Jump to content


[adsl] πρόβλημα στη γραμμή


deninho

Recommended Posts

Τελευταία έχει παραγίνει το κακό με τη γραμμή μου, και επειδή δεν είμαι άνθρωπος που έχει υπομονή στο τηλέφωνο, λέω να ξεκινήσω από εδώ το ψάξιμο με το τις πταίει.

Πάροχος 4νετ εδώ και χρόνια (ας όψεται η Νόβα...), και προς το παρόν η αλλαγή παρόχου είναι εκτός συζήτησης (είπαμε, νόβα...)

Πριν από 4+ μήνες έπαιζα στα 7,5-8mbps χωρίς προβλήματα.

Πριν από 3 μήνες (Απρίλιο) ανέβηκα στα 9,5mbps απροβλημάτιστα. Ήταν μάλιστα η περίοδος που έμπαιναν τα καινούρια κουτιά για το VDSL και μου έκανε εντύπωση.

Εδώ και ένα μήνα έχω πέσει στα 5,8-6,3mbps, με πολύ ασταθή γραμμή, ενώ ταυτόχρονα έχει παλαβώσει και το upload το οποίο συγχρόνιζε πάντα στα 108x kbps, με snr (του upload) 11+dB, ενώ τώρα συγχρονίζει μάξιμουμ στα 700kbps, και το snr παίζει από 1dB έως 6dB...

Στο σπίτι δεν έχει αλλάξει τίποτα. Στην πολυκατοικία επίσης. Στη γειτονιά απ'όσο ξέρω, επίσης τίποτα δεν έχει αλλάξει.

Μια εικόνα από το DMTools:

attachment.php?attachmentid=63086&stc=1&d=1405356477

ΥΓ και όση ώρα έγραφα είχα άλλη αποσύνδεση, και η εικόνα από τα νέα στατιστικά:

attachment.php?attachmentid=63087&stc=1&d=1405356483

Ιδέες τι να κοιτάξω;

post-4171-1416078596,4648_thumb.png

post-4171-1416078596,4999_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

αν και θα πω προφανή που σίγουρα έχεις δοκιμάσει:

1. άλλο modem δοκίμασες;

2. με γείτονες το έχεις συζητήσει;

3. σε κάποιο κατάστημα forthnet πήγες;

4. ξέρεις πόσο μακριά είσαι από το DSLAM;

Link to comment
Share on other sites

1. 3 modem.

2. Αποφεύγω τους γείτονες :p το μόνο που μπορώ να συζητήσω είναι να με αφησουν να δω τα στατιστικά των γραμμών τους. Αν έχουν προβλήματα κλπ δεν παίζει να μάθω γιατί δεν ξέρουν.

3. όχι.

4. Κανένα 2χλμ. Αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι από τον Απρίλιο το σπίτι δεν έχει κουνηθεί ούτε μέτρο :upside:

Link to comment
Share on other sites

Στο καταστημα θα του πουν επικοινωνηστε με εξυπ. εμεις εδω ειμαστε σαν ισοπ ποηντ.

Εξαλλου μονο απο την εξυπ. μπορουν να κανουν αμεση παρεμβαση στη γραμμη με αλλαγη mode.

Link to comment
Share on other sites

κρίνοντας από το κατάστημα Άργους, α) πρέπει να έχουν πρόσβαση σε γραμμές χωρίς αναμονή και β) έχουν τεχνικό ο οποίος μπορεί να έρθει και να δει επιτόπου τι παίζει

(ίσως βέβαια αυτό να έχει να κάνει με το ότι το κατάστημα το έχει Αργείτης, λίγο πολύ είμαστε όλοι γνωστοί κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι δεν έχει αλλάξει τίποτα. Στην πολυκατοικία επίσης. Στη γειτονιά απ'όσο ξέρω, επίσης τίποτα δεν έχει αλλάξει

1. Ποτέ μη λες ποτέ. Μπορεί να έχουν αλλάξει ολόκληρο καφάο και να μην έχεις πάρει πρέφα.

2. Το γράφημά σου κόβεται στο 1Mhz γιατί σε έχουν σε ADSL2 mode και όχι σε 2+ λόγω στατιστικών(μαξιμουμ συγχρονισμος 12mbps). ΤΟ να σε γυρίσουν σε 2+ μόνο αστάθεια θα φέρει στη γραμμή σου, λογικά το έκαναν γιατί το SNR σου βουτάει κενό ώρες ώρες.

3. Το οτι απο τα 7 πήγες στα 6 είναι θέμα ρουτερ το οποίο αν προσέξεις σου ανέβασε μόνο του το SNR σαν αντίμετρο στο disconnection που έφαγες. Αν έπεφτε άλλες 4-5 φορές η γραμμή, το ρουτερ θα προσπαθούσε να ανεβάσει και άλλο το SNR συχρονίζοντάς σε χαμηλότερα για να αποφύγει το επόμενο disconnection.

4. Το οτι έπαιζες στα 25mbps και τώρα παίζεις στα 5 ειναι απολύτως φυσιολογικό γιατί εκεί που είσαι καρφωμένος σε κατανεμητή ή και καφάο μπορεί να ησουν μόνος σου και απο τότε να έχουν μπεί γύρω σου και άλλοι άγιοι 40. Καλές 40.

5. Το πιο σωστό είναι να ξεκινήσεις ως εξής. Να έρθει τεχνικός να μετρήσει τη γραμμή σου στο εσκαλίτ και αν εχεις θέμα εσωτερικής να το διορθώσεις εναλλακτικά αν είναι θέμα έξω να δει τι θα κάνει ο πάροχος.

