Jump to content



Corsair H110 σε Carbide Air 540 με διάταξη push pull


Ioanna

Recommended Posts

Εχω την συγκεκριμενη AIO εδω και λιγο καιρο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Αντιμετωπιζω ενα θεματακι ομως, επειδη την εχω με 4 140αρηδες ανεμιστηρες Noctua, σε push/pull. Δεν χωραει και με τους 4 να μπει μεσα. Ετσι την εχω με τους 2 απεξω. Ο ενας ομως δεν μπορει να βιδωθει και με τις 4 βιδες του επειδη τα καλωδιακια και των δυο περνανε απο κατω του.

Να μερικες φωτο: φωτο_1, φωτο_2, φωτο_3

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω? Καποιο shroud, κατι άλλο, καποια πατεντα?

Σκεφτηκα δυο πραγματα: ή να τρυπησω, να κοψω λιγο, την πισω-επανω γριλλια του κουτιου ωστε να τα περασω απο εκει, ή να τα περασω απο μια τετραγωνη μικρη οπη που εχει το κουτι μου εμπρος-επανω. Ισως με λιγη πιεση περασουν και τα δυο καλωδιακια. Το προβλημα ειναι οτι μετα δεν θα καθεται το φιλτρο καλα. Τελος, χωρις να το εχω δοκιμασει, ισως να μπορω να εχω τα καλωδιακια εξωτερικα, μεχρι κατω, και να μπαινουν απο την κατω πλευρα του κουτιου οπου υπαρχουν καποια ανοιγματα. Με προεκτασεις κλπ.

Τι προτεινετε?

Παρακαλω τον [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] και την [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] να πουν την γνωμη τους.

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να αφήσεις τις καγκουριές και να βγάλεις τους εξωτερικούς ανεμιστήρες απο τη ψύκτρα.

edit: Σε εσωτερικό Push pull έχεις θέμα με το 8pin eps? Ή βρίσκει κάπου αλλού;

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την απο πανω

και ασχημο ειναι,και επικυνδινο ειναι

Τελος μην αρχισεις τις μοντες τωρα για δυο ανεμηστηρακια και σιγα τις θερμοκρασιες που θα χασεις αν τους βγαλεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και ευχαριστω για τις απαντησεις.

Μακαρι να μπορουσα να ακολουθησω την συμβουλη σας, να την αφησω με δυο μονο ανεμιστηρες, αλλα δυστυχως δεν μπορω :(

Θερμοκρασια δωματιου 30C, Prime95 Small FFTs, 20 λεπτα:

- 4 Fan setup

- 2 Fan setup [*]

Οπως βλεπετε και εσεις ειναι υπολογισιμες οι διαφορες! Ακομα ομως και αν για καποιον ΔΕΝ ειναι υπολογισιμες αυτες οι θερμοκρασιακες διαφορες, πως θα αντεξω εγω οταν αυριο-μεθαυριο θα στρεσαρω για τα 4.9 ή/και τα 5.0? Γι' αυτο επιλεγω να κρατησω το 4-fan setup. Απο θορυβο οι 2 extra δεν προσθετουν ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ. Αν θελετε με πιστευετε.

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Εχω αναφερθει διεξοδικοτερα στο προβλημα, σε αυτο εδω το θεμα. Στο πρωτο-πρωτο post περιγραφω τι συμβαινει.

Ευχαριστω παιδια!

Μακαρι να πει κατι και ο Στελιος!!

[*]: αποσυνδεσα τους 2 pull απο το CPU_OPT σε αυτο το test. Δεν τους ξεβιδωσα (φυσικα). Μπορουμε ισως να θεωρησουμε οτι η αντισταση τους ισουται με την αντισταση που θα παρουσιαζε το επανω καπακι, αν υπηρχε.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

επειδή με τα post μου φαίνεται σα να σε έχω πιάσει απο τα μούτρα ας αναλύσω λίγο το σκεπτικό μου.

Εχει περάσει πολύς καιρός πραγματικά που ασχολούμαι με κουτιά και ιστορίες και κάποια πράγματα τα βλέπω από άλλη εντελώς μεριά μιας και ο ενθουσιασμός μου έχει καταλαγιάσει πολύ.

Η λύση στο πρόβλημά σου είναι πάρα πολύ απλή.

