Jump to content



Αγορά κάρτας ήχου για PC (Εσωτερικού τύπου)


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα! :)

Πήρα την απόφαση να τσιμπήσω μία καρτούλα για το μηχάνημα μου.

Παλιά έπαιζα με κάρτες όπως η Creative Audigy 2 ZS και μετά είχα την X-Fi Fatal1ty Platinum την οποία και την πούλησα σε έναν φίλο καιρό τώρα. Καλές καρτούλες για τα λεφτά τους δεν είχα κάποιο παράπονο (Ντάξει δεν είναι επαγγελματικές).

Πλέον ήρθε η ώρα να πάρω μία νέα κάρτα τύπου PCI-E. Σκέφτομαι για καμία Creative πάλι.. καμία Sound Blaster Z..

Έχω ακούσει ότι είναι καλή καρτούλα για τα λεφτά της. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ακούσω σχόλια και προτάσεις απο ανθρώπους που τυγχάνει να έχουν αυτήν ή κάποια άλλη κάρτα εσωτερικού τύπου για να κάνω και γώ μία καλή επιλογή! Η χρήση είναι καθαρά μουσική κάργα και φυσικά παιχνιδάκια! (Το budget θα το βρούμε στην πορεία...!)

Περιμένω τις προτάσεις σας και ευχαριστώ για όσους δώσουν λίγο απο το χρόνο τους για το θέμα μου! :)

Link to comment
Share on other sites

....

Η χρήση είναι καθαρά μουσική κάργα....

Γι' αυτο και μονο, που εκανα quote, εγω θα σου προτεινα αυτη της υπογραφης μου. Με τα ακουστικα μου ακουω, αυτη την περιοδο, κατευθειαν απο πισω (Headphone jack) και ειναι εξαιρετικη! Εξαρταται και τι ηχεια/ακουστικα θα χρησιμοποιησεις. Για παιχνιδια δεν ξερω τις απαιτησεις σου - εγω βολευομαι με την δικια μου αλλα παιζω σπανια- αλλα για μουσικη ακροαση ειναι απο τις καλυτερες.

Καλες αγορες και ακροασεις :)

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο είναι το όριο στα λεφτά

2. Τι ηχεία έχεις;

3. Τι ακουστικά έχεις;

1) To όριο ορίζεται με βάση την αντικειμενική αξία/απόδοση/ποιότητα που θα έχει η εκάστοτε κάρτα ήχου. Δεν δίνω λεφτά ΑΝ δεν πολύ αξίζει σε μία κάρτα ενώ μπορώ να έχω παρόμοιο αποτέλεσμα με κάτι φθηνότερο. Εξάλου δεν θα ξεφύγω τρελά στα λεφτά... θέλω μία καλή ποιοτική λύση για το PC!

2-3) Έχω pioneer/Sennheiser διάφορα μοντέλα καλά. Ηχεία στο PC αυτήν την στιγμή έχω τα z-2300 για μουσικούλα στέρεο κυρίως. Ενισχυτές και κανονικά καλά ηχεία δεν τα χρησιμοποιώ στο σπίτι και έτσι δεν θα συνδεθούν με το PC!

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτο και μονο, που εκανα quote, εγω θα σου προτεινα αυτη της υπογραφης μου. Με τα ακουστικα μου ακουω, αυτη την περιοδο, κατευθειαν απο πισω (Headphone jack) και ειναι εξαιρετικη! Εξαρταται και τι ηχεια/ακουστικα θα χρησιμοποιησεις. Για παιχνιδια δεν ξερω τις απαιτησεις σου - εγω βολευομαι με την δικια μου αλλα παιζω σπανια- αλλα για μουσικη ακροαση ειναι απο τις καλυτερες.

Καλες αγορες και ακροασεις :)

Αν είναι να πάω σε Xonar θα πάω μόνον στην STX!

Στην μουσική είμαι πολύ απαιτητικός αλλά στο PC ρίχνω λίγο τις απαιτήσεις μου:p

Απο κεί και πέρα προσπαθώ να δώ ποιά όντως είναι καλή και συνδιάζει και την καλύτερη τιμή αντικειμενικά πάντα!

H Sound blaster Z λέει τίποτα ή να ανεβάσω το κασέ?? :p

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έψαξα για αρκετό καιρό ώστε να κατασταλάξω, το συμπέρασμα μου είναι πως αν θες να ακούς ποιοτικό ήχο για μουσική από το pc η μόνη λύση είναι ένα dac/amplifier, το οποίο αν οδηγηθεί έπειτα από ενισχυτή ακόμη καλύτερα.

Μεγάλο ρόλο όπως προείπαν παίζουν τα ηχεία και τα ακουστικά που θα βάλεις, ότι και να χρησιμοποιήσεις με τα z 2300 δεν θα δεις την διαφορά που θες.

