Jump to content



Πρόβλημα με την οθόνη μου...


DMylonas

Recommended Posts

Σήμερα πήγα να ανοίξω το PC μου και με το που μπαίνω Windows τσακ... Χάλια μαύρα.... Η οθόνη στα 800x600 αλλά με 75Hz... Έ, λέω δεν πειράζει θα το βάλω πάλι πίσω στα 120Hz, πάω στις ιδιότητες του monitor και βλέπω το παρακάτω....

(Δοκίμασα απεγκατάστηαση/εγκετάστηαση τον Detonator και τον οδηγών της κάρτας και τίποτε... Ακόμα χρησιμοποιώ, Forceware56.72 με DirectX 9c... Το Hide από κάτω είναι γκρίζω... Παλία με ενεργοποιημένο το hide η οθόνη στα 800x600 έφτανε στα 160Hz)

Παίδες βοηθήστε μου έχουνε βγει τα μάτια..... :toomuchne :blink:

post-419-1416071387,2009_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις παραπάνω Hz αναλόγως την ανάλυση που έχεις. Αυτή τη στιγμή δουλεύω σε PC με Αti και δεν θυμάμαι απ'έξω τα βήματα για να το κάνεις. Στην εικόνα που δείχνεις πήγαινε στο tab που λέει GeForce Fx 5700 Ultra. Μετά δεν θυμάμαι, υπόμονή μόλις γυρίσω σπίτι.

120Hz δούλευες σε ποιά ανάλυση; Είσαι σίγουρος ότι η οθόνη δουλεύει σε τόσα Hz ; Προσοχή διότι μπορεί να την κάψεις. Ποιά οθόνη έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Την οθόνη (AOC Spectrum 7KLr) την δούλευα επί 2 χρόνια στα 800χ600 με 120Hz.... Έφτανε άνετα μέχρι τα 160Hz, με ενεργοποιημένω το "hide modes that this monitor.....".

Την δοκίμασα στον καινούριο μου PC που συναρμολόγησα πριν 2 ώρες.... Φοράει ASRock P4i45GV, Prescott Celeron 2.4GHz, 256MB PC2100...

Μόλις πέρασα τους drivers για την onboard vga ανοίξανε πάλι μέχρι τα 160Hz, την έβαλα 120Hz εκεί και παίζει μια χαρά....

Μόνο στον 3άρι μου δεν παίζει 120Hz και αυτό ξεκίνησε το πρωί σήμερα να γίνετε....

Link to comment
Share on other sites

ανεξαρτήτως προβλήματος πάντως, δεν έχει κανένα νόημα να δουλεύεις πάνω από τα 100 (για να μην πω 85)

δεν υπάρχει διαφορά στην σταθερότητα της εικόνας ενώ αντιθέτως επιβαρύνεις πολύ τα ηλεκτρονικά της οθόνης, μικραίνεις τον χρόνο ζωής της και χειροτερεύεις την ποιότητα εικόνας (μειωμένη ευκρίνεια)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η οθόνη είναι flat, με 85 μου βγαίνουνε τα μάτια και αν βάλεις μια κάμερα βλέπεις να τρεμοπαίζει η εικόνα, αντίθετα με 120 είναι άριστα για να μην πω 140 χωρίς κανένα τρεμόπαιγμα...

Τώρα υποψιάζομαι ότι κάτι δεν περνάει καλά ή κάτι χτύπησε... Βρήκα δύο oem14.inf και oem15.inf και έχουνε τα παρακάτω... Να τα σβήσω τα αρχεία μήπως και φτιάξει...

; Copyright © 2001 Top Victory Electronics (Fujian) Co.,Ltd.

[Version]

signature="$CHICAGO$"

Class=Monitor

ClassGuid={4D36E96E-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Provider=%AOC%

CatalogFile=AOC7K.cat

DriverVer=11/18/2001,1.0

[ControlFlags]

ExcludeFromSelect.nt=Monitor\AOCA800

[ClassInstall32]

AddReg=ClassAddReg32

[ClassAddReg32]

HKR,,,,%MonitorClassName%

HKR,,Icon,,"-1"

HKR,,NoInstallClass,,1

[DestinationDirs]

DefaultDestDir=11

AOC-7K.copyfiles=23

[sourceDisksNames]

1=%DISK%,,,

[sourceDisksFiles]

AOC7K.icm=1

[Manufacturer]

%AOC%=AOC

[AOC]

%AOC-7K%=AOC-7K.Install,Monitor\AOCA800

[AOC-7K.Install]

DelReg=DEL_CURRENT_REG

AddReg=AOC-7K.AddReg,1600,DPMS

CopyFiles=AOC-7K.CopyFiles

[DEL_CURRENT_REG]

HKR,MODES

HKR,,MaxResolution

HkR,,DPMS

HKR,,ICMProfile

[1600]

HKR,,MaxResolution,,"1600,1200"

[DPMS]

HKR,,DPMS,,1

[AOC-7K.AddReg]

HKR,"MODES\1600,1200",Mode1,,"30.0-95.0,50.0-160.0,+,+"

HKR,,IcmProfile,0,"AOC7K.icm"

[AOC-7K.CopyFiles]

AOC7K.icm

[strings]

DISK="AOC Monitor Installation Disk"

MonitorClassName="Monitor"

AOC="AOC International(Europe) Gmbh"

AOC-7K="AOC Spectrum 7Klr & 7KlrA"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τσαντίστηκα και έβαλα μπροστά να τελιώσω το setup του νέου μηχανήματος μου..... Ότι και αν έκανα στον 3άρι, setup/uninstall από safe mode, των DirectX, της Οθόνης, των Forceware, κατάλαβα ότι μία είναι η λύση.... Format, κάτι που αποκλείετε να κάνω τώρα γιατί δεν θέλω να περάσω τα Χριστούγεννα κάνοντας setup 40GB προγράμματα....

Αν έχει κάποιος καμία ιδέα πως μπορώ να το φτιάξω, χωρίς format, ας μου πει...

Βάζω μια εικόνα με το Celerony μου (με on board VGA) και στα 120Ηz η οθόνη...

post-419-1416071390,6915_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

ανεξαρτήτως προβλήματος πάντως, δεν έχει κανένα νόημα να δουλεύεις πάνω από τα 100 (για να μην πω 85)

δεν υπάρχει διαφορά στην σταθερότητα της εικόνας ενώ αντιθέτως επιβαρύνεις πολύ τα ηλεκτρονικά της οθόνης, μικραίνεις τον χρόνο ζωής της και χειροτερεύεις την ποιότητα εικόνας (μειωμένη ευκρίνεια)

ναι αλλά έχεις μικρότερες επιδράσεις στην εικόνα από ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία

περιβάλλοντος. (π.χ. με ηχεία δίπλα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.