Jump to content



ΟΘΟΝΗ LAPTOP


Recommended Posts

DELL Inspiron 15 (N5040) Notebook Intel Pentium P6200 (2.13GHz) 3GB Memory 320GB HDD Intel HD Graphics 15.6" Windows 7 Home Premium 64-Bit - Newegg.com

αυτό το laptop η οθόνη του είναι σκοτεινή αλλά στο φώς φαίνεται οτι λειτουργεί. Όπως και όταν το συνδεω με HDMI

Λογικά κάποιο πρόβλημα έχει η οθόνη. Έχω κάποιες οθόνες απο άλλα χαλασμένα αλλά αυτή γράφει wled?.Θα κάνουν οθόνες απλές TFT LCD BBC NBA FBI ?Οι συνηθισμένες τελοσπαντων οι παλιες.

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη που φοράει το laptop σου είναι 15.6 led 1366 x 768.

Screen for Dell INSPIRON N5040. Replacement Laptop LCD Screens

Δεν έχει inverter, οπότε έχεις κάψει την ασφάλεια του κυκλώματος φωτεινότητας ή έχει πρόβλημα η ίδια η οθόνη. ΔΕΝ μπορείς να βάλεις παλαιού τύπου lcd.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη που φοράει το laptop σου είναι 15.6 led 1366 x 768.

Screen for Dell INSPIRON N5040. Replacement Laptop LCD Screens

Δεν έχει inverter, οπότε έχεις κάψει την ασφάλεια του κυκλώματος φωτεινότητας ή έχει πρόβλημα η ίδια η οθόνη. ΔΕΝ μπορείς να βάλεις παλαιού τύπου lcd.

Ακριβως αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Και τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Αν δεν το έχεις ξανανοίξει ποτέ (εσύ ή κάποιος άλλος) τότε πιθανότερο είναι να έχει χαλάσει η οθόνη (και αυτό βέβαια σπάνιο είναι για led). Προσπάθησε να βρείς μια οθόνη για δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το έχω ανοίξει (ακόμα).Δεν έχει ανοιχτεί γενικώς. Είναι μιας κυριουλας και επειδή είμαι ο δωρεάν μάστορας της περιοχής μου το έφερε,αλλά εγώ απο οθόνες δεν κατέχω ιδιαίτερα παρόλο που έχω αλλάξει 3-4 σε λάπτοπ.Μονο που εκείνες ηταν όλες συμβατές μεταξύ τους απλές LCD.

Έχω μια led απο λάπτοπ με καμένη μητρική αλλά είναι 17αρα και υψηλότερης ανάλυσης.

Αυτό που γράφω στην αρχή οτι η οθόνη δείχνει κάτι αλλά είναι σκοτεινή δεν λέει κάτι? Οτι ας πούμε το backlight δεν λειτουργεί για κάποιο λόγο?

Πάντως με τις τιμες που παίζουν εδώ δεν την βλέπω να τη γλυτώνει με κάτω απο 200,πράγμα που αμφιβάλλω πολύ έντονα αν ψήνεται η μάλλον αν μπορεί.

Το κόβω να της δίνω ενα καλώδιο HDMI να το συνδέει στην τηλεοραση.

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το έχω ανοίξει (ακόμα).Δεν έχει ανοιχτεί γενικώς. Είναι μιας κυριουλας και επειδή είμαι ο δωρεάν μάστορας της περιοχής μου το έφερε,αλλά εγώ απο οθόνες δεν κατέχω ιδιαίτερα παρόλο που έχω αλλάξει 3-4 σε λάπτοπ.Μονο που εκείνες ηταν όλες συμβατές μεταξύ τους απλές LCD.

Έχω μια led απο λάπτοπ με καμένη μητρική αλλά είναι 17αρα και υψηλότερης ανάλυσης.

Αυτό που γράφω στην αρχή οτι η οθόνη δείχνει κάτι αλλά είναι σκοτεινή δεν λέει κάτι? Οτι ας πούμε το backlight δεν λειτουργεί για κάποιο λόγο?

Πάντως με τις τιμες που παίζουν εδώ δεν την βλέπω να τη γλυτώνει με κάτω απο 200,πράγμα που αμφιβάλλω πολύ έντονα αν ψήνεται η μάλλον αν μπορεί.

Το κόβω να της δίνω ενα καλώδιο HDMI να το συνδέει στην τηλεοραση.

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

200€ ????? Από που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ? :whip: Τη συγκεκριμένη οθόνη τη βρίσκεις Ελλάδα από 75 έως 95 max :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.