Jump to content



Ποια ΑΙΟ για χαμηλο θορυβο αντλιας?


Blinky

Recommended Posts

Ειμαι στη "δυσαρεστη" θεση να πρεπει να χρησιμοποιησω 2 ΑΙΟ coolers για ψυξη επεξεργαστη και καρτας γραφικων (με καποιο adaptor προφανως τυπου G10).

Αυτο συμβαινει γιατι το κουτι ειναι αρκετα ιδιαιτερο και για κανονικη υδροψυξη ουτε λογος, ενω δεν χωραει ουτε και αεροψυκτρα της προκοπης (κριμας και ελπιζα να βαλω μια nh-d15).

Λοιπον, υπαρχει μια θεση για 12αρη η κλασικη εκει πανω απο το Ι/Ο shield, και μια για 14αρη μπροστα-κατω κοντα στην καρτα γραφικων. Οποτε σκεφτομαι ενα 12αρι ΑΙΟ για τον cpu και ενα 14αρι για την καρτα γραφικων...

Αυτο που με προβληματιζει και που δε το βλεπεις ευκολα σε reviews ειναι ο θορυβος των αντλιων τους, γιατι μια H100 που ειχα παλιοτερα με ενοχλουσε αρκετα (δε ξερω κατα ποσον ειχε καποιο θεμα το κομματι ή ειναι κατι γενικο). Επειδη πλεον ο κοσμος των ΑΙΟ εχει γινει χαοτικος, με corsair, nzxt, coolermaster, zalman, thermaltake, antec, ακομα και enermax, και η κουτση μαρια εχει βγαλει, υπαρχει καποιο guideline για χαμηλοτερο θορυβο απο την αντλια? (τα fans θα τα κανονισω εννοειται!) πχ να προτιμησω καποιο asetek based, ή υπαρχει καποιο που να δεχεται καλο undervolting η αντλια του, ή να ελεγχεται με software, δε ξερω...

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι σε load θα παιζουν με ανεμιστηρες στις 1000-1200 στροφες και εκει ΟΚ θα καλυπτεται η αντλια φανταζομαι (αν και το H100 ειχε και κραδασμους και αλλα θεματα), αλλα το μηχανημα θα ειναι κατα 90% σε idle κατασταση και εκει που οι ανεμιστηρες μπορει να ειναι και 400 στροφες, δε θελω να εχω βουητα κλπ απο την αντλια αν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε μια H100i και μια πάλι της Corsair για την κάρτα. Ο λόγος που προτείνω Corsair είναι το rma τους και γενικά το support τους σε σχέση με την αντιμετώπιση που θα λάβεις από κάποιο κατάστημα για οποιαδήποτε άλλη aio.

Link to comment
Share on other sites

Δεν άκουγεται με τους bq στα χαμηλότερα επίπεδα μέσω φαν Controller. Δεν πιστεύω ότι θα ακούγεται. Πάντα από προσωπική άποψη που έχω και εγώ διάφορα θέματα με τον ήχο αν αναλογιστείς τα ποσά rma είχα κάνει

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα, το κουτι ειναι πααααρα πολυ ιδιαιτερο, ειναι το Thermaltake Level 10 (το limited οχι τα συμβατικα GTS snow κλπ). Διπλο ψυγειο δε μπορει να μπει καθως εχει μονο τις 2 θεσεις ανεμιστηρων που προειπα. Καταχρηστικα μπορει εκει που ειναι ο 14αρης να μπει ενα 280αρι ψυγειο που να στηριζεται μονο απο τον εναν 14αρη και ο δευτερος ανεμιστηρας να μην παιρνει αερα απ'εξω, αλλα δε νομιζω οτι ειναι και η καλυτερη λυση...

Link to comment
Share on other sites

Για τα nepton έχω διαβάσει ότι οι κορυφαίες επιδόσεις τους στηρίζονται πολυ στο θόρυβο τόσο ανεμιστήρων όσο και αντλίας...

