Jump to content



Νεο pc για overclock για χομπι.


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.καινουργιος και εγω στο φορουμ. .θα ηθελα την βοηθεια σας. . εχω αυτην την στιγμη τον intel g3420 σε μια απλη gigabyte h-81 modo.το pc το χρισημοποιω μονο για football manager και για δουλειες γραφειου.Επειδη το manager σερνετε με αυτην τη cpu θα ηθελα να μου προτεινετε ενα σετακι cpu- modo.κανω overclock απο χομπι και μου αρεσει να ασχολουμε στον ελευθερω χρονο μου.σκεφτομουν τον g3258 με την ashrock aniversary z-97. Υπαρχει και υδροψυξει coolmaster v120 και ψυκτρα καλη για αεροψυξτο. .

Καρτα γραφικων αν και δεν χρειαζομαι υπαρχει η nvidia gt430 .ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα. .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.καινουργιος και εγω στο φορουμ. .θα ηθελα την βοηθεια σας. . εχω αυτην την στιγμη τον intel g3420 σε μια απλη gigabyte h-81 modo.το pc το χρισημοποιω μονο για football manager και για δουλειες γραφειου.Επειδη το manager σερνετε με αυτην τη cpu θα ηθελα να μου προτεινετε ενα σετακι cpu- modo.κανω overclock απο χομπι και μου αρεσει να ασχολουμε στον ελευθερω χρονο μου.σκεφτομουν τον g3258 με την ashrock aniversary z-97. Υπαρχει και υδροψυξει coolmaster v120 και ψυκτρα καλη για αεροψυξτο. .

Καρτα γραφικων αν και δεν χρειαζομαι υπαρχει η nvidia gt430 .ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα. .

Εδώ νομίζω πως κάνεις ένα λάθος. Ειδικά αν παίζεις με την onboard του g3420.

Το football manager δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις (τουλάχιστον από τον επεξεργαστή). Ακόμα και αν ήταν το πρόβλημα ο επεξεργαστής δεν νομίζω πως θα λυνόταν με τον g3258 γιατί μιλάμε για τον ίδιο επεξεργαστή πάνω-κάτω.

Για το χόμπυ με το overclock θα συμφωνήσω πως ο g3258 είναι μια καλή και φθηνή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα το εξής: κρατάς την μητρική που έχεις και κουμπώνεις πάνω έναν INTEL CORE I5-4440 3.30GHZ LGA1150 - BOX -

(ή κοιτάς και σε αγγελίες για μεταχειρισμένο), βάζεις και έναν ssd δίσκο 120-250gb (αν δεν έχεις) αξίζει 250gb οι τιμές τους έχουν πέσει.

Τι μνήμη έχεις?

Για τα γραφικά αν δεν παίζει σε 3d mode με την ενσωματωμένη είναι κομπλέ αλλιώς θα χαμηλώσει

κάποιες ρυθμίσεις στο 3d mode.

**Αν δεν φορτώνεις αρκετά πρωταθλήματα (εξαρτάται και τι database βάζεις) και θέλεις και το overclock,πας στο cpu-mb που έχεις βάλει, βάλε και ssd αν δεν έχεις.

Μνήμη αν είσαι με 4gb το βλέπεις και συμπληρώνεις αργότερα αν χρειάζεται.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Τον ssd γενικά να ξέρεις καλό είναι να μην τον έχεις γεμάτο (περίπου 20% να έχεις ελεύθερο χώρο).

Στο υπάρχον σύστημα βάλε έναν καλύτερο επεξεργαστή και στο θέμα της μνήμης (που είσαι μια χαρά, το βλέπεις)

συμπληρώνεις αν χρειαστεί μια ίδια 4gb ram για να δουλέψει dual-channel

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλω τον g3528 στο υπαρχων συστημα παιζει να κανω καποιο overclock??( Στο bios μου δειχνει οτι μπορω να πειραξω cpu)και ετσι να επιτυχω και ποιο γρηγορω pc και ποιο φθηνα(60 € ολα και ολα). . και ευχαριστω πολυ για της απαντησεις και τοσο γρηγορα. .ευχαριστω. . . .επισης τον ssd τον εχω γεματο παντα max μεχρι 70%. .

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλω τον g3528 στο υπαρχων συστημα παιζει να κανω καποιο overclock??( Στο bios μου δειχνει οτι μπορω να πειραξω cpu)και ετσι να επιτυχω και ποιο γρηγορω pc και ποιο φθηνα(60 € ολα και ολα). . και ευχαριστω πολυ για της απαντησεις και τοσο γρηγορα. .ευχαριστω. . . .επισης τον ssd τον εχω γεματο παντα max μεχρι 70%. .

αν θες να παρεις τον 3258 με τη λογικη "δινω 60 πουλαω τον παλιο 30 και με 30ε κανω την καβλα μου με τον ξεκλειδωτο μια που εχω και την υδροψυξη coolermaster και καθεται" τοτε συμφωνω...

Αλλα αποκει και περα οπως σου ειπαν και οι προηγουμενοι, χωρις να εχω ασχοληθει με manager τα τελευταια 5 χρονια, δε φαινεται να λειπει κατι στο μηχανημα σου που να δικαιολογει το να μην παιζει καλα...

Δηλαδη απο καρτα θελει τιποτα, θα πονταρα σε μνημη (λογω μεγαλων databases) και σε SSD κατα δευτερο λογο, αλλα λες οτι εχεις 6gb και ssd οποτε δε νομιζω οτι ειναι θεμα...

Τωρα αν εχουν προχωρησει τα πραγματα τοσο που μπορει να εκμεταλευτει παραπανω threads απο το cpu, αυτο ειναι μια πιθανοτητα που θα δικαιολογουσε αναβαθμιση, αλλα τοτε αυτη η αναβαθμισει ΔΕΝ πρεπει να ειναι ο 3258 που παλι μονο 2 threads εχει...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι σερνετε μιλας για το χρονο του loading ή το 3D?

Τρεξε αν μπορεις το fm 2014 benchmark για να δουμε που βρισκεσαι πριν κανεις την οποιαδηποτε κινηση.

Το fm παντως αγαπαει το oc, σιγουρα θα δεις βελτιωση με μεγαλυτερα ρολογια.

Link to comment
Share on other sites

5 πρωταθληματα ευρωπη playdable full και τα υποληπα ευρωπης σχεδον ολα bacround. . δηλαδη προτεινετε καλητερα να παω σε 4 πυρηνο και περισοτερο ram??? Θα ηταν καλητερα?? Ευχαριστω και παλυ παιδια.

Link to comment
Share on other sites

5 πρωταθληματα ευρωπη playdable full και τα υποληπα ευρωπης σχεδον ολα bacround. . δηλαδη προτεινετε καλητερα να παω σε 4 πυρηνο και περισοτερο ram??? Θα ηταν καλητερα?? Ευχαριστω και παλι παιδια.
Link to comment
Share on other sites

5 πρωταθληματα ευρωπη playdable full και τα υποληπα ευρωπης σχεδον ολα bacround. . δηλαδη προτεινετε καλητερα να παω σε 4 πυρηνο και περισοτερο ram??? Θα ηταν καλητερα?? Ευχαριστω και παλι παιδια.

Οπα λαθως. . ευχαριστω παιδια.το αφηνω οπως ειναι. . το πολυ πολυ να κανω την ram παραπανω. .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.