Επειδή βλέπω ότι η μητρική έχει Marvell controller μήπως έχει θέμα το λειτουργικό(7,8) με τον Marvell?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τιποτα άλλο επάνω μόνο το dvd, δοκίμασα και να κάνω εγκατάσταση απο στικακι αλλα το ιδιο πρόβλημα, ο άλλος σκληρός έχει Windows 7

Στάλθηκε από το GT-I9295 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν φτάσες στο σημείο της ολοκλήρωσης της εγκατάστασης και κλείσεις τον υπολογιστή από το κουμπάκι που τον ανοίγεις με παρατεταμένο πάτημα (περίπου 5sec) και τον ανοίξεις πάλι θα σταματήσει πάλι στο ίδιο σημείο?

Δοκίμασε να πατήσεις shift + F10 όταν ξανακολλήσει να δεις αν σου εμφανίσει την μπάρα έναρξης. Αν την εμφανίσει μην κάνεις τερματισμό με τον κλασσικό τρόπο (έναρξη τερματισμός και κ.λ.π.) αλλά κλείστον πάλι με παρατεταμένο κράτημα του κουμπιού τερματισμού (10~15sec). Δες αν τον ξανανοίξεις θα μπει κανονικά στα windows?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, θα το δοκιμάσω και αυτό, όταν τον ανοίγω πάλι μου βγάζει το μενού με επιλογές safe mode κλπ και μόλις επιλέξω πετάει μπλε οθόνη

Στάλθηκε από το GT-I9295 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ώπα αυτό με την μπλε οθόνη δεν μου άρεσε. Αποσύνδεσε όλες τις συσκευές από τον υπολογιστή (έσω και έξω) και επίσης δοκίμασε μια - μια τις μνήμες. Αν μπορείς πόσταρε και τον κωδικό του σφάλματος που προκάλεσε την μπλε οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το ξέχασα, το ανέφερες και στο αρχικό σου ποστ. Αφου ξεκινάει κανονικάμε τον άλλο δίσκο. Και αν δεν πετύχεις κάτι με το shift + F10 κάνε το εξής. Δες αν ο δίσκος είναι βασικός ή δυναμικός και αν είναι MBR ή GPT μέσα από την διαχείρηση του υπολογιστή. (δεξί κλικ στο εικονίδιο του υπολογιστή στην επιφάνεια εργασίας, μετά "διαχείριση" και μετά "μέσα αποθήκευσης". Πρέπει σχετκά με το partion του να έχει τις ίδιες ιδιότητες με τον δίσκο τον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.