Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Μπράβο. Θέλουμε συγκριτικό και κυρίως το video της καταστροφής της G27!!!

 

Λοιπόν, για την ώρα μονο 2 γύρους assetto corsa έτρεξα. Το συγκριτικό θα το κάνω εν καιρό, γιατί προς το παρόν και επειδή είχα καιρό να οδηγήσω όλα μου φαίνονται τέλεια (σαν αίσθηση οδήγησης)!

 

Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται και στο wheel stand pro που αγόρασα όσο καιρό περίμενα την g29, αλλά αυτό που έχει τεράστια διαφορά και το καταλαβαίνεις με την 1η είναι το φρένο!

 

Το φρένο έχει πολύ μικρή διαδρομή και δε φαίνεται να είναι γραμμική η διαδρομή του. Δηλαδή προσωπικά νιώθω πως το ελέγχω καλύτερα. Το shifter το έχω βάλει σε ύψος πιο κάτω από το τιμόνι στο stand, και με βολεύει πολύ περισσότερο από πριν που το είχα στο γραφείο.

 

Αυτό που δε μου πολυάρεσε είναι τα paddles για τις ταχύτητες που μου φαίνονται πιο ψεύτικα από την g27. Σα να μην κάνει καλή επαφή αν δεν το πατήσω αρκετά, και φοβάμαι μήπως χάνω αλλαγές ταχυτήτων αν δεν πιέζω με δύναμη...

 

Τέλος, είχα διαβάσει πως η g29 δουλεύει με τον καινούριο profiler μόνο (Logitech Gaming Software ver 8.76) γι αυτό έκανα uninstall τον παλιό και τώρα μου λείπουν τα γνωστά μενού με τις ρυθμίσεις (τα 100 0 0, centering spring κλπ). Ελπίζω να βγάλω άκρη και με το καινούριο software, αν και μέχρι τότε θα παίζω με τις default ρυθμίσεις.

 

Α! Το assetto corsa έπαιξε αμέσως μόλις διάλλεξα την g29 + shifter από το μενου ingame (το έτρεξα κατευθείαν από steam, αφού δεν ξέρω αν ανοίγει από τον profiler)!

 

Πάω τώρα να δω τι γίνεται και με τα υπόλοιπα (pCars, rFactor2, dirt rally).

 

Υ.Γ. βίντεο τελικά δεν έκανα (δεν είχα camera man :-P), αλλά τις φωτος που έστειλα στη logitech θα τις ανεβάσω κι εδώ κάποια στιγμή. Το τιμονι dead, ενώ από το g27 shifter και pedals, έκοψα μόνο το καλώδιο usb.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τελευταια ασχολουμαι λιγο με το φτηνοoculus του κοσμακη. εν ολιγοις μασκα τυπου cardboard/gearvr με κινητο. εχω ανακαλυψει πολλα πραγματα γενικα, και για το oculus. ενοειται εχω βαλει και εχω καει να δοκιμαζω το trinusvr, και ειναι χαλια. all around λυση τι περιμενεις :)

φυσικα λυση με κινητο χωρις καθολου lag δεν νομιζω να παιζει. το καλυτερο που βρηκα ειναι μια κινεζικη εφαρμογη που συνδεεις το κινητο στο πσ και το αναγνωριζει σαν ΟΘΟΝΗ. η επομενη καλυτερη λυση τυπου oculus, οθονη πρωτοκολλου MIPI και MIPI/HDMI converter και συνδεση στο πσ σαν οθονη πλεον (κανα 100ρικο για 1440p60hz). και το oculus ετσι δουλευει με ενα toshiba converter overclocked για 75hz!! μετα ασχολεισαι με το head tracking, και φυσικα (και εδω θελω να καταληξω) τη μετατροπη του παιχνιδιου σε 3d!

κατι που κανει περιφημα το tridef. και οχι ψευτο3d, κανονικο side by side απο 2 view points. και δουλευει με ενα κολπακι και σε window mode για οσους εχουν ασχοληθει.

