Jump to content



Προβλημα με καινουργια ram


Recommended Posts

Γεια σας,εχω αυτα εδω τα specs:

Intel core i3 540

Nvidia Gefroce GTX 550 Ti

Gigabyte H55M-S2 motherboard

Τροφοδοτικο: XFX PRO 450 W

Γεια σας παιδια...προχτες πηρα μια RAM και την αντικατεστησα με μια 2gb 650 Mhz.Οταν την βαζω κολλαει στο βιος στο 'memory testing' και κανει συνεχως επανεκκινησεις (ενω κανει κανονικα μπιπ),αυτο μου το κανει και με αυτην εδω την ραμ ξερετε μηπως πιο μπορει να ειναι το προβλημα?

Εχω δοκιμασει cmos reset και να την βαλω στο αλλο slot με αποτελεσμα να κανει πολλα μπιπ και να μην bootarei καθολου.

Έγινε επεξεργασία από johnienna
Link to comment
Share on other sites

Μπορει μια στις 1000 να ειναι σκονη.φυσα με λιγο αερα τα slots. Επισης υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να bootareis απο το stickaki και να κανεις τρεχεις το memtest?

Σου κολαει πριν δειξει το logo του βιος η μετα?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας.

elapse:Αμα εξαντλησω ολες τις πιθανοτητες οτι δεν δουλευει θα ανταλλαξω 2 2αρες με εναν φιλο μου

DJman:Κολλαει ακριβως εδω

http://www.mediafire.com/view/pailaen7cf9rdm5/10357720_10202601164166447_1433261195091636828_o.jpg

και μετα αρχιζει τις επαννεκινησεις.Αυτο με το stickaki δεν το καταλαβα,τωρα χρησιμοποιω μια παλια ραμ 2αρα για να γραφω στο φορουμ,να κανει με αυτην memtest?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα, η συγκεκριμενη ram δεν ειναι συμβατη με το chip της μητρικης σου.

Να κοιτας τις συμβατοτητες με την μητρικη σου, πριν αγορασεις οτιδηποτε hardware.

Το ό,τι δεν υπάρχει κάποια μητρική στην QVL λίστα δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι και ασύμβατη.

Η μνήμη θα έπρεπε να παίζει σύμφωνα και με τις προδιαγραφές της gigabyte:


2 x υποδοχές [B]1.5V DDR3 DIMM[/B] για υποστήριξη μέχρι 8GB μνήμης συστήματος.
Υποστήριξη μνήμης με αρχιτεκτονική Dual Channel
[B]DDR3 1666+/1333/1066/800 MHz[/B]
Υποστήριξη μνημών non-ECC
Υποστήριξη Intel® XMP (Extreme Memory Profile) ελεγκτή μνήμης
Λόγο περιορισμού του λειτουργικού συστήματος Windows 32-bit, όταν τοποθετούνται περισσότερα των 4GB φυσικής μνήμης, η πραγματική μνήμη που θα αναγράφεται θα είναι λιγότερη από 4GB

...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα απο την στιγμη που δεν αναφερει συμβατοτητα με το chip της μητρικης στην οποιαδηποτε λιστα, γιατι να το ρισκαρεις, π.χ.εδω αναφερονται καποια chip, εαν δεν αναγραφετε το chip της δικης σου μητρικης, ρισκαρεις μια τετοια αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις σε ενα usb stick το προγραμμα memtest το οποιο τρεχει εκτος λειτουργικου και τεσταρει της μνημες ραμ αν ειναι καμενες.

Απορια Α) αν βαλεις και τις 2 τρεχει?

Απορια Β) Δεν την πας πισω για εναν ελενχο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Οταν βαζω και τις 2 κανει πολλα μπιπ μαζι και δεν μπουταρει καν.

Δεν νομιζω να ειναι η ραμ γιατι το ιδιο συμβαινει και με την αλλη που προανεφερα στο πρωτο μου ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου συνέβει πρόσφατα.

Καινούργια μητρική 1150 και RAM.

Βάζω το πρώτο dim δουλεύει, βάζω το δεύτερο σε dual channel παίρνω memory error και μπιπ. Οτι και να έκανα δεν δούλευε. Λέω ασυμβατότητα θα είναι.

Βάζω δεύτερο ζευγάρι, το ίδιο ακριβώς.

Υπέθεσα ότι κάτι γίνεται με την μητρική.

Βγάζω τον επεξεργαστή,εξετάζω το σόκετ με μεγεθυντικό και βλέπω 2 στραβωμένα ποδαράκια στο κάτω μέρος. Το ένα ειδικά είχε ανάποδη φορά και βραχυκύκλωνε με άλλα.

Αφού ίσιωσα το πρώτο και δεύτερο έσπασε η RAM δούλεψε σε dual channel.

Πρέπει να βρω ένα ποδαράκια από καμιά παλιά μητρική αλλά για την ώρα δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

Οπότε ρίξε μια ματιά στο socket να είσαι σίγουρος.

Παρεμπιπτόντως κανένα από τα δύο ζευγάρια δεν ήταν στη λίστα συμβατότητας της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.