Jump to content



ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ PC ΜΟΥ..!!!


Recommended Posts

στο thief οντως υπαρχει διαφορα μεταξυ intel και amd οπως και σε πολλα αλλα games τα τελευταια 6-7 χρονια

Thief Benchmarked: Graphics & CPU Performance > CPU Performance - TechSpot

Batman: Arkham Origins Benchmarked: GPU & CPU Performance > CPU Performance & Wrapping It Up - TechSpot

( πρακτικα 8350 στα 4.5ghz = 4th gen i5 στα 2.5 = 1st gen i5 στα 2.3 )

Αν ομως παιζεις μονο thief τοτε το mantle θα επρεπε να σε "ξελασπωνει" , τωρα αν σκεφτεσαι να αφιερωσεις σεβαστο χρονο σε παιχνιδια με αντιστοιχτες (παραλογες) απαιτησεις σε cpu core eficiency οπως arma 3/dayz/planetside 2(ελαφρυνε αυτο ή μπα ? ) μπορεις ανετα να βαλεις αγγελια τα τωρινα εξαρτηματα και να πας σε καποιο σετακι ivy / sandy επισης απο αγγελια με πολυ μικρη χασουρα σε χρηματα - σε συγκριση με το 400αρι που θα φυγει αμα τα παρεις ολα "φρεσκα"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αδερφε δεν υπαρχει λογικη στο να αλλαξεις το συστημα που εχεις και να πας σε Intel... για να παιζεις παιχνιδια... Παιχνιδια στο full παιζεις και ετσι οπως εισαι...

Το να παρεις εναν μεγαλυτερο SSD ναι!

Αλλα τα υπολοιπα... Τροφοδοτικο ποιος ο λογος να αλλαξεις? Εχεις ενα ωραιοτατο τροφοδοτικο της Corsair...

Καρτα γραφικων επισης εχεις πολυ δυνατη (προσφατα πουλησα την ωραιοτατη μου Gigabyte 770 για να παω σε 780... Πεταμενα λεφτα για την περιπτωση μου...)...

Καλα για τη μητρικη που αναφερεις δεν το συζητω καν... Χαμηλοτερη τιμη στο skroutz 350€... Για μητρικη...

Τωρα αν σε τρωει να αλλαξεις πλατφορμα, πουλα επεξεργαστη/μητρικη και παρε εναν i5 4690K και μια Ζ97 μητρικη στα 100-150€... Αλλα και παλι δε βρισκω το λογο να το κανεις αυτο... για τα παιχνιδια...

Τωρα βεβαια οτι και αν σου πουμε, αν εσυ εχεις αποφασισει να κανεις τις αλλαγες που θελεις, θα τις κανεις... Δικα σου τα φραγκα, δικη σου και η αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις πρακτικά καμία διαφορά στα μάτια σου αν πάρεις Intel για games.

Για ψυχολογικό λόγο το σκέφτεσαι να το κάνεις περισσότερο απλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα :D

Ουσιαστικά 2 λόγοι υπάρχουν για να κάνεις αναβάθμιση:

1. Ψυχολογικό. Έχεις λεφτά θες να τα δώσεις σε Hardware, θες να κάνεις benchmarks, o/c και να πάρεις μέχρι και το τελευταίο fps διαθέσιμο ώστε να ικανοποιήσεις τον εαυτό σου και νιώθεις ευτυχισμένος εσωτερικά.

2. Ασχολήσε με προγράμματα όπως after effects, premiere, photoshop ή με κάνα sony vegas και θες ότι ταχύτερο μπορείς να πάρεις με τα λεφτά που έχεις διαθέσιμα.

Αν δεν σε απασχολουν τίποτα απο τα παραπάνω τα λεφτά πρέπει να πάνε στα tanqueray, στις μπύρες και στις παραλίες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο πολύ ψάξιμο μέσω του TheLab και με τον τεχνικό μου που μίλησα αποφασησα να μη κάνω αλλαγή....θα περιμένω του χρόνου που θα βγουν η νέες γενιές κ τότε θα κάνω αναβάθμιση...;) Το μόνο που θα αλλάξω ειναι ο ssd,τροφοδοτικά και το μόνιτορ....Σας ευχαριστώ όλους για της συμβουλές σας μάγκες....:)

Link to comment
Share on other sites

Να κι ενας που δεν υπεκειψε στην αδυναμία της σάρκας :p

Η συντριπτική πλειοψηφία δεν ακούει τις αποτροπες απο τα μέλη ...

Οταν εχεις το μαρούλι στην τσέπη και σε τρώει "το καινούργιο" ,συνήθως αποφασίζεις με το κατω κεφάλι,που λεει κι ο λαος ,χαχαχα

Καλα κανεις και δεν αλλάζεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια δε μπορώ να καταλάβω γιατί θες να κάνεις αναβάθμιση.. πόσο μάλλον να πάρεις άλλο τροφοδοτικό!!! Δε σου φτάνει το 750άρι το corsair; Θα τρελαθώ!!

Πάρε μια οθόνη που θες.. πάρε κι άλλον έναν 128 vertex να τους κάνεις raid 0 και τέλος..

Θες και κάτι ακόμα; Βάλε και άλλα 2*4gb ram και ΤΕΛΟΣ

Θες να πετάξεις λεφτά ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ;;

Ρίξε κι ένα 200άρικο (και παραπάνω) και βάλε τα όλα στο νερό (cpu/r9 290) να παίζεις με την ησυχία σου κ να κάνεις και καλύτερο overclocking..