επειδη πηρα κατι screenshots να δω στην τηλεοραση με γυαλια 3d, και μολις τα ειδα εμεινα, εφτιαξα και ανεβασα και ενα βιντεακι. οσοι εχετε 3d εξοπλισμο δειτε το potential:

αυτα. θα σας κρατησω ενημερους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@fuz10n, κοιτάω στο aliexpress για οθόνες 1440p και βλέπω ότι όλες είναι IPS. Οι OLED φτάνουν μέχρι FHD ανάλυση. Έχεις δοκιμάσει καμία;

 

Βάζω ένα γνωστό λινκ που εξομοιώνει το πώς φαίνονται τα γραφικά μέσα από τις διάφορες εκδόσεις του rift (το low persistence είναι must για τη γρήγορη κίνηση).

 

Και μια που είπα για low persistence, θα βγω λίγο εκτός θέματος.. Το low persistence εξαφανίζει το motion blur παρεμβάλλοντας μαύρα καρέ σε τακτά χρονικά διαστήματα, με το κόστος της σημαντικά πιο σκοτεινής εικόνας με εμφανές strobing (τα led αναβοσβήνουν σε χαμηλά hz).

Το έχουν κάποια gsync monitors με την ονομασία "ULMB" και επίσης κάποιες ακριβές τηλεοράσεις όπως η σειρά X της Sony (που μάλιστα σηκώνει ανάλυση 4k 60hz και 1440p 120hz). Υπάρχουν στο πλαίσιο και στο mediamarkt για δοκιμή.

 

Link. Συγκεκριμένα δείτε το κομμάτι που γράφει για το "motionflow"

 

Παράδειγμα από τη Sony X85. Motionflow 0 vs 5 (highest setting)

MpZJumd.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@fuz10n, κοιτάω στο aliexpress για οθόνες 1440p και βλέπω ότι όλες είναι IPS. Οι OLED φτάνουν μέχρι FHD ανάλυση. Έχεις δοκιμάσει καμία;

 

 

http://www.alibaba.com/product-detail/1440P-screen-2560x1440-wqhd-display-2K_60252393099.html?spm=a2700.7724857.29.145.QLHuVf

 

http://www.alibaba.com/product-detail/5-98inch-1440p-LCD-with-HDMI_60165499748.html?spm=a2700.7724857.29.1.QLHuVf

 

αυτες λες? δεν ηξερα οτι πρεπει να ναι oled? νομιζω αυτοφωτιζομενες ειναι ολες. βεβαια μερικοι λενε 1440π και στις λεπτομερειες λεει 1080. δεν ξερω αν και οι συγκεκριμενες ειναι 1080 θελει λιγο ξεψαχνισμα. και φυσικα ειναι 60hz. σε θεματα diy διαβαζω οτι η μαγκια του oculus ειναι το overclocking σε πανελ και ελεγκτη στα 75 και 90 στο τελικο!

 

εχω βαρεσει ενα μικρο τοιχο στο project. το tridef κανει side by side και τα λοιπα, αλλα το oculus και οι μασκες δε θελουν sbs. θελουν τετραγωνες εικονες. Υπαρχει oculus plugin για το tridef αλλα υποστηριζει μεχρι DX9 για τωρα και εχει να ανανεωθει απο περσι :(

 

θα αρκεστω στο side by side με λιγο παραμορφωση προς το παρον και συνεχιζω ψαξιμο.

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω ολιγον.

δυστυχως το tridef δε δουλευει σε κανονικο oculus mode με dx11 παιχνιδια με τιποτα. υπαρχει και ενα αλλο το vorpx που λενε οτι δουλευει αλλα κανει 30ε. δε τα δινω για τωρα.

το tracking με opentrack στο pc και headtracker στο android (μεσω udp wifi) δουλευει σχεδον αψογα.

καπου εδω ομως τελιωνει το πραμα γιατι το steeaming στο κινητο, παρολο που ειναι φαινομενικα γρηγορο (twomon usb η εφαρμογη) προσπαθησα να παιξω στην οθονη του κινητου απλα χωρις 3d και δε γινεται. το λιγο αυτο lag ειναι αρκετο για να μη μπορεις να παιξεις με τιποτα. στην ευθεια πηγαινα ολο ζιγκ ζαγκ! δεν ξερω πως τα παει το gamestream της nvidia που υποσχεται lag free 60fps. εχω amd. θα δοκιμασει ενας φιλος και βλεπουμε.

