Jump to content



Recommended Posts

Ο χαι.

Πάει η γυναίκα στο ΗΚ για δουλειά και μια και πρόσφατα ανακάλυψε το scuba αλλά και την χαρά του "κοπανάω και βρέχω και δεν παθαίνει τίποτα" μηχανή, θέλει να πάρει όπως καταλάβατε κάτι ανάλογο.

Επειδή εκεί στο Κινα αυτά είναι φθηνά γενικά καταλαβαίνετε γιατί είμαι εδώ.

Μου έστειλε κάτι σαν αυτό

που είναι κάτι που δείχνει οκ, με προβληματίζει λίγο ο φακός αλλά ρεαλιστικά δεν ξέρω αν μπορώ να βρω κάτι πιο φωτεινό. (ναι αναφέρομαι για υποβρύχιο όχι λιακάδα).

Μας νοιάζει να είναι μικρή, να αντέχει (ειδικά σε βάθος, το να πέφτει από 12 μέτρα δεν με καίει), και αν ξέρουμε να παίρνει και καμιά φώτο της προκοπής.

Βίντεο ΔΕΝ με καίει αλλά νομίζω πως ένα 1080 έχουν όλες πλέον οπότε είναι μια χαρά.

Λεφτά πάλι είναι flexible στα όρια του λογικού και της κατηγορίας.

Και μιλάμε για compact έτσι? :)

Ευχαριστώ πολύ για ότι προτάσεις!.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντοχή, παίζεις κι εδώ, αλλά έχει από φωτεινότητα είναι ίδιος

http://www.nikon.gr/el_GR/product/digital-cameras/coolpix/all-weather/coolpix-aw120

(edit: για ένα περίεργο λόγο, δεν είδα το 2ο post... η λασποβροχή θα φταίει...)

Αν θέλεις κάτι καλύτερο, κοιτάς την AW-1, αλλά δεν είναι τόσο ανθεκτική. Βέβαια, μιλάμε για mirrorless, οπότε είσαι σε άλλη κατηγορία:

Nikon's AW1 might be the best underwater camera ever made | The Verge

http://www.nikonusa.com/en/Nikon-Products/Product/Nikon1/27669/Nikon-1-AW1.html

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Λολ, ναι ναι την 120 κοιτάω και εγώ.

Το ΜΟΝΟ αρνητικό μέχρι τώρα είναι τα "μόνο 18 μέτρα" αλλά όπως είπα δεν με καίει και πιο κάτω θα ζήσω...

Τη AW1 την είδα αλλά στα 800$ δύσκολα θα την δικαιολογήσει η γυναίκα και επίσης ανοίγεις άλλο ευαγγέλιο εκεί, και δεν είναι compact επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο συχνά βουτάει και που; Αυτό πρέπει να ξεκαθαρίσει.

Εγώ βούταγα Αττική και είχα μια μικρή.

Όταν πήγα Κέρκυρα, Κρήτη και Ερυθρά Θάλασσα, βάραγα το κεφάλι μου που δεν είχα μια καλή. Οι μικρές είναι απλά για να δείξεις ότι είσαι underwater.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, δεν βουτάει / βουτάμε πολύ συχνά αλλά για όταν βουτάμε θέλουμε να έχουμε μια*

* το μια το λεω με την έννοια της εύκολης να την έχεις μαζί + φθηνή.

Για να πάρεις καλές φωτογραφίες underwater θες εξωτερικά φλας + housings και ξαφνικά τα λεφτά που έχω δώσει για την D800 + 24-70 είναι ψίχουλα.

Δεν κοιτάμε για κάτι τόσο extreme, και αν με φλας μπορώ να πάρω φώτο στα 10-12 μέτρα που είναι και το 80-90% της ζωής στου υφάλους τότε είμαι ικανοποιημένος.

Και λεω για μένα, η γυναίκα με κάτι ΜΗ θολό και πολύχρωμο (να μην πω μεγάλο :p ) χαρούμενη θα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε προσεχτικα τα χαρακτηριστικα των. Πολλες φορες λενε πχ 10μ, αλλα αν ανοιξεις βιβλιο οδηγιων, λεει για 2 ωρες μαξ.

