Jump to content



Επιλογη οθονης μεχρι 300ε για gaming 23-24''


Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου ξανα, εχω μια msi gtx760 και τα υπολοιπα της υπογραφης μου...τωρα ειμαι σε αναζητηση καλης οθονης για gaming και ταινιουλες στις 23-24 inches ή και 27 αν το προτινεται..(μπλα μπλα)...Βοηθηστε με γιατι δεν εχω μεγαλη ιδεα απο οθονες και σε αναλυσεις...

Ειμαι αναμεσα σε BenQ BL2411PT | Skroutz.gr ισως... ή Dell UltraSharp U2414H | Skroutz.gr ...? καποια βοηθεια για κατι αλλο θα ητανε διαφωτιστικη :) ευχαριστω εκ των προτερων παρα πολυ!:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το ασχετο του ποστ μου αλλα υπολογιστής δε σημαίνει γραφειο σονυ και ντε.

Το ενδεχόμενο να εχεις ασυρματο πληκτρολόγιο και mouse και να βλέπεις απο την HD led TV σου το έχεις σκφτεί?

Link to comment
Share on other sites

εχω ασυρματο πληκτρολογιο-ποντικι Logitech mk710 (πολυ καλα κιολας) και εχω και hd led tv 32αρα (και αλλη μια 42) αλλα δεν βολευει να παιξεις Dota2 σε υψηλο επιπεδο ...πολυ μεγαλη για αυτο που χρειαζονται τα ματια μου ... συνεπως παμε σε καποια gaming οθονη

Link to comment
Share on other sites

Η Dell U2414H είναι περισσότερο για multimonitor setup αν την θες για μόνη της κοίτα καλύτερα την Dell P2414H

παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά χωρίς τα thin bezels, κάπου 40€ φθηνότερη, και γίνεται και overclock στα 75Hz άνετα (η U2414H δεν πέρνει oc αν θυμάμαι καλά).

Για 1080p IPS είναι απο τις καλύτερες για τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

Με ασύρματα πληκτρολόγιο και ποντίκι σε συνδυασμό με την 760 δεν πας για gaming monitor. Πριν δεις το όποιο lag από το monitor θα έχεις προδοθεί ήδη από τις wireless συσκευές σου (που μόνο gaming δεν είναι) και από τα όρια της 760 που είναι καλή vfm κάρτα μεν, δεν είναι κάνα θηρίο δε. Δες πιο all around monitor όπως η U2414 που κοιτάς ή όπως η P που προτάθηκε. Τα "gaming" monitors προορίζονται περισσότερο για διαφορετικά στημένα συστήματα από το δικό σου και για (semi)-pro competitive καταστάσεις.

Η Dell U2414H είναι περισσότερο για multimonitor setup αν την θες για μόνη της κοίτα καλύτερα την Dell P2414H

παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά χωρίς τα thin bezels, κάπου 40€ φθηνότερη, και γίνεται και overclock στα 75Hz άνετα (η U2414H δεν πέρνει oc αν θυμάμαι καλά).

Για 1080p IPS είναι απο τις καλύτερες για τα λεφτά της.

Ερχεται factory calibrated με sRGB profile η P2414H?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θες να μου πεις οτι η 760 2GB OC απο μαμα δεν τραβαει ολα τα games της αγορας σε full graphs? ..απο τους 7 μηνες που την εχω νομιζω πες ισως κανεις και λαθος μιας και οτι παιχνιδι να της εχω φορτωσει (battlefield 4,assasin's κτλ) δεν κολωσε καθολου και τα επαιξα σε full graphs ...τωρα το θεμα πληκτρολογιο-ποντικι ας το αφησουμε... θα αλλαξουν με corsair k70 και m45 μεχρι να παρω την οθονη ...! P2414H? κατι με μικροτερο Χρ.αποκρισης ας πουμε?...Samsung S24D391HL | Skroutz.gr μιας και εχω λευκο-μπλε συστημα?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν τα παίζει, αντικειμενικό είναι αυτό δεν είναι θέμα άποψης. Ούτε η GTX 770 τα παιζει, ούτε η 280Χ που έχω εγώ. Τώρα με το τι εννοείς full, υπάρχει πολλή συζήτηση. Με πόσο MSAA παίζεις, field of view κτλ κτλ. Και με τι frame rate βεβαίως, βεβαίως. Αν είναι να παιζεις μ 35fps για όλα φουλ, τότε μάλλον δεν κάνει η κάρτα για όλα φουλ.

