Jump to content



Corsair H110 σε Carbide Air 540 με διάταξη push pull


Ioanna

Recommended Posts

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Ευχαριστω Αγαπη για την κατανοηση και την υπομονη σου. Να εισαι καλα :)

Συνοψιζω τα ON-Topic του θεματος, με ενα μικρο μου σχολιο:

1) Είτε παίρνεις λίγο πιο μακριές βίδες και κάνεις δουλειά (απο 30mm που είναι τώρα 35mm με καμιά ροδελίτσα) (Ιωαννα: καλη ιδεα, αλλα νομιζω οτι επηρεαζεται η αποδοση μιας και δεν ειναι σφιχτο-βιδωμενοι οι ανεμιστηρες επανω στο ψυγειο. Οποτε απορριπτεται. Καλο θα ηταν βεβαια να μας πει και ο Στελιος, [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION].)

2) Είτε με μία λίμα κάνεις ένα χαντάκι στο σώμα του ανεμιστήρα, χωνεύει μέσα το καλώδιο και χρησιμοποιείς τις ίδιες βίδες. (Ιωαννα: αυτο απορριπτεται. Δεν πιανουν τα χερια μου αλλα κυριως: ουτε το ψυγειο δεν εφαρμοζει βελτιστα αυτη τη στιγμη μιας και απο αυτο επισης περνανε τα καλωδια των 2 επανω ανεμιστηρων)

3) Μπορείς και να μη σφάξεις αλλά να τα περάσεις από ένα PCI bracket. (Ιωαννα: Εξαιρετικη ιδεα!! ΑΥΤΟ θα κανω μαλλον!! Ευχαριστω!!)

Για τα παιδια που ενδιαφερονται υπαρχει και αυτο το πολυ ενδιαφερον θεμα το οποιο εγω το ανακαλυψα σημερα (μονο).

Ευχαριστω :)

ps: παιδια φυσικα και ΔΕΝ εχω ακομη!! Τι θα ημουν?! Η τρελο-μαμα που κλοκαρει?!

Τα κατοικιδια ειναι στο χωριο!

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

71 βαθμοι θεωρουνται πολλοι στην AMD?

Ναι... παρόλο που στο site της AMD το πεδίο είναι κενό αρκετοί μιλάνε για 61-65 max.

Άλλοι πάλι λένε για πιο ψηλά ακόμα, αλλά χωρίς να είναι σίγουροι αν αυτό που κάνουν είναι σωστό.

For example, my FX-8350 goes all the way to 83C on an Asus CVFZ without any throttling whatsoever.

Is it safe to operate at 83C under full load? No one can say. Asus obviously feels it is ok. AMD isn't inclined to say it is not OK.

So who is to say?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα ήταν πιο χρήσιμο να πω!

Να κάνω ακόμα μια φορά ένα μικρό σεντόνι για την αναπηρία της επικοινωνίας μέσω Internet και τα μαξιλάρια που χρειάζεται αυτή για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις χωρίς λόγο?

Να πω ότι το πράγμα συγκρατήθηκε, σε ευπρεπή πλαίσια και αυτό όχι με την βοήθεια -σε όλες τις φάσεις τουλάχιστον!- του thread starter, θα το πω χωρίς επιφύλαξη!

Φίλη Ιωάννα -για ότι αξία έχει η πείρα ενός ανθρώπου με αρκετά μεγάλη ηλικία- θα ήθελα να σου πω ότι είναι πραγματικά μεγάλη βοήθεια στην συζήτηση, να θεωρείς αξιωματικά ότι ο συζητητής σου έχει τις καλύτερες των προθέσεων!

Δεν το λέω από ρομαντική άποψη, απλά έχει αποδειχθεί τόσο πολλές φορές ότι η συντριπτική πλειοψηφία των παρεξηγήσεων ουσιαστικά δεν έχει έδαφος, που η πείρα της ζωής διδάσκει ότι το να "διακινδυνεύσεις" να "πέσεις θύμα" ενός "κακόβουλου" σχολίου, πέρα από το ότι είναι εξαιρετικά απίθανο, αξίζει χίλιες φορές τον κόπο και την αυτοσυγκράτηση.

Και αυτό πολύ απλά γιατί αν κρατηθεί αυτή η στάση δεν θα υπάρχουν κακόβουλα σχόλια!

Δεν πετάω στα σύννεφα, αλλά πιστεύω ότι η κοινότητά μας και το αξίζει και το μπορεί !

Είναι στο χέρι του καθενός μας να συμβάλλει σε αυτό !

Το ξέρω ότι -με την στενή έννοια- είμαι of topic, αλλά το συγκεκριμένο θέμα ουσιαστικά είναι αυτό που πρέπει να "φωτίζει" κάθε θέμα που συζητάμε εδώ! :)

Επί του θέματος τώρα:

Ιωάννα για να λυθούν τα μηχανικά προβλήματα αλλά και κάπως τα αισθητικά ,μπορείς να κάνεις τα εξής:

1. Στηρίζεις τους ανεμιστήρες όπως σου πρότεινε η Αγάπη.

2. Οι ανεμιστήρες θα απέχουν από το κουτί όσο χρειάζεται για να περάσουν τα καλώδιά τους.