Σκέψου πως με την 290, ακόμα και στο full HD, ΔΕΝ ξεκλειδώνεται το full potential της κάρτας.. οπότε το να κάνεις αλλαγή cpu/μητρικής είναι απλά ένας τρόπος ώστε να πετάξεις άδικα λεφτά.. για κάνα-δυο frame παραπάνω; Κρίμα :TD:

Link to comment
Share on other sites

Ειπα ότι δεν θα κάνω τελικά αναβάθμιση...Μόνο οθόνη και ram...Τροφοδοτικο θέλω να αλλάξω γτι θέλω να βάλω αυτό με τα κλιψ που ειναι...δεν θέλω να έχω τόσα καλώδια να φαίνονται...:) OC θα κάνω σίγουρα...;)

Link to comment
Share on other sites

Ειπα ότι δεν θα κάνω τελικά αναβάθμιση...Μόνο οθόνη και ram...Τροφοδοτικο θέλω να αλλάξω γτι θέλω να βάλω αυτό με τα κλιψ που ειναι...δεν θέλω να έχω τόσα καλώδια να φαίνονται...:) OC θα κάνω σίγουρα...;)

Συγγνωμη ρε μεγαλε το συστημα σου δεν ειναι αυτο της υπογραφης σου η μηπως κανω λαθος ;;;

CPU: AMD FX 8350 MB: GIGABYTE 970A-UD3 VGA: SAPPHIRE AMD R9 290 4GB GDDR5 CASE: COOLER MASTER CM Storm Stryker RAM: KINGSTON HYPERX 8GB DDR3 1866Mhz 2x4GB PS: CORSAIR TX750W (CP-9020003-EU) OS:WINDOWS 8.1 SOUND: LOGITECH Z906 SSD: OCZ Vertex 4 SATA III 2.5" SSD 128GB

ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΕΣΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ ?!?!?!

Πες καλυτερα οτι εχεις πολλα φραγκα για καψιμο οχι τιποτα αλλα να καθεσαι να λες οτι χρειαζεσαι αναβαθμιση με τετοιο συστημα ειναι και προκλητικο στην εποχη που ζουμε. Αμα εσυ χρειαζεσαι αναβαθμιση οπως υποστηριξες τα αλλα παιδια εδω μεσα που εχουν κατι Core Ι5 παλιας γενιας και κατι 660Τι η χειροτερες gpu τι θα πρεπει να πουνε ;;

Έγινε επεξεργασία από Vasot
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος δεν θα αναβαθμίσει τελικά, από ό,τι κατάλαβα.

Overkill είναι για μένα ακόμα και η R9 290 που έχει. Τί σημαίνει αυτό; Θα αρχίσω να του λέω ότι πέταξε τα λεφτά του;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά φτάνει...Ειπα δεν θα κάνω αναβάθμιση που ήθελα...Μόνο οθόνη,σκληρό,πληκτρολόγιο ποντίκι & ακουστικά...:) η αλλαγή θα γίνει του χρόνου με της νέας γενιάς που θα βγούνε...:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά φτάνει...Ειπα δεν θα κάνω αναβάθμιση που ήθελα...Μόνο οθόνη,σκληρό,πληκτρολόγιο ποντίκι & ακουστικά...:) η αλλαγή θα γίνει του χρόνου με της νέας γενιάς που θα βγούνε...:)

Καλά το σκέφτηκες για την αλλαγή. Για οθόνη ποιά dell και ποιά asus κοιτάς; Και μέχρι πόσα σκοπεύεις να δώσεις; Για τον EVO επίσης καλά το σκέφτεσαι αλλά ίσως να υπάρχουν σύντομα πιό οικονομικές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Απο Dell έχω της ultra sharp άνω τον 24 ιντσών....ASUS έχω δει αρκετά μοντέλα πάλι άνω τον 24 ιντσών...τώρα ειμαι απο κινητό δεν μπορώ να ανεβάσω λινκ...Ψάχνω στο amazon για αγορά....

Link to comment
Share on other sites

Ξανά επανέρχομαι..

Σκέφτηκα να πουλήσω MB,CPU,GPU και να κάνω αλλαγή..

Μην με ρωτήσετε το γιατί..μου έχει καρφωθεί να κάνω αλλαγή..Το θέμα είναι πότε θα την κάνω..

Έχω ψάξει αρκετά για τα καινούργια πράματα και έχω δει ότι θα απο Σεπτέμβριο θα βγούνε καινούργια...

Λοιπόν αυτά που έχω τσεκάρει είναι τα εξής:

1) Republic of Gamers

Asus ROG GeForce GTX780 Ti 3GB Matrix Platinum (90YV05G0-M0NA00) | Skroutz.gr

Asus Rampage IV Extreme | Skroutz.gr

Intel Core i7-4790K Box | Skroutz.gr

2)MSI

MSI GeForce GTX780 Ti 3GB Gaming | Skroutz.gr

MSI Z97 Gaming 9 AC | Skroutz.gr

Intel Core i7-4790K Box | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Ξανά επανέρχομαι..

Σκέφτηκα να πουλήσω MB,CPU,GPU και να κάνω αλλαγή..

Μην με ρωτήσετε το γιατί..μου έχει καρφωθεί να κάνω αλλαγή..

Επειδη φαινεται οτι απλα θελεις να ριξεις χρημα, θα στο πω οσο πιο απλα μπορω:

Αγορασε τα πιο ακριβα κομματια και θα νιωθεις κομπλε!

Καλες αγορες!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.