Jump to content



Καποιες ερωτησεις σχετικα για αγορα laptop


Recommended Posts

Θελω τη γνωμη σας σχετικα με ενα sony vaio ,που σκεφτομαι να αγορασω.

Το μοντελο ειναι : SVF1532X1EB.GC2

Το θελω για επαγγελματικη χρηση,για προγραμματα ηχου,εικονας,corel,photoshop,3dsmax,inventor,solidworks,καμια ταινια κτλ.(παιχνιδια καθολου)

Σκεφτηκα αντι να φτιαξω ενα desktop και να κανω τη δουλεια μου μονο απο το σπιτι ,να παρω ενα "καλουτσικο"laptop, να το συνδεω με την οθονη οταν δουλευω σπιτι αλλα συγχρονως να εξυπηρετουμε με τη φορητοτητα του σε πελατες οταν χρειαστει.

Η απορια μου ειναι εξης,

Ενα laptop μπορει να σε καλυψει το ιδιο ,με τα ιδια πραματα ,σε σχεση με ενα desktop?

(desktop με i7 στα 3ghz,και το laptop αυτο οπου ειναι 1.8 αλλα σε λειτουργια turboboost 3ghz)

Link to comment
Share on other sites

Ενα λαπτοπ για να ειναι ισαξιο του desktop , σημαινει και πολυ πιο ακριβο .

Τα ιδια εξαρτηματα απο εκδοση desktop - laptop διαφερουν , με τα δευτερα να εχουν γινει αρκετες υποχωρισεις για θεματα ογκου , καταναλωσης και θερμοκρασιων .

ενα λαπτοπ των 1000ων τρωει σκονη απο το αντιστοιχο desktop .

Εφοσον το θες για επαγγελματικη χρηση , ειναι μονο θεμα χρηματων . Στο budget των 900ων οπου κανει το laptop που δειχνεις , για μενα καλυτερα να παρεις desktop .

Κατ εμε , τα ΚΑΛΑ λαπτοπ ξεκινανε στα 1500+

οτι και να κοιταξεις , πρεπει να εχει i7 , 16GB ram , SSD και αξιοπρεπες gpu

Link to comment
Share on other sites

Κατ εμε , τα ΚΑΛΑ λαπτοπ ξεκινανε στα 1500+
σιγα μη δωσει κανεις 1500ε για λαπτοπ αν δεν εχει εξωφρενικες αξιωσεις οπως να βαλει μεσα πεντακοσα προγραματα τι βγαζει κ με 700ε εγω με ενα αναμιστηρα για να κατεβαζει τις θερμοκρασιες χεησιμοποιοντας τα εργαλεια συντηρισης του συστηματος κ εναν κορε i3 εκανα επεξεργασια εικονας σε μια ντουζινα φωτογραφιες απο τη canon 7d
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το ποσα προγραμματα θα βαλει ... ειναι το ΤΙ προγραμματα θα βαλει (μαλλον δεν διαβασες την λιστα του :p ). Μπορει με τον ι3 να εκανες μια απλη επεξεργασια εικονας αλλα ο monotis , οταν θα παει να κανει render στο 3DSMax , θα θελει να εχει τελιωσει την ιδια μερα ....

Link to comment
Share on other sites

μια απλη επεξεργασια εικονας
καθολου απλη απο 7mb το καθε αρχειο κατελειγε 200mb κ εχοντας συνηθως μονο 3layers γιατι αλλιως αν δεν αηνα μονο 3 layers θα πηγενε στα 700mb πες αλλα με τοσα προγραματα μαζι δε ξερω αν υπαρχει λαπτοπ που να τα σηκωνει ολα αυτα....
Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι ετσι,τοτε προκειτε για μ@λ@κες(σορυ) που τους δινουν τις αντιστοιχες ονομασιες?

Εαν δηλαδη ενα desktop i7 στα 3ghz καvει σκονη ενα laptop επισης i7 στα 3ghz(turboboost),τι το "προβαλεις" ετσι και δεν το λες i3 να τελειωνουμε .

