Jump to content



Βοήθεια για αναβάθμιση PC (n00b level over 9000)


Recommended Posts

Μετά τις παρουσιάσεις της Ε3 αποφάσισα να τρενάρω αρκετά την αγορά νέας κονσόλας και να ρίξω μια αναβάθμιση στο κουτί που έχω τώρα. Αντί δηλαδή να δώσω 400 ευρώ, σκέφτομαι να ρίξω ενα 250ρι στον υπολογιστή και να συνεχίσω το gaming στο pc και στο wiiu.

Eπειδή όμως δεν το κατέχω πολυ το άθλημα της αναβάθμισης, σκέφτηκα να γραφτώ σε αυτό το φόρουμ και να πάρω μερικές συμβουλές από εσάς μιας και πιστευω οτι θα με βοηθήσετε σίγουρα παρα παρα παρα πολύ.

Ο υπολογιστής που έχω είναι ο HP Pavilion p7-1011de και την μόνη αλλαγή που του έχω κάνει είναι η προσθήκη ενός SSD. Το πρόβλημα ειναι, οτι δεν εχω ιδεα απο που να ξεκινήσω. Απο την κάρτα γραφικών? την ραμ? δεν θα πρέπει να πάρω καινούργιο motherboard για να τα στηρίζει όλα αυτά? Τι τρέχει με το τροφοδοτικό?:-O:-O

Τον υπολογιστή τον θελω καθαρά για gaming, θα παιζω σε μία τηλεόραση smart της sony. Με ενδιαφέρει να έχω μία αρκετά καλή απόδοση και αν ειναι να βγω εκτός μπάτζετ και να ξύσω τα 300... ας γίνει ετσι.

Μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένα μοντέλα, αλλά να πω σε αυτό το σημείο ότι η αγορες θα γινουν απο αγγλια, γαλλια, γερμανια και αν χρειαστεί να σώσουμε κάνα φράγκο και από την... Ισλανδία. Ζω στο εξωτερικο, οποτε τα ελληνικα μαγαζια δεν θα με βολέψουν. Kαποια μαγαζια στο skroutz συμβαδίζουν στις τιμές με καποια online shops στο εξωτερικό οπότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και αυτα τα λινκς για τις προτάσεις που θα κάνετε.

Ελπιζω να μην σας κουρασα και σας ευχαριστω ηδη παρα πολυ για τις προτάσεις σας :hug:

Update: Προστέθηκαν εικόνες από το τροφοδοτικό μου !

Έγινε επεξεργασία από Pirate21
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Από ότι μπόρεσα να δω εδώ

Ο υπολογιστής σου έχει 300ρι τροφοδοτικό, πράγμα που σημαίνει οτι δεν θα σε καλύψει με μία σοβαρή κάρτα γραφικών.

Εφόσον έχεις 4Gb μνήμη, έχεις πλέον SSD νομίζω οτι η επόμενη κίνηση είναι PSU, VGA. Αυτό που δεν μπορώ να δω είναι οι διαστάσεις του τροφοδοτικού, καθώς συνήθως δεν είναι standar διαστάσεις. Επίσης, η αλλαγή του τροδοφοτικού σημαίνει αυτόματα οτι χάνεις όποια εγγύηση μπορεί να έχεις από την HP, εκτός αν υπάρχει τροφοδοτικό από την ίδια εταιρία, που λογικά το κόστος του θα είναι απαγορευτικό .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Από ότι μπόρεσα να δω εδώ

Ο υπολογιστής σου έχει 300ρι τροφοδοτικό, πράγμα που σημαίνει οτι δεν θα σε καλύψει με μία σοβαρή κάρτα γραφικών.

Εφόσον έχεις 4Gb μνήμη, έχεις πλέον SSD νομίζω οτι η επόμενη κίνηση είναι PSU, VGA. Αυτό που δεν μπορώ να δω είναι οι διαστάσεις του τροφοδοτικού, καθώς συνήθως δεν είναι standar διαστάσεις. Επίσης, η αλλαγή του τροδοφοτικού σημαίνει αυτόματα οτι χάνεις όποια εγγύηση μπορεί να έχεις από την HP, εκτός αν υπάρχει τροφοδοτικό από την ίδια εταιρία, που λογικά το κόστος του θα είναι απαγορευτικό .

