Jump to content



Βοηθεια με Αναβαθμιση PC 6ετιας


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους

Θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα PC 6ετιας που θα ηθελα να αναβαθμισω:

Επεξεργαστης:Intel Core 2 Quad Core Q9300 2.50 GHZ Lga7

Τροφοδοτικο: Thermaltake W0061 TR2 POWER 420W

Σκληρος Δισκος : Seagate Barracuda 7200 1TB

Μητρικη: Αsus P5KPL-VM

Καρτα Γραφικων : Nvidia GTS 250 512 Mb

Λειτουργικο Συστημα : Windows 7 32 bit

Μνημες RAM: Transcend JM667QLU-2G DDR2 2*2GB

Περισσοτερο με ενδιαφερει η αναβαθμιση στην Καρτα Γραφικων,Τροφοδοτικο,και μνημες RAM

Ευχαριστω:hi:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα stefosfp και καλώς όρισες στο TheLab.gr :)

Για πες μας λίγο τι ακριβώς δε σε ικανοποιεί στο μηχάνημά σου και σκέφτεσαι αναβάθμιση;

Τι δουλειές κάνεις με αυτό;

Ποια οθόνη έχεις και τέλος πόσα χρήματα διαθέτεις.

Αν απαντήσεις στα παραπάνω θα μας δώσει μια ιδέα για να καταλάβουμε τις ανάγκες σου :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα stefosfp και καλώς όρισες στο TheLab.gr :)

Για πες μας λίγο τι ακριβώς δε σε ικανοποιεί στο μηχάνημά σου και σκέφτεσαι αναβάθμιση;

Τι δουλειές κάνεις με αυτό;

Ποια οθόνη έχεις και τέλος πόσα χρήματα διαθέτεις.

Αν απαντήσεις στα παραπάνω θα μας δώσει μια ιδέα για να καταλάβουμε τις ανάγκες σου :)

το πολυ μεχρι 300 ευρω η αναβαθμιση

θελω κατι καλυτερο απο πλευρας gaming , καλυτερων θερμοκρασιων και λιγοτερο θορυβο

η οθονη ειναι LG Flatron L204WS (20αρα)

επισης η δουλεια ειναι κυριως gaming, εργασιες(φοιτητης) σειρες και ταινιες

Ευχαριστω και για το καλως ορισμα :hi:

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου απο ότι βλέπω παίρνει max 4GB ram οπότε δε μπορείς να πας για περισσότερα (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος)

Το θέμα ησυχίας που θέτεις μπορεί να έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, όπως κακό airflow στο εσωτερικό του κουτιού και σε συνδυασμό με το καλοκαίρι -> μεγαλύτερες θερμοκρασίες -> η μαμά ψύκτρα που υποθέτω ότι έχεις να γίνεται αεροπλάνο.

Συνεπώς, επειδή έχω χάσει κάπως τις εξελίξεις στο θέμα hardware θα σου έλεγα να περίμενες κάποιο τσακάλι να σε βοηθήσει. Αν και για αλλαγές πιο πολύ για καμιά μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών το κόβω να σου προτείνουν και ίσως κάποιο cpu cooler για πιο ήσυχες καταστάσεις, αλλά θα πρέπει να αναφέρεις και το κουτί σου σε αυτή τη περίπτωση.

Επίσης, μιας και παραπονιέσαι για το θόρυβο μια φωτογραφία απο το εσωτερικό του κουτιού σου θα βοηθούσε.

Καλό υπόλοιπο Κυριακής απο εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου απο ότι βλέπω παίρνει max 4GB ram οπότε δε μπορείς να πας για περισσότερα (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος)

Το θέμα ησυχίας που θέτεις μπορεί να έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, όπως κακό airflow στο εσωτερικό του κουτιού και σε συνδυασμό με το καλοκαίρι -> μεγαλύτερες θερμοκρασίες -> η μαμά ψύκτρα που υποθέτω ότι έχεις να γίνεται αεροπλάνο.

