Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει τις πιο γνωστές-συνηθισμένες γλώσσες και πού χρησιμοποιούνται;Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για αρχή.

Επίσης, υπάρχει καμιά εύκολη γλώσσα που μπορώ να καταλάβω σαν αρχάριος και να αρχίσω να χρησιμοποιώ;(εκτός από visual basic)Μου αρέσει πολύ η visual basic είχα ασχοληθεί λίγο. την βρίσκω πολύ εύκολη και καταλαβαίνω τι κάνω, αλλά στα tutorials που έβλεπα μπορείς να κάνεις σχετικά λίγα πράγματα. Δηλαδή θέλω να καταλαβαίνω τις εντολές ώστε να αρχίσω να κάνω πράγματα μόνος μου. :computer:

(θα ήθελα να μάθω c++ που έχω ακούσει ότι είναι η πιο συνηθισμένη και 'κάνει τα πάντα')

τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

C++.

Μπορείς να κάνεις οτι θες και αν μάθεις να τα κάνεις τα κάνεις σχετικα ευκολα και σε άλλες γλώσσες.

Eιναι λίγο hardcorίλα βεβαια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος είναι απ τους καλύτερους τρόπους να καταλάβεις τα mechanics του OOP.

Link to comment
Share on other sites

python, java, c

η καθε μια εχει και την χρήση της, μη κολλάς στο "να τα κανει ολα"

Το παν ειναι εσυ τι θελεις να κανεις και τι σου προσφερει η καθε γλωσσα για να το κανεις

η c++ ειναι ασχημη για αρχη, αστην για αργοτερα

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις σωστή ερώτηση μ΄ αποτέλεσμα να παίρνεις λάθος απαντήσεις.

Θες να προγραμματίσεις από χόμπυ;

Είσαι φοιτητής κι έχεις εργασία;

Θες να βρεις δουλειά με τον προγραμματισμό;

...

Link to comment
Share on other sites

χόμπυ. μου αρέσει γενικά η ιδέα του οτι υπάρχει η δυνατότητα να φτιάξεις κάτι δικό σου προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου όπως εσύ το θες κλπ. Θα μου άρεζε γενικά να δημιουργήσω προγράμματα. Απλά αναρωτιόμουν μήπως υπάρχει κάτι σε παρόμοια ευκολία με την visual basic , που θα σου επιτρέπει να κάνεις κάτι παραπάνω και μαθαίνεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά μεγάλο μπλέξιμο να φτιάξεις χρήσιμη εφαρμογή για windows.

Εφόσον θες κάτι που να "δουλεύει" και το κανεις από χομπυ, ξεκινά με κάποιο Android SDK aka Java και θα το ευχαριστηθείς. Ειδικά αν έχεις και ανδροειδες, έχει φάση να βλέπεις το δημιουργημα σου να "τρέχει".

Επίσης, μπορείς να ασχοληθείς και με κάτι τύπου arduino αν σου αρέσουν και οι κατασκευές.

Το ωραίο είναι πως τα παραπάνω συνδυάζονται και μπορείς να μάθεις-κανεις αρκετά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να γραψω μιας και σου αρέσει η vb, μπορεις να δεις την C# που παλι ειναι .net αλλα αιωνες καλύτερη απο τη vb

Καλύτερη ως προς τι; Θα έλεγα ότι είναι απόλυτα ισοδύναμες. Μόνο στο συντακτικό διαφέρουν. Αφού έτσι και αλλιώς ο ίδιος JIT compiler αναλαμβάνει τον ενδιάμεσο κώδικα που παράγεται.

Τώρα για τις διαφορές που ρωτάς φίλε Σάββα, ίσως είναι λίγο ανούσιο να σου εξηγηθούν αυτή τη στιγμή. Καλύτερα να ξεκινήσεις με κάποια tutorials για C και procedural programming και μετά να συνεχίσεις με C#, Java για να μεταβείς στο oop.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η C++ είναι πάρα πολύ γρήγορη αν γράφεις σωστό κώδικα. Πιο γρήγορη και από C, αν γράφεις σωστό κώδικα.

Αλλά χρειάζεται σωστό στήσιμο από την αρχή και γενικά θα γράψεις πολύ περισσότερο κώδικα (ειδικά αν κάνεις βιβλιοθήκη).

Αν το πρόγραμμά σου αναμένεται να έχει μεγάλες αλλαγές στην αρχιτεκτονική (π.χ. ο πυρήνας του Linux) δεν προτείνεται C++. Αντιθέτως προτείνεται C.

Φυσικά μαθαίνοντας C++ δε μπορείς να κάνεις τίποτα. Μετά θα πρέπει να μάθεις τις βιβλιοθήκες που θα χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.