Πάρε μια Asus Xonar DS και βάζοντας άλλα 3,5€ αλλάζεις επάνω το op-amp και έχεις το καλύτερο vfm στην κάρτα που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ξέρω τα ηχεία σου,αλλά για να γίνεις πολύ απαιτητικός πρέπει ηχεία και κάρτα να είναι ισάξια...

Η Stx απ' οτι έχω διαβάσει είναι η πιο audiophile.... (ή εξ. dac! )

Αυτό που λές δεν μου είναι άγνωστο. Σωστά το επισημαίνεις βέβαια! Απο κέι και πέρα στο παρελθόν με τα Z-2300 απο κάρτα σε κάρτα και onboard υπήρχαν σημαντικές διαφορές στην ποιότητα (Κυρίως στα πρίμα) με τις discrete να έχουν παραπάνω απο αισθητή διαφορά στο αυτί! Απο κέι και πέρα αυτό που θέλω να πετύχω πάλι με μία νέα κάρτα είναι να έχω καλή ποιότητα στην αναπαραγωγή μουσικής και να πάω και λίγο παραπάνω σε ποιότητα απο ότι είχαν οι παλιές μου κάρτες.

Παρε την STX αμα το αντεχει η τσεπη..

Παρα πολυ καλη καρτα..

ΓΙα να παρεις dac εξωτερικο εφαμιλλης ποιοτητας θελεις 3πλασια λεφτα.

Γνωστό αυτό που λές.. ΔΕΝ θα φτιάξω ηχοσύστημα στο σπίτι το ξανα λέω! Τα "Βαριά" μηχανήματα είναι σε άλλο χώρο και στα οποία ΔΕΝ παίζω μουσική απο PC. Η STX θα πρέπει να είναι πολύ καλή για να έχει αυτήν την τιμή! Το θέμα μου είναι κατα πόσο αυτή η κάρτα θα διαφέρει απο πχ. την Sound Blaster Z των 80€.. εκεί είναι το ζητούμενο για μένα! Θα το ψάξω εκτενώς φυσικά όπως κάνω πάντα σε όλα.

Επειδή το έψαξα για αρκετό καιρό ώστε να κατασταλάξω, το συμπέρασμα μου είναι πως αν θες να ακούς ποιοτικό ήχο για μουσική από το pc η μόνη λύση είναι ένα dac/amplifier, το οποίο αν οδηγηθεί έπειτα από ενισχυτή ακόμη καλύτερα.

Μεγάλο ρόλο όπως προείπαν παίζουν τα ηχεία και τα ακουστικά που θα βάλεις, ότι και να χρησιμοποιήσεις με τα z 2300 δεν θα δεις την διαφορά που θες.

Πάρε μια Asus Xonar DS και βάζοντας άλλα 3,5€ αλλάζεις επάνω το op-amp και έχεις το καλύτερο vfm στην κάρτα που ψάχνεις.

Αυτό μπορεί να είναι σωστό και είναι ναι..αλλά όπως προείπα δεν θα κάνω το PC music Studio.. έχω άλλον χώρο και μηχανήματα για αυτήν την δουλειά. Εδώ κοιτάω για άλλη λύση, απλή σχετικά αλλά ποιοτική!

Προσπαθώ να καταλάβω με λίγα λόγια αν αξίζει να πάρω λέμε τώρα μία κάρτα PCI-E των 100€ ή των 200€ και κοιτάω πρώτα απο όλα στην συγκεκριμένη περίπτωση και μόνον και με τα ηχεία που έχω να δώ αν αξίζει η μία περίπτωση ή με την 2 όντως θα είμαι ακόμα καλύτερα απο πλευράς ακουστικής ποιότητας ή απλά δεν θα καταλάβω τπτ απο μία κάρτα των 80€ που μπορεί όντως να είναι καλή! Δεν ξέρω νομίζω πώς θα πρέπει να τις ακούσω αλλά δεν είναι και ευκόλο αυτό το πράγμα. Το θέμα χρημάτων μπορώ να πώ ότι δεν πολύ τίθεται, αρκή να αξίζει τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με κάρτα αρκετά παλιά και ηχεία ακόμα παλιότερα...(creative inspire T5900 :hehe: )

Είδα μεγάλη διαφορά όταν άλλαξα την παλιά κάρτα (SB audigy) με την υπάρχουσα. Ο ήχος είναι πιο γεμάτος και καθαρός και

δεν μπορώ να ανεβάσω τη στάθμη πάνω απ' τη μέση γιατί γίνεται χαμός (βέβαια είναι μικρός ο χώρος).

Την μεγαλύτερη όμως διαφορά την άκουσα όταν άρχισα να χρησιμοποιώ foobar (με wasapi plugin). Επίσης ανέβασα τη δειγματοληψία και ο ήχος δεν έχει καμία σχέση με παλιότερα!

