Jump to content



Αγορα SSD για λαπτοπ ?


Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Που είναι αυτοί οι αναθεματισμένοι drivers ? Ψάχνω κανένα τέταρτο αλλά δεν τους βρίσκω. Μόνο το Intel SSD Toolbox βρήκα και κατέβασα.

Εντωματαξύ, παρότι στα properties του δίσκου φαίνεται driver τησ Microsoft του 2006, σύμφωνα με το παρακάτω, μάλλον έχω driver της Intel αφού βλέπω το πρώτο παράθυρο από αυτά που παραθέτει ο φίλος

****Οσοι έχουν εγκατεστημένους τους drivers για το εκάστοτε chipset(στη δική μου περίπτωση Intel), θα δουν το παρακάτω****

picture.php?albumid=237&pictureid=4499

Οσοι δεν έχετε εγκαταστήσει drivers αλλά χρησιμοποιείτε αυτούς της Microsoft, θα δείτε το παρακάτω

picture.php?albumid=237&pictureid=4506

BTW, τα specs μιλάνε για 500 MB/s read και write, τεράστια διαφορά από τα δικά μου.

Έγινε επεξεργασία από iparout
Link to comment
Share on other sites

Έχεις sata 3?έχεις ενεργοποιήσει ahci αντί για ide από το bios της μητρικής?

Tο λάπτοπ είναι αυτό

Sony : VGN-NS21M :

Στα specs αναφερει απλώς Serial ATA, χωρίς να λέει τι είδους. O controller είναι ο ICH9M/M-E Family 4 port Sata ahci Controller - 2929

Δεν υπάρχει καμία επιλογή για AHCI στο BIOS ή οτιδήποτε αντίστοιχο. Έτρεξα το toolbox της ιντελ, έκανα όλα τα tuning και optimizations και το benchmark έγινε έτσι

Untitled.jpg

Τις πταίει, άραγε ?

Έγινε επεξεργασία από iparout
Link to comment
Share on other sites

okεϊκ είσαι, για sata2 πάνω σε laptop Intel SSD 520 Series 120GB review: Benchmarks | Disk drives (hdd & ssd) Reviews | TechRadar http://www.silentpcreview.com/article1300-page3.html

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Κρίμα τότε αν δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω... Περίμενα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ διαφορά... Διάβαζα μάλιστα ότι σε SATA II υπάρχουν άτομα που φορτώνουν τα windows σε maximum 10-15 sec με τον συγκεκριμένο δίσκο. Εμένα σε 10 sec δεν έχει μπει ακόμη στο desktop των Win7 !

Link to comment
Share on other sites

Για το boot time ειναι και θεμα BIOS.

Εχεις ενεργοποιημενο το Fast Boot;; Πολλες μητρικες το εχουν σαν επιλογη για δεστο.

Εγω παντως σε Sony Vaio (5ετιας με core2duo) ειδα τεραστια διαφορα βαζοντας εναν samsung 840 evo πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία επιλογή για AHCI στο BIOS ή οτιδήποτε αντίστοιχο. Έτρεξα το toolbox της ιντελ, έκανα όλα τα tuning και optimizations και το benchmark έγινε έτσι

Untitled.jpg

Τις πταίει, άραγε ?

Από το screenshot του AS SSD Benchmark φαίνεται πως ο driver είναι ακόμα της Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Από το screenshot του AS SSD Benchmark φαίνεται πως ο driver είναι ακόμα της Microsoft.

Έτσι γράφει και στο device manager.

Untitled.jpg

Και αν ήταν όντως intel θα έπρεπε στο AS SSD να γράφει iAstor, το ξέρω.

Που μπορώ να βρω τον driver της Intel, όμως ? Έχω ψάξει παντού αλλά τζίφος ! Στο site της ιντελ δεν υπάρχει πουθενά ούτε και το update utility που υπάρχει εκεί μου βγάζει διαθέσιμη αναβάθμιση.

BTW, απενεργοποίησα το External Device Boot και το Network Boot και το σύστημα μπουτάρει αρκετά πιο γρήγορα, σίγουρα όμως όχι όσο γρήγορα θα ανέμενα από τις περιγραφές των υπόλοιπων users.

Μήπως τελικά φταίει που φόρτωσα Image του παλιού σκληρού και δεν έκανα clean format ? Επιπλέον δεν ξέρω αν τελικά ο δίσκος είναι aligned ή όχι.

