Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

ας το αφησω εδω:

Visiting Evotek Engineering In Maranello, Italy
 

 

Παράθεση

Evotek proudly uses a custom designed version of Assetto Corsa with their race centre cockpits. The title has been optimised and co-developed expressly for Evotek. Incidentally, fun fact, Kunos used Evotek’s equipment to develop the now popular title.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζαλίστηκα!!! Πήγα να παραγγείλω τον USB μετατροπέα του ClubSport Shifter (για χρήση απ' ευθείας στο PC) και ζητάνε άλλα 22€ μόνο για τα μεταφορικά:wacko:. Μήπως το θέλει και κάποιος άλλος ή πρόκειται να πάρει κάτι άλλο στο μέλλον να μοιραστούμε τα μεταφορικά?

Υπάρχει καμιά ποιο φτηνή (από 50€) λύση?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Ζαλίστηκα!!! Πήγα να παραγγείλω τον USB μετατροπέα του ClubSport Shifter (για χρήση απ' ευθείας στο PC) και ζητάνε άλλα 22€ μόνο για τα μεταφορικά:wacko:. Μήπως το θέλει και κάποιος άλλος ή πρόκειται να πάρει κάτι άλλο στο μέλλον να μοιραστούμε τα μεταφορικά?

Υπάρχει καμιά ποιο φτηνή (από 50€) λύση?

Λεω να παρω το porsche, βιαζεσαι?

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

(μπορώ να περιμένω 1-2 μήνες) ποιο έχεις τώρα?

Εχω το formula carbon και το p1αλλα δεν μου πολυ αρεσει η ευτελης αισθηση που σου δινει το p1. Τωρα θα μου πεις το ενα εχει 500 το αλλο 150... Ειμαι αρρωστος :) 

Link to comment
Share on other sites

Προχωράω την εφαρμογη απο shared mem -> arduino dashboard... ενδέχεται όλο το dashboard με το .exe να βγει για πουλημα ebay αν καταφερω να φτιαξω και το 3dprinter να φτιαξω καμια βάση.

 

connector.jpg.1d3ce6e2ad688bcb1c4298cb31

 

οποιος θέλει την εφαρμογή για να τη βλέπει σε άλλη οθόνη το λέει :)

 

επίσης λίγο λεπτομερέστερα και μικροτερα shift leds με 11 ζευγη

20160229_102715.thumb.jpg.c620c94f7709c4

20160229_124633.thumb.jpg.c6207ba63735a1

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fuz10n έγραψε:

Προχωράω την εφαρμογη απο shared mem -> arduino dashboard... ενδέχεται όλο το dashboard με το .exe να βγει για πουλημα ebay αν καταφερω να φτιαξω και το 3dprinter να φτιαξω καμια βάση.

 

connector.jpg.1d3ce6e2ad688bcb1c4298cb31

 

οποιος θέλει την εφαρμογή για να τη βλέπει σε άλλη οθόνη το λέει :)

 

 

 

 

Μπορουμε να το βαλουμε σε δευτερη οθονη? π.χ θελω να βαλω αυτο + καταξη σε μια αλλη οθονη και να τα σβησω ολα απο το παιχνιδι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

αυτο μπορεις ναι ειναι εξωτερικο προγραμμα στα windows. η καταταξη αν ειναι ingame app οχι. θες κατι παλι ξεχωριστο.

 

και μενα ο σκοπος ειναι να τα σβησω ολα απο το παιχνιδι :D

 

τα νεα led φοβερα. επρεπε να παω σε πρασινο κιτρινο κοκκινο και ανα ενα led αλλα θελει arduino mega πλεον τις εχω πιασει ολες τις I/O

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ιδεα και η πρωτη επαφη με προγραμματισμο , που χωρις την ΤΕΡΑΣΤΙΑ βοηθεια και υπομονη του φιλου fuz10n , δεν θα γινοταν ΠΟΤΕ πραγματικοτητα....η πρωτη δοκιμη της εφαρμογης και εχουμε και συνεχεια....