α) Η καλωδίωση απο το εσκαλιτ ΠΡΟΣ το διαμέρισμά σου είναι ΕΥΘΥΝΗ ΣΟΥ και τυπικά πρέπει να φέρεις ηλεκτρολόγο/ τεχνικό να τη δεί. Ο πάροχος και ο ΟΤΕ φτάνει ΜΕΧΡΙ το εσκαλιτ(ειναι το κουτί στο υπόγειο της πολυκατοικίας σου)

β) Μην αρχίσεις τα: "Τοσα χρονια δουλευε, τωρα χαλασε. Με τον ΟΤΕ μου έπαιρναν Τσιμπύκια όλοι-γιατί ειμαι καπνιστής- και τώρα τι είναι αυτά" και μίρλα. Και να έχουν διάθεση να δουν τι παίζει, μάλλον δεν θα το κάνουν.

6. Λογικά, το dslam σου έχει infineon chipset. προσπαθησε να βρεις Modem/router με infineon τηομσον 585v8. Τυπικά, παίζουν καλύτερα οταν dslam + modem έχουν τσιπσετ της ιδιας κατακσευάστριας.

7. Συνειδητοποίησε πως πληρώνεις 29.9€ για ιντερνετ και τηλέφωνο οταν ο φουκαρας στη μισθομένη πληρώνει δύο μηδενικά παραπάνω απο εσένα για 2mbps.

8. Αγάπα τον πλησίον σου :hehe:

:lock:

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα τηλέφωνα από μπρίζα και βάλε το ρούτερ στη πρώτη μπρίζα και ξαναδοκίμασε. 2km χλωμό σε κόβω να είσαι, 1.5km είμαι εγώ (αν και κανονικά συγχρονίζω στα 13Mbps λόγω ζέστης μάλλον το dslam τα έχει παίξει):

> adsl info --stats

adsl: ADSL driver and PHY status

Status: Showtime

Retrain Reason: 0

Last initialization procedure status: 0

Max: Upstream rate = 620 Kbps, Downstream rate = 13432 Kbps

Bearer: 0, Upstream rate = 587 Kbps, Downstream rate = 11307 Kbps

Link Power State: L0

Mode: ADSL2+

TPS-TC: ATM Mode

Trellis: U:ON /D:ON

Line Status: No Defect

Training Status: Showtime

Down Up

SNR (dB): 9.1 11.0

Attn(dB): 25.5 12.1

Pwr(dBm): 0.9 12.6

Link to comment
Share on other sites

3. Το οτι απο τα 7 πήγες στα 6 είναι θέμα ρουτερ το οποίο αν προσέξεις σου ανέβασε μόνο του το SNR σαν αντίμετρο στο disconnection που έφαγες. Αν έπεφτε άλλες 4-5 φορές η γραμμή, το ρουτερ θα προσπαθούσε να ανεβάσει και άλλο το SNR συχρονίζοντάς σε χαμηλότερα για να αποφύγει το επόμενο disconnection.

5. Το πιο σωστό είναι να ξεκινήσεις ως εξής. Να έρθει τεχνικός να μετρήσει τη γραμμή σου στο εσκαλίτ και αν εχεις θέμα εσωτερικής να το διορθώσεις εναλλακτικά αν είναι θέμα έξω να δει τι θα κάνει ο πάροχος.

α) Η καλωδίωση απο το εσκαλιτ ΠΡΟΣ το διαμέρισμά σου είναι ΕΥΘΥΝΗ ΣΟΥ και τυπικά πρέπει να φέρεις ηλεκτρολόγο/ τεχνικό να τη δεί. Ο πάροχος και ο ΟΤΕ φτάνει ΜΕΧΡΙ το εσκαλιτ(ειναι το κουτί στο υπόγειο της πολυκατοικίας σου)

β) Μην αρχίσεις τα: "Τοσα χρονια δουλευε, τωρα χαλασε. Με τον ΟΤΕ μου έπαιρναν Τσιμπύκια όλοι-γιατί ειμαι καπνιστής- και τώρα τι είναι αυτά" και μίρλα. Και να έχουν διάθεση να δουν τι παίζει, μάλλον δεν θα το κάνουν.

6. Λογικά, το dslam σου έχει infineon chipset. προσπαθησε να βρεις Modem/router με infineon τηομσον 585v8. Τυπικά, παίζουν καλύτερα οταν dslam + modem έχουν τσιπσετ της ιδιας κατακσευάστριας.

7. Συνειδητοποίησε πως πληρώνεις 29.9€ για ιντερνετ και τηλέφωνο οταν ο φουκαρας στη μισθομένη πληρώνει δύο μηδενικά παραπάνω απο εσένα για 2mbps.

8. Αγάπα τον πλησίον σου :hehe:

:lock:

3. Το ότι πήγα από τα 7 στα 6 δεν είναι θέμα ρούτερ. είναι θέμα προβλήματος στη γραμμή που έχει παρουσιαστεί την τελευταία εβδομάδα. και το ότι έχει θέμα η γραμμή κάνει μπαμ από την ταχύτητα συγχρονισμού στο upload, που δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Το θέμα είναι που ακριβώς είναι το πρόβλημα.

5. Θα το κάνω.

β) Δε θα το κάνω :p

6. Αφότου έρθει, θα φροντίσω να μάθω και τι τσιπσετ έχει το dslam και θα ρωτήσω τι modem να πάρω.

7. οπότε αφού υπάρχουν και τα μισθωμένα κυκλώματα, αυτοί που πληρώνουν 29.90€/μήνα (όσα τους ζήτησε η 4νετ δηλαδή), να πάνε να πνιγούν. μιλάμε για 400kbps upload, προκειμένου να μην πέσει η γραμμή. Αν κάνω επανασυγχρονισμό και συγχρονίσει σε 700-800 σε 5 λεπτά θα πέσει η γραμμή.

8. Η καλοσύνη πέθανε :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.