Jump to content



Αγορά καινουργιου υπολογιστή


Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[MENTION=32880]icestain[/MENTION]

ειναι ελαφρως πιο μαζεμενη και προσωπικα τη βρισκω πιο ομορφη απο τις αλλες. Το μεταλλικο καπακια μου δινει την αισθηση οτι κατευθεινει καλυτερα τη ροη του αερα.

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION]

Έχει 1920x1080 monitor και παει για 780 επιπεδου καρτα. Εσυ θα επαιρνες καiνουργια 770,780 αυτη τη περιοδο;

Αποσο λεει ναι αφου την έχει προτείνει στη σύνθεση του.

οσο αναφορα την ψυκτρα αυτο ειναι μαζεμενη????? Την βρίσκω θηρίο

Link to comment
Share on other sites

@Trexx

Έχει 1920x1080 monitor και παει για 780 επιπεδου καρτα. Εσυ θα επαιρνες καiνουργια 770,780 αυτη τη περιοδο;

Εγώ είμαι της άποψης να αγοράζεις hardware ακριβώς τη στιγμή που το θέλεις. Δεν είναι αυτοκίνητο να περιμένεις, πάντα θα βγαίνουν καινούρια. Άλλωστε δεν νομίζω ότι έχει την πρόθεση να πάρει τέτοια κάρτα ο ts, δυστυχώς γι αυτόν βέβαια. Γι αυτό προσπάθησα να του βγάλω σύνθεση χωρίς τα περιττά που κοιτάει και με κάρτα μέσα.

εντιτ: http://www.e-shop.gr/be-quiet-shadow-rock-slim-p-PER.641401

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης να αγοράζεις hardware ακριβώς τη στιγμή που το θέλεις. Δεν είναι αυτοκίνητο να περιμένεις, πάντα θα βγαίνουν καινούρια. Άλλωστε δεν νομίζω ότι έχει την πρόθεση να πάρει τέτοια κάρτα ο ts, δυστυχώς γι αυτόν βέβαια. Γι αυτό προσπάθησα να του βγάλω σύνθεση χωρίς τα περιττά που κοιτάει και με κάρτα μέσα.

Οχιτην 780ti σκεφτόμουν απλα ψαχνωντας λιγο στο φορουμ και κοιτωντας γνωμες ολοι λένε οτι αξιζει μονο μεταχειρισμενη να την πάρεις γιατι περιμενουν τις καινούργιες .γιαυτο ειπα αν αξιζει τοσα λεφτα για την 780 που πρότεινες καθως μια 800series με 400 ευρω θα είναι καλυτερη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης να αγοράζεις hardware ακριβώς τη στιγμή που το θέλεις. Δεν είναι αυτοκίνητο να περιμένεις, πάντα θα βγαίνουν καινούρια. Άλλωστε δεν νομίζω ότι έχει την πρόθεση να πάρει τέτοια κάρτα ο ts, δυστυχώς γι αυτόν βέβαια. Γι αυτό προσπάθησα να του βγάλω σύνθεση χωρίς τα περιττά που κοιτάει και με κάρτα μέσα.

εντιτ: BE QUIET! SHADOW ROCK SLIM -

Γνωμη για τις hydro υδροψυξεις ? Κανουν πολυ θορυβο?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κάτι δεν πάει καλά με όλους όσους προτείνουν I7 με 300 ευρώ λές και είναι στραγάλια, τα πιο πεταμένα λεφτά ever, από καταβολής pentium. Στο πλαίσιο ρε δουλεύετε όλοι και προτείνετε την ακριβότερη CPU κόβοντας από τα υπόλοιπα parts..ήμαρτον.

Γλιτώνεις 100+ ευρώ και πήγες στα 150-170 που έχει ένας I5 ο οποίος είναι υπεραρκετός για τα πάντα για αρκετά χρόνια από τώρα. Τα +100 βάλτα στην κάρτα γραφικών, ένας γενικός κανόνας είναι ότι αν θες να ησυχάσεις για λίγα χρόνια με το θέμα games πρέπει να σκάσεις πάνω από 300+.

Τροφοδοτικό μην τα λυπηθείς τα λεφτά και οπωσδήποτε τροδοφοτικό με 5 χρόνια εγγύηση.

Motherboard εφόσον δεν θα βάλεις SLI κλπ παπαριές κρίμα είναι. Και με 100-120 μια χαρά είσαι.

Για ψύκτρα τώρα αν θές απόλυτη ησυχία σίγουρα αξίζει να δώσεις 35-50 ευρώ για μια χαλαρή αλλά ήσυχη ψύκτρα.

