Jump to content



Διανομή σήματος κεραίας σε πολλές τηλεοράσεις.


Recommended Posts

Είμαι στο εξής δίλημμα.

Στη ταράτσα έχω καινούργια κεραία με φρέσκα καλώδια.

Από τη κεραία ξεκινούν δύο καλώδια που καταλήγουν σε αντίστοιχες τηλεοράσεις, μία led και μία παλαιού τύπου.

Σκέφτομαι να κόψω αυτό που καταλήγει στη led, να βάλω ένα Τ, και να δώσω σε ακόμη μία παλαιού τύπου.

Λέτε να έχω σπασίματα στην εικόνα της led; Τρεις τηλεοράσεις είναι πολλές για μία κεραία;

Δεν μπαίνω στη διαδικασία να τραβήξω νέο καλώδιο, όποιος έχει ανάλογο set up ας μου πει αν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω χάνει σε ποιότητα το σήμα και χρειάζεται ένας ενισχυτής. Έτσι το είχα κάνει εγώ οταν ήθελα να σπάσω το σήμα σε τηλεόραση και tv tuner στον υπολογιστή.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την περιοχή που μένεις και την εγκατάστασή σου. Αν η κεραία είναι καινούργια με καλά καλώδια δε χρειάζεσαι κάτι. Το σήμα που παίρνει φτάνει. Αν η κεραία είναι τελευταίο μοντέλο πιθανόν να έχει παθητική ενίσχυση και να χρειάζεσαι μόνο τροφοδοτικό σε περίπτωση που δε φτάνει το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα έπρεπε να κατεβαίνει ένα καλώδιο μόνο και σε κάποιο σημείο να το σπας σε παραπάνω με διακλαδωτή. Έτσι θα μπορούσες μεταξύ κεραίας και διακλαδωτή να παρεμβάλεις τροφοδοτικό ή ενισχυτή.

Προσωπικά θα έκοβα το τωρινό καλώδιο για να γλιτώσω το κόπο του να τραβήξω και άλλο.

Ποια κεραία έχεις;

Link to comment
Share on other sites

ΑΠο την κεραια παλι με T τα εχεις κοψει? Ιδανικα θα ηταν να παρεις ενα μικρο multiswitch και απο εκει, πηγαινε τα οπου θες. πχ

Επίγεια Λήψη :: Ενισχυτές Κεντρικής :: Ikusi NBS-241 Ενισχυτής Κεντρικής - Hellas Digital - Προϊόντα

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ, στο ανακαινισμένο σπίτι μου, κατέβασα νέο καλώδιο από την κεραία,

και απλά ενώσαμε τα καλώδια μεταξύ τους, χωρίς διακλαδωτές .

Βέβαια μιλάμε για ψηφιακό σήμα. Ούτε ο ηλεκτρολόγος, δεν φανταζόταν ότι θα δουλεύει.

Οπότε, πριν δώσεις λεφτά για αγορές, δοκίμασε το, μπορεί και σε σένα να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.