Jump to content



Αγορά καινουργιου υπολογιστή


Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[MENTION=32880]icestain[/MENTION]

Δες εδω για την Nvidia 800

Δες και το θεμα στο φορουμ

http://www.thelab.gr/eidiseis/protes-eikones-apo-tin-gtx-880-a-136653-2.html

Τελεια και με πολυ καλες ταχυτητες απο οτι βλέπω αλλα οι τιμές ειναι λίγο. ...

Link to comment
Share on other sites

Τελεια και με πολυ καλες ταχυτητες απο οτι βλέπω αλλα οι τιμές ειναι λίγο. ...

ναι αλλα εχεις υπομονη; οι τιμες λενε θα ειναι πιο κατω στα αντιστοιχα μοντελα

αποδοσεις τις 880 παρομοιες με 780ti, σε χαμηλοτερη τιμη και λιγοτερα watt

Αποψη μου αμα εβρισκες 770 ή 780 σε καλη τιμη μτχ, μη περιμενεις

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εχεις υπομονη; οι τιμες λενε θα ειναι πιο κατω στα αντιστοιχα μοντελα

αποδοσεις τις 880 παρομοιες με 780ti, σε χαμηλοτερη τιμη και λιγοτερα watt

Αποψη μου αμα εβρισκες 770 ή 780 σε καλη τιμη μτχ, μη περιμενεις

Και εγω το ιδιο σκέφτομαι αλλα μια μεταχειρισμενη που είχα βρει 770 στα 230 τελικά μου είπε εκείνος που την είχε οτι δεν την πουλάει :/

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο σκέφτομαι αλλα μια μεταχειρισμενη που είχα βρει 770 στα 230 τελικά μου είπε εκείνος που την είχε οτι δεν την πουλάει :/

Κανε και ενα θέμα στο "ζητηση".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...ειμαι και γω καινουργιος εδω και ειδα το θεμα. Δεν εχω διαβασει ολα τα σχολια αλλα θα θελα να ρωτησω κατι σχετικο. Θελω να αγορασω Desktop αλλα θελω να το χτισω μονος μου. Γενικα μπορει να μου πει καποιος σε ποια site να κοιταξω καθως επισης και τι πραματα να προσεξω για ασυμβατοτητες... ευχαριστω.!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...ειμαι και γω καινουργιος εδω και ειδα το θεμα. Δεν εχω διαβασει ολα τα σχολια αλλα θα θελα να ρωτησω κατι σχετικο. Θελω να αγορασω Desktop αλλα θελω να το χτισω μονος μου. Γενικα μπορει να μου πει καποιος σε ποια site να κοιταξω καθως επισης και τι πραματα να προσεξω για ασυμβατοτητες... ευχαριστω.!!

ανοιξε καινουριο θεμα, ποσα χρηματα διαθετεισ? για τι χρηση το θελεισ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...ειμαι και γω καινουργιος εδω και ειδα το θεμα. Δεν εχω διαβασει ολα τα σχολια αλλα θα θελα να ρωτησω κατι σχετικο. Θελω να αγορασω Desktop αλλα θελω να το χτισω μονος μου. Γενικα μπορει να μου πει καποιος σε ποια site να κοιταξω καθως επισης και τι πραματα να προσεξω για ασυμβατοτητες... ευχαριστω.!!

Δες λιγο skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο αρκετό ψαξιμο και ακολουθώντας τις συμβουλες σας κατεληξα στα παρακάτω :

Motherboard : Msi z97 gaming 7 ( 1150/z97/ddr3)

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/motherboard-mitrikes/MSI-MB-Z97-Gaming-7-1150-Z97-DDR3.htm

Cpu : intel core i7 4790k 4.0Ghz lga1150 -box

INTEL CORE I7-4790K 4.00GHZ LGA1150 - BOX -

Ram : KINGSTON KHX24C11T3K2/16X 16GB (2X8GB) DDR3 2400MHZ XMP BEAST SERIES DUAL CHANNEL KIT -

Ή

KINGSTON HX316C10FK2/16 16GB (2X8GB) DDR3 1600MHZ HYPERX FURY BLUE SERIES DUAL CHANNEL KIT -

Drivers : 1. SAMSUNG DVD-RW SH-224DB/BEBE SATA BLACK BULK -

2. ASUS DRW-24F1ST INTERNAL DVD RECORDER BLACK -

Σκληρος :

SanDisk SSD 240GB Sata III Extreme II - Δίσκοι SSD - plaisio.gr

Και εχω και εξωτερικό 2TB

Τροφοδοτικό : CORSAIR RM SERIES RM650 - 650W 80 PLUS GOLD CERTIFIED FULLY MODULAR PSU -

κουτι : Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας)

ψυκτρα : Zalman Cpu Cooler CNPS10X Optima (2011) - Ψύκτρες - plaisio.gr

οσο για καρτα γραφικων αναμονή για την 800series nvidia εκτός και αν βρω μια μεταχειρισμενη 770-780 σε καλη τιμη

Έγινε επεξεργασία από icestain
Link to comment
Share on other sites

Με το ποσό αυτό εγώ κάτι τέτοιο θα έφτιαχνα. Καθαρά προσωπικά γούστα στο κουτί. Την φόρμα του e-shop την χρησιμοποιώ γιατί βολεύει. Με λίγο ψάξιμο στο skroutz μπορεί να μειωθεί λιγάκι το ποσό.

5mc0GT0.png

Με τα χρήματα που περισσεύουν μέχρι τα 1200€ θα κοιτούσα κάποια μεταχειρισμένη gtx 780.

