Jump to content



Καηκε η MB?


Recommended Posts

Κλεινω το κατεβαστηρακι να του αλλαξω παστα, αλλα στην επανατοποθετηση σπαει το ένα ποδαρακι της μαμα ψυχτρας.

Δε γαμ... λεω, πηγα και πηρα μια πιο καλη. Την εβαλα αλλα το PC δεν ξεκινα. Δουλευουν οι ανεμιστήρες, αναβει το λαμπακι του δισκου, αλλα τιποτα. Χωρις μνημες κανει τα μπιπ. Τροφοδοτικο δοκιμασα και δευτερο, τα ιδια.

Να πω εδώ ότι προκειται για συστημα C2Quad socket 775 και ότι αφαιρεσα τον επεξεργαστη για καθαρισμα.

Στην πρωτη τοποθετηση της καινούριας υπηρχε πολλη παστα (γιατι δεν ειχα καθαρισει από τη μαμα ψυκρα που εσπασε), την οποια καθαρισα και εβαλα οση επρεπε στη δευτερη τοποθετηση.

Εχω βγαλει μπαραριες CMOS, εκτος μπριζας αλλα τιποτα.

Εχω την εντυπωση ότι καποια pins στραβωσαν, μπορει να γινει κατι τετοιο χωρις να χτυπηθεί το socket, ενώ είναι ο επεξεργαστης στη θεση του?

Δε μπορω να σκεφτω κατι άλλο, καμια ιδεα?

PS

Ειχα με 4πινο βυσμα και μου εδωσε με 3πινο στον ανεμιστηρα. Μου ειπαν τηλεφωνικα πως δε θα εχω θεμα, ισχυει?

Θα ελέγχονται οι στροφες αναλογα με το φορτιο?

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Να πω εδώ ότι προκειται για συστημα C2Quad socket 775 και ότι αφαιρεσα τον επεξεργαστη για καθαρισμα.

Εχω την εντυπωση ότι καποια pins στραβωσαν, μπορει να γινει κατι τετοιο χωρις να χτυπηθεί το socket, ενώ είναι ο επεξεργαστης στη θεση του?

Λοιπόν για να σου φύγει και εσένα η απορία και εμένα, βγάλε τη ψύκτρα και αφαίρεσε τον επεξεργαστή. Ρίξε μια ματιά στα pins να δεις μην έγινε κάτι.

Επίσης, θεωρώ ότι καλώδια όπως 24pin, 4pin/8pin έχουν βγει και ξαναμπεί στη θέση τους και έχεις αποκλείσει τη πιθανότητα κακής επαφής έτσι;

Αν δεν δεις στραβωμένο pin τότε τοποθέτησε απλά τη ψύκτρα επάνω στον επεξεργαστή ΧΩΡΙΣ να την κουμπώσεις με τον μηχανισμό της, αλλά να τον πιέζει μόνο με το βάρος της και δοκίμασε να εκκινήσεις το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώδια είναι οκ γιατί πρώτο δεν τα πείραξα, δεύτερον άλλαξα τροφοδοτικό

Σε κάποια προσπάθεια εκκινησα χωρίς ψήκτρα επάνω χωρίς αποτέλεσμα.

Πρέπει να βγάλω τη μητρική να τη δω στο φως της μέρας.

Βασικά είμαι στην αναζήτηση σετ CPU/MB ίδιων ή καλύτερων επιδόσεων οπότε δέχομαι και προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Θελω πληροφοριες σε ΡΜ

EDIT

Δεν ειδα καποιο πρόβλημα στο φως με τα pins, ουτε εκτος κουτιου ξεκινησε

Θα την πεταξω από κατω στην Αττικη Οδο...

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον!

Για να κλεισει και αυτό το θεμα, η παλια μου μητρικη αντικατασταθηκε από μια Gigabyte GA-P55-US3L (πιο στενη από Full ATX) με ένα i5-750 @2.67GHz

Με σεταρισμα στο BIOS ως IDE και όχι AHCI, μπηκε κανονικα στα Win 7 x64, κατεβασε καποιους drivers, ενημερώσεις κλπ, μια επανεκκινηση και τελος. Όλα είναι όπως πριν.

Το μικροτερο δε μεγεθος της μητρικης, μου δινει τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησω μια αφαιρουμενη βαση δισκων που με την προηγουμενη μητρικη, εβρισκε στο 24πινο και δε χωραγε τιποτα (thermaltake Bach το κουτι)

Τελος καλο όλα καλα!

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.