1) Είτε παίρνεις λίγο πιο μακριές βίδες και κάνεις δουλειά (απο 30mm που είναι τώρα 35mm με καμιά ροδελίτσα)

2) Είτε με μία λίμα κάνεις ένα χαντάκι στο σώμα του ανεμιστήρα, χωνεύει μέσα το καλώδιο και χρησιμοποιείς τις ίδιες βίδες.

Ο λόγος αντίδρασής μου με όλα αυτά.

1) Εχεις ένα ομολογουμένως όμορφο κουτί και του έχεις βάλει πάνω δύο κέρατα. Αν σου αρέσει εμένα μου περισσεύει.

2) Κάθεσαι κατακαλόκαιρο και τρέχεις ένα τεστ που σε πραγματικές συνθήκες δε πρόκειται ποτέ να φέρεις το pc σου σε τέτοια όρια. Δεν υπάρχει λόγος και δε πρέπει να είναι και μέτρο σύγκρισης.

3) Στις πραγματικές συνθήκες είτε έχεις την H100 σε push, είτε σε pull, είτε σε push-pull οι διαφορές δεν είναι σημαντικές και καμιά φορά είναι και μηδαμινές

4) Πριν καιρό αν δε κάνω λάθος κοιτούσες κάτι για undervolting. Τώρα το πας στο ανάποδο πάλι.

Συμβουλή μου. Εχεις δώσει πολλά φράγκα τόσο σε hardware όσο και στα διάφορα εξαρτήματα. Μόνο τους ανεμιστήρες και τον fancontroller που έχεις αν τα προσθέσεις είναι μία καλή κάρτα γραφικών.

Μη κάθεσαι να το ψειρίζεις γιατί όταν θα τελειώσεις θα διαπιστώσεις ότι πάλιωσε και θες νέο μηχάνημα. Κάτσε απόλαυσέ το. Ασε τα benchmarks, άσε τα prime κατακαλόκαιρο και κάτσε απόλαυσε αυτό που πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ευχαριστω πολυ οσους απαντησαν ON TOPIC. Τα υπολοιπα τα αντιπαρερχομαι, αφου πρωτα απαντησω, πρωτη και τελευταια φορα, διοτι δεν το συνηθιζω και δεν οδηγει πουθενα:

[MENTION=1666]FrOsT[/MENTION]:

Ολοκληρο το σπιτι μου εχει Air Condition τα οποια αναβουν οποτε θελουμε. Το δωματιο μου εχει επισης και ανεμιστηρα οροφης. Οταν τρεχω stress tests ομως φροντιζω παντα απο πριν να εχω στο δωματιο σχεδον θερμοκρασια ατμοσφαιρας. Διοτι ΑΥΤΟ ειναι το ζητουμενο ΜΟΥ: στις "ακραιες" ή στις δυσκολες, ας πουμε, συνθηκες να τεσταρω - να ελεγξω το hardware που πληρωσα. Τελος παντων, ετσι το εχω δει εγω αυτη την περιοδο. Τι το περασες? Οτι ζω σε καμια καλυβα?

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Μεγαλη κακεντρεχεια αυτο που ειπες. Ντροπη για τις εκατονταδες χιλιαδες ανεργων της χωρας μας. Προσωπικα, και εργασια εχω και εργο εχω. Κριμα...

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Αγαπη, ευχαριστω και 1.000 συγνωμη!!

Ειλικρινα, ΔΕΝ ειχα καταλαβει οτι ...σταματησες να ασχολεισαι και οτι δεν σε ενθουσιαζουν πια αυτα! Ειλικρινα!! Το συγκεκριμενο θεμα-post -που εγινε αρχικα στο review της ψυκτρας, ξερεις βρε γιατι το εβαλα? :) Επειδη πετυχα καπου κατι απαντησεις σου σε ενα παιδι μου εφτιαξε δικη του custom υδροψυξη και πολλα άλλα :) , και θεωρησα (και θεωρω!!) οτι εχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ εμπειρια!! Χιλια συγνωμη και παλι που δεν αντιληφθηκα οτι δεν ασχολεισαι πια, και mention για τετοια θεματα δεν σου ξανακανω!

