Jump to content



Ο Πρωτος μου Η/Υ. Βοηθεια?


Recommended Posts

Γεια σας "παιδεια". Σαν μεγαλο παιδι και γω επιασα δουλεια και φτιαχνω το πρωτο μου Η/Υ. Μεσα απο ψαξιμο ξεκινησα της παραγγελιες εχω φτασει σχετικα στο τελος και εχω αποριες και θα ειμουν ευχαριστημενος απο τα μελη και της εμπειριες σας να με βοηθησεται! Εχω απορια σχετικα με το τροφοδοτικο εαν η αποδοση του ειναι αρκετη σχετικα με το συστημα που φτιαχνω και επισης για OC. Ευχαριστω πολυ.

Case: Zalman Z11

Mobo: Asrock 990fx extreme3

CPU: Amd FX 8320

GPU: MSI radeon R9 270x Hawk

PSU: XFX XTR 650 Watt

αυτη την βδομαδα θα παραγγειλω τα εξης:

Cooling: NOCTUA NH-D14 CPU COOLER ή BE QUIET! DARK ROCK 3

HHD: SEAGATE ST1000DM003 1TB BARRACUDA 7200.14 SATA3

RAM: KINGSTON KHX1600C9D3K2/8GX 8GB (2X4GB) PC12800 HYPERX GENESIS XMP DUAL CHANNEL KIT

Έγινε επεξεργασία από veteranos
δεν ηταν ελληνικα
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες [MENTION=32570]veteranos[/MENTION], άλλαξε το κείμενο από γκρικγκλις σε ελληνικά, θα σου γίνει παρατήρηση από τους moderators,

αλλά και για να σε βοηθήσουν και οι υπόλοιποι στις απορίες που θα έχεις

__________________________________________________________________________________________________________

Βασικοί κανόνες συμπεριφοράς TheLab.gr - Forum Rules

Συγκεκριμένα:

Η γλώσσα η οποία χρησιμοποιείται στο TheLab.gr είναι τα ελληνικά και όχι οι greeklish χαρακτήρες.

Στην περίπτωση που ένα θέμα ή μήνυμα είναι γραμμένο σε greeklish οι Administrators/Moderators έχουν το δικαίωμα διαγραφής του τίτλου/ περιεχομένου του θέματος, μηνύματος. Στην περίπτωση που ο παραβάτης δεν συμμορφώνεται θα ακολουθήσει αποκλεισμός του. Στην περίπτωση που κάποιος χρήστης για λόγους τεχνικής φύσεως δεν δύναται να γράψει ελληνικά θα πρέπει να επικοινωνήσει με τους Administrators/Moderators του TheLab.gr

____________________________________________________________________________________________________________

Όσον αφορά το τροφοδοτικό μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε πηρα την συμβουλη σου και το αλλαξα :clap: Επισης ενα προβλημα ακομα το οποιο το εχω συζητηση σε αλλο φορουμ αλλα τα αγγλικα μ δεν ειναι και οτι καλυτερο και λυση δεν παραχωρηθηκε λογο οτι ζητουσε φωτο ζημιας ειναι οτι οταν τοποθετησα την καρτα γραφικων στην μητρικη παρατηρησα οτι ειχε μια μικρη 0.5 του χιλιοστου ανοδος και ο χρηστης μου απαντησε πως πρεπει να ειναι η καρτα τοποθετημενη σωστα κτλπ και οταν την τραβηξα εξω παρατηρω πως εχω βλαψει 1 κιτρινο λαμακι εχει λυγισει στα αριστερα οπως την κραταω. το θεμα μου ειναι μετα απο συζήτηση καταληξαμε να μου πει εαν δεν ακουμπανε τα λαμακια μεταξυ τους δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα αλλα δεν μπορω να σου πω εαν δεν μου δειξεις φωτο απο καρτα εσυ τι εχεισ να μου πεις!!?

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/search?q=pci-e+x16+gold+pins&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=AH-MU5OBFcas0QXUk4DoCw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1687&bih=883#q=pci-e%20x16%20pins&tbm=isch&facrc=_&imgdii=_&imgrc=Po3IHfO0sY21qM%253A%3BJcCMaq9ywezGNM%3Bhttp%253A%252F%252Fmedia.bestofmicro.com%252Fpci-express-2-0%252CB-0-98892-13.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.tomshardware.com%252Freviews%252Fpci-express-2.0%252C1915-4.html%3B450%3B96

αν εννοείς αυτό εδώ ότι με κάποιο τρόπο το έχεις στραβώσει πρόσεχε μην κάνεις καμία ζημιά στο

υπόλοιπο σύστημα!

