Jump to content



studio monitors στο pc


Recommended Posts

@dirving69 Δεν μου γεμίζει το μάτι αυτή η εταιρία όσο οι άλλες που έχουν αναφερθεί

@pastelidis.n.s. καλή εταιρία σε αυτό τον χώρο, έχει βγάλει ένα νέο μοντέλο αλλά δεν έχω βρει πολλές λεπτομέρειες.

Ειδα το budget σου που κυμαίνεται στα 150 ευρώ και για αυτό σου πρότεινα τα behringer θεωρώντας οτι "παίρνεις περισσότερα απο τα χρήματα που δίνεις". Απο εκει και πέρα αν θες να φτασεις ψηλότερα, τα M-Audio και τα Adam ειναι εξαιρετικές επιλογές. Εχουν περάσει απο τα χέρια (τα αυτια μου μάλλον) όλα αυτα και επρεπε να διαλέξω ένα θα πήγαινα στα Adam :hi:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και να συμπληρώσω οτι τέτοια πραγματα οχι απο αμαζον και τέτοια .

Στην ελλαδα παίζουν ενα δυο μαγαζιά με εξαιρετικές τιμες ,αλλιως ενας ειναι ο master :p : thomann.de/gr

O Γερμανός είναι φίλος μας και θέλει το καλο του :rolleyes:

Χωρίς πλάκα ο thomann είναι με διαφορά η Νο 1 επιλογή για τέτοιες αγορές.:banging:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30259]das[/MENTION]

Καλημερα, τα ακουσα 3-4 μαζι, στο djshop που τα ειχε πανω σε μια Steinberg ur28

Αναμεσα σε αυτα που ακουσα, οχι για πολυ ωρα βεβαια, τα ΚΡΚ δεν μου ακουστηκαν καθολου καλα.

Τι να σου πω...

Μπορουμε να κανονισουμε να παμε μαζι να τα ακουσουμε,

(φυσικα δεν αποκλειω, αν και δεν νομιζω, να εχουνε κανει τιποτα μοντιφιες επιτηδες, για να πουλανε καποια αλλη μαρκα περισσοτερο ετσι)

Link to comment
Share on other sites

@das έχεις δίκιο για την κάρτα, θα δω πως θα με βγάλει η zxr και αν δεν είμαι ικανοποιημένος θα πάω σε μια εξωτερική καλή, επενδύω στον ήχο πλέον γιατί είναι δεδομένος ο χρόνος που ασχολούμε με την μουσική παρά με τα παιχνίδια που δεν έχω και την διάθεση. Παράλληλα έχω ψαχτεί και για ακουστικά και έχω ρίξει ήδη παραγγελία για τα Philips Fidelio L2

@dirving69 Τα adam πρέπει να είναι εξαιρετικά, το budget μου πάει στα 300€, μου έχουν μπεί στο μάτι τώρα τα pioneer που παρέθεσα στο πρώτο link αλλά με το 6" που βγαίνουν 325€ το ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30259]das[/MENTION]

Καλημερα, τα ακουσα 3-4 μαζι, στο djshop που τα ειχε πανω σε μια Steinberg ur28

Αναμεσα σε αυτα που ακουσα, οχι για πολυ ωρα βεβαια, τα ΚΡΚ δεν μου ακουστηκαν καθολου καλα.

Τι να σου πω...

Μπορουμε να κανονισουμε να παμε μαζι να τα ακουσουμε,

(φυσικα δεν αποκλειω, αν και δεν νομιζω, να εχουνε κανει τιποτα μοντιφιες επιτηδες, για να πουλανε καποια αλλη μαρκα περισσοτερο ετσι)

Η κάρτα ήχου είναι πολυ σημαντική και ενδέχεται να αναδείξει ή να θάψει το καθε ηχείο οπότε το ιδανικό θα ήταν να μπορέσεις να ακουσεις τα ηχεία που σε ενδιαφέρουν με την κάρτα ήχου που διαθέτεις για ποιο σωστή αξιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30259]das[/MENTION]

Καλημερα, τα ακουσα 3-4 μαζι, στο djshop που τα ειχε πανω σε μια Steinberg ur28

Αναμεσα σε αυτα που ακουσα, οχι για πολυ ωρα βεβαια, τα ΚΡΚ δεν μου ακουστηκαν καθολου καλα.

Τι να σου πω...

Μπορουμε να κανονισουμε να παμε μαζι να τα ακουσουμε,

(φυσικα δεν αποκλειω, αν και δεν νομιζω, να εχουνε κανει τιποτα μοντιφιες επιτηδες, για να πουλανε καποια αλλη μαρκα περισσοτερο ετσι)

Καλώς η κακως ,αυτα τα δυο ειναι αυτα που εχουν ολοι.

Τα ακουω πολυ συχνά.

Edit

Εννοώ τα m audio και krk .

