Jump to content



Switch σε ηλεκτρολογικο κουτι


Recommended Posts

[MENTION=994]trendy[/MENTION]

Αρα, το management ειναι κυριως για να ορισεις ποιες θυρες θα δινουν ρευμα.

Ξερεις αν ρυθμιζεται αυτοματα ποσο θα παρει η καθε μια ή πρεπει να το βαλεις manually?

Mηπως εχει δοκιμασει κανεις αυτο εδω;

MIKROTIK RouterBOARD RB260GSP, 5-port Gigabit & 1 SFP Cage

θεωρητικα κανει την ιδια δουλεια και ειναι μιση τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορείς να ρυθμίσεις... Ρεύμα, vlan, trunks κλπ.

Δεν το έχω μπροστά μου για να σου πω πόσο δίνει, αλλά μπορείς να δεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Όλες οι θύρες είναι στην αρχή χωρίς poe για να μην κάψεις τίποτα κατά λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορείς να ρυθμίσεις... Ρεύμα, vlan, trunks κλπ.

Δεν το έχω μπροστά μου για να σου πω πόσο δίνει, αλλά μπορείς να δεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Όλες οι θύρες είναι στην αρχή χωρίς poe για να μην κάψεις τίποτα κατά λάθος.

Να κοιταξω και σε αλλες εταιριες που ερχονται πιο φτηνα;

πχ σε 8αρι

NETGEAR ProSafe GS110TP 8-Port Gigabit PoE Smart.. | Ebuyer.com

ή δεν θα ειναι τοσο καλα;

Link to comment
Share on other sites

edit:

Οριστε και η φωτο.

Τα αστερακια ειναι οι πιθανες θεσεις για το κουτι

wifi_zps8c9429c0.jpg

Δεν χρειάζεσαι κουτιά και αηδίες...έρχομαι εγώ να στο κρατάω ασφαλές και δροσερό για όλη τη σεζόν :whistling

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω ενα toughswitch.

Ερωτησεις:

-H θυρα η πρωτη management ειναι μονο για να το ρυθμιζεις; ή ειναι και αυτη που θα δωσει το δικτυο στο switch? Θα υπαρχουν δλδ 4 ή 5 διαθεσιμες θυρες για κεραιες;

-Μπορει να δουλεψει απλα ως switch που θα τροφοδοτει με POE τις κεραιες; Για ρουτερ εχω ενα mikrotik

Η πρωτη θυρα παιζει και αυτη σαν switch, Μπορεις μεσω αυτης να συνδεσεις το toughswitch στο υπολοιπο δικτυο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από μέσα είναι στεγανό πλαστικό κουτί.

Βιδωθηκε στον τοίχο με 4 βίδες και μπήκε σιλικόνη από πάνω τους μετά.

Άνοιξα μια τρύπα στον πάτο όπου τοποθετήθηκε μια κάτι σαν παξιμάδι που έχει λάστιχο και σφίγγει μόλις περάσεις όσα καλώδια θες, και από εκεί μπήκαν και βγήκαν όλα τα καλώδια.

Και μετά κάναμε τις δύο τρύπες φ40 στο πλάι και μπήκαν οι γωνίες όπου στεγανοποιηθηκαν πάλι με σιλικόνη στην ένωση τους με το κουτί. Επίσης μπήκε ένα είδους πλέγμα στις σωλήνες του εξαερισμού για να αποτρέψουμε τα έντομα να μπαίνουν μέσα.

Αυτό που φαίνεται είναι απλά η μόνωση.

Του χρόνου θα πρέπει να στερεωσω τον εξοπλισμό μέσα γιατί είναι χύμα και μόλις ανοίξεις την πόρτα πέφτουν όλα.

Τελικά πάρθηκε ρεύμα από το κουτί δίπλα και μπήκε μέσα στο κουτί ένα πολυπριζο. Πάνω του συνδέθηκαν το 8αρι switch και οι 5 κεραίες.

Με ένα tough switch θα ήταν όλα πιο νοικοκυρεμένα, αλλά τα 180€ που θέλει το 8αρι είναι πολλά.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

τοποθετήθηκε μια κάτι σαν παξιμάδι που έχει λάστιχο και σφίγγει μόλις περάσεις όσα καλώδια θες, και από εκεί μπήκαν και βγήκαν όλα τα καλώδια.

στυπιοθλίπτης ή cable gland

z_1078.gif

σωστή η επιλογή της εξηλασμένης πολυστερίνης για μονωτικό μιας και είναι υδρόφοβη (aka δεν απορροφά νερό). Αν θυμάμαι καλά είναι σε μέρος που δεν το χτυπάει ο ήλιος, οπότε δεν θα έχεις και σημαντική φθορά (από τον ήλιο σιγά σιγά χάνει τις ιδιότητές της)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό!!

Δυστυχώς το καλώδιο ρεύματος που βάλανε δεν έφτανε να πάει στο σκιερό μέρος, και το βαράει ο ήλιος σχεδόν όλη τη μέρα. Ίσως του χρόνου του αλλάξω θέση προσθέτοντας κανένα μέτρο καλώδιο ρεύματος ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Για το μονωτικο στο κουτί λέω. Τα καλώδια είναι όλα χύμα. Θέλει πάρα πολλά μέτρα σπιράλ, περίπου 150. Το πρώτο που είχα βάλει το 2011, χύμα πάλι, ευτυχώς δεν έχει χαλάσει. Βέβαια εκείνο νομίζω δεν το βαράει ο ήλιος πολύ πολύ. Γενικά οι δικοί μου είναι πολύ της προχειρότητας και του να κάνουμε τη δουλειά όσο πιο φτηνά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.