Jump to content



Laptop cooling ?


Recommended Posts

Χαίρεται.

'Εχω ένα Vaio και τώρα το καλοκαίρι η θερμοκρασία του motherboard και της CPU φτάνει 85 βαθμούς κελσίου !!

Αξίζει τον κόπο να πάρω κάποια από τις βάσεις με ανεμιστήρα ? Έχουν απόδοση ή κοροϊδεύουν τον κόσμο ? Ποια θα προτείνατε σε λογική τιμή (κάτω των 20 ευρώ) ?

Το κακό είναι ότι βάζω το λαπτοπ στα πόδια μου κάποιες φορές και ειλικρινά μια βάση που θα είχε και μαξιλαράκι θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο με 85 βαθμους (αν ειναι οντως ετσι), θα το παρεις μεχρι ..και στο χερι. Αυτο που φωναζει το lapitopi ειναι οτι πρωτα θελει καθαρισμο καλο, δηλ. να ανοιχτει και να καθαριστει κ α λ α. Αν δε ξερεις , μη το κανεις μονος σου, με ενα 50 € πηγαινε και δωστο σε εταιρεις καλες και εξειδικευμενες (προσωπικα δεν θα το εδινα σε φιλο που ξερει κλπ κλπ), να στο κανουν καινουριο μεσα, να φυσηχτει το συμπαν, να μπει νεα παστα σε cpu (δε λες ποσα χρονια το εχεις), να καθαριστει η ψυξη και και το φουρφουρι της gpu..

Αν κανεις ολα αυτα, μετα κοιτα αυτο που ψαχνεις...

Δεν καθομαι να σου πω το ταδε μοντελο σε αυτο που ψαχνεις γιατι προσωπικα δε μου λενε και πολλα, αλλα απο ολοτελα, ναι και εγω θα αγοραζα καποιο. Αυτο που θα κοιτουσα ειναι να πεφτει σωστα πανω στα πλαισια της ψυξης που κανουν τα φουρφουρια αυτων των μηχανηματων επανω στα σημεια που πρεπει , οπως 1) gpu, 2) θεση σκληρου και μετα να δινει οτι καλυτερο γινεται απο δροσια στο μεγαλυτερο μερος του mobo.

Προσωπικα (μπορει να ειμαι και λαθος) δε θα επαιρνα και με πολυ μεγαλο ανεμιστηρα απο κατω ( αυτοι γυρνουν σε λιγοτερες στροφες) αλλα με μικροτερους ανεμιστηρες σε πιο πολλες στροφες. Στο τελος, εχω την αισθηση στο ιδιο αποτελεσμα καταληγουν.

Sorry που δεν σου απαντω αμεσα αυτο που ζητας, σιγουρα εδω θα προσφερθουν καποια παιδια να σου πουν πιο συγκεκριμενα, αλλα μαλλον αυτο που θα επρεπε να σε καιει πρωτα - και ξαναλεω αν ειναι σωστες οι temps που δινεις- εγω θα ελεγα οτι το lapitopi αν μιλαγε με αυτες τις θερμοκρασιες...θα γκαριζε για βοηθεια.

Ευγενικα σε προτρεπω να κανεις αυτο που σου λεω στην πρωτη παραγραφο και τα αλλα που ζητας ειναι τα πιο ευκολα και επονται.

Τακης

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο με 85 βαθμους (αν ειναι οντως ετσι), θα το παρεις μεχρι ..και στο χερι. Αυτο που φωναζει το lapitopi ειναι οτι πρωτα θελει καθαρισμο καλο, δηλ. να ανοιχτει και να καθαριστει κ α λ α. Αν δε ξερεις , μη το κανεις μονος σου, με ενα 50 € πηγαινε και δωστο σε εταιρεις καλες και εξειδικευμενες (προσωπικα δεν θα το εδινα σε φιλο που ξερει κλπ κλπ), να στο κανουν καινουριο μεσα, να φυσηχτει το συμπαν, να μπει νεα παστα σε cpu (δε λες ποσα χρονια το εχεις), να καθαριστει η ψυξη και και το φουρφουρι της gpu..

Αν κανεις ολα αυτα, μετα κοιτα αυτο που ψαχνεις...

Δεν καθομαι να σου πω το ταδε μοντελο σε αυτο που ψαχνεις γιατι προσωπικα δε μου λενε και πολλα, αλλα απο ολοτελα, ναι και εγω θα αγοραζα καποιο. Αυτο που θα κοιτουσα ειναι να πεφτει σωστα πανω στα πλαισια της ψυξης που κανουν τα φουρφουρια αυτων των μηχανηματων επανω στα σημεια που πρεπει , οπως 1) gpu, 2) θεση σκληρου και μετα να δινει οτι καλυτερο γινεται απο δροσια στο μεγαλυτερο μερος του mobo.

