Jump to content



Πτωση ταχυτητας internet μετα απο αλλαγες


kpetros

Recommended Posts

ααααααααααα

το περνω εγω αυτο το "ρεγκλετα" :p και το χρησημοποιω αντι για κλεμες

ελπιζω να υπαρχει σε μικρο μεγεθος γιατι στις φωτο βλεπω μονο κατι γαιδουρια

http://www.avsite.gr/forum/attachments/regletta-jpg.16933/

Ακριβώς όπως στη φωτογραφία μόνο που τις γέφυρες θα τις κάνεις στη μεριά που συνδέεται το ζεύγος του ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

το ζευγαρι μου ειναι πανευκολο να το βρω , οπως ειπα ειναι μολις 3-4 καλωδια συνολο (επισης ειμαι μονοκατοικια! τα υπολοιπα απλα πανε σε διπλανα σπιτια ) . Αρα την ρεγκλετα θα την συναντησω μεσα στο κουτακι εξω απο το σπιτι

Τα καλώδια πάνε ζεύγη, άρα αν έχεις 4 καλώδια θα είναι ένα το δικό σου και ένα του γείτονα.

Σωστά τη ρεγκλέτα θα τη βρεις εκεί που τελειώνει το καλώδιο από το σπίτι σου.

Και αφού το σπίτι είναι δικό σου κάνε μια τρύπα να περάσεις το καλώδιο μέσα να μην μπλέκεις με διακλαδώσεις.

Link to comment
Share on other sites

υπεροχα , ετσι θα γινει και bypass ολο το αρχαιο καλωδιο απο την εποχη του παππου , και θα μου κοστισει και λιγοτερο το καλωδιο μιας και απο εκει μιλαμε για σχεδον 4 , αντε το πολυ 5 μετρα :p

[MENTION=994]trendy[/MENTION]

εχω 2 ζευγαρια που μπαινουν μεσα στο σπιτι , οποτε μαλλον το ειχανε κανει με την προοπτικη για 2 γραμμες ?

θα βγω κατα τις 5 να βρω μαγαζι .... θα περασω το καλωδιακι μου , και το κουτακι θα το ανοιξω αυριο πρωι , για να μην με δουνε οι γειτoνες και αρχισουν να βριζουν :p

Link to comment
Share on other sites

Το cat5e utp έχει 20-30 λεπτά το μέτρο, δε σε απασχολεί το κόστος.

Αν έχεις 2 ζευγάρια στο σπίτι σου προφανώς έγινε πρόβλεψη για 2η γραμμή. Αλλά στη ρεγκλέτα μπορεί να μην τερματίζουν και τα 2 ζεύγη.

Link to comment
Share on other sites

πηρα 6 μετρα καλωδιακι

και εκανα μερικες δοκιμες

1η , το συνδεσα στο εξωτερικο κουτι που εχω βαλει

= οι ταχυτητες ηταν το ιδιο αθλιες με πριν

2η , το συνδεσα στο δωματιο του τηλεφωνου και το εφερα μεχρι το pc

= voila 9mbs

το συμπερασμα που εχω βγαλει αυτην την στιγμη , ειναι πως το προβλημα της πτωσης προερχετε απο κακες συνδεσεις που εχω κανει

μια αλλη ιδεα που μου ρθε , ειναι εφοσον πηρα cat5 , να το περασω μεσα απο τον τοιχο , απο το δωματιο τηλεφωνου εως το pc , και να παρατησω το modem διπλα στο τηλεφωνο , θα μου γλυτωνε λιγο χωρο ετσι :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.