Τελευταία παρατήρηση οι μνήμες, δεν υπάρχει λόγος για 2χ4, μην ακούσω για Dual Channel, έλεος. Θα μπορούσες να πάρεις 1χ8gb και αργότερα αν χρειαστεί βάζεις κι αλλο ένα. Με 2χ4gb μπλέκεις περισσότερο με το θέμα μελλοντικής αναβάθμισης και η αξία μεταπώλησης τους θα είναι πολύ χαμηλή.

Αυτά τα ολίγα είναι η πραγματικότητα, όχι απλά η γνώμη μου.

Εσύ τώρα προφανώς έχεις "αρρωστήσει" και θέλεις να το κάνεις τούμπανο βάζοντας 500 ευρώ για επεξεργαστή/μητρική μόνο. Εφόσον δεν έχεις θέμα με τα λεφτά προχώρα άφοβα. Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη για τις hydro υδροψυξεις ? Κανουν πολυ θορυβο?

Ανάλογα την υλοποιήση. Να την κάνεις τι ακριβώς την υδρόψυξη; Πας για κάποιο ρεκόρ σε κάποιο benchmark;

Καλησπέρα

PS. Θα ήθελα το κόστος της κάρτας + του τροφοδοτικού να μην ξεπερνάει τα 350€

Το πρόβλημά σου είναι αυτό. Νομίζεις ότι ο i7 θα στην κάνει τη δουλειά, αλλά δεν θα στην κάνει.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης να αγοράζεις hardware ακριβώς τη στιγμή που το θέλεις. Δεν είναι αυτοκίνητο να περιμένεις, πάντα θα βγαίνουν καινούρια. Άλλωστε δεν νομίζω ότι έχει την πρόθεση να πάρει τέτοια κάρτα ο ts, δυστυχώς γι αυτόν βέβαια. Γι αυτό προσπάθησα να του βγάλω σύνθεση χωρίς τα περιττά που κοιτάει και με κάρτα μέσα.

εντιτ: BE QUIET! SHADOW ROCK SLIM -

Συμφωνω αλλα οταν πουλανε μεταχειρισμενες σε πολυ καλη τιμη ειναι λιγο χαζο να πας να παρεις καινουργια. Προσωπικα βρισκω πολυ εξυπνο να αγοραζεις μτχ γενικα, τα οποια εχουν εγγυηση.

Οσο αφορα τα περιττα(cpu,mobo), συμφωνουσα και εγω, αλλα αφου θέλει (και τον καταλαβαινω εν μέρη) δεν υπαρχει λογος.

Οχιτην 780ti σκεφτόμουν απλα ψαχνωντας λιγο στο φορουμ και κοιτωντας γνωμες ολοι λένε οτι αξιζει μονο μεταχειρισμενη να την πάρεις γιατι περιμενουν τις καινούργιες .γιαυτο ειπα αν αξιζει τοσα λεφτα για την 780 που πρότεινες καθως μια 800series με 400 ευρω θα είναι καλυτερη

Συμφωνω, απλα μη το διαιωνίσεις :p . Ξεκινα με τα υπολοιπα.

Οσο αναφορα την ψυκτρα πέρα απο ομορφια να και τα datasheet με τις διαστασεις. Υποψιν η Raijentek δεν εχει ανεμιστηρα στις μετρησεις. Σχεδον ιδιες

Raijintek Themis Datasheet

Bequiet Rock 3 Datasheet

Σιγουρα ή Themis ειναι πιο καλη σε αποδοση/τιμη αλλα σε αποδοση και θορυβος ειναι πολυ καλητερη η bequiet.

Review kinguru

Revie techpowerup

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την υλοποιήση. Να την κάνεις τι ακριβώς την υδρόψυξη; Πας για κάποιο ρεκόρ σε κάποιο benchmark;

Οχι απλα λενε ότι κανουν καλυτερη δουλεια απο την αεροψυξη και ίσως να τσιμπησω λιγο τον επεξεργαστη στα 4.5 .

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την υλοποιήση. Να την κάνεις τι ακριβώς την υδρόψυξη; Πας για κάποιο ρεκόρ σε κάποιο benchmark;

Το πρόβλημά σου είναι αυτό. Νομίζεις ότι ο i7 θα στην κάνει τη δουλειά, αλλά δεν θα στην κάνει.