Μην μπερδεύεις το χρόνο αποκρισης με το input lag που όντως σε ενδιαφέρει. Το πρώτο είναι μαρκετινίστικο τρικ μιας και η κάθε εταιρεία δίνει τα δικά της χωρίς να υπάρχει ενιαίο σύστημα αναφοράς. Στο δεύτερο που σε ενδιαφέρει, οι dell τα πάνε πολύ καλά.

Για την αισθητική τώρα, είναι δικό σου θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα ...εχεις δικιο σε αυτο με τα Fps-frame rate κτλ.... εννοω πως με μια καλη οθονη οπως η Benq δεν νομιζω πως θα "χανεται" μπροστα σε μια 760 ...τωρα απο θεμα αισθητικης και η Dell U2414H αλλα και η samsung που προανεφερα με καλυπτει... Αρα εσυ ας πουμε [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] τι θα επερνες για σενα αυτη την στιγμη με αυτα τα χαρακτηριστικα συστηματος και παραλληλα κατι που να ειναι κομψο ;)

Link to comment
Share on other sites

Bεβαίως και δεν θα χάνεται, μάλλον κι εγώ δεν το έθεσα σωστά. Το κομψό τώρα είναι και λίγο υποκειμενικό. Π.χ αν δεις από κοντά την benq που κοιτάς και την U2414 δίπλα δίπλα, η dell σου βγάζει άλλη ποιότητα κατασκευής, άσχετα αν αυτό ισχύει ή όχι under the hood. Προσωπικά την U2414 θα ξαναέπαιρνα καθώς πέρα από την δική μου θετική εμπειρία μαζί της, νομίζω οι περισσότεροι ειδικοί συμφωνούν ότι είναι αν όχι το καλύτερο, ένα από τα καλύτερα all around monitors σε αυτό το price range.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα τοτε...Αφου οσους εχω ρωτησει εχουν πει τα καλυτερα για την Dell μαλλον θα παω με αυτη (ειναι και μια 70αρα λιγοτερη) ...εκτος αν αλλαξει κατι δραματικα στο μυαλο μου ...τοτε θα παω με Benq ...Νομιζω οτι και οι 2 ειναι δυνατες επιλογες ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εγώ θα έλεγα να ρίξεις και μια ματιά στην eizo fs2333 πιστεύω είναι αρκετά καλύτερη σε όλα από τα μόνιτορ που έχουν αναφερθεί.

ειδικά αν σε ενδιαφέρει η χρωματική απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

eizo? wuuut? τι παιζει με αυτη την εταιρια.. δεν εχω ιδεα.. μαλλον θα εμπιστευτω benq (δευτερα π παιζει πληρωμη ;) )

Τιποτα ενταξει μια μικρη εταιρεια ειναι που φτιαχνει τα καλυτερα monitors.

Link to comment
Share on other sites

eizo? wuuut? τι παιζει με αυτη την εταιρια.. δεν εχω ιδεα.. μαλλον θα εμπιστευτω benq (δευτερα π παιζει πληρωμη ;) )

lol απο τις καλύτερες εταιρίες στο κόσμο πάνω στις οθόνες. έχουν μακράν το καλύτερο quality control στα προιόντα τους ανεξαρτήτος price rage(καλά ποτέ δεν βγάζαν οικονομικές οθόνες :p )

να ξέρεις πάντως αυτή που σου προτείνω είναι πολύ καλύτερη απο την benq που σκέφτεσαι εκτός αν είσαι σε compatitive επίπεδο στο gaming όπου θα δώσεις βάση στα hz.

κατα τ άλλα υστερεί σε όλα σε σχέση με την foris..

Link to comment
Share on other sites

ναι το εψαξα κιολας μιας και δν ηξερα για την εταιρια που ανεφερες...ειδα πως ειναι αισθητα καλυτερη ...αλλα εχεις καποιο λινκ για αμεση αγορα μηπως?

δυστυχώς στο skroutz την έχει πολύ ακριβή αλλά είσαι τυχερός γιατί οι fnatic πουλάνε το καλύτερο μοντέλο και 24 ίντσες στα 300 ευρώ! Monitors | Fnatic - World's number 1 eSports and professional gaming team

βασικά είμαι έτοιμος να την παραγγείλω και εγώ!

στα + και τα 5 χρονάκια εγγύηση ;)

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.