Jump to content



3 Gateway, 1 RB951 και εγω...


YDinopoulos

Recommended Posts

Καλησπερα κοινοτητα.

Θελω να ρωτησω το εξης...Στο πατρικο μου εχω 3 Internet Gateway. ας πουμε 10.0.0.1 , 10.0.0.2 και 10.0.0.3

Εστω οτι στο 10.0.0.13 εχω ενα rb951-2n (RouterOS 6.18) που περα απο Access Point, εχει και ρολο DHCP server στο δικτυο. Πως μπορω να του καθορισω να βγαινουν οι clients με την σειρα:

10.0.0.3 --> 10.0.0.2 --> 10.0.0.1

οταν πχ το Internet δεν δουλευει ?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι δραστικά στα τελευταία updates δε νομίζω ότι μπορείς να δηλώσεις gateway preference από dhcp. Θα μπορούσες να χεις διαφορετικά pools με διαφορετικούς gateways αλλά δε νομίζω να 'ναι αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που εβαλα 3 ειναι να εχω τις 2 για συγκεκριμενους χρηστες και την 3η για τα wireless συσκευες. Απλα το DHCP για τα ασυρματα θελω να εχει την επιλογη ΟΠΟΤΕ πεφτει το gateway, να δρομολογει τα παντα σε ενα αλλο.

Στο θεμα μας ομως...:Αρκετες φορες πεφτουν οχι ολες μαζι, αλλα σε ασχετους χρονους η μια απο ολες. Γινεται ανα 2-3 μερες.

Εχω μιλησει με ΟΤΕ και εχουν πει οτι η περιοχη δεν εχει καλες συνδεσεις λογω παλαιοτητας των δικτυων αλλα και κυριως των αποστασεων πχ σε εμενα 4.5 χλμ του ΑΚ της περιοχης.

Link to comment
Share on other sites

δε σκεφτεσαι το ενδεχομενο να τα βαλεις ολα σε ΡΡΡΟΕ? θα ειναι πολυ ευκολο μετα (απλα αλλαζεις το metric του route)

Τωρα, ακομη και να πεσει το ιντερνετ σε καποια συνδεση, το default route θα παραμεινει.

Και η διαχειριση βεβαια ειναι πολυ καλυτερη να εχεις ολα τα gw σου σε ενα "σοβαρο" router

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλη η λυση, γι αυτο. Ο router μπορει πιο ευκολα να διαχειριστει τα wan interfaces οταν τα σηκωνει ο ιδιος. Και απο τη στιγμη που λες οτι δεν ειναι πολυ καλες οι συνδεσεις, λογικα δε θα πιανεις και μεγαλες ταχυτητες. Αρα το 951 λογικα σε καλυπτει για 3 συνδεσεις.

Δες παντως και το EdgeRouter Lite. Ειναι ταμαμ για τετοιες καταστασεις, αν και δεν εχει ολες τις δυνατοτητες του mikrotik

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.