Αυτο το ποσο αλλαξε από τοτε οπως και η υπόλοιπη συνθεση οποτε δν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα λενε ότι κανουν καλυτερη δουλεια απο την αεροψυξη και ίσως να τσιμπησω λιγο τον επεξεργαστη στα 4.5 .

Όχι δεν κάνουν όλες καλύτερη δουλειά. Άλλες ναι, άλλες όχι. Υπολόγιζε 120 ευρώ για ΑΙΟ υδρόψυξη αν θες καλύτερη δουλειά από αερόψυκτρα. Ξέρεις γιατί θέλεις να τον "τσιμπήσεις" και κυρίως ξέρεις πώς θα το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνουν όλες καλύτερη δουλειά. Άλλες ναι, άλλες όχι. Υπολόγιζε 120 ευρώ για ΑΙΟ υδρόψυξη αν θες καλύτερη δουλειά από αερόψυκτρα. Ξέρεις γιατί θέλεις να τον "τσιμπήσεις" και κυρίως ξέρεις πώς θα το κάνεις;

Ναι αλλά όχι απο την πρωτη μερα . Ισως μετα απο κανα χρονο. Μαλλον θα προτιμησω αυτη που μου στείλες

Πες μου τη γνωμη σου σχετικά με την κάρτα γραφικων . Προτεινες μεταχειρισμενη καινούργια και ποια ?

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα καταφέρεις από την πρώτη μέρα θα καταφέρεις και σ ένα χρόνο, δλδ τίποτα για τις δουλειές που κάνεις. Απλά θα τον ζορίσεις και θα φας τις ώρες σου τζάμπα. Τεσπα, πόσο είναι το ποσό για κάρτα; Θύμησέ μου και ποιά ακριβώς είναι η οθόνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνουν όλες καλύτερη δουλειά. Άλλες ναι, άλλες όχι. Υπολόγιζε 120 ευρώ για ΑΙΟ υδρόψυξη αν θες καλύτερη δουλειά από αερόψυκτρα. Ξέρεις γιατί θέλεις να τον "τσιμπήσεις" και κυρίως ξέρεις πώς θα το κάνεις;

Συμφωνω με το σκεπτικο σου σε γενικες γραμμες και παραδεχομαι οτι προτεινεις σωστα πραματα και σε αυτο threat και σε αλλα. Φενεται οτι γνωριζεις, οπως και αρκετοι αλλοι. Επισης συμφωνω με το σκεπτικο του i5 vs i7.

Αλλα νομιζω το πιεζεις πολυ. Ειμαι σιγουρος οτι γνωριζεις και τον ψυχολογικο παραγοντα του να παιρνεις κατι "καλυτερο". Παρολο, που συμφωνω με τον cpu θελω να πω οτι δεν ειναι και τοσο απατη τα λεφτα. Υπαρχουν και χειροτερα πραματα οπως διπυρηνες καρτες γραφικων που ειναι η μεγιστη απατη.

Σε benchmarks ειναι ξεκαθαρο οτι σε rendering ή zip o i7 ειναι αρκετα καλυτερος. Σιγουρα η διαφορα τιμης δε δικαιολογει την αποδοση ειδικα αν δεν εχεις συγκεκριμενους λόγους (να κανεις επαγγελματικο rendering etc.)

Ομως γιατι τον πιεζεις να σου πει οτι δε ξερει να κανει overclock; Θα κατσουμε σε ενα αλλο threat να τον βοηθησουμε να παει οσο μπορει και οσο θελει. Λιγο θετικοι να ειμαστε.

*εντομεταξυ ολοι οσοι προτεινουν i5 εχουν i7 (3770,4770,4790). Δηλαδη ολοι rendering κάνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα καταφέρεις από την πρώτη μέρα θα καταφέρεις και σ ένα χρόνο, δλδ τίποτα για τις δουλειές που κάνεις. Απλά θα τον ζορίσεις και θα φας τις ώρες σου τζάμπα. Τεσπα, πόσο είναι το ποσό για κάρτα;

Θα σου πω το ποσο αναλογα .