Δες ξανά αυτή τη σύνθεση και μην πετάς άσκοπα λεφτά είναι η γνώμη μου. Δεν υστερεί σε τίποτα από τη δικιά σου και γλυτώνεις και κάμποσο χρήμα για να πάει στην κάρτα. Όσο για τις μητρικές, όλες στο ίδιο καζάνι βράζουν, μην κολλάς. Εναλλακτικά δες και αυτήν και αντί του i5 βάλε τον i7. Που δεν νομίζω ότι τον χρειάζεσαι αλλά μετά πάει μακρυά η βαλίτσα:

100E_zpsf26b0fc4.jpg~original

Link to comment
Share on other sites

Δες ξανά αυτή τη σύνθεση και μην πετάς άσκοπα λεφτά είναι η γνώμη μου. Δεν υστερεί σε τίποτα από τη δικιά σου και γλυτώνεις και κάμποσο χρήμα για να πάει στην κάρτα. Όσο για τις μητρικές, όλες στο ίδιο καζάνι βράζουν, μην κολλάς. Εναλλακτικά δες και αυτήν και αντί του i5 βάλε τον i7. Που δεν νομίζω ότι τον χρειάζεσαι αλλά μετά πάει μακρυά η βαλίτσα:

100E_zpsf26b0fc4.jpg~original

Πιστευω οτι 479 ευρω για τον 780 ενω σε 2 μηνες θα βγουν

Οι 800 series δεν αξιζουν, γιατί με τοσα ολλα λεφτα θα παρω άνετα μια 800 που θα είναι πολυ καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Και σε άλλους 2 οι 900 series και πάει λέγοντας. Με αυτή τη λογική δεν αγοράζεις ποτέ. Αυτό που σίγουρα πάντως δεν αξίζει είναι 200 ευρώ μητρική και i7 για να γράφεις ταινίες και να παιζεις παιχνίδια. Πας να φτιάξεις gaming pc, σκορπάς χρήμα και κόβεις στο τέλος απο το μόνο part που δεν πρέπει να κόψεις, την κάρτα γραφικών. Εν τέλει θα βγει ένα κακό - ανισόρροπο σύστημα σε σχ΄ρση πάντα με τα λεφτά που θα έχουν δαπανηθεί γι αυτό. Κι αυτό θα γίνει γιατί ο αγοραστής (εσύ στη συγκεκριμένη περίπτωση) έδωσε λάθος βαρύτητα και έκανε λάθος ιεράρχηση στα parts σε σχέση με το κόστος και τον επιδιωκόμενο σκοπό. Κι αυτό σαν αποτέλεσμα συνήθως της άγνοιας για τον ρόλο του κάθε part στο τελικό αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι 479 ευρω για τον 780 ενω σε 2 μηνες θα βγουν

Οι 800 series δεν αξιζουν, γιατί με τοσα ολλα λεφτα θα παρω άνετα μια 800 που θα είναι πολυ καλύτερη

Ειπαμε την καρτα γραφικων αστην εξω. Συμφωνω με τον [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] για το θεμα mobo και cpu. Δεν θα δεις καμια διαφορα πουθενα και θα εξοικονομησεις χρηματα να παρεις μια TOP κάρτα γραφικων που τη χρειαζεσαι full.

Αν θεωρησω οτι εχουμε κοινες αναγκες, στη θεση σου θα επαιρνα ενα i5 k-version και θα τον πηγαινα στα 4+Ghz με νορμαλ ρευμα.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32880]icestain[/MENTION] ριξε μια ματια για ψυκτρα στην Bequiet Rock 3. Υπαρχει και ή pro εκδοση αλλα ειναι γομαρι. Κατα τη γνωμη μου ειναι αρκετα ομορφη και αποτι διαβαζω και αποδοτικη.

drp3-9.jpg

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32880]icestain[/MENTION] ριξε μια ματια για ψυκτρα στην Bequiet Rock 3. Υπαρχει και ή pro εκδοση αλλα ειναι γομαρι. Κατα τη γνωμη μου ειναι αρκετα ομορφη και αποτι διαβαζω και αποδοτικη.

drp3-9.jpg

Γιατι αυτη δεν είναι γομάρι? ???

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτη δεν είναι γομάρι? ???

Είναι και δεν καταλαβαίνω και τη χρησιμότητά της. Το πρόβλημα είναι ότι φτιάχνεις gaming pc, είσαι διατεθειμένος να δώσεις 400+ ευρώ μόνο για τον cpu και την ψύξη του και σου φαίνονται ακριβές οι κάρτες γραφικών και παίζεις είτε με μεταχείρο είτε με αμφιβόλου αποτελέσματος αναμονές. Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και δεν καταλαβαίνω και τη χρησιμότητά της. Το πρόβλημα είναι ότι φτιάχνεις gaming pc, είσαι διατεθειμένος να δώσεις 400+ ευρώ μόνο για τον cpu και την ψύξη του και σου φαίνονται ακριβές οι κάρτες γραφικών και παίζεις είτε με μεταχείρο είτε με αμφιβόλου αποτελέσματος αναμονές. Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION] μήπως έχεις να προτείνεις καμια ψυκτρα?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32880]icestain[/MENTION]

ειναι ελαφρως πιο μαζεμενη και προσωπικα τη βρισκω πιο ομορφη απο τις αλλες. Το μεταλλικο καπακια μου δινει την αισθηση οτι κατευθεινει καλυτερα τη ροη του αερα.

δες και αυτη που εχει στην υπογραφη του ο [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] .Ωραια ειναι και αυτη.

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION]

Έχει 1920x1080 monitor και παει για 780 επιπεδου καρτα. Εσυ θα επαιρνες καiνουργια 770,780 αυτη τη περιοδο;

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.