Γενικώς τα m audio ειναι τα αντίστοιχα turbo X ,τα παίρνεις ,αλλα εν γνώσει σου οτι παίρνεις το πιο "φτηνο" ,μεσα και έξω απο εισαγωγικά.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω krk με focusrite 24pro dsp ,δεν εχω αντιρρηση αλλα θα πρεπει να γίνει τέλος Αυγούστου ,αυριο την κοπανάω.

Ξαναμαναedit

Εχω τα πρώτα rokit ,τα τωρινά ειναι ελαφρώς καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

@pastelidis.n.s. Αυτά έχω δει αλλά δεν τα έχω ψάξει αρκετά, έχω κολλήσει με τα krk και τα pioneer.

@dimi123 Σε ευχαριστώ για την πρόταση σου αλλά όπως έχω πει είναι ακριβή λύση, ένας μέτριος ενισχυτής θα μου κοστίσει πάνω από 300€ ενώ τόσο θα δώσω μόνο για τα ηχεία, φυσικά και δεν θέλω να επιβαρύνω τον χώρο με παραπάνω αντικείμενα αφού προσπαθώ να το αποφύγω από τα z5500 που δίνω.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις τα φραγκα πας σε ADAM

αποτι εχω διαβασει ειναι τοπ! χωρις να ειχα ποτε την τυχη να τα ακουσω

αλλιως KRK στο χαλαρο. κανενας κατοχος τους δεν εχει να πει κατι κακο για τα KRK

οτι τονιζουν λιγο τις χαμηλες ειναι γνωστο αλλα πιστευ γιαυτο τα προτημισαν οι εχοντες τους

για τα m-audio τωρα αν κανεις μια πολυ προχειρη ερευνα θα δεις πολλα προβληματα και παραπονα

τα yamaha αποτι διαβασα μεροικοι τα εκθιαζουν και αλλοι τα θαβουν

εμενα δεν μοθ εκατσε καλα ο ηχος τους.....ισως επδ παραειναι φλα? δεν ξερω

οτι σου ειπε και ο [MENTION=30259]das[/MENTION] δλδ

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω δει πως προτιμούνται τα studio monitors τα οποία όμως αφορούν κυρίως αυτούς που γράφουν μουσική όπως έχω διαβάσει γιατί δίνουν έναν flat ήχο χωρίς χρώμα, περιμένω κάποια άποψη για αυτό.

Απάντησες μόνος σου κατά τη γνώμη μου. Άλλο το να ακούς καλά και άλλο το να ακούς σωστά αυτό που έχεις γράψει ώστε να το επεξεργαστείς. Με βάση την πλήρη αρχική σου περιγραφή, δεν είσαι κατά την γνώμη μου υποψήφιος αγοραστής monitor ηχείων. Με τα χρήματα που δίνεις πιστεύω ότι υπάρχουν ηχεία που θα ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησες μόνος σου κατά τη γνώμη μου. Άλλο το να ακούς καλά και άλλο το να ακούς σωστά αυτό που έχεις γράψει ώστε να το επεξεργαστείς. Με βάση την πλήρη αρχική σου περιγραφή, δεν είσαι κατά την γνώμη μου υποψήφιος αγοραστής monitor ηχείων. Με τα χρήματα που δίνεις πιστεύω ότι υπάρχουν ηχεία που θα ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο.

Πρότεινε μου αν έχεις κάτι υπόψη που να είναι αντίστοιχα ολοκληρωμένο σε απόδοση και μέγεθος όπως τα Pioneer S-DJ60X χωρίς όμως να ξοδέψω πάνω από 320€.

Link to comment
Share on other sites

Πρότεινε μου αν έχεις κάτι υπόψη που να είναι αντίστοιχα ολοκληρωμένο σε απόδοση και μέγεθος όπως τα Pioneer S-DJ60X χωρίς όμως να ξοδέψω πάνω από 320€.

Δυστυχώς φίλε μου δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ ώστε να σου κάνω προταση γι αυτό το μπάτζετ. Την γνώμη μου μετά από αρκετή εμπειρία με μονιτορ σου μετέφερα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9888]Papakitou[/MENTION] Χωρίς να τα ακούσω σίγουρα είναι γουρούνι στο σακί, με τα χαρακτηριστικά όμως που έχει και κάποια reviews που διάβασα όπως αυτό που αναφέρει : I found them to have excellent, deep bass, really punch mids (“thump” is a word that sprung to mid continually) and once I’d tweaked it, really pleasing high-end sound too. Similar in size and looks to the KRK Rokit 6 G3s, they also cost around the same - and sound very similar too. While purist producers will demand more, for most DJs, these are going to be more than enough, as they're loud, have good bass and offer decent value for money.

Γίνεται άμεση σύγκριση με τα krk μόνο που όπως λένε περισσότερο απευθύνεται προς dj's για μίξη/παραγωγή μουσικής και όχι για studio.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.