Καλημερα και σε ευχαριστω για την απαντηση.

Η εγγύηση δεν με νοιαζει γιατι εχουν περασει 3μιση χρονια απο τοτε που το πηρα, οποτε ετσι κι αλλιως δεν εχω πλεον εγγύηση. Οποτε μπορουμε να βάλουμε αφοβα οτι πιστευουμε οτι ειναι καλυτερο :happy2:

Χαιρομαι που τα 4gb ειναι αρκετα για την ωρα, ειχα την εντύπωση οτι πρεπει να παω στα 8. Motherboard να μεινω με αυτο που εχει? Ποια vga, psu ειναι καλα μεσα στο μπατζετ που εγραψα πιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε ευχαριστω για την απαντηση.

Η εγγύηση δεν με νοιαζει γιατι εχουν περασει 3μιση χρονια απο τοτε που το πηρα, οποτε ετσι κι αλλιως δεν εχω πλεον εγγύηση. Οποτε μπορουμε να βάλουμε αφοβα οτι πιστευουμε οτι ειναι καλυτερο :happy2:

Χαιρομαι που τα 4gb ειναι αρκετα για την ωρα, ειχα την εντύπωση οτι πρεπει να παω στα 8. Motherboard να μεινω με αυτο που εχει? Ποια vga, psu ειναι καλα μεσα στο μπατζετ που εγραψα πιο πανω?

Καταρχάς καλό θα ήταν να μετρήσει το τροφοδοτικό σου για να ξέρουμε αν σε πέρνουν οι διαστάσεις... τώρα με 250€ νομίζω οτι δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι παραπάνω απο psu vga

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλό θα ήταν να μετρήσει το τροφοδοτικό σου για να ξέρουμε αν σε πέρνουν οι διαστάσεις... τώρα με 250€ νομίζω οτι δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι παραπάνω απο psu vga

οκ θα το ανοιξω αυριο το πρωι και θα σας πω. δυστυχώς έλειπα ολη μέρα και δεν προλαβα να το δω νωριτερα

Έγινε επεξεργασία από Pirate21
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ειχα πολύ λεπτό κατσαβιδάκι για να ανοιξω και το κουτι της HP που ειναι μεσα το τροφοδοτικό, αλλα πήρα τα "μετρα" του κουτιού και ελπίζω να βοήθησα καπως την κατάσταση :slap:

IMAG0453_zps59715956.jpg

IMAG0455_zps325e8b1a.jpg

IMAG0454_zpsadf81650.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι. Κοιτα και μια nvidia gtx 750ti 2gb (κοντα στα 150 ευρω κυκλοφορουν εδω) και εισαι στα 200 ευρω πανω κατω.

Αν θελεις καλυτερη vga(την οποια βεβαια παιζει να μη τι χωραει το κουτι) θα χρειαστεις και δυνατοτερο psu, οπως αυτο, οποτε η τιμη ανεβαινει αναλογως.

Αποψη μου ειναι να πας με την πιο φθηνη επιλογη + 4gb ram.

Επισης, για τι gaming μιλαμε και σε τι αναλυση? Και αν μπορεις ανεβασε και μια φωτο με το εσωτερικο του κουτιου για να δουμε ποσο περιπου χωρο εχει.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι. Κοιτα και μια nvidia gtx 750ti 2gb (κοντα στα 150 ευρω κυκλοφορουν εδω) και εισαι στα 200 ευρω πανω κατω.

Αν θελεις καλυτερη vga(την οποια βεβαια παιζει να μη τι χωραει το κουτι) θα χρειαστεις και δυνατοτερο psu, οπως αυτο, οποτε η τιμη ανεβαινει αναλογως.

Αποψη μου ειναι να πας με την πιο φθηνη επιλογη + 4gb ram.

Επισης, για τι gaming μιλαμε και σε τι αναλυση? Και αν μπορεις ανεβασε και μια φωτο με το εσωτερικο του κουτιου για να δουμε ποσο περιπου χωρο εχει.

Yπάρχει μία φωτογραφία του motherboard μαζί με λεπτομέρειες στο παρακάτω link, αλλα εννοειται πως θα βαλω και αλλη μία απο το δικο μου καλού κακού ---> HP Support document - HP Support Center

Με μία γρήγορη ματια, το PSU που μου προτείνεις το βρίσκω εδω με 50-55 και την δευτερη καρτα στα 150-155. Οποτε εχω κι όλας και "αερα" για μία 4ρα γιγα ραμ (ποια προτείνεις?)

