Jump to content



Υπερβολικός θόρυβος ανεμιστήρα σε XFX 650 W


Recommended Posts

βαλε στο youtube how to fix noisy computer fan

https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+fix+noisy+computer+fan

Νομιζω στην λυπανση του κανει και το WD-40 ,τουλαχιστον εγω ετσι το ειχα κανει σε καρτα γραφικων.

Το έχω δοκιμάσει...........δεν άλλαξε τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, αν ένας pwm ανεμιστήρας συνδεθεί σε τρίπινο, θα δουλεύει ως απλός ανεμιστήρας με έλεγχο των στροφών από την τάση που δέχεται, χωρίς δηλαδή να αξιοποιείται το pwm (είναι το τέταρτο πινάκι στο βύσμα).

Εξαρτάται το pwm fan. Η συντριπτική πλειοψηφία δουλέυει στο 100% και δεν δέχεται καμιά μείωση μέσω της τάσης, Υπάρχει και μια μικρή παρτίδα που αν συνδεθεί σε 3pin δίνει 75% στροφές. Επειδή το pwm είναι έτσι φτιαγμενο που δουλεύει με σταθερή τάση και ο παλμός στο 4 pin ουσιαστικα ρυθμίσει τις στροφές το βλέπω πολυ χλωμό να έχει διπλό κύκλωμα μέσα στο fan.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το Akasa στο τροφοδοτικό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το ακουστικό αποτέλεσμα.

Η ιστορία έχει ως εξής:

Στην αρχή σύνδεσα μόνο τα 2 pins της τροφοδοσίας του ανεμιστήρα στο τροφοδοτικό (ευτυχώς που δεν έκοψα τα άλλα δυο, το rpm signal και το pwm). Ανοίγω τον υπολογιστή(4-5 tabs στο ιντερνέτ :shout:) και δεν ακούω θόρυβο από τον ανεμιστήρα. Βάζοντας το χέρι μου πίσω απο το τροφοδοτικό ένιωθα οτι δουλεύει αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω σε τι στροφές, είναι αρκετή η ροή ή θα το πάρω το pc στα χέρια.ΔΤ θερμοκρασίας εισόδου εξόδου είχα 5,5 βαθμούς Κελσίου, 27,2 με 32,8 για την ακρίβεια. Είχα κλείστό το ερκοντίσιον επίτηδες. Άρχισα να ψάχνω πάλι σε αυτό το ιντερνέτ αν είναι καλή η ΔΤ και να μην σας τα πολυλογώ πέφτω πάνω σε έναν τύπο που είχε συνδέσει το rpm σενσορ του πιεςγιού πάνω στην μητρική και διάβαζε rpm.

Το ξαναλύνω το psu και έβαλα και εγώ το καλώδιο στην μητρική και...........διαβάζω πλέον μέσω του AI SUITE της στροφές του fan. Mου έφυγε και το άγχος!!! Τρέχω και ένα VALLEY, έτσι για το καλό και στο 10λεπτο οι στροφές είχαν κολλήσει στις 1200..........ξαναγχώνομαι.Δεν ανεβάζει άλλο στροφές ο ανεμιστήρας ή έχω φτάσει σε σημείο ισορροπίας?????? Κλείνω το παράθυρο που είχα στην ανάκλιση παίρνω και το πιστολάκι και πυροβολώ από τα 3-4 μέτρα την είσοδο αέρα του psu με ζεστο αέρα δηλαδή την βάση στο κάτω-πίσω μέρος του κουτιού. Μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα ο ανεμιστήρας ξεκόλησε από τις 1200 και άρχισαν να ανεβαίνουν οι στροφές. Άφησα να ανέβουν μέχρι τις 1500 και μετά τό κλεισα το πιστολάκι γιατί το psu θα την έβγαζε καθαρή, εγώ όμως όχι από την ζέστη.

Αυτά.....οπότε ο ανεμιστήρας δουλεύει μια χαρά. Και μπορείς να έχεις τελικά μεταβαλλόμενες στροφές σε ένα pwm fan αν συνδέσεις μόνο τα δυο πιν της τροφοδοσίας. Σαφώς χάνεις σε απόδοση αφού δεν κάνεις χρήση του pwm αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ΗΣΥΧΑΣΑ οπότε ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.