Εφοσον νομιζω οτι οι τιτλοι i7,i5 ,i3 ,pentium,ghz κτλ,εχουν σκοπο να προσδιοριζουν τις επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι ετσι,τοτε προκειτε για μ@λ@κες(σορυ) που τους δινουν τις αντιστοιχες ονομασιες?

Εαν δηλαδη ενα desktop i7 στα 3ghz καvει σκονη ενα laptop επισης i7 στα 3ghz(turboboost),τι το "προβαλεις" ετσι και δεν το λες i3 να τελειωνουμε .

Εφοσον νομιζω οτι οι τιτλοι i7,i5 ,i3 ,pentium,ghz κτλ,εχουν σκοπο να προσδιοριζουν τις επιδοσεις.

αυτο εχουν ως σκοπο

ομως ο i7 εκδοση για λαπτοπ δεν ειναι το ιδιο κομματι που μπαινει και σε desktop ,

δες εδω παραδειγμα (ι7 απο το λινκ του λαπτοπ που εδειξες)

ARK | Intel

οχι μονο ΔΕΝ ειναι ο ιδιος cpu που περιμενες στο desktop , αλλα ουτε καν παραπλησιος

μιση cache ,2 πυρινες αντι για 4 . ΟΜΩΣ εχει και το 1/5 συνολικης καταναλωσης ....

οπως σου ειπα , συμβιβασμοι

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη δουλευω με ενα desktop παναρχαιο θα ελεγα.

AMD AthlonΧP 2000+στα 1,66GHz ,RAM 2GB,VGA FX5200.

με χp(γιατι τα 7 του επεφταν λιγο βαρια),και φυσικα οχι τις τελευταιες version των προγραμματων που δουλευω (λογο sse2).

Συγκριτικα τωρα με το laptop που εχω επιλεξει,θα ειμαι σε καλυτερη μοιρα,στα ιδια,ή και μπορει και χειροτερα?

(εννοειτε θα του βαλω αμεσως τα 7,και τις τελευταιες -σχετικα-version προγραμματων)

Επισης στο μοντελο που εχω επιλεξει μπορω να βαλω ssd δισκο?και ποσο περιπου ειναι το κοστος.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

διαφορα...? η μερα με την νυχτα θα ειναι . αναρωτιεμαι πως μπορεις ακομα να βγαζεις παραγωγικη εργασια με τοσο παλιο εξοπλισμο .

Οσο για τον SSD σαφος μπορεις να βαλεις , μαλιστα με 2 τροπους .

1. βγαζεις τον παλιο , βαζεις τον SSD . απλα πραματακια

2. βγαζεις το DVDreader και στην θεση του βαζεις ενα cage οπου δεχεται δισκους , ετσι καταληγεις να εχεις 2 δισκους στα λαπτοπ .

Η επιλογη ειναι δικη σου .

Οι τιμες πανε απο 80ε τα 120GB και εως 140ε τα 240GB , παραπανω δεν νομιζω να σε ενδιαφερει .

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21187]monotis[/MENTION] Όπως ακριβώς σου τα είπε ο kpetros.

Αν το laptop είναι μονόδρομος κοίτα να βρείς κάτι με επεξεργαστή 4c/8t γιατί τα προγράμματα που θα χρησιμοποιήσεις είναι βασικά cpu bound. Καλό θα είναι να έχει και nvidia κάρτα (όπως αυτό που επέλεξες) για να γίνεται σωστό acceleration. 8gb μνήμης είναι το απολύτως ελάχιστο σήμερα για αυτές τις δουλειές. Κοίτα και αυτά τα κομμάτια αν θέλεις:

1. https://www.skroutz.gr/s/4681384/Lenovo-ThinkPad-Edge-E531-i7-3632QM-8GB-1TB.html

2. https://www.skroutz.gr/s/3954733/Lenovo-G710-i7-4702MQ-8GB-1TB.html

3. https://www.skroutz.gr/s/4857438/Lenovo-Essential-G710-i7-4702MQ-8GB-1TB-8GB-SSD-GT-820M.html