Δεν έχω εμπειρία με την stx ούτε με τη Sound blaster Z... Αυτό όμως που διαπίστωσα είναι ότι τώρα ακούω άνετα μουσική από το pc (flac,mp3 κλπ) και σε πολύ χαμηλότερη ένταση.

Αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα Stx.. αλλιώς Sound blaster Z για μένα :T:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να είναι σωστό και είναι ναι..αλλά όπως προείπα δεν θα κάνω το PC music Studio.. έχω άλλον χώρο και μηχανήματα για αυτήν την δουλειά. Εδώ κοιτάω για άλλη λύση, απλή σχετικά αλλά ποιοτική!

Προσπαθώ να καταλάβω με λίγα λόγια αν αξίζει να πάρω λέμε τώρα μία κάρτα PCI-E των 100€ ή των 200€ και κοιτάω πρώτα απο όλα στην συγκεκριμένη περίπτωση και μόνον και με τα ηχεία που έχω να δώ αν αξίζει η μία περίπτωση ή με την 2 όντως θα είμαι ακόμα καλύτερα απο πλευράς ακουστικής ποιότητας ή απλά δεν θα καταλάβω τπτ απο μία κάρτα των 80€ που μπορεί όντως να είναι καλή! Δεν ξέρω νομίζω πώς θα πρέπει να τις ακούσω αλλά δεν είναι και ευκόλο αυτό το πράγμα. Το θέμα χρημάτων μπορώ να πώ ότι δεν πολύ τίθεται, αρκή να αξίζει τουλάχιστον!

Αυτό σου απαντώ με την κάρτα που σου πρότεινα, εφόσον δεν ασχοληθείς σοβαρά στο pc με τον ήχο τότε μην επενδύσεις τσάμπα σε μια ακριβή κάρτα ήχου ή σε μια "gaming" κάρτα που θα σου δώσει ένα 5-10% καλύτερο άκουσμα που μπορεί και να μην το πάρεις χαμπάρι με τα αυτιά σου. Οι ακριβές κάρτες έχουν επάνω αρκετά καλούδια για ηχογράφηση πράγμα που δεν σε ενδιαφέρει οπότε θα είναι πεταμένα λεφτά.

Ο [MENTION=748]biker[/MENTION] παραπάνω λέει πολύ ωραίες λεπτομέρειες software που βοηθούν αρκετά την ποιότητα ακρόασης ανεξαρτήτως κάρτας ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα Z-2300 αφού τα είχες θα ξέρεις.. δεν είναι "κακά" ηχεία για PC!

Τα έπαιζα παλιά με X-fi fatal1ty Platinum και παίζανε εξαιρερικά για αυτό που είναι!

Σκέφτομαι ότι μάλλον θα ήταν υπερβολή η STX και λέω να πάω ή στην SBZ ή στην Xonar DX που λές! Θα δώ και τι άλλες επιλογές υπάρχουν σε αυτήν την κατηγορία τιμής όπως επίσης ποιά καρτούλα έχει και το καλύτερο software support package!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την xonar dx και καθάρισες.

Αμφιβάλλω αν με κάρτα των 200 ευρώ θα δεις διαφορά στα ζ2300. Τα είχα και εγώ.

Αυτό ακριβώς, με αυτά τα ηχεία η διαφορά που θα δεις θα είναι μόνο στην τσέπη σου. :p

Είχα logitech z 5500 και τα έβαλα επάνω στην zxr, ελάχιστη η διαφορά από την onboard της asus hero.

Σκέφτομαι ότι μάλλον θα ήταν υπερβολή η STX και λέω να πάω η SBZ ή στην Xonar DX που λές! Θα δώ και τι άλλες επιλογές υπάρχουν σε αυτήν την κατηγορία τιμής όπως επίσης ποιά καρτούλα έχει και το καλύτερο software support package!

Είσαι σε καλό δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστη διαφορά η ΖxR απο την Realtek ALC1150 aka SupremeFX & Crystal Audio 2???

Δεν μπορεί λογικά να το σκεφτείς.. μάλλον με τα Ζ-5500 δεν μπορούσες να αξιοποιήσεις την συγκεκριμένη κάρτα στο 100% αλλιώς δεν εξηγείται. Πάντως για μένα η onboard της hero την οποία χρησιμοποιώ είναι μετριότητα.. μπορώ να σου πώ ότι η παλιά PCI X-Fi μου στα πρίμα για παράδειγμα η διαφορά ήταν η μέρα με την νύκτα! Μακραάν καλύτερη ποιότητα σε όλα της! Πάντως όλα είναι και θέμα αυτιού πολλές φορές και τι είδους μουσικής ακούς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.