Συνεπώς, επειδή έχω χάσει κάπως τις εξελίξεις στο θέμα hardware θα σου έλεγα να περίμενες κάποιο τσακάλι να σε βοηθήσει. Αν και για αλλαγές πιο πολύ για καμιά μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών το κόβω να σου προτείνουν και ίσως κάποιο cpu cooler για πιο ήσυχες καταστάσεις, αλλά θα πρέπει να αναφέρεις και το κουτί σου σε αυτή τη περίπτωση.

Επίσης, μιας και παραπονιέσαι για το θόρυβο μια φωτογραφία απο το εσωτερικό του κουτιού σου θα βοηθούσε.

Καλό υπόλοιπο Κυριακής απο εμένα :)

ευχαριστω για τον κοπο σου... ελπιζω καποιος να βοηθησει.. :) :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Στην θέση σου αν δεν έκανα ολοκληρωτική αναβάθμιση θα έβαζα έναν δίσκο ssd π.χ. samsung evo 120gb και μια κάρτα γραφικών της τάξεως των 100-200 ευρώ αναλόγως τα χρήματα, π.χ απο nvidia gtx760, ati r9 280 κ.τ.λ

ή κάτι πιο φθηνό ati 7770/7790 - nvidia 650ti κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Στην θέση σου αν δεν έκανα ολοκληρωτική αναβάθμιση θα έβαζα έναν δίσκο ssd π.χ. samsung evo 120gb και μια κάρτα γραφικών της τάξεως των 100-200 ευρώ αναλόγως τα χρήματα, π.χ απο nvidia gtx760, ati r9 280 κ.τ.λ

ή κάτι πιο φθηνό ati 7770/7790 - nvidia 650ti κ.τ.λ

Στοχος μου δεν ειναι η ολοκληρωτικη αναβαθμιση ελεο οικονομικω... καθαρα στοχος ειναι να βγαλει μια 2ετια ακομη..

Ευχαριστω για την προταση για τον ssd ισως ειναι και η πρωτη αλλαγη..

Απλως θα ηθελα κατι πιο τεκμιριωμενο σε καρτα γραφικων και τροφοδοτικο καθως η αντικατασταση θα γινει απο εμενα...

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό δεν σου πρότεινα καθώς δεν νομίζω οτι χρειάζεσαι πάνω απο 450-550w, ανάλογα και την κάρτα γραφικών που θα επιλέξεις βέβαια.

Αν πας τελικός σε PSU, κάτι σε XFX PRO SERIES 550W, THERMALTAKE SP-530PCWEU SMART SERIES 530W θα είναι υπεραρκετό. Η XFX δίνει και 5 χρόνια εγγύηση από ότι βλέπω.

Από παιχνίδια τι παίζεις ή τι θες να παίζεις πάνω-κάτω;

Σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε τα τρέχεις τα games αυτά σε high/maximum settings;

Αν είσαι σε μεγάλη οθόνη (22'' +) και θες να παίζεις σε μεγάλη ανάλυση και high/maximum settings τα σύγχρονα games, καλύτερα να πας για ακριβούτσικη κάρτα γραφικών π.χ. nvidia gtx760, ati r9 280 που ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό δεν σου πρότεινα καθώς δεν νομίζω οτι χρειάζεσαι πάνω απο 450-550w, ανάλογα και την κάρτα γραφικών που θα επιλέξεις βέβαια.

Αν πας τελικός σε PSU, κάτι σε XFX PRO SERIES 550W, THERMALTAKE SP-530PCWEU SMART SERIES 530W θα είναι υπεραρκετό. Η XFX δίνει και 5 χρόνια εγγύηση από ότι βλέπω.

Από παιχνίδια τι παίζεις ή τι θες να παίζεις πάνω-κάτω;

Σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε τα τρέχεις τα games αυτά σε high/maximum settings;

Αν είσαι σε μεγάλη οθόνη (22'' +) και θες να παίζεις σε μεγάλη ανάλυση και high/maximum settings τα σύγχρονα games, καλύτερα να πας για ακριβούτσικη κάρτα γραφικών π.χ. nvidia gtx760, ati r9 280 που ανέφερα παραπάνω.

συνηθως τα παιχνιδια που παιζω ειναι Pro NBA call of duty......