Θέλω να τονίσω ότι η επιλογή γίνεται με 90% ενδιαφέρον στην ησυχία... Τώρα αν έχουν και χοντρό ψυγείο καλύτερα αφού είναι ο μόνος τρόπος να βελτιωσω λίγο επιδόσεις...αλλα πάνω απολα να είναι όσο πιο αθόρυβα (έστω μετά απο undervolting) γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Aν σε ενδιαφέρει η ησυχία και πράγματα όπως το undervolting κτλπ (ενδιαφέρον btw και σχετικά σπάνιο εδώ) δεν πας σε ΑΙΟ wc. Για κανέναν λόγο.

Για την περίπτωση σου

Fanless>Custom Watercooling>Low Noise Air cooling

δυστυχώς θα πρέπει να δώσεις λεφτά.

Το SPCR είναι καταπληκτική πηγή για διάβασμα αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Τί περιθώριο ύψους έχει για αερόψυκτρα; Εφόσον δεν κλοκάρεις υπάρχουν πολύ ήσυχες αερόψυκτρες για την δουλειά που τις θέλεις. Δεν χρειάζεται να πας σε D15. Η Noctua έχει πολύ καλές μικρότερες ψύκτρες με διάφορα ύψη. Π.χ. δες αυτήν https://www.skroutz.gr/s/416735/Noctua-NH-C12P-SE14.html με 11.5 εκατοστά ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Aν σε ενδιαφέρει η ησυχία και πράγματα όπως το undervolting κτλπ (ενδιαφέρον btw και σχετικά σπάνιο εδώ) δεν πας σε ΑΙΟ wc. Για κανέναν λόγο.

Για την περίπτωση σου

Fanless>Custom Watercooling>Low Noise Air cooling

δυστυχώς θα πρέπει να δώσεις λεφτά.

Το SPCR είναι καταπληκτική πηγή για διάβασμα αν σε ενδιαφέρει.

Συμφωνω απολυτα...απλα με περιοριζει το κουτι και δε μπορω να παω σε τετοιες λυσεις...

[MENTION=31462]pnick[/MENTION] Φιλε μου το εχω ψαξει μεχρι αηδιας με το τι ψυκτρα θα μπορουσε να χωρεσει...αλλα εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα. Οταν φτιαχτηκε αυτο το κουτι πριν 4 χρονια, τα sockets (1366/amd) ηταν πιο κοντα στην πανω-αριστερη γωνια της μητρικης, ενω το 1155 και μεταγενεστερα ειναι αρκετα πιο κατω (με προσθετω επακολουθο να χανεις και μια pci-e απο τις μεγαλες αεροψυκτρες, δε ξερω γιατι εχει γινει αυτη η επιλογη απο την intel). Ετσι δεν σε περιοριζει το υψος (οπου χωραει και πανω απο 160mm αλλα τελικα το πλατος της ψυκτρας που χτυπαει στο πλαϊνο του κουτιου (αν δεις το κουτι θα καταλαβεις, γιατι ειανι υπερυψομενο στο σημειο της ψυκτρας δεν ειναι ολο το πλαϊνο στο ιδιο υψος). Εχω κανει μετρησεις κλπ και ακομα και μαζεμενο 120mm tower cooler χωραει εντελως οριακα ή ισως και οχι στο κανονικο του orientation. Η μονη λυση για να πας σε αεροψυκτρα της προκοπης, ειναι μια λεπτη tower που να τη βαλεις οριζοντια τελικα να χτυπαει ο ανεμιστηρας προς την καρτα γραφικων με οσα αυτο συνεπαγεται...

Μπλεξιμο γενικα, πανεμορφο κουτι αλλα θελει συμβιβασμους....

Link to comment
Share on other sites

Nαι σε περιορίζουν οι ιδιαιτερότητες του κουτιού. Καταλαβαίνω γιατί θες να το κρατήσεις βέβαια. Είναι ιδιαίτερο και όμορφο κουτί (και αν θυμάμαι καλά αρκετά ακριβό έτσι?)

Δυστυχώς βέβαια δεν είναι πολύ πρακτικό προφανώς.

Για perfomance και ησυχία θές ντιβανοκασέλα (900d, caselabs, MM) ή για ησυχία σκέτη low tdp cpu, undervolting, fanless case κτλπ. Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.