Jump to content



Βοηθεια! Καρτα γραφικων και ψυκτικο υγρο!!


Recommended Posts

Παιδες ειναι επειγον. Επαιζα ενα παιχνιδι πριν 10 λεπτα στο pc και ξαφνικα σταματαει η οθονη να δειχνει και ελεγε "εκτος οριων συχνοτητα". Κοιταω το pc και ετρεχε λιγο υγρο απο την Corsair H50 πανω στην καρτα γραφικων!!!:ο

Εκλεισα αμεσως το τροφοδοτικο και εβαλα ενα χαρτι πανω στην καρτα.

Τι να κανω τωρα παιδια? Παει η καρτα? Την διαρροη υγρου μπορω να την φτιαξω η μπα? Γενικα ειναι ασφαλες να το ξανανοιξω το pc? Τι να κανω??:/

Link to comment
Share on other sites

σου εκανε κανα τζιζ ? Αν οχι νομιζω εισαι καλυμενος απο αποψη οτι η γραφικων ειναι ενταξυ . Δοκιμασε να ανοιξεις τον υπολογιστη με την μαμα ψυχτρα - χωρις την καρτα γραφικων , και μετα αλλη μια μαζι με την γραφικων .

Κανονικα αυτα τα υγρα πρεπει να μην ειναι ηλεκτρικα αγωγιμα για ακριβος αυτες τις περιπτωσεις .

Link to comment
Share on other sites

δεν ανοιγεις τιποτα, παρε ενα electroclean ή σπρει επαφων ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙ (το τονιζεις αυτο) απο ηλεκτρονικαδικο η ηλεκτρολογειο, και καθαρισε την οσο καλυτερα μπορεις να φυγουν τα παντα απο μεσα. Μετα βαλτη μερικες ωρες στον ηλιο, και πολυ αργοτερα τη βαζεις στον υπολογιστη (ακομα καλυτερα μετα απ[ο μια μερα)

Link to comment
Share on other sites

είχα εμπειρία παλιότερα απο τέτοιο γεγονός, μάλιστα είχε βγάλει και σπίθα πάνω η κάρτα γραφικών και έκλεισε το pc απευθείας (είχε χυθεί καφές πάνω στο κουτί και έσταξε πάνω στην κάρτα). Την καθάρισα με καθαρό οινόπνευμα και άνοιξε κανονικά, ευτυχώς δεν πεθαινα. Έχεις πιθανότητα να σου παίξει δεν νομίζω να καταστράφηκε η κάρτα σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

είχα εμπειρία παλιότερα απο τέτοιο γεγονός, μάλιστα είχε βγάλει και σπίθα πάνω η κάρτα γραφικών και έκλεισε το pc απευθείας (είχε χυθεί καφές πάνω στο κουτί και έσταξε πάνω στην κάρτα). Την καθάρισα με καθαρό οινόπνευμα και άνοιξε κανονικά, ευτυχώς δεν πεθαινα. Έχεις πιθανότητα να σου παίξει δεν νομίζω να καταστράφηκε η κάρτα σου. ;)

οινοπνευμα χρησιμοποιω κι εγω κατα κορον σε πλακετες και συστηματα, αλλα αυτο του σουπερ μαρκετ δεν κανει. Θελει απο τα χημικαδικα η απ το φαρμακειο αυτο που κανει 20+ ευρω το λιτρο, οποτε το ελεκτροκλιν ερχεται πολυ οικονομικοτερο (συνηθως αν εχουμε υγρα η αλατι χρησιμοποιουμε και αποσταγμενο νερο με οινοπνευμα, αλλα καλυτερα να μην το κανει καποιος που δεν ειναι γνώστης τετοιων μεθοδων)

Link to comment
Share on other sites

Η ψυκτρα πηγε για πεταμα εχει κανει ανοιγμα το καπακι και βγαζει υγρο. τωρα το θεμα ειναι οτι δεν εχω αλλη ψυκτρα να δοκιμασω αν παιζει η καρτα γραφικων. αν παω να παρω μια απο το πλαισιο, ποια θα προτεινατε? ο επεξεργαστης ειναι i7 950 δηλαδη 1366 σοκετ. δεν θελω να παρω πολυ ακριβη γιατι το μηχανημα δε ειναι τιποτα το σπουδαιο για να δωσω λεφτα πανω του και ισως το αλλαξω στο τελος του χρονου ολο. απλα μια να κανει την δουλεια της για λιγο καιρο. τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Μια εκ των δυο αν πάρεις απ'το πλαίσιο (είναι τσιμπημένες οι τιμές)

Zalman Cpu Cooler CNPS5X Performa - Ψύκτρες - plaisio.gr (στην σελίδα της zalman λέει ότι είναι pwm)

Alpenföhn CPU cooler Sella 92mm - Ψύκτρες - plaisio.gr

αλλιώς κάνεις υπομονή και πας από Δευτέρα E-SHOP.GR:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Η ψυκτρα πηγε για πεταμα εχει κανει ανοιγμα το καπακι και βγαζει υγρο. τωρα το θεμα ειναι οτι δεν εχω αλλη ψυκτρα να δοκιμασω αν παιζει η καρτα γραφικων. αν παω να παρω μια απο το πλαισιο, ποια θα προτεινατε? ο επεξεργαστης ειναι i7 950 δηλαδη 1366 σοκετ. δεν θελω να παρω πολυ ακριβη γιατι το μηχανημα δε ειναι τιποτα το σπουδαιο για να δωσω λεφτα πανω του και ισως το αλλαξω στο τελος του χρονου ολο. απλα μια να κανει την δουλεια της για λιγο καιρο. τι λετε?