Συμφωνεις με τον ματια παραπανω στην επιλογή i5 ? Αν ναι εχεις να προτεινεις εναν καλο i5 που σε 2-3 χρόνια να μην χρειάζεται αλλαγμα και να έχει και δυνατοτητα oc

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να λέω ψέματα φίλε μου @Bonito για να χαϊδεύω. Νομίζω ότι σέβεσαι τον κάθε ts όταν του λες αυτό που πιστεύεις, όχι αυτό που θέλει να ακούσει. Δες την υπογραφή μου. Και Κ έχω και i7 και κλόκια και την άρτα και τα γιάννενα. Πεταμένα λεφτά. Εκεί κατέληξα μετά από χρόνια χρήση διαφορετικών επεξεργαστών, καρτών κτλ κτλ. Ο φίλος και οι περισσότεροι μπορεί να θεωρούν ότι παίρνουν λίγο αύρα Power user αν τον "τσιμπάνε" ή αν "παίξουν σε νερό" εγώ όμως πάλι οφειλώ να του πω ότι για τις δουλειές που κάνει και πιθανότατα για όσες θα κάνει ποτέ, βγαίνει σύστημα που θα αποδίδει παραπλήσια με τα μισά λεφτά. Νομίζω ότι αυτό είναι πιο χρήσιμο να το ξέρει από να τον βοηθήσω να τον πάει στα 4.5

Θα σου πω το ποσο αναλογα .

Συμφωνεις με τον ματια παραπανω στην επιλογή i5 ? Αν ναι εχεις να προτεινεις εναν καλο i5 που σε 2-3 χρόνια να μην χρειάζεται αλλαγμα και να έχει και δυνατοτητα oc

Δεν γίνεται έτσι δουλειά. Δώσε ένα τελικό ποσό για όλα και γράψε και την οθόνη σου. Όπως το θέτεις στα ποστ σου κάνεις αυτό που υποτίθεται ότι ζητάς ανοίγοντας θέμα, εσωτερική κατανομή του μπάτζετ. Μα αν μπορείς να το κάνεις αυτό, δεν υπάρχει λόγος για θέμα. Πας και αγοράζεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION] η οθόνη LG Monitor 27'' 27MP65H - Οθόνες (Monitors) - plaisio.gr

οσο για το ποσο που λες δεν στο γραφω γιατί αν πω π.χ. 300 θα πεσουν ολοι να κραξουν οτι είναι λιγα και αν ω 600 θα πουν δεν τη χρειάζεσαι . Οπότε απλα πες μου μια καλη καρτα γραφικων που να με καλύπτει σε ολα τα game και με πολυ καλα fps στο καθένα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να σε κράξει κάποιος; Τεσπα, δεν μπορώ με αυτά τα δεδομένα να σου κάνω σύνθεση. Αν αγοράζα εγώ σήμερα κάρτα για gaming pc, ήμουν σχετικα απαιτητικός και συχνός gamer (όχι μια ώρα το δεκαπενθήμερο) και έπαιζα απαιτητικά παιχνίδια σε υψηλά settings, θα πήγαινα εδώ: https://www.skroutz.gr/s/3739633/Asus-GeForce-GTX780-3GB-DirectCU-II-OC.html

Πάντα σε συνάρτηση και με τα υπολοιπα parts που κοιτάς και με δεδομένο ότι σίγουρα θέλεις να έχεις και κάποια σχετική άνεση για τα μελλοντικά παιχνίδια. Αν μιλάς για το σήμερα και μόνο τότε: https://www.skroutz.gr/s/3497892/Asus-GeForce-GTX770-2GB-DirectCU-II-OC.html

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Ψύκτρες έχω να σου προτείνω μια από τις παρακάτω :

Alpenfohn Brocken 2 Alpenfohn Brocken 2 | Skroutz.gr 44€

Alpenfohn Himalaya 2 Alpenfohn Himalaya 2 | Skroutz.gr 40€

Thermalright True Spirit 140 Thermalright True Spirit 140 Power ( 100700543 ), Σύστημα Ψύξης CPU, Συστήματα Ψύξης, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας 45€

οσο για το ποσο που λες δεν στο γραφω γιατί αν πω π.χ. 300 θα πεσουν ολοι να κραξουν οτι είναι λιγα και αν ω 600 θα πουν δεν τη χρειάζεσαι . Οπότε απλα πες μου μια καλη καρτα γραφικων που να με καλύπτει σε ολα τα game και με πολυ καλα fps στο καθένα

Όποιος θέλει να σε βοηθήσει δεν θα σε κράξει. Θα σου πει την γνώμη του,στο τέλος θα τις φιλτράρεις/σκεφτείς και θα κρίνεις τι σου χρειάζεται και τι όχι

γι'αυτά που θέλεις να κάνεις.

4690k - z97 μητρική - gtx780

(για την κάρτα ή θα πήγαινα σε μια r9 280 και θα έπαιζα άνετα τα παιχνίδια μου).

Αν είχα πολές απαιτήσεις τότε gtx780 (αν το βιάζεσαι και θέλεις από ''χθες'' να παίζεις).

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.