Jump to content



Αναβάθμιση Υπολογιστή


Recommended Posts

Αυτή την στιγμή έχω αυτό το σύστημα:

Κουτί:NZTX M59

Μητρική:Asus M4A89GTD PRO

Eπεξεργαστής:AMD Phenom II x6 1055T 3.4 GHZ,

Κάρτα γραφικών:2x(crossifre) Saphire Radeon HD 5850 1GB

Μνημη:Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600

Τροφοδοτικο: CoolerMaster M620

ssd: 120 giga

hdd 4 (Συνολικά καμια 3 τετρα)

Θέλουμε επεξεργαστή, μητρική και κάρτα γραφικών γτ με αυτά που έχουμε τωρα θα φτίαξουμε άλλο pc.

Budget ειναι στα 500-600.

Το θέλουμε gaming pc με καποια προγραμματακια προγρραματισμου πχ (visual, netbeans)

H τωρινή οθόνη ειναι 22 1920*1080(Samsung κατι) και μετα απο λιγους μήνες θα συνδέσω πάνω δεύτερο μόνιτορ 22-24 αλλα θα το ψαξουμε οταν φτάσει η ωρα...

Και ασχολουμε αρκετα με ΟC.

Επειδή έχω αρκετούς σκλήρούς θα έχω πρόβλημα με το τροφοδοτικό?? οσο αφορα το συστημα...αλλα τώρα με 2 καρτες και δεν εχω προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Eπεξεργαστής: https://www.skroutz.gr/s/4982160/Intel-Core-i5-4690K-Box.html

Μητρική: https://www.skroutz.gr/s/4985330/MSI-Z97-G43-Gaming.html

Κάρτα γραφικών: https://www.skroutz.gr/s/3497892/Asus-GeForce-GTX770-2GB-DirectCU-II-OC.html

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις με το τροφοδοτικό. Τα μισά θα καίει αυτό το σύστημα σε σχέση με το τωρινό σου setup.

Link to comment
Share on other sites

Eπεξεργαστής: https://www.skroutz.gr/s/4982160/Intel-Core-i5-4690K-Box.html

Μητρική: https://www.skroutz.gr/s/4985330/MSI-Z97-G43-Gaming.html

Κάρτα γραφικών: https://www.skroutz.gr/s/3497892/Asus-GeForce-GTX770-2GB-DirectCU-II-OC.html

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις με το τροφοδοτικό. Τα μισά θα καίει αυτό το σύστημα σε σχέση με το τωρινό σου setup.

Καμια ψυκτρα για να μην μείνω με την μαμα...

Για Ati λες οχι? Καλυτερα Nividia?

Link to comment
Share on other sites

Καμια ψυκτρα για να μην μείνω με την μαμα...

Για Ati λες οχι? Καλυτερα Nividia?

Φαντάστηκα ότι αφού ασχολείσαι με το ο/c θα έχεις ήδη. Η ψύκτρα πάει ανάλογα με το μπάτζετ και τις απαιτήσεις σου. Αν την παίρνει το κουτί σου και το πορτοφόλι σου δες αυτή: Cryorig R1 Ultimate | Skroutz.gr

Οι αντίστοιχες ati στο μπάτζετ σου (280x) βγήκαν μεγάλες μούφες. Εχω μια από δαύτες.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάστηκα ότι αφού ασχολείσαι με το ο/c θα έχεις ήδη. Η ψύκτρα πάει ανάλογα με το μπάτζετ και τις απαιτήσεις σου. Αν την παίρνει το κουτί σου και το πορτοφόλι σου δες αυτή: Cryorig R1 Ultimate | Skroutz.gr

Αυτη την στιγμή έχω μια Cooler Master (δεν θυμαμαι ακριβως) αλλα δεν εμεινα πολύ ευχαριστημένος.

