Jump to content



"operating system not found" σας παρακαλωωω βοηθστε με!|


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα για ακομη μια φορα..Αρχικα θελησα να κανω εγκατασταση σε Dual boot με τα Win8 τα Kali Linux.Ετσι σε εναν 120GB σκληρο δισκο εφτιαξα ενα νεο Partition 7GB (μετα καταλαβα πως ηταν χαζομαρα) για να τα εγκαταστησω...οπως ειναι προφανες τα kali linux δεν εγκατασταθηκαν με επιτυχια καθως θελουν τουλαχιστον 10 GB free space ...ετσι ειπα να κανω Reboot με τα win8 που υπηρχαν απο πριν...Αλλα τελικα διαπιστωνω πως κανοντας boot γραφει το pc μετα τα Bios "operating system not found" ...repair με live cd των windows δεν γινεται διοτι λεει ειναι κλειδωμενα... (ή Refresh) ...ενας φιλος μου ειπε πως απλα κανει boot απο το partition των Kali linux που προσπαθησα να εγκαταστησω... συνεπως θα πρεπει να τον κανω να κανει Boot απο το 1ο partition που εμπεριεχει τα win8 ...σας παρακαλω βοηθηστε με εχω φρικαρει... ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑΝ ΚΑΤΙ ΑΤ WIN8! :S σας υπερευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

ο grub δεν εγκατασταθηκε?

Το πιο προχειρο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεις μια μικροσκοπικη διανομη με grub και να την εγκαταστησεις στο μικρο partition που εφτιαξες.

Μετα απο τον grub μπορεις να μπουταρεις στα windows κανονικα.

Αν εχεις μια live διανομη, κανε επιδιορθωση στο boot loader των windows απο κει μεσα.

Επισεις μπορεις να κανεις επιδιορθωση του boot loader απο το ιδιο το dvd των windows

Link to comment
Share on other sites

Ο συγγραφεας προφρανως και ξερει τι ειναι kali linux Lawl... απλα αντιμετωπισε καποια προβλημα με την εγκατασταση ..!Παιδες πολυ ωραια η βοηθεια το εφτιαξα με καποιες εντολες στο cmd κανοντας το pc Να Bootarei απο partition 1 ενω μεχρι τωρα bootare apo partition 2 που ητανε τα "ημι-installed" kali linux ;) ...!

Προφανως εαν δεν καταστρεψεις και 1-2 σκληρους δεν προκειτε να μαθεις για αυτο πειραματιζομε με τετοια OS και ιδιαιτερα με linux λογω σχολης ;) ...ευχαριστω να στε καλα

Υ.Γ:Οποιος ξερει απο λινουξ πραγματικα ...ξερει και τι δυναμη των Kali ;) .οπως και εγω την εμαθα απο την σχολη μου (πληροφορικη και τηλεπικοινωνιες ΕΚΠΑ) ..ας googlarei απλα και θα καταλαβει...Τελικα ναι Live CD και τελειωσε το θεμα [MENTION=30805]Nick74[/MENTION] ! thnx!

Έγινε επεξεργασία από TheHacker
Link to comment
Share on other sites

Ο συγγραφεας προφρανως και ξερει τι ειναι kali linux Lawl... απλα αντιμετωπισε καποια προβλημα με την εγκατασταση ..!Παιδες πολυ ωραια η βοηθεια το εφτιαξα με καποιες εντολες στο cmd κανοντας το pc Να Bootarei απο partition 1 ενω μεχρι τωρα bootare apo partition 2 που ητανε τα "ημι-installed" kali linux ;) ...!

Προφανως εαν δεν καταστρεψεις και 1-2 σκληρους δεν προκειτε να μαθεις για αυτο πειραματιζομε με τετοια OS και ιδιαιτερα με linux λογω σχολης ;) ...ευχαριστω να στε καλα

Υ.Γ:Οποιος ξερει απο λινουξ πραγματικα ...ξερει και τι δυναμη των Kali ;) .οπως και εγω την εμαθα απο την σχολη μου (πληροφορικη και τηλεπικοινωνιες ΕΚΠΑ) ..ας googlarei απλα και θα καταλαβει...Τελικα ναι Live CD και τελειωσε το θεμα @Nick74 ! thnx!

Ναι μωρε, τι εγκατασταση? Αυτες οι διανομες ειναι εργαλεια και καλο ειναι να υπαρχουν σε φλασακι (κανα gparted, κανα grub για emergency φασεις σαν αυτη :yes4:, καμια "κανονικη" μικρη διανομη στυλ puppy για σωσιμο αρχειων κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το πιο δύσκολο στους υπολογιστές είναι να παραδεχτείς ότι είσαι αρχάριος και να πάρεις ένα f........g backup πριν αρχίσεις να πειραματίζεσαι με τον primary δίσκο σου.... ρώσικη ρουλέτα λέμε....

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και πειραματιζομαι στον υπολογιστη αφου εχωωω κανει backup-restore points Και τα σχετικα...ασε που το pc ειναι αδειο... δλδ οι σκληροι ειναι fully empty εκτος κατι προγραμματα που δν με ενδιαφερουν για αυτο αλλωστε και δεν με ενοιαζε τοσο και "παιζω " με τα OS ...απλα ζητησα help γιατι δν ηθελα να κανω format τον δισκο για αλλη μια φορα :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται όλη αυτή η ταλαιπωρία άμα θέλεις να πειραματίζεσαι. Εγώ όλους τους πειραματισμούς μου σε λειτουργικά, από win8 μέχρι πολλές διανομές linux, τις κάνω σε Virtual PCs, με το κύριο λειτουργικό μου να είναι τα 7άρια. Θυμάμαι σε ένα τέτοιο είχα εγκαταστήσει ταυτόχρονα 7άρια και Ubuntu, σε άλλο τρεις διανομές linux μαζί σε διαφορετικά partitions (του εικονικού σκληρού εννοείται) και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.