Jump to content



Mobo για 4790k


Recommended Posts

Άρα δεν μιλάμε για επαγγελματικό επίπεδο. Εγώ θα προχωρούσα. Και ο 4790Κ είναι πολύ ικανός και για επαγγελματική χρήση. Πολλοί επαγγελματίες έχουν σήμερα τον προκάτοχό του, τον 4770Κ, για προγράμματα επεξεργασίας. Άρα, δεν θα υστερούσε σε κάτι ένα τωρινό σύστημα με τον 4790Κ για καιρό ακόμα, ειδικά για την χρήση που τον θέλεις. Όταν θα τελειώσεις τις σπουδές (γιατί κατάλαβα ότι σπουδάζεις τώρα) θα έχεις άλλες επιλογές να σκεφτείς. Πολλά θα έχουν αλλάξει πάλι.

Και πάλι θα σου έλεγα, αν δεν σκέφτεσαι ακραία πράγματα για υπερχρονισμό, πάρε μια πιό οικονομική Ζ97. Με 110-120€ θα είσαι καλυμμένος.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

O μονος λογος που ειπα να περιμενεις ([MENTION=28932]billios13[/MENTION]) ειναι επειδη σε ειδα αρκετα ετοιμο να δωσεις πολλα λεφτα για ζ97 (μητρικη κυριως).

Ειναι κριμα να δεις οτι με τα ιδια λεφτα επαιρνες κατι καλυτερο(εως αρκετα καλυτερο) μετα το καλοκαιρι(~3 μηνες υποθεση ειναι).

Επισης σε ποια σχολη εισαι και "απαιτει" hiend desktop?

[MENTION=31462]pnick[/MENTION]

ΥΠοθετω μιας και ασχοληθηκες με "θηρια" οτι την ιδια περιοδο για χ99 βγαινουν 8-core.

(επειδη σε ειδα να κολλας ασχημα στον 4960χ και το ποσο εκανε (ή κανει) ως καινουριος.)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31462]pnick[/MENTION]

ΥΠοθετω μιας και ασχοληθηκες με "θηρια" οτι την ιδια περιοδο για χ99 βγαινουν 8-core.

(επειδη σε ειδα να κολλας ασχημα στον 4960χ και το ποσο εκανε (ή κανει) ως καινουριος.)

Πότε θα είναι αυτό; Είδα ότι θα βγούν 8πύρηνοι αλλά ξέρει κανείς πότε και πόσο; To "από Σεπτέμβρη" ισχύει; Υποθέτω κι εγώ ότι ένας 8πύρηνος θα κοστίζει όσο το "θηρίο" σήμερα. Όπως και να έχει, τα δικά μου γράδα δεν είναι για τόσο ψηλά. Να σπρώξω κάποια στιγμή τον 3770Κ σε τιμή που να μην είναι σκότωμα και να πάρω κανά 2011 που αποσύρεται, είναι το μόνο που θα μπορούσα να κάνω. Αλλά, δεν καίγομαι κιόλας. Τώρα μια χαρά είμαι και με το παραπάνω (άσε μας να κάνουμε όρεξη λίγο...:))

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοουσα να τα αγορασεις.

Απλα ειδα οτι ησουν με κομπιουτερακι να δεις ποσο εκανε ο 4960χ ποσο πουλιεται ποσο γλιτωνεις κλπ:p

Και ξαναλεω ,απο τη στιγμη που δεν υπαρχει λογος να κυνηγας επιδοσεις(δε το ξερω ,υποθετω) δεν υπαρχει λογος να κυνηγας επεξεργαστες πλεον.(ηδη εχεις εναν αρκετα καλο).

Δεν τρεχει και τιποτα αν δεν βρισκεται ψηλα στα charts οσων benchaρουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NTG, μάλλον δεν καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου. Ίσως εγώ δεν το λέω καλά. Δεν με ενδιαφέρει να αλλάξω σύστημα από πλευράς επιδόσεων. Ούτε benchάκιας είμαι. Ούτε gamer, ούτε enthusiast, ούτε τίποτα από αυτά. (Ένας φτωχός, πλην τίμιος, βιοπαλαιστής είμαι...:hehe:). Με αρχιτεκτονικά ασχολούμαι λίγο για να μη τα ξεχνάω. Το μόνο που σκέφτομαι είναι η απαξίωση που έχει το δικό μου ως μεταχειρισμένο. Υπάρχει κάποια χρονική περίοδος που είναι το sweet spot για να πουλήσεις το παλιό και να πάρεις καινούργιο. Μετά από το sweet spot η αξία του μεταχειρισμένου πέφτει κατακόρυφα. Όπως ακριβώς γίνεται και στα αυτοκίνητα. Είναι οικονομο-τεχνική η λογική μου αυτή. Η άλλη λύση είναι "άσ' το να πάει όσο πάει, και μετά από χρόνια κάνε κίνηση για εντελώς καινούργιο". Εντάξει, όταν βλέπεις τον 3930Κ στα 280€ πλέον σαν μεταχειρισμένος, σου μπαίνει ο λογισμός με 100-150€ να κάνεις το πέρασμα από το 1155 στο 2011. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Kατανοητος ησουν απο την αρχη..απλα εγω δεν εγινα.

Με την σημερινη ισχυ που σου παρεχουν οι υπολογιστες απλα για το "γοητρο" και την εμπειρια το αλλαζεις.

Αν δε σου χρειαζονται στη πραξη η παραπανω επεξεργαστικη ισχυς ειτε δωσεις 600€ σε 4-5 χρονια ειτε 200 καθε ενα δυο ειναι το ιδιο πραμα στο τελος της 5 ετιας.

Μονο η εμπειρια σου μενει στο τελος για να λες προτασεις απο "2600 δεν αξιζει να πας σε 3770-4770" που οντως δινει κατι ..αλλα αν δεν εχεις τον χρονο και την ταυλα να τα αλλαξεις ..δε τρεχει και τιποτα αν δε τα παρεις.

Link to comment
Share on other sites

αν εξακολουθεις να σκεφτεσαι socket 1150, μπορεις να πας και σε φθηνοτερη asus mobo και να αποφυγεις το οποιο εξτρα κοστος θα ειχε μια μητρικη με Ζ97

δες εδω..

http://www.thelab.gr/eidiseis/i-asus-energopoiei-to-overclocking-stis-h97-136214.html

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου χρειαζονται στη πραξη η παραπανω επεξεργαστικη ισχυς ειτε δωσεις 600€ σε 4-5 χρονια ειτε 200 καθε ενα δυο ειναι το ιδιο πραμα στο τελος της 5 ετιας.

Απλά, εμένα μου βγαίνουν λιγότερο από 200€ για το πέρασμα και η αρχική αξία αυτών που σκεπτόμουν είναι παραπάνω από 600€. Στα νούμερα είναι που έχω άλλη εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.