Jump to content



Αγορά κάρτας ήχου λόγο νέων ακουστικών.


Recommended Posts

Καλημερα παίδες.

Θα χρειαστω την βοήθεια σας γιατί εγω δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα.

Το τελευταίο διάστημα μου έφαγε τα αυτιά φίλος και μέλος του the lab,ο fallen4ngel, να πάω να αγοράσω ακουστικά για να παίξουμε κανένα παιχνιδάκι παρέα.

Μετά απο αρκετό ψάξιμο χθες παρέλαβα τα κρουστικά της roccat την σειρά kave ROCCAT STUDIOS V3.0 - PRODUCTS » Gaming Sound » ROCCAT Kave 5.1

Και απο χθες αρχίζουν τα προβλήματα...!!!

Εχω το σύστημα της υπογραφής, με τα ηχεία της Logitech, και για να συνδέσω τα ακουστικά θα πρέπει να τα αποσυνδέσω τα ηχεία ....πρώτο σφάλμα.

Το δεύτερο προβλημα ειναι ότι με το που συνδέω τα ακουστικά στην on board καρτα. Τα ακουστικά μου βγάζουν ένα θόρυβο σαν φύσημα και ακόμα δεν μπόρεσα να τα δουλέψω (δεν το πολυ έψαξα κιόλας γιατί μου το κάνει αυτο).

Λόγο των ανωτέρο προβλημάτων θα ήθελα να μου προτείνετε μια καρτα ήχου για να εχω τα ακουστικά μου επάνω και να αποφύγω όλη αυτή την ταλαιπωρία.

Ξέχασα να σας αναφέρω ότι τα ακουστικά αν τα συνδέσω στο front panel δεν μου βγάζει κανένα προβλημα και παίζει μια χαρά.....τώρα γιατί μου το κάνει αυτο με την on board καρτα δεν μπορώ να το καταλάβω.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες ήχου έχουν σαν προεπιλογή να μην λειτουργούν ταυτόχρονα το front και το back pannel. Μπες στις ιδιότητες της Realtec για να το απενεργοποιήσεις αυτό και να λειτουργούν και τα 2 ταυτόχρονα.

Το άλλο δεν το κατάλαβα ακριβώς. Αν βγάλεις τα ηχεία και συνδέσεις στην ίδια πίσω υποδοχή τα ακουστικά, τότε τα τελευταία δεν σου λειτουργούν και κάνουν αυτόν τον ήχο?

Υπάρχουν κάποια άλλα ακουστικά (πχ. από κινητό) για να τα δοκιμάσεις στην ίδια υποδοχή?

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες ήχου έχουν σαν προεπιλογή να μην λειτουργούν ταυτόχρονα το front και το back pannel. Μπες στις ιδιότητες της Realtec για να το απενεργοποιήσεις αυτό και να λειτουργούν και τα 2 ταυτόχρονα.

Το άλλο δεν το κατάλαβα ακριβώς. Αν βγάλεις τα ηχεία και συνδέσεις στην ίδια υποδοχή τα ακουστικά, τότε τα τελευταία δεν σου λειτουργούν και κάνουν αυτόν τον ήχο?

Υπάρχουν κάποια άλλα ακουστικά (πχ. από κινητό) για να τα δοκιμάσεις στην ίδια υποδοχή?

Στο front panel σύνδεσα τα ακουστικά (ένα-ένα τα βάσιμα) για να ακούσω αν μου βγάζουν θόρυβο οπως μου βγάζει όταν τα συνδέω πίσω στην on board καρτα ήχου.

Εκτός αυτού θέλω να εχω μια ξεχωριστή καρτα ήχου για να μπορώ να εχω συνδεδεμένα ταυτόχρονα και τα ηχεία στην on board καρτα αλλα και τα ακουστικά στην νέα καρτα που θα μου προτείνετε.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που παίζουν τα ηχεία στο back pannel αλλά και τα ακουστικά στο front pannel, το πρόβλημά σου βρίσκεται κάπου στις ρυθμίσεις αφού το hardware λειτουργεί κανονικά. Δες αυτό που σου είπα για ταυτόχρονη λειτουργία του front και του back pannel.

πχ δες http://superuser.com/questions/120602/how-to-get-headphones-and-speakers-working-at-the-same-time

Έγινε επεξεργασία από Ταμτάκος
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που παίζουν τα ηχεία στο back pannel αλλά και τα ακουστικά στο front pannel, το πρόβλημά σου βρίσκεται κάπου στις ρυθμίσεις αφού το hardware λειτουργεί κανονικά. Δες αυτό που σου είπα για ταυτόχρονη λειτουργία του front και του back pannel.

Ειναι λογικό ότι κάποια μ@λ@κια εχω κάνει ....δεν το συζητώ....αλλα θα ήθελα να προσθέσω και μια έξτρα καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το παρατήρησα ότι μπήκε σε λάθος θέμα και αντί να το βάλω στον "ήχο" το άνοιξα στο θέμα με τις οθόνες.

Παρακαλω τους moderators να το περάσουν στα θέματα με τον ήχο.

Σας ευχαριστώ και συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο θέμα με τα ηχεία και δεν δουλεύουν τα ακουστικά αν τα βάλεις πάνω τους; Εννοώ στο "βασικό" ηχείο, που έχει είσοδο για ακουστικά.(δεξιά δίπλα από το κουμπί της έντασης)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.