Προσωπικα (μπορει να ειμαι και λαθος) δε θα επαιρνα και με πολυ μεγαλο ανεμιστηρα απο κατω ( αυτοι γυρνουν σε λιγοτερες στροφες) αλλα με μικροτερους ανεμιστηρες σε πιο πολλες στροφες. Στο τελος, εχω την αισθηση στο ιδιο αποτελεσμα καταληγουν.

Sorry που δεν σου απαντω αμεσα αυτο που ζητας, σιγουρα εδω θα προσφερθουν καποια παιδια να σου πουν πιο συγκεκριμενα, αλλα μαλλον αυτο που θα επρεπε να σε καιει πρωτα - και ξαναλεω αν ειναι σωστες οι temps που δινεις- εγω θα ελεγα οτι το lapitopi αν μιλαγε με αυτες τις θερμοκρασιες...θα γκαριζε για βοηθεια.

Ευγενικα σε προτρεπω να κανεις αυτο που σου λεω στην πρωτη παραγραφο και τα αλλα που ζητας ειναι τα πιο ευκολα και επονται.

Τακης

Φαντάζομαι ότι οι μετρήσεις είναι σωστές γιατί μετρήθηκαν με το Speccy που διάβασα ότι είναι Must σε αυτές τις περιπτώσεις.

Το λαπτοπ το έχω 5 χρόνια περίπου και το μόνο που έχω κάνει είναι να αναβαθμίσω τη μνήμη στα 3 GB και να αντικαταστήσω τον HDD γιατί ο παλιός τα έπαιξε.

Θα το σκεφτώ σοβαρά για έναν καθαρισμό αν και σκέφτομαι ακολούθως κάτι τέτοιο :

Τηλεφωνία - Αξεσουάρ :: Gadgets :: Τραπεζι Laptop Φορητό, Aναδιπλούμενο με 2 Ανεμιστηράκια ITEM LD0

Link to comment
Share on other sites

Τα 5 χρονια που λες οτι το εχεις λοιπον ειναι παρα πολλα χωρις καθαρισμα.

Θα πρποτεινα να ακολουθησεις αυτο που σου ειπα.

Οσο για το αξεσουαρ, αν σε βολευει, εισαι οκ. Δες οτι παιζει καλα με τα φουρφουρια του και απο τη στιγμη που θες κατι εστω τοσο μεγαλο και σε βολευει ισως για οτ σπιτι, σωστα θα τα λες. Αν ομως το παρεις μαζι σου, πρεπει να παιρνεις και το αξεσουαρ. Παρε και μια πιο απλη βαση για να την εχεις μαζι σου αμα πας καπου που ισως να μην κουβαλιεται ολο αυτο που εδειξες.

5 χρονια ειναι πολλα ομως φιλε μου χωρις καθαρισμο οπως σου ειπα στην αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Παίζω με 2-3 βάσεις... Για όλα τα γούστα, με έναν και μεγάλο ανεμιστήρα, με πολλούς και μικρούς κλπ. Όντως οι πολλοί και μικροί ίσως κάνουν καλύτερη δουλειά, καθώς πχ ο ένας από αυτούς είναι ακριβώς από κάτω από την είσοδο αέρα του λάπτοπ, αλλά πολύ βαβούρα. Σχεδόν πάντα προτιμώ το ένα και μεγάλο... Κάνει καλή δουλειά και δεν το καταλαβαίνεις ότι υπάρχει από θέμα θορύβου.

Καθάρισμα όπως είπε και ο φίλος σίγουρα θα χρειάζεται. Πιάνουν πολύ σκόνη μέσα τα ανεμιστηράκια τους... Και πολύ πιθανό να έχει ξεραθεί εντελώς και η θερμοαγώγιμη πάστα. Ανάλογα το μοντέλο, μπορεί να είναι και εύκολο να το κάνεις ακόμα και μόνος σου. Δες αρχικά ένα disassembly video στο youtube και κρίνε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update. Το έδωσα σε ένα από τα καταστήματα που αναλαμβάνουν σέρβις λαπτοπ και κινητών και με 37 ευρώ το καθάρισαν από σκόνες, άλλαξαν θερμοαγωγιμη πάστα και πλέον η θερμοκρασία έχει πέσει στους 60 βαθμούς max. Απόλυτα ικανοποιημενος από τη δουλειά.

Ευχαριστώ όλους εδώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.