Jump to content



Διαφορετικες ram


Recommended Posts

Γεια σας!

Μια ερωτηση συντομη..

Θα εχω θεμα αν βαλω σε αυτη τη μητρικη ASUS M3A32-MVP DELUXE/WIFI-AP -

2 διαφορετικα κιτ ram? εννοω διαφορετικες εταιριες γιατι τα specs νομιζω πως ταιριαζουν. Μηπως θα εχω ασυμβατοτητα?

1ο κιτOCZ OCZ2G8004GK 4GB (2X2GB) PC2-6400 VISTA PERFORMANCE GOLD EDITION DUAL CHANNEL KIT -

2o κιτKINGSTON KHX6400D2K2/4G DDR2 4GB (2X2GB) PC6400 800MHZ HYPERX DUAL CHANNEL KIT -

Link to comment
Share on other sites

Βάλτες εδω δουλεύουν διαφορετικες σε ταχυτητα αυτες θα έχουν πρόβλημα?

Αν δεν σκοπευεις σε overclocking δεν εχεις προβλημα.Μπορεις να ανεβασεις μονο τον πολλαπλασιαστη του cpu βεβαια,και να σεταρεις τις μνημεσ χειροκινητα στο 800 και να εισαι οκ

Σε εναν 965 εχω 2 800αρες και 2 1066αρες ετσι και εχω κλοκάρει απο τον πολαπλασιαστή μόνο.

Έγινε επεξεργασία από panagiotis13
Link to comment
Share on other sites

Βάλτες εδω δουλεύουν διαφορετικες σε ταχυτητα αυτες θα έχουν πρόβλημα?

Αν δεν σκοπευεις σε overclocking δεν εχεις προβλημα.Μπορεις να ανεβασεις μονο τον πολλαπλασιαστη του cpu βεβαια,και να σεταρεις τις μνημεσ χειροκινητα στο 800 και να εισαι οκ

Σε εναν 965 εχω 2 800αρες και 2 1066αρες ετσι και εχω κλοκάρει απο τον πολαπλασιαστή μόνο.

Ευχαριστω ρε Πανο. Καλα δεν ξερω απο αυτα αλλα νομιζω πως αυτοματα στα 800 θα λειτουργουν και οι 4.

Link to comment
Share on other sites

οχι με τη μικροτερη ταχυτητητα που υποστηριζει η μητρικη (667)τρεχουν στο auto παντα οτι ραμ και να βαλεις θελει να μπεις bios να σεταρεις

Ειχα πανω 4 kingston 1gb 1066mhz και στο auto παιζανε στα 800mhz

Δεν παιζανε στα 1066mhz γιατι για να παιξουνε στα 1066mhz πρεπει να κανω αυτο που λες αλλα το εγραφε η μιτρικη. Ελεγε oc μονο στα 1066mhz αλλα επιανε την αμεσως επομενη ταχυτητα στα 800mhz οχι στα 667

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.