Jump to content



Υπερβολικός θόρυβος ανεμιστήρα σε XFX 650 W


Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα. Εδώ και μια εβδομάδα ο θόρυβος από το τροφοδοτικό είναι ανυπόφορος. Το τροφοδοτικό είναι εκτός εγγύησης γιατί το είχα ανοίξει για να το καθαρίσω. Έχω καθαρίσει και έχω βάλει λιπαντικό στον ανεμιστήρα αλλά δεν είδα (άκουσα!!!) καμία διαφορά. Η μόνη λύση πλέον είναι η αλλαγή ανεμιστήρα.

Ο ανεμιστήρας που έχει το τροφοδοτικό είναι ο ADDA dc brushless adn512ub-a90. Οι διαστάσεις του είναι 135x135x25.Επίσης, τα ονομαστικά του ηλεκτρικά χαρακτηριστικά είναι 12V- 044A. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει 82cfm και 36dbA.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον αντίστοιχο ή πιο ήσυχο ανεμιστήρα;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να το επιτρέπει και το κουτί για να το γυρίσει ανάποδα, να έχει χώρο να τραβάει αέρα.

Από εκεί και πέρα έχω μια μικρή προτίμηση σε Scythe, ίσως κάτι με Fluid Dynamic Bearing?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Πολύ φοβάμαι οτι από το πολύ βάλε-βγάλε-λύσε τον ανεμιστήρα έχω στραβώσει λίγο τα ''ρουλεμάν'' του άξονα του ανεμιστήρα και κάνει σαν τρακτέρ. Το έχω δοκιμάσει το αναποδογύρισμα. Η αλλαγή ανεμιστήρα είναι η μόνη λύση....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχε στο νου σου ότι ο ανεμιστήρας σου είναι πολύστροφος , οπότε αν αλλάξεις θα πρέπει να κινηθείς σε τέτοια επίπεδα (2500rpm) , πράγμα που σημαίνει ότι θα έχεις θόρυβο.

Από εδώ τα σχετικά - Free Shipping Wholesale ADDA 13525 12V 0.44A ADN512UB A90 13.5cm 135mm dual ball bearing chassis fan-in Fans & Cooling from Electronics on Aliexpress.com

Θόρυβος που αυξάνεται και λόγω ζέστης - εκτός αν είσαι σε A/C.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να το επιτρέπει και το κουτί για να το γυρίσει ανάποδα, να έχει χώρο να τραβάει αέρα.

Από εκεί και πέρα έχω μια μικρή προτίμηση σε Scythe, ίσως κάτι με Fluid Dynamic Bearing?

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είμαι ειδικός. Απλά έχω διαβάσει καλά πράγματα για το Fluid Dynamic Bearing, όχι όμως όλες τις υλοποιήσεις, κάποιες είναι μουφομάρκετινγκ και γενικά έχω καλές εμπειρίες από Scythe, χωρίς όμως να έχω δοκιμάσει άλλες κορυφαίες λύσεις ώστε να ξέρω αν οι Scythe είναι όντως κορυφαίοι ή απλά αξιοπρεπείς.

Βασικά πρέπει να googlάρεις "12cm fan round ups" και να δεις ποιοι που διατίθενται και στην Ελλάδα έχουν καλά CFM με εξίσου χαμηλό επίπεδο θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχε στο νου σου ότι ο ανεμιστήρας σου είναι πολύστροφος , οπότε αν αλλάξεις θα πρέπει να κινηθείς σε τέτοια επίπεδα (2500rpm) , πράγμα που σημαίνει ότι θα έχεις θόρυβο.

Από εδώ τα σχετικά - Free Shipping Wholesale ADDA 13525 12V 0.44A ADN512UB A90 13.5cm 135mm dual ball bearing chassis fan-in Fans & Cooling from Electronics on Aliexpress.com

Θόρυβος που αυξάνεται και λόγω ζέστης - εκτός αν είσαι σε A/C.

Σε ότι αφορά τις στροφές.........αν μπορέσω να βρώ ανεμιστήρα με ίδιο cfm αλλά λιγότερες στροφές οπότε και πιο ήσυχο, θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός 135mm που έχω βρεί είναι αυτός

ZALMAN ZM-F4 135MM SILENT CASE FAN -

Έχει 72 cfm, λίγο λιγότερο από το 82 που ψάχνω, αλλά δεν μπορώ να βρώ σε Ευρώπη άλλον.

Το aliexpress είναι αξιόπιστο; Το κακό είναι ότι μέχρι να έρθει από εκεί το ανεμιστηράκι θα περάσουν 20-30-40 ημέρες....

Link to comment
Share on other sites

Περί aliexpress δεν γνωρίζω , ένα search έκανα. Όσον αφορά τον Zalman πρόσεξε ότι οι βίδες του είναι για 120mm ανεμιστήρα - ::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions ::: , μήπως δεν κάνει τελικά;

Και επίσης λίγο αισιόδοξη μου φαίνεται η τιμή των cfm από πλευράς zalman - 1300rpm/72cfm ενώ ο άλλος 2500rpm/82cfm;

Δες μήπως ταιριάξει κανένας 140mm - ίσως με λίγο τρόχισμα/γυαλοχαρτάρισμα περιμετρικά.

edit:Τώρα είδα στο aliexpress τον ADDA τον δίνει στα 99+cfm

Έγινε επεξεργασία από dangar
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο θέμα με το XFX Core 650W. Τις 2 πρώτες εβδομάδες όποτε έβαζα κάτι να παίξω η να κάνω κάποιο bench, φασαρία τρελή. Τώρα που έχει περάσει λίγος καιρός έχει ελλατωθεί και δεν ακούγεται πανω απ'τα ηχεία, αλλα μένει ένα ενοχλητικό βουητό, που πολλές φορές ακούγεται και σε idle. Ρώτησα και για RMA, μου είπαν 20 μέρες+, οπότε περιμένω να πάρω καινούριο και να το πουλήσω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Από χαρακτηριστικά φαίνεται παρόμοιος με τον original - αν η τιμή δεν σε ενοχλεί , γιατί βλέπω και μεταφορικά μέσα που τον καθιστούν ακριβότερο από τον άλλο , όρμα.