Φιλος με τρελα σε καταδυσεις ειχε παρει μια Olympus αδιαβροχη μTough, αλλα ΚΑι θηκη πλαστικη ειδικη για καταδυσεις μεχρι καποια μετρα.

Ψαχτο

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε προσεχτικα τα χαρακτηριστικα των. Πολλες φορες λενε πχ 10μ, αλλα αν ανοιξεις βιβλιο οδηγιων, λεει για 2 ωρες μαξ.

Φιλος με τρελα σε καταδυσεις ειχε παρει μια Olympus αδιαβροχη μTough, αλλα ΚΑι θηκη πλαστικη ειδικη για καταδυσεις μεχρι καποια μετρα.

Ψαχτο

Το παραλήρημα του δικτάτορα - YouTube

Για να ειμαι στο θεμα, προτεινω να παρεις κατι τυπου gopro, απο τα διαφορα φθηνα υποκαταστατα που εχουν βγει γιατι σε σκληρη χρηση το τζαμακι εχει παρα πολλες πιθανοτητες να σου γδαρθει.

edit: τωρα ειδα θες και φλας. ψηφιζω ολυμπο με λιγο περιεργο μενου ομως.

edit2: τωρα ειδα οτι ειναι mod only thread. ban me

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
Link to comment
Share on other sites

GoPro για οτιδήποτε εκτός απο βίντεο δεν αξίζει δυστυχώς... Και το βίντεο ωραίο είναι αλλά 99% των φορών φωτογραφίες θα βλέπεις όχι βίντεο, αυτός είναι ο λόγος που δεν τη σκέφτομαι, και μάλιστα απέτρεψα και την γυναίκα απο κάτι τέτοιο.

Για το τζαμάκι εντάξει δεν θα κάνει downhill και θα πέφτει όσο συχνά όσο ο Ιάσονας για να το γραντζουνίσει ( I hope )

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και Fuji film xp70και γενικά τις αδιάβροχες που έχει

Βίντεο που τράβηξα εγώ με την XP50

COPA COPANA Summer 2013 part1:

[ame]

[/ame]

From mobile phone ....

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
i fix the link
Link to comment
Share on other sites

Μας νοιάζει να είναι μικρή, να αντέχει (ειδικά σε βάθος, το να πέφτει από 12 μέτρα δεν με καίει), και αν ξέρουμε να παίρνει και καμιά φώτο της προκοπής.

Τί κινητο εχεις? Αν i5/i5s τοτε η καλυτερη και φθηνοτερη λυση ειναι watershot. Αδιαβροχη μεχρι 60μ, wide και τα εχεις ολα στο κινητο σου. Θελεις ενα red filter και εισαι ετοιμος!

Το autofocus παιζει πολυ καλα στο auto.

Τελος, μη νομιζεις οτι το ΗΚ ειναι τοσο φθηνο.. Μονο για apple κυριως

Link to comment
Share on other sites

Ricoh WG-4 - Compact | Skroutz.gr

ψαξε και για αλλες..

Waterproof Camera Review 2014 | Best Underwater Digital Cameras | Disposable Underwater Camera - TopTenREVIEWS

η νικον 120 ,canon d30 ,panasonic ft5 ,olympus tg830 ηταν παντα καλες επιλογες στα προηγουμενα μοντελα.Ομοιως και η παραπανω πενταξ.Απλα τωρα απο οτι ειδα ειναι η μονη με f2 @wide open που μαλλον θα χρειαστεις εφοσον θες να βγαζεις στα ~10μετρα και οχι απλα κατω απο το νερο(1-2μ).

edit

ψαρωτικο τα 6 led για macro/close up καταστασεις γυρω απο τον φακο.(και καλα ring flash)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να παω απο το 2007 αλλά τότε είχε ΜΕΓΑΛΕΣ διαφορές σε τιμές σε DSLR πράγματα.

Θα το δω αυτό με το i5 γιατί έχει και ίσως είναι καλή λύση! :T:

στειλε εμαιλ να σου στειλω υλικο απο βυθο (ή καλυτερα whatsapp). Αν εχεις i5, δεν κερδιζεις τπτ με gopro (ενταξει, η μπαταρια κρατα λιγο παραπανω ισως, αλλα ποσες 3ωρες καταδυσεις θα κανετε??)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.