- Σχετικα με το γιατι τρεχω Prime95 κατα-καλοκαιριατικα? Απλο: θελω να βρω τα ορια του συστηματος μου, γενικως, και τα βρηκα εδω και καποιο καιρο: 4.8 στους 30C :)

Σε αυτο το θεμα-post μια απλη ερωτηση εκανα :)

- Ευχαριστω για τις λυσεις που μου προτεινες! :) Βγηκε και κατι! :) :)

Θα το κοιταξω αλλα επειδη μαλλον (ισως...μαλλον...) ειναι καλυτερα να υπαρχει σφιχτη επαφη μεταξυ ανεμιστηρων-ψυγειου, μαλλον λοιπον με βλεπω να καταληγω στην "λυση" εξωτερικου καλωδιου (προεκτασης) ανεμιστηρων, που απο την πισω μερια του κουτιου θα μπαινει απο κατω και θα φτανει στο CPU_OPT.

Ευχομαι σε ολους να ειστε καλα :)

υσ: α, και οσον αφορα το undervolting? Τιποτε το αναποδο :) Overclocking ειναι και το undervolting, υπο μια εννοια. :) Αλλα και γιατι να μην βρω τα "κατωτατα" του επεξεργαστη μου/του συστηματος μου?!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε κοπελιά γιατί πήρες φόρα. Δεν χρειάζονται συγνώμες και ιστορίες.

Αν δεν ήθελα να σου απαντήσω 1000 mentions να έκανες δε θα απαντούσα. Προσπαθώ όμως να σου πω ότι το έχεις δει πολύ λάθος το πράγμα hardware. Και αυτό κατά τη γνώμη μου όπως σου επεσήμανα στο πόστ μου.

Δεν είπα ότι έπαψα να ασχολούμαι είπα ότι έχει καταλαγιάσει ο ενθουσιασμός με κάποια πράγματα. Αυτό δε σημαίνει ότι σταμάτησα, αλλά ότι έχω μια άλλη οπτικη γωνία στο πως αντιλαμβάνομαι πλέον κάποιες καταστάσεις.

Τα άλλα που είπες στα παιδιά για καλύβες και κακεντρέχειες δεν είναι σωστά :)

Ο ένας έκανε πλάκα και ο άλλος σου είπε κάτι απόλυτα λογικό.

Relax λοιπόν και πράξε όπως πιστεύεις ότι είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

"κακεντρεχεια"

ποτε δεν ειμουν καλος στην γλωσσα , αλλα με λιγο google νομιζω πως γινεσαι καπως σκληρη για ενα σχολιο που απλα θελω να κανω πλακα

Να σου εξηγησω: καταρχην, internet ειναι εδω = τα ξερεις = οι παρεξηγησεις του γραπτου λογου, πολλες.

Κακεντρεχεια το θεωρησα επειδη νομισα οτι υπονοησες οτι ολα αυτα (που κανω εγω) ειναι χασιμο χρονου. Λαθος :) Εγω ανεργη δεν ειμαι, ουτε αεργη δεν ειμαι. Ενας ανεργος ομως, κατα την προσωπικη μου αποψη, ΠΟΛΥ καλυτερα ειναι στον ελευθερο χρονο του να ασχολειται με overclocking πχ. απο το να καταθλιβεται και να χανει τον κοσμο κατω απο τα ποδια του.. Αλλωστε, χρονο για ολα αυτα βρισκει και ο εργαζομενος που χτυπαει καρτα και πρεπει να ειναι στη δουλεια του καθε μερα. Ορεξη να υπαρχει! :)

Οπως βρισκει χρονο και ο gamer, και ο "tester" του τελευταιου hardware :) Και τους οποιους εγω ποτε δεν θα κρινω! :);) Απλα, θα κοιταξω να μαθω κατι καινουργιο απο αυτους :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε κοπελιά γιατί πήρες φόρα. Δεν χρειάζονται συγνώμες και ιστορίες.

Αν δεν ήθελα να σου απαντήσω 1000 mentions να έκανες δε θα απαντούσα. Προσπαθώ όμως να σου πω ότι το έχεις δει πολύ λάθος το πράγμα hardware. Και αυτό κατά τη γνώμη μου όπως σου επεσήμανα στο πόστ μου.

Δεν είπα ότι έπαψα να ασχολούμαι είπα ότι έχει καταλαγιάσει ο ενθουσιασμός με κάποια πράγματα. Αυτό δε σημαίνει ότι σταμάτησα, αλλά ότι έχω μια άλλη οπτικη γωνία στο πως αντιλαμβάνομαι πλέον κάποιες καταστάσεις.