εγγύηση δεν παίζει ?

Link to comment
Share on other sites

Η ψυκτρα πηγε για πεταμα εχει κανει ανοιγμα το καπακι και βγαζει υγρο.

φιλε μου, ασχετο -και ελαφρως συμφεροντολογικο:innocent:-, αλλα μην την πετας, παρα πολλοι ανθρωποι θα τη θελαν και θα μπορουσαν να την επισκευασουν. Βαλτη στο "χαριζονται" δωρεαν η σε καποια συμβολικη τιμη να κανεις καποιον ευτυχισμενο (δηλωνω πρωτος ενδιαφερον αν βολευει η περιοχη, ετσι κι αλλιως μου περισσευει ενα cpu block )

με ποιανει κατοχικο συνδρομο οταν βλεπω να πετιουνται πραγματα που μπορει να γινουν με ελαχιστο κοπο χρησιμα παλι...:hehe:

σχετικα με ψυκτρα, εχει μερικες το πλαισιο, αλλα πολυ μικρη ποικιλια, δε σε βολευει καποιο αλλο μαγαζι?

Για απλη δοκιμη δεν εχεις καμια στοκ ψυκτρα σε κανα συρταρι?

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

H H50 πρέπει να είχε 2 χρόνια εγγύηση. Αν ισχύει η εγγύηση, τότε να την αλλάξεις με κάτι πιό καινούργιο. Και ο i7 950 δεν είναι ευκαταφρόνητος. Στέκεται πολύ καλά ακόμα, αλλά όπως όλοι της σειράς του, καίει πολύ και ζεσταίνεται.

Link to comment
Share on other sites

την εχω 4 χρονια την h50 δεν εχει εγγυηση παιδια. ψυκτρα τωρα απο δευτερα θα βρω μια φθηνη να παρω γυρω στα 20-25 ευρω, αλλα δεν ξερω αν θα τον κουμανταρει τον i7 ειδικα με αυτες τις ζεστες...η Η50 δυσκολευοταν παντως οποτε χωρις ερκοντισιον δεν το βλεπω να παιρνει μπρος :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

την εχω 4 χρονια την h50 δεν εχει εγγυηση παιδια. ψυκτρα τωρα απο δευτερα θα βρω μια φθηνη να παρω γυρω στα 20-25 ευρω, αλλα δεν ξερω αν θα τον κουμανταρει τον i7 ειδικα με αυτες τις ζεστες...η Η50 δυσκολευοταν παντως οποτε χωρις ερκοντισιον δεν το βλεπω να παιρνει μπρος :rolleyes:

Για ψάξε λίγο για αυτήν https://www.skroutz.gr/s/4314723/Raijintek-Themis.html. Ακούγονται καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό άραγε είναι σχετικά συχνό φαινόμενο στις AIO λύσεις; Δεν έχω διάθεση να προκαλέσω έριδες (ΑΚΑ trolling) αλλά μου κάνει εντύπωση το περιστατικό γιατί Θεωρητικά τον βασικό ατού τους είναι το set and forget και τις πρότεινα σε φίλους που δεν θέλουν να ασχολούνται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό άραγε είναι σχετικά συχνό φαινόμενο στις AIO λύσεις; Δεν έχω διάθεση να προκαλέσω έριδες (ΑΚΑ trolling) αλλά μου κάνει εντύπωση το περιστατικό γιατί Θεωρητικά τον βασικό ατού τους είναι το set and forget και τις πρότεινα σε φίλους που δεν θέλουν να ασχολούνται.

Σε πολλές περιπτώσεις στο διαδίκτυο έχει παρουσιαστεί το φαινόμενο αυτό εν ώρα λειτουργίας και σε εμένα προσωπικά μετά από rma η Corsair μου έστειλε μια h100i η οποία έχανε λίγο και ευτυχώς το πήρα νωρίς χαμπάρι πριν καν την βγάλω από το κουτί της. Από κει και πέρα σε άλλο μηχάνημα φίλου υπάρχει μια h100 εδώ και τρία χρόνια (όπου αυτές έπασχαν από προβληματικες αντλίες) και δουλεύει χώρις να κάνει κιχ. Κατεμε το πλέον αξιόπιστο είναι οτιδήποτε σε αέρα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας,τσεκαρεις απα αυτα που σου ειπαν οι απο πανω ωστε να δεις αν δουλευει η καρτα,δευτερον πια καρτα ειναι?

τριτον επικοινωνεις την δευτερα με το μαγαζι που το πηρες και αν δεν βγαλεις ακρη με αυτους επικοινωνεις απευθειας με CORSAIR:turn:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.