Jump to content



Διάταξη ανεμιστηρων στο Phanteks Enthoo Pro


Recommended Posts

Μόλις παρέλαβα το Phanteks Enthoo Pro (windowed) και οι πρώτες εντυπώσεις ΑΡΙΣΤΕΣ!!!..Τεράστιο,αβυσσαλέοι χώροι,τέλεια οργάνωση καλωδίων,πολύ καλή ποιότητα κατασκευής .

Ερώτηση τώρα προς γνώστες: Η ψύκτρα μου είναι η Corsair h80i (μονό ψυγείο και δύο ανεμιστήρες 120 mm σάντουιτς).Λέω να βγάλω τον πίσω ανεμιστήρα του κουτιού και να βάλω το σύστημα της h80i στην θέση αυτή με κατεύθυνση αέρα από μέσα προς τα έξω του κουτιού.Να τοποθετήσω δύο ανεμιστήρες στην οροφή και έναν στον πάτο του κουτιού να τραβάνε αέρα από έξω προς τα μέσα και ο μπροστινός να μείνει όπως έχει.Θα έχω καλή ροή αέρα και ψύξη στο σύστημά μου ή θα την κάνω χειρότερη; :help1:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το Phanteks Enthoo Pro (windowed) και οι πρώτες εντυπώσεις ΑΡΙΣΤΕΣ!!!..Τεράστιο,αβυσσαλέοι χώροι,τέλεια οργάνωση καλωδίων,πολύ καλή ποιότητα κατασκευής .

Ερώτηση τώρα προς γνώστες: Η ψύκτρα μου είναι η Corsair h80i (μονό ψυγείο και δύο ανεμιστήρες 120 mm σάντουιτς).Λέω να βγάλω τον πίσω ανεμιστήρα του κουτιού και να βάλω το σύστημα της h80i στην θέση αυτή με κατεύθυνση αέρα από μέσα προς τα έξω του κουτιού.Να τοποθετήσω δύο ανεμιστήρες στην οροφή και έναν στον πάτο του κουτιού να τραβάνε αέρα από έξω προς τα μέσα και ο μπροστινός να μείνει όπως έχει.Θα έχω καλή ροή αέρα και ψύξη στο σύστημά μου ή θα την κάνω χειρότερη; :help1:

Στην θεση σου θα εκανα οτι ειπες με μονη εξαιρεση τον ανεμιστηρα στον πατο.Δεν νομιζω πως σου χρειαζεται.Μπορεις να αφησεις τον μπροστα να βαζει και να βαλεις αλλους 2 στην οροφη να βαζουν αερα μεσα στο κουτι.Βεβαια καλο θα ηταν να εχεις και φιλτρα για τους απανω γτ θα το καθαριζεις συνεχεια με την σκονη που θα μπαινει

Έγινε επεξεργασία από ssns
Link to comment
Share on other sites

Στην θεση σου θα εκανα οτι ειπες με μονη εξαιρεση τον ανεμιστηρα στον πατο.Δεν νομιζω πως σου χρειαζεται.Μπορεις να αφησεις τον μπροστα να βαζει και να βαλεις αλλους 2 στην οροφη να βαζουν αερα μεσα στο κουτι.Βεβαια καλο θα ηταν να εχεις και φιλτρα για τους απανω γτ θα το καθαριζεις συνεχεια με την σκονη που θα μπαινει

Φίλτρα έχει παντού.

Link to comment
Share on other sites

1) 2 Fans Πάνω για να βγάζουν αέρα

2) 1 Fan Μπροστά για να βάζει αέρα.

3) 1 Fan Κάτω για να βάζει αέρα.(προαιρετικό)

4) Πίσω H80i να βγάζει αέρα.

Και είσαι έτοιμος!

Ευχαριστώ για την υπόδειξη.Έτσι τα έχω βάλει και εγώ τώρα μόνο που τα πάνω 2 fans βάζουν αέρα. Δηλαδή μόνο αυτά πρέπει να αλλάξω; Άν τα αφήσω όπως είναι τώρα δεν μπαίνει περισσότερος κρύος αέρας μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Μπαινει περισσοτερος κρυος αερας μεσα αλλα ο ζεστος αερας βγαινει πιο δυσκολα.

Παντως δε χανεις κατι να δοκιμασεις και τις 2 διαταξεις και να μας πεις ποια ειναι η πιο δροσερη.

Link to comment
Share on other sites

Μπαινει περισσοτερος κρυος αερας μεσα αλλα ο ζεστος αερας βγαινει πιο δυσκολα.

Παντως δε χανεις κατι να δοκιμασεις και τις 2 διαταξεις και να μας πεις ποια ειναι η πιο δροσερη.

Αυτό πώς θα το δω;

Link to comment
Share on other sites

1) 2 Fans Πάνω για να βγάζουν αέρα

2) 1 Fan Μπροστά για να βάζει αέρα.

3) 1 Fan Κάτω για να βάζει αέρα.(προαιρετικό)

4) Πίσω H80i να βγάζει αέρα.

Και είσαι έτοιμος!

αυτό διάλεξε, είναι το ιδανικότερο. Ο ζεστός άερας πάει πάντα προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πώς θα το δω;

Θα το δεις δοκιμαζοντας τους επανω ανεμιστηρες ως εισαγωγης και ως εξαγωγης, αντιστοιχα.

Επειδη εχω προσφατη εμπειρια με το συστημα της υπογραφης μου, και επειδη και εγω περιμενα να δω "θαυματα" και "διαφορες", ενα εχω να πω: τελικα, ειναι ΠΟΛΥ σημαντικοτερο να βγαινει ο θερμος αερας απο το κουτι απο οτι να μπαινει κρυος αερας στο κουτι, εκτος και αν μενεις Νορβηγια που μπορει να αλλαζει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λέει ο HellhammeR, επειδή ο ζεστός αέρας ανεβαίνει επάνω η έξοδος από το πάνω μέρος είναι η ιδανικότερη λύση για καλύτερο airflow του case σου. Απλά να θυμάσαι πως το fan που βίσκεται μπροστά και κάτω να το καθαρίσεις συχνά γιατι θα μαζεύει σκόνη, ανάλογα με το που βρίσκεται βέβαια το case, κάτω στο πάτωμα ή πάνω σε γραφείο.

Τώρα αν δεν έχεις αισθητήρες θερμοκρασιών στο case, μπορείς να δεις την διαφορά από το bios ή από κάποιο πρόγραμμα, δλδ τι θερμοκρασίες είχε πριν την αλλαγή η mb,cpu,gpu και πόση μετά.

Πάντως μπορεί να μην τρελαθείς με το τελικό αποτέλεσμα που θα δείς αλλά σίγουρα το λιγότερο 3-5c θα έχεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα το καλοκαίρι δεν την πολυπαλεύω με το pc, αλλά τον χειμώνα που το ψιλολιώνω λέω να το βγάλω έξω από το παράθυρο (ακριβώς δίπλα είναι) και θα έχω arctic cooling :hehe:...........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.