Τα άλλα που είπες στα παιδιά για καλύβες και κακεντρέχειες δεν είναι σωστά :)

Ο ένας έκανε πλάκα και ο άλλος σου είπε κάτι απόλυτα λογικό.

Relax λοιπόν και πράξε όπως πιστεύεις ότι είναι το σωστό.

Εχμμ... ειμαστε off topic, αλλα ας σου απαντησω:

Κοπελα μου, η συγνωμη ειναι ενδειξη σεβασμου, ευγενειας και εκτιμησης! :) Πολυ αποτομη ακουγεσαι, αλλα αν παρεξηγησες την συγνωμη μου ε τοτε: συγνωμη! 10 οχι 1.000, μηπως σου επεσαν πολλα :p

Σχετικα με τα (πολλα) χρηματα που θεωρεις οτι εχω δωσει στο hardware ομως, ας πω δυο λογια, διοτι το εχω ξανακουσει εδω μεσα αυτο:

1) Τα χρηματα που επενδυει καποιος στον υπολογιστη του ειναι συναρτηση των οσων διαθετει αλλα και της αξιας που εχει το computer για εκεινον/εκεινη! Αλλες τα σκανε σε κουζινες, ψυγεια, πλυντηρια, εγω προσωπικα θεωρω το PC επενδυση, διοτι ΟΛΑ (= διασκεδαση, ενημερωση, εκπαιδευση, οργανωση, και άλλα) τα κανω διαμεσω συτου.

2) Το δικο μου PC ερχεται απο παλια φορωντας AMD. Την αγαπαω την AMD, δεν ειμαι fan-girl, οποτε και γι' αυτο δεν ειμαι σε Intel, ασχετα οτι ειναι σημερα η καλυτερη πλατφορμα. Απο 'κει και περα αυτο που εσενα σου φανταζει "πεταμα χρηματων" ή οτι "την εχω δει πολυ λαθος στο θεμα hardware", ενας άλλος ή καποια εκατομμυρια άλλοι ανθρωποι θα το ονομαζαν: συναρμολογηση και χρηση εξαιρετικα αποδοτικων εξαρτηματων με τελικο αποτελεσμα ενα πολυ καλο και αξιοπιστο computer :) Οπως καποιοι λενε, οτι πολλα καλα components κανουν ενα πολυ καλο PC! Μεσα στην Κοινη Λογικη παντα, ΟΧΙ αγοραζουμε το ακριβοτερο!

Και αυτο που ονομαζεις εσυ "κερατα" σε καποιους άλλους, ισως πολλους, να μοιαζει ομορφο ή και σπανιο :)

3) Με την εμφανιση του PC μου, ειτε μεσα ειτε εξω, δεν εχω αρχισει να ασχολουμαι, ειναι η αληθεια! Δεν με ενδιαφερει καθολου - στα πλαισια της Κοινης Λογικης- πως "δειχνει" το PC μου, μεσα-εξω. Αυτη την περιοδο της ζωης μου, ενα πραγμα με ενδιαφερει: πως θα επιτυχω την καλυτερη δυνατη επιδοση με τα υλικα που διαθετω.

Τι αλλο?

Α! Η καρτα γραφικων μου... Μια χαρα τη βρισκω, βρε! :) Κανενα προβλημα δεν μου δημιουργησε ποτε! Οταν και ΑΝ μου δημιουργησει θα δω για καμια άλλη :)

Αυτα λοιπον και sorry για το off topic, αλλα...να απαντησω κι εγω, ε? :) Εμ, να μην απαντησω? :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

2) Το δικο μου PC ερχεται απο παλια φορωντας AMD. Την αγαπαω την AMD, δεν ειμαι fan-girl, οποτε και γι' αυτο δεν ειμαι σε Intel, ασχετα οτι ειναι σημερα η καλυτερη πλατφορμα. Απο 'κει και περα αυτο που εσενα σου φανταζει "πεταμα χρηματων" ή οτι "την εχω δει πολυ λαθος στο θεμα hardware", ενας άλλος ή καποια εκατομμυρια άλλοι ανθρωποι θα το ονομαζαν: συναρμολογηση και χρηση εξαιρετικα αποδοτικων εξαρτηματων με τελικο αποτελεσμα ενα πολυ καλο και αξιοπιστο computer :) Οπως καποιοι λενε, οτι πολλα καλα components κανουν ενα πολυ καλο PC! Μεσα στην Κοινη Λογικη παντα, ΟΧΙ αγοραζουμε το ακριβοτερο!