Έγινε επεξεργασία από iparout
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία δοκιμή να στήσεις αυτόν:

http://downloadcenter.intel.com/confirm.aspx?httpDown=http://downloadmirror.intel.com/21854/eng/STOR_Win7_XP_11.2.0.1006.exe&Lang=eng&Dwnldid=21854

Επίσης από το AS SSD Benchmark φαίνεται πως το drive είναι aligned.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία δοκιμή να στήσεις αυτόν:

http://downloadcenter.intel.com/confirm.aspx?httpDown=http://downloadmirror.intel.com/21854/eng/STOR_Win7_XP_11.2.0.1006.exe&Lang=eng&Dwnldid=21854

Επίσης από το AS SSD Benchmark φαίνεται πως το drive είναι aligned.

λολ... Μάλλον σε πρόλαβα αλλά δεν είδα και καμία διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη μη κανεις ερωτησεις δεξια και αριστερα για το drive.Εχεις αυτο το thread.

Και σου εχουν απαντησει οσοι επρεπε.

Ξαναλεω...το drive σου ..εχει αυτες τις δυνατοτητες.

Ο μονος τροπος να βελτιωσεις λιγο τα 4k ειναι να πειραξεις τα power options.

γραψε power options(για να μη το ψαχνεις στο control panel)->change plan settings->change advanced power settings->processor power management)

Kαντο και αυτο για να σου φυγει η περιεργεια.

(ειναι το αντιστοιχο που ειπε ο tifozi να τρεξεις ενα super pi..απλα τωρα δε θα χρειαζεται)

Επισης για να σου φυγει το αγχος...αν ειχες sata3 (που δεν εχεις) σε συμπιεσιμα δεδομενα ..ναι θα ειχες ~550/500 read/write) .Σε ασυμπιεστα ομως παει καπου 550/160.

Ξαναλεω...ο 128αρης εκει παιζει.

Εσυ εχεις και σατα2...οποτε ξεχνας τα 500αρια και παιζεις στα μισα.Δλδ περιπου αυτα που εχεις δειξει ..με ενα μικρο μελανο σημειο το οτι εχεις λαπτοπ και τα power options ειναι λιγο για κλαμματα.(βλ 4κ).

Αλλα τα νουμερα που βλεπεις..για το λαπτοπ που εχεις ..ειναι τα φυσιολογικα.

εδιτ

τωρα ειδα οτι με το λινκ του jax ανεβασες τα 4Κ...αρα ..μαλλον τελειωσε το στορυ.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη μη κανεις ερωτησεις δεξια και αριστερα για το drive.Εχεις αυτο το thread.

Και σου εχουν απαντησει οσοι επρεπε.

Ξαναλεω...το drive σου ..εχει αυτες τις δυνατοτητες.

Ο μονος τροπος να βελτιωσεις λιγο τα 4k ειναι να πειραξεις τα power options.

γραψε power options(για να μη το ψαχνεις στο control panel)->change plan settings->change advanced power settings->processor power management)

Kαντο και αυτο για να σου φυγει η περιεργεια.

(ειναι το αντιστοιχο που ειπε ο tifozi να τρεξεις ενα super pi..απλα τωρα δε θα χρειαζεται)

Επισης για να σου φυγει το αγχος...αν ειχες sata3 (που δεν εχεις) σε συμπιεσιμα δεδομενα ..ναι θα ειχες ~550/500 read/write) .Σε ασυμπιεστα ομως παει καπου 550/160.

Ξαναλεω...ο 128αρης εκει παιζει.

Εσυ εχεις και σατα2...οποτε ξεχνας τα 500αρια και παιζεις στα μισα.Δλδ περιπου αυτα που εχεις δειξει ..με ενα μικρο μελανο σημειο το οτι εχεις λαπτοπ και τα power options ειναι λιγο για κλαμματα.(βλ 4κ).

Αλλα τα νουμερα που βλεπεις..για το λαπτοπ που εχεις ..ειναι τα φυσιολογικα.

εδιτ

τωρα ειδα οτι με το λινκ του jax ανεβασες τα 4Κ...αρα ..μαλλον τελειωσε το στορυ.

Μάλιστα... Thanks ! Υπάρχει όντως σημαντική βελτίωση αλλά όχι όπως θα περίμενα. Money well spent, σε κάθε περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.