οθονη 20αρα

προτιμω να τρεχει απο medium ως high settings....

τωρα για το τροφοδοτικο σκεφτομαι την αλλαγη λογο θορυβου, και επισης κατι καλύτερο σε ψυξη απο θεμα ανεμιστηρων καθως οι θερμοκρασιες ειναι υψηλες στο συστημα

και συνηθως το προβλημα των θερμοκαρσιων ειναι σε GPU με θερμοκρασιες πανω απο 50 βαθμους και σε CPU που παιζει απο 60 εως και 75 βαθμους στου πυρηνες

Έγινε επεξεργασία από stefosfp
Link to comment
Share on other sites

για Pro + NBA η gtx 760/r9 280 θα είναι λογικά overkill.

Φαντάσου σε παλαιό 2πύρινο AMD Athlon 2.7ghz + ati 7790 κάρτα γραφικών έπαιζα άνετα το NBA 2014 + Pro σε full settings, 720p , 19" monitor. Mόνο το AA (Anti-aliasing) είχα λίγο κατεβασμένο στο Nba 2k14.

Το Call of Duty δεν το έχω παίξει ποτέ, περίμενε και απόψεις των άλλων παιδιών εδω.

Tέλος, οι θερμοκρασίες σου μου φαίνονται μια χαρά, έχουμε και καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

για Pro + NBA η gtx 760/r9 280 θα είναι λογικά overkill.

Φαντάσου σε παλαιό 2πύρινο AMD Athlon 2.7ghz + ati 7790 κάρτα γραφικών έπαιζα άνετα το NBA 2014 + Pro σε full settings, 720p , 19" monitor. Mόνο το AA (Anti-aliasing) είχα λίγο κατεβασμένο στο Nba 2k14.

Το Call of Duty δεν το έχω παίξει ποτέ, περίμενε και απόψεις των άλλων παιδιών εδω.

Tέλος, οι θερμοκρασίες σου μου φαίνονται μια χαρά, έχουμε και καλοκαίρι.

μια χαρα δηλαδη...... πιθανως μονο για καρτα γραφικων και καμια ψυκτρα σε CPU και εναν SSD για να βγαλουμε 2ετια ανετα.... αυτη θα ειναι η λυση :meeting:

Link to comment
Share on other sites

32 bit & 4 GB RAM δεν πανε μαζι

Πας σε 64 bit εκδοση λειτουργικου

περιμενουμε και αυτά που ζητησε η karmen

Εισαι ο πρωτος που το λεει περι 32 και 64bit καθως ενεκαθεν χρησιμοποιουσα με 32bit λογισμικο

Το κουτι της Thermaltake... ελπιζω να καλυπτουν οι φωτογραφιες

post-32711-1416078569,0963_thumb.jpg

post-32711-1416078569,5979_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από stefosfp
Link to comment
Share on other sites

Οπως το βλεπω εγω εχεις δυο επιλογες. Η μια ειναι να αλλαξεις τροφοδοτικο, να παρεις μια τιμια καρτα γραφικων (R9 270), μια ψυκτρα για τον επεξεργαστη και θα σου προτεινα να αλλαξεις κουτι γιατι το δικο σου 1ον δεν εχει cable management και 2ον το τροφοδοτικο ειναι πανω και τραβαει τον ζεστο αερα απο το συστημα.

Η δευτερη επιλογη ειναι να παρεις κανουρια μητρικη, 8gb ddr3 ram, μια μετρια καρτα γραφικων (R7 260X ή GTX 750ti) και ψυκτρα για τον επεξεργαστη.

Και οι 2 περιπτωσεις ειναι κοντα στα 300 ευρω. Επιλεγεις και παιρνεις και αν θες τη γνωμη μου θα επελεγα την πρωτη.