Το σύστημα δουλεύει έτσι πως είναι κάρτα σου τώρα?

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποιο κατάστημα με υπολογιστές να το ελέγξουν

για να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα στο υπόλοιπο σύστημα.

Τώρα το αν κουμπώνει καλά πρέπει το Bracket που ακουμπάει στο σασί του υπολογιστή

να εφάπτεται τέλεια καθώς βιδώνεις την βίδα και το κλιπ ασφαλείας της μητρικής να 'κλειδώνει,

Link to comment
Share on other sites

Απευθυνομαι στα χρυσα λαμακια το ενα εχει φθαρει αλλα ειναι στο ελαχιστο σκεψου μια παρανυχιδα ξερω γω σε μεγεθος μικροτερο απο τα γραμματα. Ειχα παλιοτερα μια αλλη καρτα 512mb και ειχε ξεκολησει το λαμακι σχεδον και δουλεθε ρε συ.. Το συστημα φιλε δεν ειναι σε λειτουργια λογο οτι μου λειπουν ram , hdd και ψυκτρα απο βδομαδα θα το εχω ολοκληρωσει και δεν θελω να κανω περισοτερο ζημια στην καρτα με το να την βγαζω και ξαναβαζω , εαν δεν ακουμπανε δεν παιζει βραχυκυκλωμα ηλεκτρολογος ειμαι αυτο που σκεφτομαι ειναι μηπως με τον καιρο στο χρονο δλδ βγαλει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εψαξα σε σιτε εψαξα απο δω απο κει και η δημοσκοπησεις της μητρικης με τον επεξεργαστη ειχαν συμβατοτητα αλλα οχι και 10 ητανε στα 8 τωρα εαν εχει τρομερες διασταστεις μην με τρομαζεις!!!:nada:

Link to comment
Share on other sites

@veteranos ποια μητρικη αρκιβως εχεις παρει??

Ρωταω γιατι η Asrock 990FX Extreme3 εχει καποια θεματα συμβατοτητας με τον επεξεργαστη που εχεις επιλεξει.

Εαν εννοεις τα bios δουλευει με το 1.7 εαν ξερεις κατι παραπανω παρακαλω πες μου. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα στο λεω να μη βρεθεις προ εκπληξεων.. Η συγκεκριμενη μητρικη εχει 4+1 Power Phase Design, το οποιο για επεξεργαστη 125 watt tdp δεν ειναι και οτι καλυτερο. Γι' αυτο ειναι και τοσο φθηνη...

Εγω θα σου προτεινα μιας και δεν εχεις στησει ακομα το pc, αν την εχεις στο κουτι της τη μητρικη να τη στειλεις πισω απο το καταστημα που την πηρες με πληρης πιστωση και να δωσεις κατι παραπανω για να παρεις μια με 8+2 Power Phase Design, οπως η Asrock 990FX extreme4.

Μη νομιζεις βεβαια πως δεν θα δουλευει το pc, απλα οταν εχει πολυ φορτο παιζει να τρωει κολληματα και στη χειροτερη να κρασσαρει ή και τιποτα απολυτως. Αλλα αφου εισαι και ηλεκτρολογος και σιγουρα θα καταλαβαινεις 10 πραγματα περισσοτερα απο μενα για κοιτα λιγο το θεμα με το power phase design και βγαλε μονος σου συμπερασματα.

Αν θελει αναβαθμιση το βιος εννοειτε πως το κανεις. Αλλα μην αγχωνεσαι, για καθε προβλημα υπαρχει λυση.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε το διαβασα λιγο αργα αυτο για το phase και η asrock σε καποια φαση ελεγε πως με τον επεξεργαστη τραβαει ζορια με τα θερμικα σκεφτηκα μηπως με τα 6 ανεμηστηρια θολωσει αυτα που λενε εαν συμβαινουν ομως κοληματα και μλκιες τετοιες και μου την καρφωσει θα παρω αλλη μητρικη.. τα εχω στησει ολα στον πυργο τωρα και περιμενω να παραγγειλω να παιξω wolfenstein δεν την παλευω!! Αμα την ειχα πακετο θα ειχε παρει δρομο θα ενημερωσω παντως εαν παρει φωτια η μην το βαλω εγω καμια φωτια τον πυργο γιατι εχω ξενερωωσει εχω ξοδεψει 1000€ και θα μου φαει και αλλα και τσαντιζομαι!στην αρχη ελεγα να χτισω κατι φθηνο και πηγε πηγε και το ξεφτιλισα