Σ' οτι αφορα το gaming, θα παιζω σε μία τηλεοραση sony kdl EX521 oποτε θα γουσταρα να παιξω στα 1080p, μην πω ψέματα. Γενικα θελω να κανω το καλύτερο value for money upgrade στα λεφτα που προείπα :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτείνω ,αφου παιζει το μπάτζετ ,να πάρεις μια gtx 760 ,την msi πχ που ειναι σε πολυ καλη τιμη και αθόρυβη ,και ενα καλούτσικο τροφοδοτικο γυρω στα 550-600w ,και τα δυο κατ απο 300€,και αν ξαναμαζεψεις κανα ψιλο στο μέλλον κοιτας και τη ραμ.

Με αυτή την καρτα θα παιζεις οτι τραβάει η ψυχούλα σου σε full hd

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

ισως με λιγο ψαξιμο βρεις καμια μεταχειρισμενη gtx 680 / gtx 770 η ισως ακομα καλυτερα καμια 280x και απαραιτητα κι ενα μεγαλυτερο τροφοδοτικο...

Ειναι high end καρτουλες που μπορεις να παιξεις κυριολεκτικα οτιδηποτε σε φουλ τα παντα αν μιλαμε για 1080p

Γενικα οταν μιλαμε για πονεμενο budget 1000 φορες καλυτερα 2ο χερι (απλα αν κινηθεις σε AMD κοιτας η χρηση που εχει γινει να ηταν games ή εστω ακομα και λιγο benchmarks στη χειροτερη κι οχι τιποτα mining και παρεις καρτα που ειναι σα να εχει δουλεψει 10 χρονια... φυσικα το καλο της υποθεσεως ειναι πως θα εχει εγγυηση)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θελω να σας ευχαριστήσω όσους έχουν απαντήσει ηδη :hi: με βοηθάτε πάρα πολύ!

Ακολουθούν φωτογραφιες απο το εσωτερικό του υπολογιστή οπως μου ζητήθηκε πιο πανω

IMAG0472_zps02040639.jpg

IMAG0471_zps619e1ba9.jpg

IMAG0473_zps2a1cf2fa.jpg

IMAG0474_zps0e01a65e.jpg

IMAG0475_zpsb55f52ea.jpg

IMAG0454_zpsadf81650.jpg

IMAG0455_zps325e8b1a.jpg

IMAG0453_zps59715956.jpg

Έγινε επεξεργασία από Pirate21
Link to comment
Share on other sites

ειχε ενα θεμα το photobucket, τωρα πρεπει να ειναι ολα κομπλε με τις εικονες

Eπίσης, κοιτουσα για 550watt οπως μου προτάθηκε και πιο πάνω και επεσα πανω σε αυτο το οποιο το πουλανε σε σουπερ deal (ετσι φαινεται τουλαχιστον) στα 61 ευρω

http://www.skroutz.gr/s/4056004/CoolerMaster-V550-Semi-Modular.html?keyphrase=V550+Semi+Modular

Αξίζει να παω σε αγορά? Ποια ειναι η διαφορα με το απλο coolermaster? http://www.coolermaster.com/powersupply/modular-gm-series/g550m/

Έγινε επεξεργασία από Pirate21
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα αναμεσα στα δυο τροφοδοτικα ειναι οτι το G550M εχει 80+ bronze efficiency ενω το V550 80+ gold efficiency.

Πιστευω οτιδηποτε κατω απο 100 ευρω για το V550 ειναι super deal, ποσο μαλλον τα 60 ευρω!

Απο χωρο στο κουτι καλα εισαι βλεπω. Οταν καταληξεις σε τροφοδοτικο αναλογα με το budget που εχει μεινει θα δουμε και καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και κανένα ξεσκόνισμα με την ευκαιρία.

ηδη του εριξα και αναγκαστικά θα του ξαναρίξω οταν προσπαθήσω να βαλω το νεο psu. ελπιζω να τα καταφερω :flex:

απο τα 250 λοιπον που εβαλα ως όριο, μεινανε γυρω στα 180, ας πουμς 200 να ειναι πιο στρογγυλό

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.