Jump to content



Raid0 Stripe&Cluster Size Performance Test!


Spyrious

Recommended Posts

ωραία να πετάξω και γω την ερωτησούλα μου??μην ανοίξω άλλο θέμα...

έχω την p4c800 dlx .Σκέφτομαι να βάλω 2 * 40 gb wd 8mb ide σε raid0.πως μπορώ να το κάνω αυτό??Έχει η μητρική μου επιλογή για ide raid ή μόνο για ata raid?Και αν έχει μόνο ata raid που θα βρω τον κατάλληλο μετατροπέα για να τα συνδέσω ?και πόσο κοστίζει?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από futuristic-gr

P4C800_deluxe.goto(Manual); όπως θα λέγαμε και σε Java

δίκιο έχεις θαθελα όμως κάποιον που το έχει ψάξει για να το κάνει να μου πει τι πως και αν κτλπ κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ερώτηση στον Spyrious επειδή έχει ασχοληθεί πολύ περισσότερο από εμας :p

Έκανα τους SATA σκληρούς με 128Κ cluster και στη συνέχεια:

Τα partition με WinXP και Games τα έκανα με NTFS στα 8K cluster size.

Τα pagefile (που το έκοψα στα 10GB και για τις Temp μεταβλητές του συστήματος) καθώς και το Video Edit partition (που είναι 320GB) τα έκανα με 64Κ.

Αν διαφωνείς κάπου ή προτείνεις κάτι καλύτερο είμαι όλος αυτιά. Καλό θα ήταν να το κάνω όμως τώρα που είναι νωρίς και δεν τα έχω φορτώσει με αρχεία.

Αναμένω απάντησή σου, ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα το 3.0.1.0 και στο μεγάλο test (ζώνες των 32ΜΒ όπως λέει και αυτό) μου έδειξε 143 MB/s burst speed, CPU στο 2% και average read στα 55MB/s...

Λες να το αυξήσω στα παιχνίδια; Θα έχει διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο έχεις το random access;

Το average read σου είναι αρκετά μικρό.

Για πες λίγο το setup των σκληρών σου;

Ένα raid array έχεις τελικά;

Στο winXP και στα υπόλοιπα partition εκτός του video ανέβασε το cluster 16/32 και δες πάλι.

Ενδεικτηκά οι τιμές μου είναι stripe/cluster 128/32 (το cluster είναι ίδιο σε όλα τα partitions)(Δοκιμές με διαφορετικό cluster ανά partition δεν έχω κάνει, ελπίζω κάποια στιγμή).

post-1039-1416071457,3764_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Random Access έχω 13.5ms

Το average read είναι 55.3ΜΒ/s που νομίζω ότι σχετικά μικρό...

setup σκληρών: 2x200GB W.D. SATA στον ICH5R

Στα WinXP και στο Games είμαι στα 8Κ cluster, στα άλλα είμαι στα 64Κ.

Το τεστ γίνεται από τα WindowsXP που έχω στα 2 raid array που έχω σε EIDE.

Εσύ τι έχεις και χτύπησες 200ΜΒ/s:woot: Ρε μπας και έχεις κανένα Raptor και μας δουλεύεις εδώ μεσα; :woot:

P.S. Από το γράφημα φαίνεται και πόσα partition έχω lol

post-953-1416071457,4593_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το burst rate μην το λαβαίνεις υπόψην σου,δεν φαίνεται στην πραγματική χρήση.

Εγώ έχω 2χΜaxtor Diamondmax Plus 9 80GB Ata133 με 2 serillel.

To random access σου είναι πολύ καλό...

Αλλά το read σου όμως πολύ μικρό...

Kάνε και ένα test στο άλλο raid array για σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrious [Σήμερα, στις 10:49]

Εγώ έχω 2χΜaxtor Diamondmax Plus 9 80GB Ata133 με 2 serillel.

serillel τί είναι;

και ATA133 και 200MB/s ???? Είναι σαν να λες σε όλους που έχουν SATA "παιδιά κάψτε τα".

Anyway, δίνω τα αποτελέσματα με τους EIDE RAID-0 δίσκους:

Random Access: 15ms

CPU Usage: 12% (κατέβαζα από το Internet)

Average read: 69.8MB/s (:woot: πιο πολύ από τους SATA:woot: )

Burst: 100MB/s

Να σημειώσω εδώ ότι το array του EIDE είναι σε stripe 8K και όλα τα partition του έχουν cluster 4K...

post-953-1416071458,2028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου ανοιξατε τα ματια

δεν ηξερα οτι ειναι τοσο σημαντικα αυτα

εχω αποριες

το stripe το καταλαβαινω ποτε το φτιαχνουμε , εξαρχης απο τον raid controller και δεν αλλαζει μετα σωστα?

μετα με φορματ φτιαχνουμε τα partitions και αναλογα τα clusters ,τα οποια αλλάζουν οποτε θέλουμε με ξανα φορματ

το ζητούμενο είναι οτι κατι ειδα για pagefile , temp κτλ

ΡΕ ΣΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ?