Και αυτο που ονομαζεις εσυ "κερατα" σε καποιους άλλους, ισως πολλους, να μοιαζει ομορφο ή και σπανιο :)

Δεν είναι κακό το μηχάνημά σου, επουδενί. Απλά με τα χρήματα που έχεις ξοδέψει θα είχες σίγουρα χαωτικά καλύτερο μηχάνημα αν έδινες τη δέουσα προσοχή στο impact κάθε part στο τελικό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε σε custom νερακι και ασε την H110 αφου το χομπυ σου ειναι το hardware.. δυστυχως η ευτυχως αυτη την στιγμη ειτε με pull ειτε με push pull τον επεξεργαστη σου τον φερνεις στα ορια του ανευ λογου και αιτιας..

Link to comment
Share on other sites

Εχμμ... ειμαστε off topic, αλλα ας σου απαντησω:

Κοπελα μου, η συγνωμη ειναι ενδειξη σεβασμου, ευγενειας και εκτιμησης! :) Πολυ αποτομη ακουγεσαι, αλλα αν παρεξηγησες την συγνωμη μου ε τοτε: συγνωμη! 10 οχι 1.000, μηπως σου επεσαν πολλα :p

Σχετικα με τα (πολλα) χρηματα που θεωρεις οτι εχω δωσει στο hardware ομως, ας πω δυο λογια, διοτι το εχω ξανακουσει εδω μεσα αυτο:

1) Τα χρηματα που επενδυει καποιος στον υπολογιστη του ειναι συναρτηση των οσων διαθετει αλλα και της αξιας που εχει το computer για εκεινον/εκεινη! Αλλες τα σκανε σε κουζινες, ψυγεια, πλυντηρια, εγω προσωπικα θεωρω το PC επενδυση, διοτι ΟΛΑ (= διασκεδαση, ενημερωση, εκπαιδευση, οργανωση, και άλλα) τα κανω διαμεσω συτου.

2) Το δικο μου PC ερχεται απο παλια φορωντας AMD. Την αγαπαω την AMD, δεν ειμαι fan-girl, οποτε και γι' αυτο δεν ειμαι σε Intel, ασχετα οτι ειναι σημερα η καλυτερη πλατφορμα. Απο 'κει και περα αυτο που εσενα σου φανταζει "πεταμα χρηματων" ή οτι "την εχω δει πολυ λαθος στο θεμα hardware", ενας άλλος ή καποια εκατομμυρια άλλοι ανθρωποι θα το ονομαζαν: συναρμολογηση και χρηση εξαιρετικα αποδοτικων εξαρτηματων με τελικο αποτελεσμα ενα πολυ καλο και αξιοπιστο computer :) Οπως καποιοι λενε, οτι πολλα καλα components κανουν ενα πολυ καλο PC! Μεσα στην Κοινη Λογικη παντα, ΟΧΙ αγοραζουμε το ακριβοτερο!

Και αυτο που ονομαζεις εσυ "κερατα" σε καποιους άλλους, ισως πολλους, να μοιαζει ομορφο ή και σπανιο :)

3) Με την εμφανιση του PC μου, ειτε μεσα ειτε εξω, δεν εχω αρχισει να ασχολουμαι, ειναι η αληθεια! Δεν με ενδιαφερει καθολου - στα πλαισια της Κοινης Λογικης- πως "δειχνει" το PC μου, μεσα-εξω. Αυτη την περιοδο της ζωης μου, ενα πραγμα με ενδιαφερει: πως θα επιτυχω την καλυτερη δυνατη επιδοση με τα υλικα που διαθετω.

Τι αλλο?

Α! Η καρτα γραφικων μου... Μια χαρα τη βρισκω, βρε! :) Κανενα προβλημα δεν μου δημιουργησε ποτε! Οταν και ΑΝ μου δημιουργησει θα δω για καμια άλλη :)

Αυτα λοιπον και sorry για το off topic, αλλα...να απαντησω κι εγω, ε? :) Εμ, να μην απαντησω? :)

βρε κούκλα μου. Σου είπα εγώ γιατί επένδυσες ή γιατί πήγες σε AMD? Είπα εγώ κάτι για τη κάρτα σου ή ότι δεν είναι καλή επιλογή;

Η πλάκα είναι ότι το λες σε άτομο που έχει δώσει τόσα σε ένα pc και μόνο, που για να το φτάσεις πρέπει να κάνεις 4 σαν αυτά που έχεις. No offence πραγματικά.

