Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ Prescoot 3.0 ghz


sebastian

Recommended Posts

χμμμμ το ψυχτράκι στο τσίπσετ της π4π800 είναι ελεϊνό (όπως σχεδόν σε όλες), και πατάει με μια χοντρη ροζ βλακεία... αν δεν έχεις άλλο να βάλεις, βάλε έναν ανεμιστήρα να το χτυπάει (όπως και τις μνήμες) για να εξαλέιψουμε σιγά σιγά όλους τους παράγοντες...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Vouda sorry ρε, σε εχω πριξει ..... . Να σου πω κατι παρατηρησα με κατι τελευταια που εκανα ουτε στα 3.3 με φσβ 220 και οι μνημες στα 440 δεν ειμαι σταθερος με 2 πριμε 95 και με timmings 3-4-4-8 και στο μεμορι εβγαλα παλι 2 λαθοι στα 10 λουπς.....Γινεται και οι τεσσερις μνημες να ειναι τοσο χαλια ή μηπως ο επεξεργαστης που εχω ειναι για τον πουτσο καβαλα ή μηπως το mobo ειναι και αυτο το ιδιο? Πριν παρω αυτο το mobo παλι τα ιδια ειχα με ενα P4C800 DLX..........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

Βαλε 5/4 διαιρετη(333) , οι μνημες πηγαινουν 220? Ετρεξες memtest?

με διαιρέτη τα ίδια, οι μνήμες είναι 500άρες κίνγκστον, μεμτεστ του βγάζει λάθη αλλά τρέχει πολύ λίγα λουπσ για να βγει συμπέρασμα

Link to comment
Share on other sites

Εκει που ρυθμιζεις το Vcore βαλτο 1.7, τις μνημες 2.85 και Performance Mode Standard.

Μετα πηγαινε στο Menu με τα timings και βαλτα 2.5-4-4-8 , Εnabled, 16T, 64usec και πιο κατω βαλε το Spread Spectrum Disabled. Tρεξε ενα 3dmark2001 και ενα super pi 32M. To διπλο prime αστο για μετα.

Link to comment
Share on other sites

SOKI δεν το εχω δοκιμασει ακομα θα το αφησω για αργοτερα .Τι διαπιστωσα θα σας πω τωρα.Εβαλα την καθε μνημη να τρεχει στα 500 ασυχρωνα μια καθε φορα. Εκανα 30 λουπς στο μεμορυ και διαπιστωσα οτι ηταν σταθερο χωρις λαθοι και εκανα και απο ενα 3δ μαρκ 2001. Ολα αυτα που λεω ειναι με fsb 200 και ολα τα αλλα default ΜΕ TIMMINGS 3-4-4-8........ Οταν αρχισα να τις βαζω dual channel στα 500 διαπιστωσα οτι ειτε δεν μπουταρε ειτε το 3δ μαρκ 2001 δεν ετρεχε και μου πεταγε λαθη στο μεμορυ.......... ειδικα το τεταρτο dimm του motherboard μου πεταγε πανω απο 4000 λαθη.... Πιστευω οτι τελικα μαλλον φταιει το ΜΟΒΟ TO OTI DEN MPOREI NA TRΕΞΕΙ σε dual channel υψιλες ταχυτητες .

Yστερα αρχιζα να τις δοκιμαζω την καθε μια ξεχωριστα και τωρα συχρονα με το fsb και μου παρουσιαζοντουσαν παλι τα ιδια σφαλματα ,με 230 kai 240 fsb........Αρχιζω να πιστευω οτι το μοβο φταιει . Το καλυτερο που μπορω να κανω ειναι αυτο ειμαι 210 φσβ 315 ghz me timmings 2.5-3-3-5-16 ......Τι λετε ρε παιδες για ριξτε τα φωτα σας , μπας και καταλαβουμε τι γινεται? Παντως αμα καταληξουμε οτι φταιει το μοβο θα το παω για rma αφου η καρτα ηχου μισο παιζει και ετσι εχω αλλοθι>>>>>>>

Link to comment
Share on other sites

Τα εβαλα αλλα οτι και να κανω δεν ειμαι σταθερος και στο μεμορι τεστ κολαει μου βγαζει αυτο το σκατο μηνυμα 230 και πανω. Πιστευω οτι κατι πεζει με το μοβο giati h cpu kala mpoytarei και τοαστ βγαζει αρα κατι πρεπει να πεζει με τις μνημες με το μβο σε υψιλα φσβ. ............Παιδες κουραστικα το σκιψε βαλε βγαλε τη μια μνημη και μετα την αλλη και μετα την αλλη, τι να πω δεν ξερω....Καμια ιδεα κανεις ??????????????Vouda αμα εχεις καμια απορεια ρωταμε >>>:( :(

Link to comment
Share on other sites

Ela vouda μιλησα με αυτον απο τον οποιο πηρα τον επεξεργαστη και μαλλον ο επεξεργαστης δεν αντεχει τοσο ψηλα γιατι μου ειπε πως τον ετρεχε 220 με 1.65 ρευμα για να ειναι σταθερος...... αρα πιοστευω οτι δεν ειναι καλο κομματι τελικα , επισης ισχυει οτι ta ASUS δεν ειναι απολυτως συμβατα με kingston hyperx ......θα δοκιμασω αυτα που λες και θα επανελθω ........

Link to comment
Share on other sites

Vouda πανω απο 230 δεν κανει κανενα τεστ στο μεμοριουτε 5 , ουτε 1, ουτε τιποτα οτι ταση και να βαλω στην cpu kai stis mnimes, μου βγαζει αυτο το μηνυμα που σου λεω. . . . . . . . . . . . . αστο ρε vouda δεν παει βημα η cpu αρχισα να πιστευω μετα τα 3.30. Τι να κανω αλλο τα εχω κανει ολα πιστευω , μαλλον θα παει για πουλιμα κάποια στιγμη...........

Link to comment
Share on other sites

Ela re vouda ναι στα 230 αντεχω μονο για 3 λεπτα συνολικα ενω για τεσ 5 πολλα λοοθπσ αλλα με λαθη. Απενεργοποιησα το hyper threding και ειμαι τωρα σταθερος στα 225 με 1.60 ταση .Παρατηρω οτι το συστημα αφου το απενεργοποιησα ειναι πιο σταθερο .....ετρεξα 5 ωρες πριμε και ολα εδειχναν μια χαρα.... θα συνεχισω και αυριο τις δοκιμες χωρις hyper threding ενεργοποιημενο..... Αυτα ειχα να σου πω , περιμενω αναλυσεις για αυτα που σου ειπα.......

Link to comment
Share on other sites

εξακολουθείς να τα λες χύμα... πολλά λουπς αλλά με λάθη δε λέει τπτ... πόσα λάθη? 100? 1000? σε πόσα λουπς? δοκίμασες άλλα timings?

cpu φαίνεται να είναι, αλλά δε θα έπρεπε να έχεις λάθη στο μεμτεστ... βάλε ένα φαν στο μαμημένο το τσίπσετ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.