Jump to content



ati κάρτα γραφικών


Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα έχω την εντύπωση οτι η κάρτα γραφικών μου είναι στα τελευταία της υπάρχει κάποιος τρόπος να τσεκάρω αν έχω δίκιο ....η κάρτα μου είναι η AMD Radeon HD 6850 2gb ram....επίσης παίζει ρόλο που το pc (windows 8.1 64bit) την διαβάζει σαν AMD Radeon HD 6800 Series????

Link to comment
Share on other sites

Θα την τεστάρεις κανα μισάωρο με αυτό FurMark: VGA Stress Test, Graphics Card and GPU Stability Test, Burn-in Test, OpenGL Benchmark and GPU Temperature | oZone3D.Net προσοχή στις θερμοκρασίες.

Μια χαρά την διαβάζει το λειτουργικό, αφού είναι 6800 series.

Υ.Γ Δεν υπήρχε λόγος ο τίτλος να είναι σε greeklish. Άλλη φορά στα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

από ταχύτητα το είδα μετά ....να σε ρωτήσω ειναι φυσιολογικο χωρίς να κάνει τιποτα να έχει 60 οC

ειναι safe γιατι ειδα η καρτα ανέβαζε συνεχως θερμοκρασία και βαρεσε 90

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

2χρονια την εχω τωρα καθαριζω το πσ εχει γεμισει πολυ σκονη μεσα σ ενα μηνα λες να φταιει οτι αλλαξα απο τι ειδα πρεπει να μην ειχα καθολου ροη αερα γιατι εβαλα καποια ανεμηστηρακια αναποδα

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω εχω την 6870.. αν δεν κανω λαθοσ τον ιδιο πυρηνα εχουμε.. σε γενικεσ γραμεσ το τσιπακι ειναι κρυο.. παντα σε στοκ χρονισμουσ max θερμοκρασιεσ το καλοκαιρι πανω απο 75 βαθμουσ κελσιου (με fan στο auto) δεν εχω δει με gpu used 99% , με κουτι τισ πλακασ! 2 φανακια 80mm μπροστα πισω.. λογικα οι δικεσ σου θερμοκρασιεσ πρεπει να ειναι λιγο πιο χαμηλεσ..

Link to comment
Share on other sites

όταν την πήρα το πρώτο 4 μηνο απο μαίο μέχρι και αύγουστο δούλευε ασταμάτητα χωρίς πρόβλημα σκυλί και τώρα με πολύ λιγότερα όχι μόνο ανεβάζει θερμοκρασία αλλά κ δεν σηκώνει πολλά και δεν αναφέρομαι σε παιχνίδια, που απλά της βγάζω το καπέλο όλα τα games max και ultra, αλλά σε σχέδια και 3d modeling

Link to comment
Share on other sites

θα βάλω ανεμιστηράκι να την χτυπάει τότε .....αν δεν δω αλλαγή καινούργια αναγκαστικά

και κάτι ακόμα τα ανεμιστηράκια του κουτιού να τα έχω στο 100% να λειτουργουν

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδόν βέβαιο οτι εχεις κάνει χαζομαρουλα με τα ανεμιστηρια του κουτιού ,σε γενικές γραμμές οσα έχεις μπροστά να φέρνουν αερα απο έξω προς το εσωτερικό του κουτιού,το πίσω φυσικά να βγάζει αέρα ,και αν εχεις και πάνω,εξαρτάται,συνήθως τα πάνω καλο είναι να βγάζουν αέρα ,απο μεσα προς τα έξω.

Δωσε περισσότερες λεπτομέρειες για το κουτι σου κτλ

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

das ακριβώς όπως τα περιέγραψες τα έκανα χθες το βράδυ και σκοπεύω να πάρω άλλο ένα να βάλω στο πλάι να εισάγω αέρα στο κουτί, πριν κανα μήνα είχα αλλάξει ένα ανεμιστηράκι με αποτέλεσμα όλα να εισάγουν αέρα .......επίσης λέτε να αλλάξω την πάστα στην κάρτα ....το κουτί είναι coolermaster elite 430 και χθες ανακάλυψα πως η εταιρεία έχει σχεδιάγραμμα για την ροή του αέρα:wall:......

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο κουτι που παίρνει μόνο ενα fan μπροστά ,προτείνω να βάλεις εναν στο πλαι να φυσάει προς την κάρτα ,και ενα τερμα πίσω και επάνω να ρουφάει απο μεσα προς το έξω. Η αλλαγή πάστας δεν ειναι κακη ιδέα ,αλλα με προσοχή.

Για αρχή εχε τα ανεμιστηρια τερμα μεχρι να δεις τι θα γίνει με τις θερμοκρασίες.

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

κοίτα σκεφτόμουν να βάλω άλλο ένα ανεμiστηράκι μπροστά εκεί που είναι για το CD το είδα στο youtube και μου φαίνεται καλή ιδέα το να εισάγεται υπερβολικός αέρας ελπίζω να μην είναι πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Κακο δεν κανεις ,επειδη εχεις σχετικά μικρο κουτάκι θέλουμε οσο αερα μπορούμε .

Τακτοποίησε επίσης οσο.μπορεις καλωδια κτλ ,αν ειναι τιγκα, ο αέρας κανει στροβιλισμους ,δεν παει ευθεία και δεν πέφτουν οι θερμοκρασιες οσο θα μπορούσαν...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.