Καταλαβαίνω ότι θες να κάνεις ένα stable oc σε ακραίες συνθήκες, αλλά σου αντιπροτείνω κάτι το οποίο θα έχει άμεσο αντίκτυπο τόσο σε συνθήκες πραγματικές όσο και σε ακραίες.

Επίσης το να κόβεις ένα κουτί για να περάσεις μέσα 2 καλώδια, για να τα κρύψεις, ενώ απο πάνω θα είναι ανοικτό με 2 ανεμιστήρες να φαίνονται, το θεωρώ αμαρτία.

Αν θες να το κάνεις κάνε το και πραγματικά το σέβομαι. Εχω κάνει πολύ χειρότερα πράγματα, που τα σκέφτομαι τώρα μετά απο χρόνια και γελάω. Οταν λοιπόν κάνεις mention ένα άτομο με εμπειρία όπως λες, περίμενε να ακούσεις αυτή την εμπειρία σε ένα post που μπορεί να μη σου αρέσει, γιατί δε πάει με αυτό που έχεις στο μυαλό σου :)

Αυτά απο εμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε για καλύβα είπα ούτε για τσαντίρι, είναι κρίμα να κάθεσε μέσα στην ζεστή για το prime... Σορρυ αν σου έθιξα το σπίτι ή τις μεθόδους σου δεν το είχα σκοπό...

Αν θες άναψε και τα καλοριφέρ αν βγάζει prime στους 35 θα είναι πιο σταθερό...

Btw τα prime, linx, ibt κλπ δεν είναι και απόλυτο ότι αν τα περνάς είσαι stable, είναι ενδεικτικά, δεν είναι σπάνιο ενώ περνάς prime θα φας restart ενώ κάνεις την πιο απλή δουλειά με ασήμαντο φορτίο στην cpu, ασε που μπορούν να προκαλέσουν και degrade στο cpu.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως η κοπελα (TS) βρισκεται σε μια φαση που λιγο πολυ ολοι εχουμε βρεθει

ας την αφησουμε λοιπον να κανει το κομματι της οπως καναμε και εμεις αλλωστε

για το προβλημα που εχεις τωρα με το καλωδιο καλυτερα να μην κανεις καποιο κοψιμο η τρυπα στο κουτι γιατι συγουρα αργοτερα θα το μετανιωσεις

η πιο ανώδυνη λυση ειναι αυτη που σκευτικες και εσυ με την προεκταση τω καλωδίων

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό το μηχάνημά σου, επουδενί. Απλά με τα χρήματα που έχεις ξοδέψει θα είχες σίγουρα χαωτικά καλύτερο μηχάνημα αν έδινες τη δέουσα προσοχή στο impact κάθε part στο τελικό αποτέλεσμα.

Εισαι απο αυτους, ο μονος μεχρι τωρα νομιζω -πλην της Αγαπης, σημερα- που εχουν εκφραστει ετσι για το PC μου. Καθαρα απο περιεργεια και μονο, πες μου εσυ μια συνθεση σε AMD που θα μου εδινε παρομοια αποδοση. Λαβε σοβαρα υποψιν σου ομως το εξης:

- Εγω ΔΕΝ ηρθα μια "ωραια μερα" με 1200-1400€ και να πω: βοηθηστε με, παιδια, να στησω εναν πυργο.

Το δικο μου συστημα "στηθηκε" απο παλια. Σιγα-σιγα άλλαζα τα parts. Δεν πηγα να δωσω μονομιας καποιο μεγαλο ποσο. ΑΝ ερχομουν εξ' αρχης με τα χρηματα που εχω δαπανησει συνολικα, ζηταγα γνωμες = θα μου προτειναν Intel, και μετα εγω πηγαινα και αγοραζα αυτα που εχω...ε, τοτε... θα τα αξιζα οσα λες!

Σου επαναλαμβανω: κομματι-κομματι αγοραστηκε το τωρινο μηχανημα μου, απο παλια. Μια αλλαγη, μια άλλη αλλαγη, μετα μια άλλη, κ.ο.κ. ΙΣΩΣ καποια components φανταζουν σε καποιους "περιττες πολυτελειες"... Γιατι PRO και οχι EVO? Γιατι τετοια καρτα ηχου?! Γιατι τετοια μητρικη?!?! Γιατι Noctua? Γιατι Aquaero?....?

