Jump to content



τεράστιο πρόβλημα με αποσυνδέσεις..


Recommended Posts

καλησπέρα ..έχω σύνδεση conxx 24 και μέχρι πριν 1 μήνα όλα ήταν καλά.. τις τελευταίες μέρες όμως έχω συνέχεια αποσυνδέσεις μικρής διάρκειας χωρίς να σβήνει το dsl λαμπάκι.. γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει ? έχω φέρει τεχνικό του οτε ο οποιος αλλαξε τις καλωδιώσεις και όλα τα σχετικά απ ότι μου ειπε . επίσης εγω απο μεριας μου εχω αλλάξει ρουτερ καλωδια οτε μέσα στο σπιτι και σπλιτερ.. και συσκευή τηλεφώνου . έχω μονο μια πρίζα στο σπιτι οποτε δεν ειναι 8εμα φιλτρων..οι μετρησεςι που εκανε ο τεχνικός δείχνουν οτι ειναι σταθερη η γραμμη μέχρι και μέσα στο σπιτι . λογικά φταίει η καρτα δικτύου μου?τι αλλο μπορει να φταιει? παιδια παρακαλω βοηθήστε με....

Link to comment
Share on other sites

επειδή όπως είπα οι αποσυνδέσεις είναι αρκετά μικρής διαρκειας αρκετής όμως ώστε ενώ παίζω κάποιο game να με αποσυνδέσουν στο ρουτερ δεν προλαβαίνει να φανεί συνήθως η αποσύνδεση στο λαμπάκι του ιντερνετ.. δηλαδή τις περισσότερες φορές συνεχίζει να αναβοσβήνει ...έχω και ένα λαπτοπ αλλά επειδή δεν παίζω από εκεί δεν μπορώ να ξέρω..πάντως έχω αλλάξει όλη την καλωδίωση εντός του σπιτιού από τη πρίζα μέχρι το pc και ρουτερ...

Link to comment
Share on other sites

α και να αναφέρω ότι ο τεχνικός έβαλε προφίλ για υψηλό SNR αλλά να χάνω λίγη ταχύτητα..

12032 kbps / 861 kbps

SNR Margin Down/Up(db)

14.1 dB / 14.1 dB

FEC Down/Up

21033 / 0

CRC Down/Up

265 / 0

HEC Down/Up

22842 / 0

αυτά είναι τα χαρακτηριστικά της γραμμής αυτή τη στιγμή με 15 λεπτά uptime

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεςι που εκανε ο τεχνικός δείχνουν οτι ειναι σταθερη η γραμμη μέχρι και μέσα στο σπιτι

Τις μετρήσεις πότε τις κάνει όταν έχεις το πρόβλημα ή όταν σου αλλάζει κανάλι στο ΚΑΦΑΟ.

Αν τις κάνει στη δεύτερη περίπτωση στην αρχή θα είσαι κομπλέ και μετά πάλι τα ίδια.

Έχεις δοκιμάσει απευθείας απ'την πρίζα να συνδέσεις το καλώδιο στο router να δεις αν στο κάνει πάλι? (χωρίς τηλέφωνο, φίλτρα , splitter πάνω)

Για την κάρτα δικτύου που ρωτάς ή δοκιμάζεις με άλλο pc ή άλλη κάρτα (αλλά δεν νομίζω να είναι απ'την κάρτα δικτύου, δεν το έχω συναντήσει αυτό)

Γενικά στο σπίτι υπάρχει άλλη αναμονή/πρίζα η οποία είναι χύμα?

Link to comment
Share on other sites

Για 15 λεπτά λειτουργίας τα στατιστικά αυτά δεν μου φαίνονται και τόσο καλά. Μαζεύει λάθοι η γραμμή και τελικά πρέπει να σου κάνει προσωρινό disconnect από το internet. Δήλώσε και πάλι βλάβη αποσυνδέσεων. Συνήθως σε τέτοια προβλήματα γίνεται παρακολούθηση των στατιστικών της γραμμής και δεν επαρκεί ένα στιγμιότυπο αυτών όπως τα μέτρησε ο τεχνικός.

Αλλοι στην περιοχή σου έχουν ανάλογα προβλήματα; Μέσα στην οικοδομή ή και σε γειτονικές τι ταχύτητες πιάνει το modem των γειτόνων σου;

Link to comment
Share on other sites

και τις δυο φορές κάνει μετρήσεις απ ότι κατάλαβα , άλλες πρίζες στο σπίτι δεν έχω και επίσης να τονίσω ότι δεν είχα κανένα θέμα μεχρι ένα μήνα πριν.. τώρα το καλοκαίρι όσο έλειπα δημιουργήθηκε το θέμα..ναι δοκίμασα να συνδέσω το ρουτερ στο πρίζα κατευθείαν αλλά παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Από την κολόνα του ΟΤΕ πάει ένα καλώδιο σ'ένα κουτί στο σπίτι σου κι από το κουτί αυτό στον τοιχο

του σπιτιού σου, δες αν αυτό είναι εκτεθειμένο στον ήλιο και σε τι κατάσταση είναι, αν είναι

εκτεθειμένο και δεν το έχουν περάσει μέσα από κανάλι θα έχει αλλοιωθεί.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα και οι ηλεκτρολόγοι του ... το είχαν περάσει χύμα μαζί με το καλώδιο της ΔΕΗ

(εκτεθειμένο στον ήλιο). Έβαλα καινούργιο από άλλη διαδρομή κι από τότε ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρήκα που οφείλετε το προβλημα.. όποτε καποιος καλεί το ασανσέρ τότε πέφτει το ιντερνετ μου.. γνωριζει κανεις πως μπορω να το λυσω?

Αποσυνδεση μολις καλει καποιος το ασανσερ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.