4. https://www.skroutz.gr/s/4682416/Lenovo-IdeaPad-Z710-i7-4702MQ-4GB-1TB.html (θέλει άλλα 4gb μνήμης αλλά εύκολα αναβαθμίζεις με 40€)

5. https://www.skroutz.gr/s/3855183/Lenovo-IdeaPad-Z710-i7-4700MQ-8GB-1TB.html

Το τελευταίο είναι το πιό πλήρες και στα θετικά είναι οι 17.3" με Full HD (1080p) που θα ήταν το τέλειο για τα προγράμματα που χρησιμοποιείς.

Εγώ σε dell θα κοίταζα βέβαια, αλλά τα καλά κομμάτια βρίσκονται σε πολύ ψηλά ποσά όπως λέει ο [MENTION=31456]kpetros[/MENTION].

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχουν ως σκοπο

ομως ο i7 εκδοση για λαπτοπ δεν ειναι το ιδιο κομματι που μπαινει και σε desktop ,

δες εδω παραδειγμα (ι7 απο το λινκ του λαπτοπ που εδειξες)

ARK | Intel

οχι μονο ΔΕΝ ειναι ο ιδιος cpu που περιμενες στο desktop , αλλα ουτε καν παραπλησιος

μιση cache ,2 πυρινες αντι για 4 . ΟΜΩΣ εχει και το 1/5 συνολικης καταναλωσης ....

οπως σου ειπα , συμβιβασμοι

αυτός είναι U είναι πολύ χαμηλής κατανάλωσης και είναι επικεντρωμένος στην αυτονομία.

οι M και QM που έχουν τα ίδια cores/threads και cashe με τους destop δεν τρώνε και τοσο πολυ σκόνη.

και είναι αρκετά πιο δυνατοι απο τους U.

Σίγουρα δεν είναι τα ίδια, αλλά η επεξεργαστική τους ισχύ επαρκέστατη για πολλά πράγματα.

Το συμβιβασμός στην τεχνολογία είναι όπως το δει κανείς.

Αυτη τη στιγμη δουλευω με ενα desktop παναρχαιο θα ελεγα.

AMD AthlonΧP 2000+στα 1,66GHz ,RAM 2GB,VGA FX5200.

με χp(γιατι τα 7 του επεφταν λιγο βαρια),και φυσικα οχι τις τελευταιες version των προγραμματων που δουλευω (λογο sse2).

Συγκριτικα τωρα με το laptop που εχω επιλεξει,θα ειμαι σε καλυτερη μοιρα,στα ιδια,ή και μπορει και χειροτερα?

(εννοειτε θα του βαλω αμεσως τα 7,και τις τελευταιες -σχετικα-version προγραμματων)

Επισης στο μοντελο που εχω επιλεξει μπορω να βαλω ssd δισκο?και ποσο περιπου ειναι το κοστος.

Ευχαριστω

τα cpu που μπορείς να βρεις σε laptop δεν έχουν καμία επαφή με αυτόν του desktop σου.

μιλάμε για μονοπύρηνο του 2002? Τα προγράμματα που αναφέρεις, μπορεί να λιγο εώς πολυ απαιτητικά αναλογα με την χρηση που τα κανεις, αλλά δεν νομίζω οτι ο Athlon που αναφέρεις μπορει να ανταπεξελθει ακομα και με ήπια χρήση, (γενικά δεν σου κρύβω ότι απορώ)

αλλα αν μου λες οτι δουλευεις με τον athlon με ενα τωρινό laptop θα πάθεις σοκ.

και δεν χρειαζεται να δωσεις 1500+ μπορεις να βρεις i7 3XXXQM/i4XXXQM ivy/haswell

(γενικά QM 4cores/8threads) με αρκετά κατω απο 1000Ε που έχουν πολυ δύναμη.

εννοείται και τα U M μπορούν να καλύψουν τις σύγχρονες επαγγελματικες αναγκες

εξαρτάται για ποια προγράμματα μιλάμε και κυρίως ποια ειναι η χρήση αυτών.