Επειδη ετσι :)

- Επειδη οι Noctua ειναι πανισχυροι/παν-ησυχοτατοι = the best value for money! Αμα θες να δωσεις κατι.

- Επειδη με τετοια ακουστικα και τοσες χιλιαδες-χιλιαδων τραγουδιων η Μουσικη ακουγεται καλυτερα!

- PRO γιατι...εμ, ειναι PRO :p

- Aquaero...ενα πολυ ομορφο και χρησιμο (!) μπιζουδακι! Why not?

- Η Μητρικη, η ...ακριβη (lol...): ενταξει, καλη η Gigabyte που ειχα-εχω, αλλα ηθελα και λιγο O/C :p

- Α! Να μην ξεχασω και τις καινουργιες μνημες!! Γιατι αραγε?! Γεια σου ρε φιλε με τις Trident, γεια σου και σενα με τις HyperX, και σενα με τις Corsair! Και σενα με τις Patriot, γεια σου! Τωρα που θα παρω και γω τις δικες μου θα λεω στου άλλους οτι δεν αξιζουν και οτι δεν θα δουν καμια διαφορα, εκει να μεινουν στα 1333!! Σαν και σας, L-M-A-O!! Χα, χα, χα!!

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Δεν το κοβω, μια ερωτηση εκανα. Οπως ειπα ηδη, μαλλον θα φυγει καλωδιο εξωτερικα ή....μπορει να μεινει και ετσι οπως ειναι.

[MENTION=1666]FrOsT[/MENTION]

Ειμαι ενημερη για το O/C """stability""" , σε πολλα εισαγωγικα γενικως, αλλα και 'κει που καθεσαι μπορει να ανοιξει μια μεγαλη τρυπα και να σε καταπιει! Ποιος ξερει....

Οσον αφορα το stress testing που εφαρμοζω, το εχω ξαναπει. Ηταν σε spoiler, ισως δεν το ειδες: ξεκιναει το stress test, ανοιγω τα alerts του HWiNFO64 και: IF total cpu usage < 99 then shutdown computer. Και μετα φευγω απο το δωματιο ή και το σπιτι. Αυτα!

εγω πιστευω πως η κοπελα (TS) βρισκεται σε μια φαση που λιγο πολυ ολοι εχουμε βρεθει

ας την αφησουμε λοιπον να κανει το κομματι της οπως καναμε και εμεις αλλωστε

Πες τα, πες τα φιλε μου, γιατι θα τρελαθουμε!! Και αυτο το εχω ξαναπει: το O/C μου καρφωθηκε πριν κανα μηνα, ισως δυο, που πηρα τη μητρικη! Ετσι, μου καρφωθηκε, τερμα!! Λυπαμαι μονο που δεν σας πετυχα στο Prime σας! Αργησα μου φαινεται πολυ και επουρεψαν καποιοι... :p

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα το πράγμα ξέφυγε και δε καταλαβαίνω ειλικρινά το γιατί.

Επειδή όπως και εσύ είπες ο γραπτός λόγος παρεξηγείται και όπως διαβάζω το ποστ σου διακρίνω μία ειρωνεία, σε παρακαλώ ας μείνουμε στο θέμα των ανεμιστήρων και του push pull. Το ίδιο ισχύει και για μας τους υπόλοιπους παρακαλώ.

Δε σου είπα να το κόψεις, ούτε κάτι άλλο και ούτε σε "κατσιάδιασα" για την ερώτηση που έκανες. Λύσεις πρότεινα πιστεύω και μάλιστα πιο ωραίες και πιο οικονομικές απο τα σφαξίματα με τα extensions (που μπορείς και να μη σφάξεις αλλά να τα περάσεις από ένα PCI bracket. Είδες πάλι κάτι προσθέτω; ) και σου είπα και τα + και τα - τα οποία μάλλον κακώς τα είπα απο ότι κατάλαβα.

Από δω και πέρα μόνο για το θέμα push pull λοιπόν και αν θέλεις κάτι άλλο είτε νέο θέμα, είτε στείλε μου κάποιο πμ αν θες να συνεχίσεις συζήτηση πάνω σε αυτό το ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.