Jump to content



Είναι τα εξαρτήματα που θέλω συμβατά;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!! Το pc μου τα έπαιξε και για αυτό αποφάσισα να πάρω νέα parts με budget ~200 ευρώ.Έχω μερικές ερωτήσεις και ήλπιζα ότι θα μπορούσατε να με βοηθήσετε :) .Το θέλω και για λίγο gaming για αυτό και με συμβούλευσαν αυτά τα parts.

Μπορείτε μήπως να μου πείτε αν τα parts που θέλω είναι συμβατά μεταξύ τους;

Μπορώ να εγκαταστήσω τα Windows μέσα από USB (το λέω αυτό γιατί θέλω να αποφύγω το optical drive);

Τα parts που σκέφτομαι είναι τα εξής:

Μητρική:

Asrock FM2A55M-VG3+ | Skroutz.gr

Επεξεργαστής:

AMD A10-5800K Box | Skroutz.gr

Τροφοδοτικό:

CoolerMaster Elite Power 400W | Skroutz.gr

Ram:

Crucial Ballistix Sport 4GB DDR3-1600MHz (BLS4G3D1609DS1S00CEU) | Skroutz.gr

Ευχαριστώ πολύ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Από τι κομμάτια αποτελείται το PC σου; Αν για παράδειγμα έχει IDE δίσκο δεν θα μπορείς να τον συνδέσεις στα νέα κομμάτια.

Τα κομμάτια που διάλεξες είναι συμβατά μεταξύ τους. Αν μπορείς να πάρεις μια μητρική λίγο καλύτερη με chipset (A75, A78, A88) ωστε να διαθέτει SATA3, USB3 που δεν έχουν οι μητρικές με Α55, Α58. Δεν είναι μεγάλο κόστος αλλά γνωρίζω πως τα 200€ είναι μικρό budget.

Link to comment
Share on other sites

Από τι κομμάτια αποτελείται το PC σου; Αν για παράδειγμα έχει IDE δίσκο δεν θα μπορείς να τον συνδέσεις στα νέα κομμάτια.

Τα κομμάτια που διάλεξες είναι συμβατά μεταξύ τους. Αν μπορείς να πάρεις μια μητρική λίγο καλύτερη με chipset (A75, A78, A88) ωστε να διαθέτει SATA3, USB3 που δεν έχουν οι μητρικές με Α55, Α58. Δεν είναι μεγάλο κόστος αλλά γνωρίζω πως τα 200€ είναι μικρό budget.

Όκ.Τότε μήπως αυτή είναι καλύτερη; Είναι A75 και έχει socket FM2 για τον επεξεργαστή:

Asrock FM2A75M-DGS R2.0 | Skroutz.gr

Επίσης, όχι ο σκληρός δεν είναι IDE νομίζω.Έχω την ST3160815AS ATA που αν δεν κάνω λάθος δεν είναι IDE.

Link to comment
Share on other sites

Είναι συμβατή με τον 5800Κ (και με Αx 6x00) αλλά είναι FM2 και όχι FM2+ (για πιο καινούριους επεξεργαστές).

Βλέπω οτι ψάχνεις από skroutz, αν οι επιλογές σου θα είναι από διαφορετικά καταστήματα έχε υπόψιν και τα αρκετά μεταφορικά που θα προκύψουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον προλαλησαντα. Καλυτερα να παρεις μητρικη fm2+.

Κοιτα την asus a88xm-plus , ειναι 20 ευρω παραπανω αλλα αξιζει 100% για τους λογους που εχουν προαναφερθει. Υπαρχουν και φθηνοτερες βεβαια.

Επισης για ram σε apu θα κοιταγα οπωσδηποτε σε 1866 MHz αν οχι γρηγοροτερη γιατι σε παιχνιδια βλεπεις διαφορα στην αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Τα 200€ budget είναι δύσκολα. Αν είχε τα 20€ παραπάνω θα μπορούσε να τα βάλει σε ένα καλύτερο τροφοδοτικό από το Coolermaster με "Over 70% efficiency" και 2 χρόνια εγγύηση και να πάρει κάποιο 80plus (Bronze) με τουλάχιστον 3 χρόνια εγγύηση.

Το XFX ProSeries 450W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

είναι "λουκούμι" αλλά όπως φαίνεται θα γίνει άφαντο (μάλλον έρχεται νέα σειρά).

Link to comment
Share on other sites

Μμμ...τα δικά σου κομμάτια φαίνονται καλύτερα απο αυτά που σκεφτόμουνα και είναι περίπου στην ίδια τιμή.Ευχαριστώ πολύ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.