3. Παίρνεις μια αλουμινένια αραιή σήτα και την κόβεις και την διπλώνεις περιμετρικά με τρόπο ώστε να καλύψει τους ανεμιστήρες και να κρεμάσει και ένα δυο εκατοστά στο πλάι τους .

4. Αυτή τη σήτα την στερεώνεις με ταινία -αφρώδη- διπλής όψης στα πλευρά των ανεμιστήρων.

5. Και μετά παίρνεις μια αυτοκόλλητη ταινία που θα καλύψει το πλαϊνό του ζευγαριού των ανεμιστήρων και να κατέβει μέχρι την επιφάνεια του κουτιού.

Έτσι θα αποκλείσεις και την όποια απώλεια αναρρόφησης των ανεμιστήρων, από το μικρό περιμετρικό κενό που θα έχουν οι ανεμιστήρες.

Έτσι θα έχεις στήριξη της σήτας , κάλυψη "αισθητική" των ανεμιστήρων και στήριξή τους.

Πιστεύω ότι δεν έχει ιδιαίτερες δυσκολίες λίγο προσοχή μόνο ! :)

Καλή συνέχεια και συμπάθαμε για το τηλεγραφικό ύφος, αλλά κόλλησε το pc και έχασα ότι σου έγραφα οπότε το ξαναέγραψα, λίγο πιο σύντομα!

Αν κάτι δεν είναι καθαρό, τα ξαναλέμε! :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Καλημερα Στελιο, και ευχαριστω για την απαντηση :)

Τελικα, θα κανω το πιο απλο πραγμα: θα φυγει ενα καλωδιο-προεκταση ανεμιστηρων και θα μπει απο ενα PCI bracket μεσα ωστε να συνδεθουν οι ανεμιστηρες με το CPU_OPT fan header της μητρικης. :)

Μια τελευταια ερωτηση εχω: πειραζει αν στο CPU_OPT fan header της μητρικης κουμπωσει η 4-pin προεκταση? Ή πρεπει απαραιτητως να συνδεθει το Y-Cable εκει πανω?

Το ρωταω διοτι στην περιπτωση που δεν πειραζει θα μπει το Y-Cable κατευθειαν μετα τα καλωδια των ανεμιστηρων, στο ακρο του θα μπει η 4-pin προεκταση, και μετα θα καταληξει στο CPU_OPT. Στην αντιθετη περιπτωση θα πρεπει να φυγουν δυο προεκτασεις απο τους ανεμιστηρες, αυτες να κουμπωσουν στο Y-Cable, και κατοπιν αυτο να συνδεθει στον fan header.

Ευχαριστω. :)

υσ_1: ΠΟΛΛΑ (πολλα, πολλα...) θα μπορουσα να γραψω για ολα τα υπολοιπα αλλά δεν αξιζει τον κοπο.

υσ_2: [MENTION=21984]fatalara[/MENTION] : Οι θερμοκρασιες των FX ειναι μια πονεμενη ιστορια η οποια εχει αναλυθει και ψαχτει εκτενως. Ενα μπορω να σε διαβεβαιωσω: αυτα που κανω εγω προσωπικα στον επεξεργαστη μου ειναι ικανως και επαρκως ασφαλη. Αν θες το πιστευεις, αν δεν θες δεν εχω κανενα προβλημα.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ιωάννα!

Μπορείς να βάλεις την 4πινη προέκταση στο βύσμα της μητρικής και μετά πάνω στην προέκταση να συνδέσεις το Y-spliter.

Δεν υπάρχει κάποιο ηλεκτρικό, ή κυκλωματικό πρόβλημα!

Το μόνο που θα κάνεις για να είναι πιο ασφαλές από τυχαία γδαρσίματα το καλωδιάκι της προέκτασης, είναι να πάρεις ένα με sleev.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ιωάννα!

Μπορείς να βάλεις την 4πινη προέκταση στο βύσμα της μητρικής και μετά πάνω στην προέκταση να συνδέσεις το Y-spliter.

Δεν υπάρχει κάποιο ηλεκτρικό, ή κυκλωματικό πρόβλημα!

Το μόνο που θα κάνεις για να είναι πιο ασφαλές από τυχαία γδαρσίματα το καλωδιάκι της προέκτασης, είναι να πάρεις ένα με sleev.

Καλή συνέχεια!

Πολυ ωραια, θα το κανω σε λιγες μερες.

Κριμα παντως που σε τοσο δημοφιλη προϊοντα, οπως το κουτι μου, η AIO μου, αλλα και η μητρικη, εμφανιζονται τετοιου ειδους προβληματα. Στην Corsair H110 καποιος που ψαχνεται σιγουρα θα αλλαξει τους εργοστασιακους ανεμιστηρες και κάλλιστα μπορει να βαλει και άλλους δυο, ως pull, ωστε να παιρνει τα μεγιστα. Κριμα που δεν χωρανε.

Να εισαι καλα και σου ευχομαι μια παραγωγικη μερα! :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξεθάβω λίγο το θέμα για να ρωτήσω κάτι, επειδή πήρα πρόσφατα κ γω αυτό το κουτί (Corsair Carbide Air 540) και αναβαθμίζω σε AMD 8350.

Διάταξη push-pull με Corsair Hydro 110i δεν χωράει;

Έγινε επεξεργασία από dragonfighter
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.