εδιτ:

Οντως κατι διαβασα για τις ατι οτι πολλοι έχουν προβλήματα...μάλλο οπως λες για nvdia θα παω

Link to comment
Share on other sites

:hmm:

Κάνε μια σχετική αναζήτηση. Σκυλομετάνιωσα που έδωσα την 7950 για την 280Χ. Και δεν είμαι μόνο εγώ βέβαια. Όλα τα προϊόντα βγάζουν προβλήματα, αλλά εδώ ξέφυγε η κατάσταση από το συνηθισμένο. Κλοκαρισμένο σκάρτο στοκ πούλησαν.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ ένα χρόνο πριν με την gtx670 και μετά απο 3 μήνες η Msi μου έδωσε άλλη, ίσως δεν είσαι τυχερός ή ίσως δεν είσαι δυσαρεστημένος κάτοχος Nvidia να σου σπάει τα νέυρα το throtling :D Πάντως συμβουλή πριν για τον αγοραστή πριν πας για την 770 περίμενε την r9 285 μάλλον θα γλυτώσεις λεφτά και θα πάρεις καλύτερη κάρτα περιμένω τα review και περιμένω να δω αν παίζει κάτι με uclock σε extra sp.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε (μόνο) για την προσωπική σου και την προσωπική μου εμπειρία. Έχει βουίξει τόπος για τις 280Χ εκτός αν δεν τα έχεις υπόψιν σου. Κατά τα άλλα η 285 αναμένεται χειρότερη της 280Χ άρα και της 770. Άσε που έχει και μόνο 2gb vram... !!!!!

Link to comment
Share on other sites

οποτε αν δεν εχει θεμα να περιμενει, συμφωνα με τις προφητειες σε ενα μηνα και κατι ερχονται οι gtx 870 και μαλιστα φθηνοτερες, δυνατοτερες και αποδοτικοτερες (αν θα επαλληθευτει στο 100% η προφητεια για τις 870/880 θα το δουμε, παντως ελπιζουμε να ειναι οπως γραφονται)

Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπο σε κανα 2 εβδοαμδες να κανω την αναβάθμιση....αλλα μπορώ να το καθυστερήσω λίγο αν ειναι να γλυτώσουμε τα χειρότερα....

Η ψυκτρα που πρότεινες λες να χωραει στο κουτί μου...γτ δεν ειναι και απο τα μεγαλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τότε Googlare για τα προβλήματα που έχουν οι ιδιοκτήτες των Gtx770+issues και θα σου θυμίσω κάτι, ότι πουλάει πολύ βγαίνουν και προβλήματα και δεν έχει να κάνει με την 280x ή την 770, μπορείς να βρείς πάρα πολλούς χαρούμενους ιδιοκτήτες r9 280x. Ίσως σαν νέος χρήστης σε αυτά τα forum να είσαι κάπως παρορμητικός και όχι τόσο δίκαιος:D Πάμε τώρα στο άλλο .... την κάρτα γραφικών που πρότεινες, εσύ απο πάνω δεν έγραψες για κάρτα με 2gb ram ή κάνω λάθος ? της 285 τα 2 gb σε χαλάνε της 770 όχι ?. Τέλος έγραψα για την 285 ότι πάιζει να έχουμε unlock τα sp και μέτα να έχει με λιγότερα χρήματα μια 285X ίσως και όχι για αυτό είπα να περιμένει λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

1) Λοιπόν τότε Googlare για τα προβλήματα που έχουν οι ιδιοκτήτες των Gtx770+issues και θα σου θυμίσω κάτι, ότι πουλάει πολύ βγαίνουν και προβλήματα και δεν έχει να κάνει με την 280x ή την 770, μπορείς να βρείς πάρα πολλούς χαρούμενους ιδιοκτήτες r9 280x.

