Jump to content



studio monitors στο pc


Recommended Posts

Φεύγω σιγά σιγά από τα multimedia ηχεία (z5500) και θέλω να βάλω κάτι σχετικά μικρό σε μέγεθος και ποιοτικό για ακρόαση μουσικής. Γενικά έχω δει πως προτιμούνται τα studio monitors τα οποία όμως αφορούν κυρίως αυτούς που γράφουν μουσική όπως έχω διαβάσει γιατί δίνουν έναν flat ήχο χωρίς χρώμα, περιμένω κάποια άποψη για αυτό.

Όπως όμως έχω αντιληφθεί με τα λίγα που διάβασα προτιμούνται λόγο της μικρής απόστασης ακρόασης και ότι είναι αυτοενισχυόμενα. (εκτός από την πολύ καλή κατασκευή σε σχέση με απλά ηχεία pc)

Το δωμάτιο είναι περίπου 10 τ.μ. και η απόσταση μου θα είναι περίπου 50cm. Αυτά που έχω ξεχωρίσει είναι τα παρακάτω όπου θέλω την γνώμη σας ώστε να καταλήξω:

1. Pioneer S-DJ50X

2. Mackie MR5mk3

3. KRK Rokit 5 G3

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αποψη μου οχι σε κανενα studio monitor καθαρα για τους λογους που ανεφερες,

Φιλος με ειχε χαρισει για αρκετο χρονικο διαστημα τους κυβους

και περαν καποιων αλλων στοιχειων ασχετων με την μουσικη δεν με ικανοποιησαν καθολου.

Προσοχη !

Δεν λεω οτι δεν βγαζανε ποιοτικο ηχο .

Απλα αν συνηθισεις να ακους μουσικη πλουσια και χρωματισμενη αυτα θα σε φανουν

σαν τενεκεδες.

Link to comment
Share on other sites

KRK και απο εμενα (τα ασπρα ειναι ερωτας, τα ειχα δει στον νακα του the mall απο κοντα)

απολυτα ευχαριστημενος, ημουν ακριβως στην ιδια φαση με εσενα, εκανα την μεταβαση απο τα Z5500 τα οποια btw ειναι το λιγοτερο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ για ακροαση μουσηκης

και αυτα που λενε οτι δεν κανουν για ακροαση αλλα ειναι για αυτους που γραφουν μονο

ειναι απλα Π1Π3Σ!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3128]2cpu[/MENTION] Αυτό το φοβάμαι πολύ, αλλά από την άλλη και τα z5500 δεν μπορείς να πεις ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο.

[MENTION=14402]lotos[/MENTION] Φαίνονται εξαιρετικά αλλά για 5" ακριβά αν βάλεις και τα μεταφορικά που ζητάει τα άντερα του το amazon για βαριά αντικείμενα.

[MENTION=14427]BloodMage[/MENTION] + [MENTION=21210]ValantisMP[/MENTION] Σίγουρα το καλύτερο όνομα σε αυτή την κατηγορία τουλάχιστον στα οικονομικά monitors είναι τα krk αλλά και τα άλλα που έχω παραθέσει μαζί με τα jbl και τα yamaha που δεν έβαλα παίζουν σώμα με σώμα για αυτό δεν μπορώ να αποφασίσω.

Όντως τα λευκά είναι έρωτας και κάτι που δίνω σαν συν είναι το χρώμα των krk και των pioneer αλλά και το design των mackie είναι κάτι διαφορετικό. Το πιο τρελό είναι ότι κυμαίνονται στα ίδια χρήματα και αυτό κάνει πιο δύσκολη την επιλογή !

[MENTION=9888]Papakitou[/MENTION] Αυτό διαβάζω σε συγκριτικά και με κρατάει, ότι δεν βγάζουν καλύτερο ήχο από τον ανταγωνισμό που είναι μεγάλος πλέον.

Έγινε επεξεργασία από music
Link to comment
Share on other sites

TA krk είναι τα χειρότερα ηχεία που άκουσα ανάμεσα σε m-audio, yamaha, jbl, όλα στις 5" πάντα.