!!!!!Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να αναβαθμισεις σε 64-bit λειτουργικο για να εκμεταλευεσαι το 100% της διαθεσιμης ram

Link to comment
Share on other sites

Οπως το βλεπω εγω εχεις δυο επιλογες. Η μια ειναι να αλλαξεις τροφοδοτικο, να παρεις μια τιμια καρτα γραφικων (R9 270), μια ψυκτρα για τον επεξεργαστη και θα σου προτεινα να αλλαξεις κουτι γιατι το δικο σου 1ον δεν εχει cable management και 2ον το τροφοδοτικο ειναι πανω και τραβαει τον ζεστο αερα απο το συστημα.

Η δευτερη επιλογη ειναι να παρεις κανουρια μητρικη, 8gb ddr3 ram, μια μετρια καρτα γραφικων (R7 260X ή GTX 750ti) και ψυκτρα για τον επεξεργαστη.

Και οι 2 περιπτωσεις ειναι κοντα στα 300 ευρω. Επιλεγεις και παιρνεις και αν θες τη γνωμη μου θα επελεγα την πρωτη.

!!!!!Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να αναβαθμισεις σε 64-bit λειτουργικο για να εκμεταλευεσαι το 100% της διαθεσιμης ram

Μαλλον και εγω στην πρωτη προσανατολιζομαι.

Σιγουρα γινει αλλαγη στα win και μηπως θα μπορουσες να προτινεις κατι συγκεκριμενο για ψυκτρα και τροφοδοτικο...?!

Ευχαριστω και για τις δυο αποψεις... :-)

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό και μνήμες δεν νομίζω ότι θα δεις διαφορά αν τα αλλάξεις.

Κάρτα κάτι θα δεις ανάλογα με την κάρτα.

Θα σου πρότεινα για αρχή να βάλεις έναν SSD.

Θα νομίζεις ότι άλλαξες υπολογιστή και τα πάντα θα είναι πιο γρήγορα.

Κάνε και ένα διαμέρισμα (100 - 200 GB) στον Seagate για την εγκατάσταση των παιχνιδιών και ο υπόλοιπος για τα έγγραφα.

Όρισε και οι λήψεις να μην πάνε στον C (SSD).

Για τον θόρυβο πρέπει να ξέρεις ποιος ανεμιστήρας είναι ο φταίχτης και ανάλογα τον αλλάζεις με κάποιον αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Για τον θόρυβο, απ ότι βλέπω ευθύνεται κατά κύριο λόγο το στοκ φαν του επεξεργαστή. Αν βάλεις κάθετη ψήκτρα με push fan στα 120μμ, να είναι κάπως ήσυχο, θα δεις μεγάλη διαφορά. Να προσέξεις να χωράει στο κουτί...

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό και μνήμες δεν νομίζω ότι θα δεις διαφορά αν τα αλλάξεις.

Κάρτα κάτι θα δεις ανάλογα με την κάρτα.

Θα σου πρότεινα για αρχή να βάλεις έναν SSD.

Θα νομίζεις ότι άλλαξες υπολογιστή και τα πάντα θα είναι πιο γρήγορα.

Κάνε και ένα διαμέρισμα (100 - 200 GB) στον Seagate για την εγκατάσταση των παιχνιδιών και ο υπόλοιπος για τα έγγραφα.

Όρισε και οι λήψεις να μην πάνε στον C (SSD).

Για τον θόρυβο πρέπει να ξέρεις ποιος ανεμιστήρας είναι ο φταίχτης και ανάλογα τον αλλάζεις με κάποιον αθόρυβο.

Μνημες ram δεν νομιζω να ανεβαινουν αλλο (εχω ηδη 4 gb) καρτα γραφικων ψυκτρα cpu ssd και τροφοδοτικο θα ειναι αυτα που θα αλλαξουν

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικα μια συνθεση απο e-shop. Κοιτα το και μονος σου λιγο στο skroutz και περιμενε και για προτασεις απο αλλα μελη.

Εναλλακτικα για κουτι μπορεις να δεις το corsair carbide 200R και το raijintek agos (μονο που ηρθε τωρα στην αγορα και δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο).

Στη θεση σου ισως και να αλλαζα το dvd με καποιο που εχει sata συνδεση γιατι το καλωδιο ide τρωει πολυ χωρο στο κουτι και χαλαει το airflow. Απο 15 ευρω ξεκινανε.

post-12885-1416078573,5381_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.