Οι U και ειδικά οι Haswell έχουν και αρκετά καλή αυτονομία

οπως σου ειπε και ο [MENTION=31456]kpetros[/MENTION] με τα ιδια και λιγοτερα λεφτα στηνεις δυνατοτερο desktop.

πρεπει να αξιολογησεις ποσο σημαντικη ειναι φορητοτητα, σε σχεση με το ποσο δυναμη θελεις και αν μπορεις να την αξιοποιησεις.

μη κρινεις απο την κατηγορία i7 i5 i3 παιζουν πολλα ρολο, γενια, αρχιτεκτονικη, cores κτλ

Δες τα παρακάτω να παρεις μια γενική ιδέα, έχοντας στο μυαλό σου οτι τα νουμερα αυτα δεν λένε ολη την αληθεια στην πράξη, αλλα αρχικά θα σε βοηθησουν να μπεις λιγο στο νόημα, πρόσεξε τις καταλήξεις U, M, QM/MQ και τις διαφορές τους. Βλέπε που ειναι ο δικος σου για αναφορά (αν και δεν εχει νοημα ο athlonXP 2000 ειναι πολυ παλιός, ακομα και ο QE6600 δεν εχει καμια σχεση, να μην πω και τιποτα cpu κινητων/tablets : P )

Mobile Processors - Benchmarklist - NotebookCheck.net Tech

PassMark CPU Benchmarks - Laptop & Portable CPU Performance

(περιέχουν mobile/destop)

ενδεικτικά στην φωτογραφία εδω, οι με καταληξη M, MQ, U ειναι laptop, οι αλλοι ειναι desktop

post-4508-1416078447,5467_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

και δεν χρειαζεται να δωσεις 1500+ μπορεις να βρεις i7 3XXXQM/i4XXXQM ivy/haswell

(γενικά QM 4cores/8threads) με αρκετά κατω απο 1000Ε που έχουν πολυ δύναμη.

+1. Τα κομμάτια που του πρότεινα τέτοιους επεξεργαστές έχουν. Εγώ είχα μια μικρή εμπειρά με έναν κάπως παλιότερο i7 3630qm σε ένα dell inspiron 17R 7720 SE και κάποια τέστ που έτρεξα έδειξαν πολύ καλή συμπεριφορά σε rendering κ.λπ. Η διαφορά βέβαια με έναν σύγχρονο i7 (π.χ. τον 4770) είναι της τάξης του 20%, αλλά οι επεξεργαστές για laptop είναι χαμηλά κουρδισμένοι λόγω θερμικής συμπεριφοράς σε κλειστό περιβάλλον όπως του laptop.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη δουλευω με ενα desktop παναρχαιο θα ελεγα.

AMD AthlonΧP 2000+στα 1,66GHz ,RAM 2GB,VGA FX5200.

με χp(γιατι τα 7 του επεφταν λιγο βαρια),και φυσικα οχι τις τελευταιες version των προγραμματων που δουλευω (λογο sse2).

Συγκριτικα τωρα με το laptop που εχω επιλεξει,θα ειμαι σε καλυτερη μοιρα,στα ιδια,ή και μπορει και χειροτερα?

(εννοειτε θα του βαλω αμεσως τα 7,και τις τελευταιες -σχετικα-version προγραμματων)

Επισης στο μοντελο που εχω επιλεξει μπορω να βαλω ssd δισκο?και ποσο περιπου ειναι το κοστος.

Ευχαριστω

Νταξει η συγκριση είναι μερα με τη νυχτα με τα νεας γενιας μηχανηματα

Δυστυχως τα VAIO σταδιακα αποσύρονται από τις μεγαλες κατηγοριες και θα πρεπει να πας σε άλλη μαρκα

Νιωθω τυχερος με το τερατακι που πηρα πριν 3 χρονια

Θα σου προτεινα 1080p οθονη με 16"-17", λιγοτερο θα στραβωθεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα το πηρα.Με βαση καποιες απαντησεις σας εισ γνωση μου οτι στα χρηματα αυτα μπορουσα να παρω και δυνατοτερο και με μεγαλυτερη οθονη.