εγω παλι που ακουσα τα yamaha και τα m-audio (με τον ιδιο εξοπλισμο παντα και το ιδιο CD-μουσικη)

μου φανηκαν χειροτερα απο τα KRK

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αγορασα ενα ζευγαρι απο τα Maudio BX8 Carbon (360 ευρω και τα δυο) και γινεται της ΠΟΠΗΣ! Τρελος ηχος, σε οτι και αν δοκιμασα! Τα εχω πανω σε Creative ZxR...

https://www.skroutz.gr/s/4547195/M-Audio-BX8-Carbon.html?keyphrase=maudio+bx8+carbon

http://www.m-audio.com/products/en_us/BX8CarbonNew.html

Απολυτα ευχαριστημενος.... σε BF IV και Titanfall γινεται μακελειό!

Σε μουσικη ειναι σαν να φοραω τα Sennheiser!

Μεταβαση απο Logi Z5400

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να κάνεις φίλε, πήγαινε άκουσε τα όλα, με δική σου μουσική

Έχεις απόλυτο δίκιο για την ακρόαση αλλά υπάρχει τρομερή έλλειψη χρόνου καθημερινές λόγο εργασίας και άντε να βρω κατάστημα που να έχει κάποια εκθεσιακά, οι περισσότεροι τα κάνουν παραγγελία για να στα φέρουν.

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] Μπορεί να είναι πολύ καλά ηχεία για τα χρήματα τους αλλά προσωπικά μπορώ να σου πω ότι δεν με ελκύουν καθόλου εμφανισιακά.

Τώρα είδα ότι έχει βγει και το yamaha σε λευκό YAMAHA HS5W

Link to comment
Share on other sites

στα krk τράβα μόνο αν σε τραβάνε τα μπασατα πράγματα. αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα μην εμπιστευτείς τίποτα άλλο πάρα μόνο το αυτί σου.

Το ποιο βασικό είναι να μπορέσεις να κανονίσεις με κάποιον από εδώ να στα φέρει στο δικό σου χώρο να τα ακούσεις. Οι βασικότερες παραμορφώσεις στον ήχο είναι απο τον χώρο που θα βρίσκονται τα ηχεία, που πατάνε, τι υλικά (τζαμια πχ) θα έχουν απέναντί τους, το πάτωμα πόσα έπιπλα έχεις στο δωμάτιο, που τα έχεις, που κοιτάνε τα ηχεία, τι γωνίες έχουν οι τοίχοι και 100000000 άλλα πράγματα.

Γιαυτό βλέπεις και υπάρχουν για τα ίδια ηχεία πολύ διαφορετικές γνώμες. Αν όλοι τα ακούγαμε στον ίδιο χώρο θα ήταν λίγο πιο πιστευτές οι γνώμες μας. Και μην ξεχνάς ότι μπορεί να ακούσεις κάπου ένα ηχείο να σου αρέσει, να το πάρεις και στο χώρο σου να μην σου κάθεται απόλυτα καλά.

Πες σε κανα παιδί που να είναι κοντά σου και να έχει κανα monitor να στα φέρει για λίγο. Αν σου αρέσουν τράβα πάρτα.

Εγώ αλλιώς δεν θα τα αγόραζα.

Έγινε επεξεργασία από GnF
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21880]GnF[/MENTION] Ακριβώς αυτό σκέφτομαι για τα εκθεσιακά, ότι θα είναι εντελώς διαφορετικός και στημένος ο χώρος (αν βρω κάποια από αυτά) και δεν θα είναι πραγματικά αυτό που θα ακούω.

Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο στην επιλογή των ηχείων και το είδος της μουσικής που προτιμώ, αλλά οι επιλογές μου είναι πολύ διαφορετικές ανάλογα με την διάθεση, μπορεί να ακούσω και πέντε διαφορετικά είδη σε 1 ώρα ακρόασης, οπότε θέλω κάτι που να είναι γενικά ικανοποιητικά σε όλες τις συχνότητες.

[MENTION=21908]dimi123[/MENTION] Αυτή είναι η καλύτερη και ποιοτικότερη λύση αλλά πολύ ακριβότερη, για ακρόαση μουσικής σε μικρό δωμάτιο καθισμένος στο pc δεν θέλω να ξοδέψω τόσα πολλά χρήματα, αν αποφάσιζα για έναν μεγαλύτερο χώρο σίγουρα θα ήταν η μοναδική επιλογή.

Έγινε επεξεργασία από music
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21880]GnF[/MENTION] Ακριβώς αυτό σκέφτομαι για τα εκθεσιακά, ότι θα είναι εντελώς διαφορετικός και στημένος ο χώρος (αν βρω κάποια από αυτά) και δεν θα είναι πραγματικά αυτό που θα ακούω.

Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο στην επιλογή των ηχείων και το είδος της μουσικής που προτιμώ, αλλά οι επιλογές μου είναι πολύ διαφορετικές ανάλογα με την διάθεση, μπορεί να ακούσω και πέντε διαφορετικά είδη σε 1 ώρα ακρόασης, οπότε θέλω κάτι που να είναι γενικά ικανοποιητικά σε όλες τις συχνότητες.

Βρές κάποιον κοντά σου η φίλο σου με monitor και παρακάλα τον να στα φέρει για 30 λεπτά. Αν σου κάνουν σου κάνουν.

Αν μετά θες να χρωματίσεις τον ήχο φτιάξε στο software σου κάποια preset στα eq και άλλαξέ το ανάλογα με το τι ακούς και σε ευχαριστεί.

Το μόνο που έχω να σου προτείνω είναι. Καλά τα monitor, κάποια καλύτερα κάποια χειρότερα, αλλά σε χάλια χώρο όλα άσχημα θα είναι. Σε χάλια χώρο τα χρωματισμένα ηχεία εμπορίου θα είναι μάλλον καλύτερα. Γιαυτό πρώτα στο χώρο σου.

Σαν που..να ένα πράγμα ρε παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις εγω αυτη την στιγμη εχω μια Creative X-Fi xtrememusic (απο οτι θυμαμαι) με drivers απο

PAX by Robert McCelland και τα μονιτορ M-Audio AV40, και ο ηχος ειναι απιστευτος

στα αυτια μου..τωρα εσυ με την ZxR και τα KRK θα εισαι αρχοντας..

Τσεκαρε και αυτα M-Audio StudioPhile BX5 D2 στα 200 ευρω...:)

Link to comment
Share on other sites

@dirving69 Δεν μου γεμίζει το μάτι αυτή η εταιρία όσο οι άλλες που έχουν αναφερθεί

@pastelidis.n.s. καλή εταιρία σε αυτό τον χώρο, έχει βγάλει ένα νέο μοντέλο αλλά δεν έχω βρει πολλές λεπτομέρειες.

Έγινε επεξεργασία από music
Link to comment
Share on other sites

TA krk είναι τα χειρότερα ηχεία που άκουσα ανάμεσα σε m-audio, yamaha, jbl, όλα στις 5" πάντα.

Μην το ξαναπεις αυτο ,θα γινεις ρεζιλι,αν σου φαίνονται τα krk χαλια σε σχέση με m audio ,καπου κρίνεις λαθος .

Να μου έλεγες με καμια άλλη μαρκα παει στο διαολο ,οχι με τα ανύπαρκτα m audio.

Σε γενικές γραμμές ,οποιος εχει ακούσει μονιτορ με καρτα ήχου οχι για πέταμα ,δε μπορει να ξαναγυρίσει σε consumer generic ηχεια.

Ο ήχος ειναι όντως πιο φλατ ,αλλα ειναι όπως θελει το στούντιο να ακούγεται ,ακούς πραγματα που δεν ήξερες οτι υπήρχαν μεσα.

Για τη χρήση που θες ,τα rokit ειναι οτι καλύτερο απο monitors εχει ελαφρά τονισμένες τις χαμηλές προς μεση,γυρω στα 80-100 hz ,οποτε βροντάνε λιγο παραπάνω απο αλλα αυτου του μεγέθους.

Τα yamaha ειναι εξαιρετικά ,για σενα θα ειναι όμως χάλια,μακριά.

Ειναι ultra flat .

Edit

Θες και καρτα ήχου για να πεις οτι ακούει μονιτορς έτσι;

Οχι sounblaster και asus και δεν ξέρω και γω τι άλλο ,αυτα δεν εχουν θέση για τέτοια ηχεια ,πανε χαμένα .

Εκεί ιιιισως καποια m audio αν εισαι σε budget (αν και την αντιπροτείνω με οτι εχω και δεν εχω [emoji14] ) η ιδανικά καμια focusrite που εχει και πιο οικονομικά μοντέλα και ειναι και μηχάνημα για πάντα.

Εγω πάντως δεν ειμαι βέβαιος οτι είσαι έτοιμος για μονιτορς ,εχεις κολλημα με τον ηχο;

Αξίζει για σενα τα λεφτα για ηχεια καρτα;

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.