Πριν παραγγείλεις όμως σιγουρέψου ότι είναι όντως ο ανεμιστήρας; - δοκίμασε τον εκτός τροφοδοτικού , συνδεμένο π.χ. σε ένα εξωτερικό τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Για ξαναδέστο.

Το pwm δεν είναι και τόσο συμβατό με τη δουλεία που το θες. Χωρίς pwm σήμα, που δεν πρόκειται να δώσει το τροφοδοτικό, το fan θα δουλέυει στο 100% όλη την ώρα. Επίσης, με απασχολεί ο τρόπος που κάνει rpm control το ίδιο το τροφοδοτικό καθώς αν ρίξει την τάση λειτουργίας η πλακέτα του τροφοδοτικού για να ρυθμίσει το pwm fan υπάρχει περίπτωση να πέσει κάτω από την τάση λειτουργίας και το fan απλά να σταματήσει να γυρίζει μέχρι και πάλι να ανέβουν αρκετά τα volts.

Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να έχεις αστάθμητο παράγοντα στο PSU.

Link to comment
Share on other sites

Για ξαναδέστο.

Το pwm δεν είναι και τόσο συμβατό με τη δουλεία που το θες. Χωρίς pwm σήμα, που δεν πρόκειται να δώσει το τροφοδοτικό, το fan θα δουλέυει στο 100% όλη την ώρα. Επίσης, με απασχολεί ο τρόπος που κάνει rpm control το ίδιο το τροφοδοτικό καθώς αν ρίξει την τάση λειτουργίας η πλακέτα του τροφοδοτικού για να ρυθμίσει το pwm fan υπάρχει περίπτωση να πέσει κάτω από την τάση λειτουργίας και το fan απλά να σταματήσει να γυρίζει μέχρι και πάλι να ανέβουν αρκετά τα volts.

Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να έχεις αστάθμητο παράγοντα στο PSU.

Λες να το ''ξεπαραγγείλω'' και να βρω ένα απλό τρίπινο?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, αν ένας pwm ανεμιστήρας συνδεθεί σε τρίπινο, θα δουλεύει ως απλός ανεμιστήρας με έλεγχο των στροφών από την τάση που δέχεται, χωρίς δηλαδή να αξιοποιείται το pwm (είναι το τέταρτο πινάκι στο βύσμα).

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που το σκεύτομαι είναι ο εξής.

Ο υπολογιστής αποτελείται από: ι7 4770κ (ακλοκάριστος), asus r9 280x, 1 ssd, 1hdd, asus Z87A και τα δυο μαμά ανεμιστηράκια του corsair 300r. Σε πλήρες φορτίο, ακόμα και σε bench, η κατανάλωση δεν θα είναι πάνω από 400 watt, σωστά?

Σε ότι αφορά το τροφοδοτικό 400/650= 60% του ονομαστικού.

Αν ο μαμά ανεμιστήρας έχει στο 100% 100cfm στις 2500 rpm, τότε στην παραπάνω μέγιστη κατανάλωση(400 w) θα έχει περίπου 1000 στροφές (δες εδώ XFX Pro 650W Core Edition Non Modular Power Supply Review | eTeknix - Part 9).

Αυτό που δεν μπορώ να βρώ πουθενά στο ιντερνετ είναι το cfm του μαμά ανεμιστήρα στις 1000 στροφές που είναι οι στροφές του adda σε φορτίο 400 W. Πιστεύω, δεν θα είναι πάνω απο 50 (ψιλοαυθαίρετα, αλλά πόσο να είναι το ριμάδι?)

Παρόλα αυτά, πιστεύω οτι αν συνδέσω το ανεμιστηράκι στο psu και δεν λειτουργεί όταν το φορτίο είναι χαμηλο,πχ περίπτωση το τροφοδοτικό θα δίνει πχ 5-6 volts στο ανεμιστήρα και αυτός να μη γυρίζει λόγω χαμηλής τάσης, τότε υπάρχει και άλλη λύση.

Μπορώ να τον συνδέσω απευθείας στην μητρική ASUS Z87A, να τον έχω με σταθερές στροφές συνέχεια, ανεξάρτητα από το φορτίο, πχ στις 1100-1200 που θα μου βγάλει περισσότερη ροή απ' ότι το μαμά. Το μόνο ''κακό'' σε αυτλην την περίπτωση είναι η κατανάλωση.

Είναι λίγο ''μπακάλικος'' ο τρόπος υπολογισμού του όλου πράγματος, πχ άλλη ψύξη θέλει το τροφοδοτικό για 400 watt φορτίο με 22 βαθμούς κελσίου θερμοκρασία δωματίου και άλλη με 28. Αλλά πχ με 70 cfm πιστεύω οτι θα είμαι απόλυτα καλημένος.

Σόρρυ για το σεντόνι, αλλά κάπου έπρεπε να τα πώ και γω ο δύσμοιρος!!!!!

ps (δέχομαι σχόλια-παρατηρήσεις-διορθώσεις για όλα τα παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.