λογω του streaming λοιπον προς το παρον η οθονη mipi και ο μετατροπεας σε hdmi φαινεται μονοδρομος. θα κοιταξω μηπως γινεται φτηνοτερα απο 100ρικο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχουν κάποιοι που ψάχνονται για OSW, παράθεση από iRacing Forums:

 

 

Hi guys, i decided to offer help for some of you who may be scared of the DIY aspect of the OSW. Would you like to have OSW kit and you feeling uncomfortable about assembling it on your own? Than this might interested you 283a16da79f3aa23fe1025c96295f04f.gif Even though there are many great options out there available for purchase, most OSW kits available do not come with a few components needed to make OSW case fully functional and safe; or complete solutions are more expensive than you would like. I am offering fully assembled OSW kit with all needed customisation and with total price same or lower as you would be paying if you resourse and buy all components needed on your own.


The most important part of the case, in order to make it truly plug and play, is backpanel with all nessesary connectors. This also makes it easy to disconnect the OSW case any time, just take off a few connectors and now your servo and control box are two separate items. The next important thing is mounting hardware/materials for solid and safe mounting of all components inside a case. The final piece is all the extra cables and tiny bits needed for acceptable cable management. Servo power, encoder and main power cables are all ran on separate paths inside the case to minimise EMI. Additionally, I've installed a solid grounding bolt on back of the case, just in case EMI does become an issue, you have a quick and easy mounting point. Case vent is connected to available 5V source to provide minimum airflow inside. Its connector is on the reachable place so it can be easy disconnected if needed.

backpanel-before-r.jpgbackpanel-and-io-shield.jpgall-connected-r.jpg

With a family members who run a CNC machines based company and my good chunk of years experience doing all sort of electronics, I am trying to put these systems together properly and at a low cost, which means I can pass that low cost on to you.


Prices:
Ioni based OSW system with 5000PPR encoder 1290euro + shipping
Argon based OSW system with 5000PPR encoder 1390euro + shipping
Ioni based OSW system with 2500PPR encoder 1190euro + shipping

First Ioni kits are having new Ioni Pro HC with no extra costs due to discount on Granite devices webshop.


Detailed specifications:
https://www.dropbox.com/s/iu6e2lnxs0edaf6/Ioni%20k...buying%20individualy.xlsx?dl=0

https://www.dropbox.com/s/n7dszlt2vkpkfra/Argon%20...buying%20individualy.xlsx?dl=0

OSW which build to choose (additional info):
https://www.dropbox.com/s/70hvemw1n6vy7pa/OSW%20which%20build.docx?dl=0



Argon system in CM 110 case:
argon-kit-r.jpg

Ioni system in CM 130 case:
ioni-build.jpg


completna-slika.jpg


Notes:
-All systems are completely tested including Mige motor before sending
-You will need to flash Discovery firmware on your own
-you need powercord cable for connecting OSW case to your outlet
-you still need working whell and some quick release to bolt them on servo motor. If you need help with Leo Bodnar conversion on your existing Fanatec wheel, let me know.
-EU only


Optional: I can provide you Both Argon and Ioni OSW systems without Mige motor with 420e lower price since that is the amount it cost me for geting motor delivered from Lisa to my place . It will also save you additionaly around 35e of shipping cost on system delivery to your place (calculation based for EU). Just make sure that you order motor equiped with new 5000ppr encoder. Its about 20e price difference if you order it directly from Lisa. Sending Mige servo cables to me to soldier DB15 and Neutriks connectors on it is recommended –and included in reduced price.

You can ask about more info, details or more customisation on PM or on mail: simracingbay@gmail.com (prefered to have track on conversations history).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα κολπακι, εγκατεστησα το joy2key και μπορω με τη g27 να πλοηγουμαι κανονικα μεσα σε ασσεττο κ αλλα. 

 

στο τιμονι:

ποντικι σε 4 κουμπια (και συνδυασμο 2 κουμπιων πιανει για διαγωνια)

escape

left mouse click

 

και ειμαι κομπλε. βεβαια δε ξερω τι γινεται αν τα χεις και assigned μεσα στο παιχνιδι... προσωπικα δε τα χα.

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.