2) Ίσως σαν νέος χρήστης σε αυτά τα forum να είσαι κάπως παρορμητικός και όχι τόσο δίκαιος:D 3

) Πάμε τώρα στο άλλο .... την κάρτα γραφικών που πρότεινες, εσύ απο πάνω δεν έγραψες για κάρτα με 2gb ram ή κάνω λάθος ? της 285 τα 2 gb σε χαλάνε της 770 όχι ?. Τέλος έγραψα για την 285 ότι πάιζει να έχουμε unlock τα sp και μέτα να έχει με λιγότερα χρήματα μια 285X ίσως και όχι για αυτό είπα να περιμένει λίγες μέρες.

1) Ό,τι και να γκουγκλάρεις προβλήματα θα βγάλει, δεν εννοώ αυτό, failure rate υπάρχει παντού. Δες λίγο τις πωλήσεις.

2) Ο Χριστός κι η μάνα του... Γιατί να μην είμαι δίκαιος; 3 ati στη σειρά έχω. Ούτε μία, ούτε δύο.

3) Ναι, 2 έχει και προφανώς δεν με χαλάνε. Απλά έχασε ένα ακόμα μαρκετινίστικο επιχείρημα η κόκκινη, αυτό λέω.

Link to comment
Share on other sites

1) Ό,τι και να γκουγκλάρεις προβλήματα θα βγάλει, δεν εννοώ αυτό, failure rate υπάρχει παντού. Δες λίγο τις πωλήσεις.

2) Ο Χριστός κι η μάνα του... Γιατί να μην είμαι δίκαιος; 3 ati στη σειρά έχω. Ούτε μία, ούτε δύο.

3) Ναι, 2 έχει και προφανώς δεν με χαλάνε. Απλά έχασε ένα ακόμα μαρκετινίστικο επιχείρημα η κόκκινη, αυτό λέω.

:) :) :)

1) +1

2)Καιρός να πάρεις Nvidia.

3)Θα υπάρχει και έκδοση με 4gb όπως υπάρχει και στην 770.

Link to comment
Share on other sites

Νikos134 Βάλε λίγο μπαγιόκο ακόμα και τσίμπα 4770Κ θα με θυμηθείς κανα 50άρι αλλα αξίζει φίλε.

skal φίλε στην υπογραφή σου έχεις 2 συστήματα η 670 είναι καλύτερη απο την 480.

Νομίζω φίλε ότι η 670 με τον 2600κ είναι καλύτερος συνδιασμός ο FX είναι φλώρος και λίγος μπροστά στον Ι7,ίσως και κατώτερος απο Ι5 2500.

Θα δεις την αυξηση fps και θα καταλάβεις.

Κοίτα και μόνος σου http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-2600K-vs-AMD-FX-8140 κι εδώ http://www.cpu-world.com/Compare/438/AMD_FX-Series_FX-8140_vs_Intel_Core_i7_i7-2600K.html

Μάλλον το gaming pc σου είναι ο 2600κ,στα 5 που τον έχεις θα σπέρνει και θα θερίζει φίλε.

Έγινε επεξεργασία από panagiotis13
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την ψήκτρα:

Η διαφορά της Cryorig R1 ultimate με την universal είναι μόνο στον ανεμιστήρα που έχει από την πλευρά των μνήμων?? γτ νομίζω με την ultimate δεν με παίρνει στο ύψος μιας και οι μνήμες είναι αρκετά ψηλές....

αν βάλω και 3 ανεμιστήρα από την άλλη πλευρά θα κερδίσω από αυτό που χάνω με την διαφορά της ultiamte?

Link to comment
Share on other sites

CRYORIG R1 Ultimate | Research Idea Gear L142.4 mm x W140 mm x H168.3 mm

CRYORIG R1 Universal | Research Idea Gear L128.5 mm x W140 mm x H168.3 mm

H universal έχει ~2cm διαφορά στο βάθος, δεν θα έχει θέμα με μνήμες τόσο αν έχουν ψηλή ψύκτρα όσο και στο βάλε - βγάλε σε σχέση με την ultimate (που θα σου καλύψει τα πρώτα 2 dimm).

Στα link που σου έβαλα πήγαινε στα γραφήματα με τις διαστάσεις για να το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.