Ομως ζυγισα λιγο τα πραγματα και με τον παραγοντα αισθητικη/ομορφια,και το sony μου εκανε περισσοτερο "κλικ"(μετα το macbook pro retina βεβαια!).

Για μενα ειναι και αυτο ενας παραγοντας.

Απο τη λιγη χρηση που του εκανα,νομιζω οτι θα μεινω ευχαριστημενος και θα με καλυψει.

Σε γενικες γραμμες αυτα που μπορω να πω μεχρι στιγμης,ειναι για την οθονη οπου ειναι ευκρινεστατη ,τα δειχνει καθαρα με ωραια ζωντανα χρωματα.(το λεω γιατι καποιο αλλο μοντελο της σειρας fit (αλουμινιο)που κοιταζα επισης hd αλλα με αφης,ηταν χαλια).

Το μονο μου δεν μου αρεσει ειναι η γωνια θεασης,οπου αν ειναι δυνατον-δεν ξερω αν ειναι γενικο φαινομενο στις οθονες λαπτοπ-αλλα και ευθεια να την κοιτας δεν βλεπεις 100% ( γινετε αισθητο σε σκοτεινες εικονες κυριως)

Ο ηχος επισης πολυ καθαρος .

Ομως το θελω για δουλεια ,και αυτα τα windows 8,δεν τα μπορω ,θα μου παρουν αρκετο χρονο ,και κυριως ειναι ΑΣΧΗΜΑ.

Θα ηθελα λοιπον να με βοηθησετε.

Πως μπορω να εγκαταστησω τα 7 αλλα συγχρονος να εχω και αυτα τα 8 .

Πιο συγκεκριμενα θελω 2 λειτουργικα(θα ηθελα και τα xp αλλα δεν νομιζω να βρω drivers) ενα σε καθε partision ,και να επιλεγω με boot manager.

Aν ετσι οπως ειμαι χωρισω τον δισκο σε 2 partision και στο αδειο βαλω τα 7,θα εγκατασταθει boot manager,να μπορω να εκκινω οποιο θελω?

Link to comment
Share on other sites

πολλες μεγιες!

για το dualboot που θες , απλα σπασε τον δισκο σε 2 κομματια

(εγω προτινω σε 3 , win7,win8 , common οπου βαζεις την σαβουρα σου )

για την εγκατασταση , απλα καντην οπως ξερεις , θα το βρει απο μονο του στο αρχειο BOOT και θα ρωταει σε πιο απτα δυο θελεις να μπεις .

Βεβαια καλου κακου κανε μια αναβαθμηση σε 8.1 , εχουν αρκετες επιλογες ωστε να τα φερεις στα μετρα σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Καλα ναι σε 3 partision ,για να εχω στο ενα τα αρχεια μου,(απλα δεν το αναφερω για να μη περιπλεξω περισσοτερο τα πραγματα)

Δηλαδη ετσι απλα partision και εγκατασταση τα win 7 στο partition που θα επιλεξω ,και θα εχω boot manager στην επαννεκινηση να επιλεξω?

Eιναι σιγουρο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω τις λιγες φορες που ετυχε να βαλω 2ρα windows ετσι το κανα , απλα install και μετα μου το εβλεπε κανονικοτατα . Τωρα βεβαια αμφιβαλω στα λαπτοπς να υπαρχει καποια διαφορα ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να μπω στο bios(με delete δεν εγινε τιποτα)

Eπισης δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε με αυτα τα win 8 και το wifi.

Βλεπει το router μου ,μου ζηταει το κλειδι ,το βαζω και ενω ειναι σωστο,δεν συνδεετε.

Παω στις ρυθμισεις του router βγαζω να μην θελει κλειδι,συνδεετε.

Μετα απο restart,παλι δεν μπαινει,ενω δεν εχει κλειδι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.