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Από iRacing Forums:

 

Quote
I'm excited to tell that the first SimuCUBE prototypes have finally arrived! This will take the OSW systems to the next level and more reachable by driving enthusiasts. We're giving our best shot to:
 
  • to make OSW construction cleaner and robust
  • to increase functionality and performance
  • to reduce the cost of the professional grade system


  •  
  • Much more details will be released soon. Just need to figure out how to keep hands off the wheel and put them on the keyboard!

    Project status on 12 March 2016


  •  
  • design - 100% complete
  • prototype - 100% complete
  • testing - 60% complete
  • final design changes - 40% complete
  • indiegogo - estimated to launch on 16 March 2016
  • serial production - starting around 21 March 2016
  • shipping - estimated to begin at May 2016


  •  
  • Enjoy!

    gFS3sKn.jpg
    hhKoKkh.jpg
    QvYTbb6.jpg
    That's the 30 Nm peak MiGE motor in the photo above.


    simucubeconnectors.png

    We're living exciting times 3b63d1616c5dfcf29f8a7a031aaa7cad.gif Couple of more photos on our Facebook page at https://www.facebook.com/GraniteDevices.


    Best Regards, Tero & Aki

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εκανα καποιες αλλαγες στο RPM και νομιζω οτι ειναι η τελικη μορφη του...

Αλλαξα το τροπο που αναβουν τα νουμερα στις στροφες , αλλαξα το χρωμα στα rev limiters ( αφου οι περισσοτεροι μου ελεγαν να τα κανω κοκκινα) και προσθεσα την ενδειξη ΜΑΧ λιγο πριν φτασει ο κινητηρας στο rev limit...

 

Eλπιζω να σας αρεσει και συνεχιζουμε......δεν χρειαζεται να πω για αλλη μια φορα πως χωρις τον φιλο Fuz10n δεν θα ειχε γινει ποτε αυτο το project!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται ξεκίνησε (από εχτές) το indiegogo για το SimuCUBE

 

Εγώ συμμετέχω για το "Assembled SimuCUBE control" και το "500 W power supply upgrade". Συνολικά κόστισε 620€ και θα χρειαστούν και τουλάχιστον άλλα 500€ για μοτέρ.

Δεν είμαι βέβαια ενθουσιασμένος γιατί τζάμπα ντόρος έγινε. Τα 160€ που διαλαλούσαν αρχικά ήταν μόνο για την πλακέτα που την ονόμασαν SimuCUBE και είναι ουσιαστικά η βάση για να κάτσει το Ioni το οποίο το πληρώνεις εξτρά. Το ίδιο και το τροφοδοτικό και το κουτί.

Ουσιαστικά η διαφορά έγκειται στο ότι είναι η όλη κατασκευή ποιο συμμαζεμένη - χωρίς καλώδια και επίσης δεν βλέπω discovery board και αντίσταση (πρέπει να είναι ενσωματωμένα στη πλακέτα αυτά) και απ' ότι βλέπω αρκετές εισόδους για περιφερειακά (τιμόνι, πετάλια, ταχύτητες, buttonbox κτλ.)

Υπόσχονται ισάξια ή καλύτερη λειτουργία με τα υπάρχοντα kits - το "καλύτερη" δεν καταλαβαίνω από που απορρέει...

Στην πραγματικότητα το SimuCUBE δεν είναι ποιο φτηνό από το κιτ του ΤΟΜΟ ο οποίος το πουλάει 1350€. Αν Αφαιρέσεις 110€ για τη βάση του μοτέρ και για τη βάση που μπαίνει στον άξονα για να κάθονται τα τιμόνια (και δεν τα δίνει το SImuCUBE) έχουμε φτάσει στα 1240 και αν υπολογίσουμε και το γεγονός ότι αυτός στο δίνει έτοιμο - λειτουργικό και εμπεριέχει στο πακέτο ακόμα μεγαλύτερο τροφοδοτικό ( Mean well Hrpg-600-48V ) και  e-stop τότε η διαφορά δεν φαντάζει μεγάλη!

 

Τέλος πάντων πόνταρα στη GD γιατί ελπίζω ότι θα υποστηρίξουν το προϊόν αλλά και γιατί θα έχω μεγαλύτερη ελευθερία να διαλέξω μοτέρ, αν και κατά 90% θα πάω για το "μικρό" Mige...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.