Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Ειμαι σε φάση να δώσω τον εξοπλισμο μου της νικον

d300s, 35mm f/1.8 , 50mm f/1.8 , sigma 17-70 , tamron 90mm, nikon 80-200 af-d , speedlight sb-910 και τα υπολοιπα ψιλολογια μπαταριες, γκριπ, μνημες.

καλός ο εξοπλισμός, αλλα με κούρασε λιγο και δεν μπορω να πω οτι τα χρησιμοποιω ολα στο επακρο.

και να παω σε πολυ καλη mirrorless

sony a7k σκέτη ή πακετο με τον 28-70μμ και με εναν 35αρη 1.8 για αρχή.

αυτη φοράει αισθητηρα δ600 ;;

καποια αλλη πρόταση;; μαξ 2 χιλιάρικα το πακετό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακη επιλογη.

Αν και δεν καταλαβα σε ποιον 35αρη αναφερεσαι.

(ναι τον αντιστοιχο αισθητηρα της d610/d600 εχει)

Μεχρι εκεινη την επιλογη παιζει και η νεα sony a6000 (cropped sensor αντιστοιχο των d7100/d5300/d3300) οπου μπορεις να βαλεις κανενα φακο παραπανω (sigma DN , που ειναι παρα πολυ καλοι) ενω στην Α7 θα πρεπει να κυνηγας FE που μετα την sony και τους ακριβους carl zeiss που εχει παιζουν και οι manual samyang.(καλοι εως πολλοι καλοι μεν...manual δε).Οψομεθα για sigma FF ..αν και οι μικροι dn με βγαλσιμο ενος πλαστικου απο πισω καλυπτουν παρα πολυ απο τον κυκλο.(οι γωνιες εχουν ενα βινιεταρισμα.Στον 60αρη ειναι διορθωσιμο αν δεν απατωμαι).

Μετα παιζουν με xtrans η fuji x-e2 και η πιο νεα x-t1.

Απο κει και επειτα μενει να δεις τα οφελη xtrans vs bayer ,σε συγχρνα link και οχι τοτε που χαροπαλευε η adobe για demosaicing της προκοπης.

ΠΑιρνεις και τον ΧΦ φακο 18-55 που ειναι παραπανω απο μια χαρα για φακο κιτ.

Προφανως μετα ειναι η α7 που εχεις δει..αλλα εκει προς το παρων η παιζεις με ακριβους φακους ή παιζεις με manual.(αν οχι πριμε samuyang των 400καμποσο ευρω καποιον vintage της προκοπης.)

Link to comment
Share on other sites

Και γώ την Fuji Xe2/Xt1 θα πρότεινα. Ο αισθητήρας μόνος του δε λεει κατι ας είναι και ΦΦ.

Η φουτζι εκτός απο Χτρανς έχει καλούς και φτηνούς για τα δεδομένα της κατηγορίας στην οποία ανήκουν φακούς.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. κυριως απο σενα @NTG περίμενα απάντηση και απο τον απο κατω κοντοχωριανο :D

Μετα παιζουν με xtrans η fuji x-e2 και η πιο νεα x-t1.

Απο κει και επειτα μενει να δεις τα οφελη xtrans vs bayer ,σε συγχρνα link και οχι τοτε που χαροπαλευε η adobe για demosaicing της προκοπης.

εδώ σε έχασα! η x-t1 Fujifilm X-T1 Kit | Skroutz.gr με τον κιτ κοστιζει ~1600

απο φακούς σε σταθερούς τι επιλογές υπάρχουν;

δεν αξίζει δηλαδή περισσότερο η sony με τον ff αισθητηρα;; δε σκοπευω να γεμισω με φακούς. εναν φωτεινό σταθερό νορμαλ προς λιγο ευρυγωνιο κι εναν μικρο ζοομ, αααντε και κανα μακρο αργοτερα.

η αρχικη σκεψη ηταν η sony a7 body Sony Alpha 7 Body | Skroutz.gr και αυτον τον 35αρι Sony 35mm f/1.8 Prime Lens | Skroutz.gr (λιγο ακριβός μου φαινεται)

η NEX-7 με cropped 24αρι αισθητηρα που στέκεται;;

Link to comment
Share on other sites

Η nex 7 στεκεται στο μακρινο παρελθον.Την ξεχνας διχως αλλο.

Επισης ξεχνας τον 35αρη που ειδες με την Α7.

Ειναι E mount και οχι FE.

Tεχνικα ειναι ιδια μοντουρα απλα δεν καλυπτει ολο το σενσορα της ff.Προφανως καπου εκει κολλαει το "F" στο "FE".

(κατι αντιστοιχο οι dx φακοι στη νικον)

Aπο οσο ξερω και θυμαμαι τον 35αρη 2.8 εχει απο cz στα πολλα καμποσα ευρω.

H fuji βγαζει μια χαρα φακους .Η σειρα ΧF ξεχωριζει..και η σειρα XC ειναι πιο mainstream.

Απο κει και επειτα σε 3rd party φακους νομιζω παιζει μονο η samyang σε "μαμα" μοντουρα ..αλλα ειναι manual φακος.Μετα με adaptora βαζεις οτι θες ..αλλα προφανως παλι manual.