πως μπαινει το παγεφιλε σε ξεχωριστό partition ? με partition magic?

ΓΙα να καταλάβω εχετε 2 δισκους αδειους στο raid και με εναν τριτο με λειτουργικό και partition magic κανετε τις μετρήσεις ?

Ρωταω γιατι λογικά αυριο στήνω 2x 74 gb raptor se raid 0 ,me athlon 3Ghz σε asus A7N8X deluxe με native raid controller και θα γίινει χαμος απο μετρήσεις .

ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΣΒΗΝΩ ΠΑΛΙ !!!

Να πώ τι έχω :Πρώτον , αποθηκευτικό χώρο ΔΕΝ θα έχω , εχω άλλο δισκο γιαυτό το λογο σε IDE .

Ταινιες ριπαρω , επεξεργασια γραφικών ,βιντεο ολα σε ενα ποσοστο 40 %

εργασιες ρουτίνας,μετρησεις 50%

παιχνιδια 10%

καπως ετσι .

Προτεινετε να στησω με ενα μικρο IDE δισκο και μετα να αρχισω τα πειραματα και τις μετρήσεις πανω στο raid 0?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 13:45]

μετα με φορματ φτιαχνουμε τα partitions και αναλογα τα clusters ,τα οποια αλλάζουν οποτε θέλουμε με ξανα φορματ

Αλλάζουν και μέσω του partition magic με δεξί κλικ πάνω στο partition και μετά στα advanced.

το ζητούμενο είναι οτι κατι ειδα για pagefile , temp κτλ

ΡΕ ΣΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ?

πως μπαινει το παγεφιλε σε ξεχωριστό partition ? με partition magic?

Κάνε ένα partition με μέγεθος τουλάχιστον ίσο με 3 φορές το μέγεθος της μνήμης που έχεις. Μετά: Ο υπολογιστής μου - Ιδιότητες - Για προχωρημένους - Στην καρτέλα επιδόσεις Ρυθμίσεις - Για προχωρημένους - Στο πεδίο Εικονική μνήμη Αλλαγή και κάνε τις ρυθμίσεις σου.

ΓΙα να καταλάβω εχετε 2 δισκους αδειους στο raid και με εναν τριτο με λειτουργικό και partition magic κανετε τις μετρήσεις ?

Ρωταω γιατι λογικά αυριο στήνω 2x 74 gb raptor se raid 0 ,me athlon 3Ghz σε asus A7N8X deluxe με native raid controller και θα γίινει χαμος απο μετρήσεις .

ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΣΒΗΝΩ ΠΑΛΙ !!!

2 RAID ένα λειτουργικό στο καθένα. Όταν μπαίνεις στο πρώτο λειτουργικό μετράς τους δίσκους του 2ου και αντίστροφα.

Ταινιες ριπαρω , επεξεργασια γραφικών ,βιντεο ολα σε ενα ποσοστο 40 %

εργασιες ρουτίνας,μετρησεις 50%

παιχνιδια 10%

καπως ετσι .

Διάβασε όλα τα posts μας και θα τα βρεις όλα.

Spyrious: που οφείλονται οι χαμηλές επιδόσεις μου, βγάζεις καμμιά άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από futuristic-gr

serillel τί είναι;

και ATA133 και 200MB/s ???? Είναι σαν να λες σε όλους που έχουν SATA "παιδιά κάψτε τα".

Anyway, δίνω τα αποτελέσματα με τους EIDE RAID-0 δίσκους:

Random Access: 15ms

CPU Usage: 12% (κατέβαζα από το Internet)

Average read: 69.8MB/s (:woot: πιο πολύ από τους SATA:woot: )

Burst: 100MB/s

Να σημειώσω εδώ ότι το array του EIDE είναι σε stripe 8K και όλα τα partition του έχουν cluster 4K...

Λογικά βάζοντας stripe και cluster 128 και 32 αντίστοιχα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

Παιδια μου ανοιξατε τα ματια

δεν ηξερα οτι ειναι τοσο σημαντικα αυτα

εχω αποριες

το stripe το καταλαβαινω ποτε το φτιαχνουμε , εξαρχης απο τον raid controller και δεν αλλαζει μετα σωστα?

μετα με φορματ φτιαχνουμε τα partitions και αναλογα τα clusters ,τα οποια αλλάζουν οποτε θέλουμε με ξανα φορματ

το ζητούμενο είναι οτι κατι ειδα για pagefile , temp κτλ

ΡΕ ΣΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ?

πως μπαινει το παγεφιλε σε ξεχωριστό partition ? με partition magic?

ΓΙα να καταλάβω εχετε 2 δισκους αδειους στο raid και με εναν τριτο με λειτουργικό και partition magic κανετε τις μετρήσεις ?

Ρωταω γιατι λογικά αυριο στήνω 2x 74 gb raptor se raid 0 ,me athlon 3Ghz σε asus A7N8X deluxe με native raid controller και θα γίινει χαμος απο μετρήσεις .

ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΣΒΗΝΩ ΠΑΛΙ !!!

Να πώ τι έχω :Πρώτον , αποθηκευτικό χώρο ΔΕΝ θα έχω , εχω άλλο δισκο γιαυτό το λογο σε IDE .

Ταινιες ριπαρω , επεξεργασια γραφικών ,βιντεο ολα σε ενα ποσοστο 40 %

εργασιες ρουτίνας,μετρησεις 50%

παιχνιδια 10%

καπως ετσι .

Προτεινετε να στησω με ενα μικρο IDE δισκο και μετα να αρχισω τα πειραματα και τις μετρήσεις πανω στο raid 0?

Αν έχεις τα xp σε άλλον σκληρό εγκατεστημένα θα διευκολυνθείς πολύ.

Βάλε το PM8 και κάνε τουλάχιστον 4 partitions (pagefile,windows,games,video).

Για αρχή βάλε stripe 128 και μετά μέσα από τα win (από τον άλλο σκληρό) με το ΠΜ8 βάλε cluster 32.μετά κάνε εγκατάσταση των win στο δεύτερο partition (με την επιλογή no format = leave as is ή κάπως έτσι) όταν με το καλό μπείς στα win my computer -> δεξί κλικ -> properties -> advanced -> performance settings -> advanced -> virtual memory change και εκεί κάνεις ένα pagefile στο πρώτο partition και ενα θα βάλεις εκέι που είναι τα win.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από futuristic-gr

serillel τί είναι;

και ATA133 και 200MB/s ???? Είναι σαν να λες σε όλους που έχουν SATA "παιδιά κάψτε τα".

Anyway, δίνω τα αποτελέσματα με τους EIDE RAID-0 δίσκους:

Random Access: 15ms

CPU Usage: 12% (κατέβαζα από το Internet)

Average read: 69.8MB/s (:woot: πιο πολύ από τους SATA:woot: )

Burst: 100MB/s

Να σημειώσω εδώ ότι το array του EIDE είναι σε stripe 8K και όλα τα partition του έχουν cluster 4K...

serillel είναι ένας parallel to sata adaptor ,δηλαδή με αυτό μπορείς να συνδέσεις τους ide σκληρούς σε sata διαυλο.

Link to comment
Share on other sites

Όμως αυτό δε λύνει το ρημαδοπρόβλημά μου με την ταχύτητα... :p Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Είναι τόσο δύσκολο πια να στηθεί ένα RAID σύστημα με καλές επιδόσεις; Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα windows 15 gb

pagefile 5 gb

store+various 30 gb

video 20gb

ξεκιναω με εγκατασταση στα XP και αν κανω λάθος το ξηλώνουμε μετα

βασικα δεν προλαβα να παρω τον δευτερο δισκο μου και εχω εναν τωρα , λογικα αμα αρχίσω εγκατάσταση των XP , μετα δεν μπορώ να κάνω raid 0 ε?

Ολα ξανα μετα?

ΑΝ ειναι ετσι , να πειραματιστώ λιγο μεχρι ναρθει ο δισκος , μη κανω σοβαρή εγκατάσταση...!!!

το περιεργο ειναι οτι ειχα κανει το χωρισμο με PM8 , και ταχα ρυθμίσει ολα και τωρα τα Xp (ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ SETUP ΤΩΝ XP απο το cd) με εβαλαν με το ζορι να τα διαγραψω και να τα καναβάλω , γιατι λεει δεν αναγνω΄ριζαν το ειδος

μηπως επειδη εβαλα version 3 στο PM8 , οταν εφτιαχνα τα clusters +format? αφου λεει NTFS , version 3 , for win xp

που το προβλημα !!!

τελοσπαντων , τα clusters ειπαμε φτιαχνονται και μετα μικρό το κακο

για πειτε , εχω κανει καμια πατατα?

τα partitions καλα τακανα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 03:10]

λογικα αμα αρχίσω εγκατάσταση των XP , μετα δεν μπορώ να κάνω raid 0 ε?

Ολα ξανα μετα?

Ναι όλα ξανά. Σημειωτέον ότι μετά το στήσιμο του RAID ΔΕΝ μπορείς να πάρεις τον ένα δίσκο και να τον πας στον φίλο σου να ανταλλάξετε αρχεία :p

Τώρα που έχεις windows και μέχρι να πάρεις τον 2ο σκληρό, βάλε το CD της μητρικής που έχει drivers για το RAID και φτιάξε μια δισκέτα (υπάρχει ειδκό πρόγραμμα) με τους drivers. Όταν θα ξεκινήσεις εγκατάσταση από το CD των Windows θα πατήσεις F6 στην αρχή αρχή και θα βάλεις τη δισκέτα, γιατί αλλιώς ΔΕΝ θα μπορεί η εγκατάσταση των WinXP να δει τον RAID controller σου, άρα δεν θα γίνει setup.

Spyrioys: Αν είσαι ακόμη εδώ και δεν μας εγκατέλειψες, έχεις καμμιά ιδέα για τις χαμηλές επιδόσεις μου;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.