Jump to content



Οικονομικότερος τρόπος αντικαταβολής για μικρο προϊόν εντός Ελλάδας.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Όταν θέλουμε να αγοράσουμε κάτι από τις αγγελίες (και είμαστε μακριά) ο τρόπος είναι η αντικαταβολή, σωστά;

Τώρα, όταν μιλάμε για ενα μικρο προιόν ( πχ 2 μνήμες ram που θα ερθουν απο Κρήτη -Σαλαμίνα) τα ΕΛΤΑ είναι ο οικονομικότερος τρόπος;

Ρώτησα και μου είπαν οτι το πάγιο της αντικαταβολής είναι 2.30 ευρω και για μικρά προιόντα πάει αυτόματα επιστολή (που είναι ελαφρώς ακριβότερη) και όχι δεμα που είναι για μεγαλύτερα προιόντα αλλά περιέργως ειναι οικονομικότερο ( εκτός και αν μιλάμε για πολλά κιλά).

Απο κει και πέρα ξέρω για τις υπηρεσίες courier οι οποίες είναι μαλλον η μόνη εναλλακτική αλλα δεν εχω ιδεα.

Τι θεωρείτε λοιπόν πιο οικονομικό και βολικό για τις δοσοληψίες σας γενικά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32538]remaz[/MENTION]

Η αντικαταβολη ειναι μια επιλογη

Υπαρχει και η επιλογη "Αγορα" απο κουριερ, οπως και η καταθεση χρηματων σε τραπεζα

οτι βολευει και οτι προτιμαει ο καθενας

Προσωπικα για τις συναλλαγες μου χρησιμοποιω καταθεση σε τραπεζα και οχι αντικαταβολες, εκτος και αν γνωριζω το μελος με το οποιο κανω τη συναλλαγη, οποτε ο τροπος δεν με απασχολει ιδιαιτερα.

Οτι ειναι βολικοτερο και για τους δυο μας

Ο οικονομικοτερος τροπος αποστολης ειναι τα ΕΛΤΑ και τα ΚΤΕΛ στην πλειοψηφια των περιπτωσεων , εκτος και αν παιζει καποια προσφορα απο καποια κουριερ

Για τις 2 μνημουλες, σιγουρα ενα φακελακι συστημενο στα ΕΛΤΑ ειναι το πιο οικονομικο

Παντα ομως πρεπει να τυλιγονται καλα γιατι ειδικα οι μνημες μπορει να σπασουν αν τις πεταξει καποιος χυμα μεσα σε εναν φακελο

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα ΕΛΤΑ είναι σε γενικές γραμμές πιο οικονομικά συγκρίνοντας τα με Γενική Ταχυδρομική που έστειλα πριν μερικές μέρες στον ίδιο προορισμό, για το ίδιο βάρος και διαστάσεις δέματος τα ΕΛΤΑ ήταν πιο οικονομικά για 0,50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα ΕΛΤΑ είναι σε γενικές γραμμές πιο οικονομικά συγκρίνοντας τα με Γενική Ταχυδρομική που έστειλα πριν μερικές μέρες στον ίδιο προορισμό, για το ίδιο βάρος και διαστάσεις δέματος τα ΕΛΤΑ ήταν πιο οικονομικά για 0,50 ευρώ.

Μιλας για αντικαταβολη ή για απλη αποστολη?

Θυμαμαι πως πριν καιρο ειχε σαν προσφορα Point to Point με 5 ευρω μεχρι 2 κιλα

Δλδ Παραδοση του πακετου απο τον αποστολεα στο καταστημα και παραλαβη του παραληπτη παλι απο το κατααστημα

Κατι αναλογο ειχαν και τα ΕΛΤΑ κουριερ, οποτε ριξτε μια ματια τι παιζει

Σε αυτην την τιμη ομως δεν υπολογιζοταν και το κοστος της αντικαταβολης

Για αντικαταβολες τα ΕΛΤΑ εχουν μεγαλυτερη διαφορα απο μισο ευρω

Link to comment
Share on other sites

Για αντικαταβολη. Δηλαδή θα έρθει το προιον στο ταχυδρομειο της πολης μου θα με ειδοποιησουν, θα το πληρωσω και θα το παραλαβω.Αυτο δεν ειναι η αντικαταβολή;

Και μετα απο δυο τρεις μερες θα καλεσουν αυτον που το εστειλε απο τη κρητη να παραλαβει τα εξοδα αποστολης μιας και εχω συμφωνησει να ειναι δικα μου.

Αυτος ειναι ο τρόπος απο οτι καταλαβα ,απλα περιέργως δεν τον εχωχ ρησιμοποιήσει ποτε μεχρι σημερα, εξου και δε ξερω τη τυφλα μου:...:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός είναι ο τρόπος της αντικαταβολής σε γενικές γραμμές. Το μόνο βαρετό είναι το να συντάξεις την ταχυδρομική επιταγή αντικαταβολής στα ΕΛΤΑ (πολύ βαρετό κομμάτι και χρονοβόρο) :fie:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.