Jump to content



Convert PDF File Size


Recommended Posts

Καλησπέρα. Σε μια ασφαλιστική εταιρεία αντιμετωπίζουν το εξής πρόβλημα. Προσπαθούν να κάνουν import ένα σκαναρισμένο αρχείο (pdf) στο site μιας ασφαλιστικής αλλά τους βγάζει error ότι και καλά πρέπει να είναι το μέγεθος του αρχείου μικρότερο του 1kb. Τους έδειξα ένα τρόπο με μετατροπή του pdf σε jpeg και μετά μέσω converter να γίνεται η εικόνα σε ότι μέγεθος θέλουν και δουλεύει μια χαρά, αλλά επειδή δε το κατέχουν και πολύ το άθλημα μου είπαν ότι δυσκολεύονται και μπερδεύονται!!! Με απλά λόγια μου ζητάνε πιο εύκολη λύση.

Έχετε να μου προτείνεται καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνουν συχνά, το πιο απλό θα ήταν να βρούνε μια ιδανική ρύθμιση κατά το σκανάρισμα για να μην ξεφεύγει το μέγεθος (dpi, jpg quality, ανάλογα με τις ρυθμίσεις του scanner software). Αυτό με την προϋπόθεση πως σκανάρουν αυτοί.

Με photoshop (portable..) μπορείς να

  1. Άνοιγμα αρχείου pdf (Ctrl+O)
  2. File > Save as... (Ctrl+Shift+S)
  3. Ορίζεις JPG format και όνομα
  4. Στο επόμενο παράθυρο παίζεις με το slider και βλέπεις το μέγεθος να παραμείνει στα επιθυμητά όρια και Save

Φαίνεται πολύπλοκο αλλά ουσιαστικά είναι 4-5 κλικ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το scanner είναι αρκετά παλιό και ψάχνοντας στο preferences δεν έχει καμία επιλογή για να ρυθμίζεις την ποιότητα...

Είναι απόλυτα κατανοητός ο τρόπος που μου προτείνεις, αυτά όμως τα 4-5 κλικ είναι που θέλουν να αποφύγουν.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.