Απο εκει και επειτα ..μεταξυ x-t1 και α7 ειναι απλα να μπορεις να ζυγισεις τα συν και πλην που σου προσφερει η καθε πλατφορμα.(μπορω να το κανω αλλα για τα δικα μου "θελω")

Πολυ καλες επιλογες και οι δυο απλα ειναι ψιλοoverkill να μεταβεις απο d300s.

Οπως προειπα και νωριτερα ,και μιας και δεν ασχολεισαι οπως θα ηθελες -αν εχω καταλαβει καλα- ,δες αν σε ενδιαφερει η α6000 που οκ ..δεν ειναι FF ...αλλα δειχνει ακρως δελεαστικη με οτι προσφερει στη τιμη που εχει.(στα συν της μικρης σονυ ..οι φακοι απο σιγμα κυριως..που παιζουν στα ~180Ε και ειναι και ξουραφια και με ΑF)

Εκει που με εχασες...ειναι η διαφορα μεταξυ xtrans και bayer ,στο πως και με ποια σειρα τοποθετουνται τα r,g,b pixels και προφανως ποιος αλγοριθμος χρησιμοποειται για demosaicing αυτων των στοιχειων σε εικονα.

google it για περισσοτερες πληροφοριες ,μην επεκταθω εδω...(και απο 3g).

Προσωπικα τα τελευταια χρονια περιμενω πως και πως να πεθανει το "παλιο"-bayer.: p

(λιγο οι foveon και η αναμονη εκδοχης αυτων απο σονυ (αρα και nikon/pentax/samsung) και canon ,λιγο τωρα τελευταια η fuji με τους xtrans...δεν ηθελα και πολυ μαλλον).

Link to comment
Share on other sites

Οι fuji είναι ότι καλύτερο σε κροπ και κοντραρουν Full frame ακόμα και σε ψηλά iso.

Από prime έχεις τα πάντα όλα γιατί το σύστημα της fuji είναι prime friendly/oriented. Κάνε μια αναζήτηση για X mount reviews.

Θα έβαζα λινκς αλλά ειμαι από κινητό.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ απο κινητό ειμαι και δε τα χω ψαξει ακόμα. θα θελα κάποια στιγμή μερικα παράδειγματα απο φακούς για σονυ και για την φουτζι. γενικά να φύγει πρωτα το σύστημα νικον. θα κρατήσω τον 35αρι για την d3200 της κοπελας μου. αυτός κουμπώνει σ αυτές με ανταπτορα? .

γενικ οπως είδατε μαύρα μεσάνυχτα... η σκέψη ήταν απο καιρό για d600 αλλα τελικα θα παω σε κατι απι τα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Να αλλαξεις την δ600 με την δ610.

(εκτος αν βρεις μεταχειρισμενη δ600 κοψοχρονια με εγγυηση.)

Γενικα και η Α7 και η Χτ1 και η δ610 ειναι μια χαρα μηχανες και οποια και να διαλεξεις θα εισαι μια χαρα.

Επειδη εχεις τον 80-200 νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να δεις την δ610.

(επισης αν ο 35αρης ειναι ο νεος -σχετικα- AF-S G και οχι ο AF-D.)

Θα πρεπει να ζυγισεις ο ιδιος τα υπερ και κατα της καθε επιλογης εφοσον κατανοησεις αρχικα τι θελεις και τι απο αυτα που θελεις σου προσφερει η εκαστοτε επιλογη.Αλλα συγκεκριμενα πραματα ,οχι απλα καλη μηχανη.Ολες καλες ειναι πλεον..

Σχεδον στο ιδιο σταδιο με σενα ειμαι και σαν επιλογες εχω χε2 ,κανον 100δ (ω ναι) ,σιγμα δπ3 (ω ναι),α6000 ,μτχ 5δ2 και α7(σωμα μονο).

Διαφορετικες μηχανες με την καθεμια να με εξυπηρετει για κατι διαφορετικο.

Τελος μιας και σκοπευεις να δωσεις τετοιο ποσο περιμενε για μεσα σεπτεμβρη και επειτα.Δωσε για αρχη μονο την δ300ς που ειναι μαλλον πιο δυσκολο να φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καίγομαι για την αγορά άμεσα, σίγουρα Σεπτέμβριο - Οκτώβριο . Να κάτσω να τα δω να τα βάλω κάτω και μετά. Να φύγουν πρώτα όλα σιγά σιγά, να μαζέψω το κομπόδεμα και μετά βλέπω. ο 80-200 αστέρι φακός, άλλα άπλα ΔΕΝ μου χρειάζεται, δηλαδή για τις λίγες φορές που θα τον χρειαστώ δεν αξίζει :)

ο 35αρης ειναι ο γνωστος AF-S 1.8 για cropped, ο οποίος το πιο πιθανό να κρατηθεί για την D3200

Επίσης βάζω πλέον και τον παράγοντα video...

Πάντως σίγουρα πλέον θέλω μικρό σώμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μαλλον κλεινω προς την Τ1, βγαινει βεβαια κοντα 500 ευρώ παραπανω από την Ε2, αξιζει τοση διαφορά ομως;;

και οι δυο με τον 18-55 f/2.8-4, μετα απο λιγο καιρο θα παρω και τον 35 1.4

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.