Έγινε επεξεργασία από veteranos
Link to comment
Share on other sites

Απευθυνομαι στα χρυσα λαμακια το ενα εχει φθαρει αλλα ειναι στο ελαχιστο σκεψου μια παρανυχιδα ξερω γω σε μεγεθος μικροτερο απο τα γραμματα. Ειχα παλιοτερα μια αλλη καρτα 512mb και ειχε ξεκολησει το λαμακι σχεδον και δουλεθε ρε συ.. Το συστημα φιλε δεν ειναι σε λειτουργια λογο οτι μου λειπουν ram , hdd και ψυκτρα απο βδομαδα θα το εχω ολοκληρωσει και δεν θελω να κανω περισοτερο ζημια στην καρτα με το να την βγαζω και ξαναβαζω , εαν δεν ακουμπανε δεν παιζει βραχυκυκλωμα ηλεκτρολογος ειμαι αυτο που σκεφτομαι ειναι μηπως με τον καιρο στο χρονο δλδ βγαλει καποιο προβλημα.

Μιλάμε για την κάρτα την 270x, επειδή η κάρτα είναι καινούργια ( για την φθορά που αναφέρεις ανέβασε μια φωτογραφία) μήπως στο slot

που κουμπώνει υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Οπτικά εσύ πως το βλέπεις, είναι εντάξει? Για καλό και για κακό όταν το

στήσεις το μηχάνημα, σε περίπτωση που συναντήσεις πρόβλημα δοκίμασε την και στο άλλο pci-e την κάρτα γραφικών.

Δες το καλύτερα πάντως αυτό εσύ λες ότι είναι εντάξει, άλλα αν γίνει η στραβή δεν ξέρεις τι θα πάρει μαζί η μπάλα.

αυτο που σκεφτομαι ειναι μηπως με τον καιρο στο χρονο δλδ βγαλει καποιο προβλημα.

Μπορεί να σου βγάλει, μπορεί και να μην βγάλει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29341]idonthave[/MENTION]

φιλε μολις ειδα οτι επαθε αυτη τη ζημια με πιασανε τα ψυχολογικα :wall: την εβαλα με προσοχη αλλα αυτο που λες θα το κανω πριν βαλω σε λειτουργια το PC θα αλλαξω pci-e. Η δικη μου εκτιμηση ειναι πως η ζημια του ειναι σχεδον μιδαμινη πιο πολυ αισθητηκα με χαλαει επηδει ειναι καινουργια δεν το λες ζημια αυτο. θα προσπαθησω για φωτο!

Έγινε επεξεργασία από veteranos
Link to comment
Share on other sites

Το πιο ανησυχητικό είναι τα power phases. Αν είναι λίγα ακόμα και προβλήματα να μην έχεις αν τα components δεν είναι high quality θα σε κρεμάσουν. Μετά από κάποιους μήνες χρήσης μπορεί να καούν. Εκτός από τις θερμοκρασίες που μπορεί να ανεβάζουν αν δουλεύουν τέρμα-γκάζια υπάρχει περίπτωση να έχεις και whine.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ανησυχητικό είναι τα power phases. Αν είναι λίγα ακόμα και προβλήματα να μην έχεις αν τα components δεν είναι high quality θα σε κρεμάσουν. Μετά από κάποιους μήνες χρήσης μπορεί να καούν. Εκτός από τις θερμοκρασίες που μπορεί να ανεβάζουν αν δουλεύουν τέρμα-γκάζια υπάρχει περίπτωση να έχεις και whine.

Αυτο ειναι ηχητικος θορυβος υψηλης συχνοτητας???

Στο θεμα μας, θα μπορουσε να κανει και under-volt στον επεξεργαστη, οπως αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ηχητικος θορυβος υψηλης συχνοτητας???

Στο θεμα μας, θα μπορουσε να κανει και under-volt στον επεξεργαστη, οπως αυτος.

ναι ... αν ζορίζονται τα mosfet ή αν δεν έχουν κολληθεί πολύ καλά πάνω σε μητρική και ταλαντώνονται ...

ναι είναι αυτός ο ελκνευριστικός θόρυβος υχηλής συχνότητας που κάνει stress test στα νεύρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.